Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Βλέπω υπάρχουν ένα σωρό θέματα για αγορά αυτοκινήτου και κανένα για αγορά μοτοσυκλετας.

    Μιας και πιθανότατα την άλλη εβδομάδα θα δώσω για δίπλωμα, θα ήθελα να δω μερικές προτάσεις για αγορά μηχανής, ώστε να ξεφορτωθώ μια για πάντα το κ%$#αυτοκίνητο.

    Στην αρχή σκεφτόμουν για κανά καλό, άνετο scooter - αλλά τελικά αποφάσισα για street μηχανή, να ενδώσω και λίγο στα γκάζια. Επίσης βολεύομαι πολύ ωραία με τα εκπαιδευτικά 500άρια και 400άρια CB (σαν μέγεθος) αλλά μου φαίνονται ψιλο-ψόφια στο δρόμο.

    Συνεπώς σκέφτομαι κάτι σαν το 600άρι Hornet ή το 650SV της suzuki. Φυσικά θα δοκιμάσω πριν αγοράσω αλλά θα ήθελα και τις σκέψεις των μυημένων του χώρου. Ποιες είναι οι προτάσεις σας λοιπόν...;

    (για να σας προλάβω, εννοείται ότι θα αγοράσω τζαπάν μηχάνημα - και τίποτα άλλο)

  2. #2
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Δεν υπάρχει Japan πλέον.

    Japan μόνο το 90άρι της Honda ήταν.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  3. #3
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    (εννοώ ιαπωνική μηχανή και όχι π.χ ιταλική)

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    To hornet είναι ένα φοβερό εργαλείο.

    Έχω οδηγήσει το παλιό το 400, και είχα πάθει την πλάκα μου από την άνεση του αλλά δεν ενδείκνυται σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις βαλίτσα γιατί θέλει ιδιαίτερους βραχίονες που πιάνουν στον σκελετό και εκεί είναι ίσως το μειονέκτημα του.

    Επίσης μια καλή επιλογή είναι το Yamaha Fazer το 600 για κίνηση μέσα στην πόλη.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Αν και Hondάκιας πιστεύω ότι η πιό τίμια all-round on-off μεσαίου κυβισμού μηχανή είναι το VStrom 650 (με ABS εννοείται). Εύκολο, γρήγορο, οικονομικό, ταξιδιάρικο και αξιόπιστο (το τελευταίο δεν ήταν πάντα το φόρτε της Suzuki). Αν ήταν να απιστήσω, μόνο γι αυτό θα άλλαζα το Transalp μου.

    Και καλώς ήρθες στην παρέα των δίτροχων καβαλάρηδων. Ευχές για πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

  6. #6
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerneld Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και Hondάκιας πιστεύω ότι η πιό τίμια all-round on-off μεσαίου κυβισμού μηχανή είναι το VStrom 650 (με ABS εννοείται). Εύκολο, γρήγορο, οικονομικό, ταξιδιάρικο και αξιόπιστο (το τελευταίο δεν ήταν πάντα το φόρτε της Suzuki). Αν ήταν να απιστήσω, μόνο γι αυτό θα άλλαζα το Transalp μου.

    Και καλώς ήρθες στην παρέα των δίτροχων καβαλάρηδων. Ευχές για πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    Μπα, δεν σκέφτομαι για on/off, μόνο για... οn - καθαρά street μηχανή.
    Και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα δοκίμασα αυτοκίνητο, έκανα φιλότιμες προσπάθειες να χρησιμοποιήσω ΜΜΜ αλλά η κατάσταση ΔΕΝ παλεύεται με τίποτα πλέον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To hornet είναι ένα φοβερό εργαλείο.

    Έχω οδηγήσει το παλιό το 400, και είχα πάθει την πλάκα μου από την άνεση του αλλά δεν ενδείκνυται σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις βαλίτσα γιατί θέλει ιδιαίτερους βραχίονες που πιάνουν στον σκελετό και εκεί είναι ίσως το μειονέκτημα του.

    Επίσης μια καλή επιλογή είναι το Yamaha Fazer το 600 για κίνηση μέσα στην πόλη.
    To 600αρι hornet είναι και πολύ όμορφο. Δεν θα βάλω καλάθι, με χαλάει και σαν ιδέα.
    Πολύ καλό και το fazer αλλά βρίσκω τη τιμή του τσιμπημένη, ειδικά αν πάρεις και το μοντέλο με ABS...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    1ή μηχανή street και 600 Προσοχή θέλει, είναι γλυκό το γκάζι
    Και το suzuki gsr 600 είναι super, (κάτοχος ΤDM speaking)

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49992
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H367N
    SNR / Attn
    23.5(dB) / 10.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή το είχα πάντα απορία, εσείς οι μηχανόβιοι δεν έχετε πρόβλημα τον χειμώνα; Ειδικά με τις βροχές και τα χιόνια..
    Πάντως προσοχή, χθές σκοτώθηκε στην γειτονιά μου 17 χρονών παιδί (και δεν έφταιγε). ΠΑΝΤΑ κράνος ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΟ !! Για το καλό όλων μας.
    Για το Fazer 600 που είπατε, είναι απίστευτο εργαλείο! Αν είχα την δυνατότητα θα έπερνα yamaha παρά suzuki.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sectoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το είχα πάντα απορία, εσείς οι μηχανόβιοι δεν έχετε πρόβλημα τον χειμώνα; Ειδικά με τις βροχές και τα χιόνια..
    Πάντως προσοχή, χθές σκοτώθηκε στην γειτονιά μου 17 χρονών παιδί (και δεν έφταιγε). ΠΑΝΤΑ κράνος ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΟ !! Για το καλό όλων μας.
    Για το Fazer 600 που είπατε, είναι απίστευτο εργαλείο! Αν είχα την δυνατότητα θα έπερνα yamaha παρά suzuki.
    Στα χιόνια stop (τουλάχιστον εγώ), βροχές κρύα δεν καταλαβαίνεις τίποτα αν είσαι σωστά ντυμένος....Άντε λίγο στα χέρια (καταραμένα γάντια )

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, δεν σκέφτομαι για on/off, μόνο για... οn - καθαρά street μηχανή.
    Το Suzuki είναι πολύ ON και ελάχιστα off. Αλουμινένιο πλαίσιο, ψεκασμός, εξάρι κιβώτιο, κοντά 70 άλογα. Κάνε κανά test-ride, δεν χάνεις και τίποτα.

    Επίσης, στο θέμα συνεπιβάτη τι παίζει? Αν είναι να κυκλοφορείς με συνοδεία, σε σχέση με τα μεσαία street, το VStrom είναι κατά πολύ πιο άνετο για 2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα δοκίμασα αυτοκίνητο, έκανα φιλότιμες προσπάθειες να χρησιμοποιήσω ΜΜΜ αλλά η κατάσταση ΔΕΝ παλεύεται με τίποτα πλέον.
    Σχεδόν μια από τα ίδια, ακριβώς πριν 9 χρόνια. Μόνη διαφορά δεν ασχολήθηκα καν με αμάξι.
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

  11. #11
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Κι εμένα περνάει ώρες-ώρες από το μυαλό μου η σκέψη για αγορά μοτοσυκλέτας, αλλά όλο την αφήνω. Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανή. Οδηγώ πάνω από 10 χρόνια αυτοκίνητο και η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πολύ η οδήγηση στην κίνηση.

    Καλύτερη επιλογή από όλα είναι μετρό/ηλεκτρικός, αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντοτε εφικτή. Αν τελικά μείνω Αθήνα (όνειρό μου είναι να ζήσω σε μικρή επαρχιακή πόλη, αλλά η δουλειά είναι εκείνη που καθορίζει τον τόπο διαμονής), μάλλον η μοτοσυκλέτα είναι μονόδρομος.

    Με το ζήτημα της κλοπής τι παίζει; Ακούω ότι οι μηχανές κλέβονται πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο συχνά σε σχέση με τα αυτοκίνητα. Ακόμα και με αλυσίδες/disclock η μοτοσυκλέτα παραμένει εκτεθειμένη, απ' ό,τι ακούω.

    Επειδή δεν έχω εμπειρία, σκέφτομαι για κάτι μικρό (scooter 125-200cc), αλλά οι φίλοι μου λένε ότι μία μηχανή είναι πάντοτε πιο ασφαλής, αν έχεις την ωριμότητα να μην εξαντλείς τις δυνατότητές της, εφόσον δεν έχεις την εμπειρία.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #12
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω εμπειρία, σκέφτομαι για κάτι μικρό (scooter 125-200cc), αλλά οι φίλοι μου λένε ότι μία μηχανή είναι πάντοτε πιο ασφαλής, αν έχεις την ωριμότητα να μην εξαντλείς τις δυνατότητές της, εφόσον δεν έχεις την εμπειρία.
    Από την στιγμή που δεν έχεις εμπειρία όπως λες, η αγορά ενός scooter είναι η καλύτερη επιλογή.
    Μην θαμπώνεσαι όμως από την μόδα και το τρέντι των Beverly, πολύ ακριβά service, ανταλλακτικά κλπ
    Δεν θες να ξέρεις πόσο κοστίζει μια αλλαγή ιμάντα σε Piaggio Beverly.
    Ένα scooter 150cc στην περίπτωση σου είναι η καλύτερη επιλογή και μάλιστα για μετακίνηση μέσα στην πόλη.

    Τώρα όσον αφορά τις κλοπές, ναι είναι μεγάλο θέμα. Φυσικά κάποιος που θα αγοράσει μοτοσυκλέτα εννοείται ότι έχει κάποιο χώρο που την αφήνει ιδιαίτερα τα βράδια και όχι έξω στον δρόμο στο έλεος των κάφρων.
    Οι κλοπές είναι συχνό φαινόμενο, και μάλιστα οι μικροκλοπές...
    Υπάρχουν οι λεγόμενοι επί πληρωμή κλέφτες που γυρνάνε βράδια περιοχές της Αθήνας και δουλεύουν κατά παραγγελία, ένα δεξί πατάκι από Suzuki V-Storm, έναν αριστερό καθρέφτη από honda SH, ένα φανάρι από honda Innova κλπ κλπ
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα scooter 150cc στην περίπτωση σου είναι η καλύτερη επιλογή και μάλιστα για μετακίνηση μέσα στην πόλη.
    Επειδή ενδιαφέρομαι για scooterάκι σ'αυτά τα κυβικά, έχεις καμία καλή πρόταση? (the cheaper the better)
    Υπογραφή

  14. #14
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Φίλε mach θα πρέπει να μας πεις αν πέρα από τα μοντέλα της σχολή οδήγησης έχεις οδηγήσει διάφορα μηχανάκια γενικότερα. Δεν πρέπει να υποτιμάς ως αρχάριος την ιπποδύναμη ακόμα κι ενός 650ριού Vstrom διότι ακόμα και με 70 ή 80 άλογα αν δεν προσέξεις στο άνοιγμα του γκαζιού ως αρχάριος θα σου φύγουνε τα τσίσ@ από την τρομάρα . Πόσο μάλλον αν πας κατευθείαν σε Hornet με 100+ άλογα. Και όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να έχεις υπ όψιν σου και το βάρος της στους ελιγμούς. Αν θες να πας σε μεγάλη προτίμησε κάτι με όχι πάνω από 80-85 άλογα για αρχή. Αν οδηγείς με σύνεση βέβαια και το μυαλό μέσα στο κεφάλι και όχι έξω από αυτό και δε σε απασχολούν τα ανοίγματα και κόντρες από φανάρι σε φανάρι, νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα στο δρόμο ακόμα και με κάτι ανάλογο του Hornet. Α και ότι πάρεις να έχει και ABS. Θα αποδειχθεί σωτήριο πίστεψέ με. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι και πάντα όρθιος

    @ipo: Κλέβουν πραγματικά ΟΤΙ ΒΡΟΥΝ μπροστά τους. Όσες περισσότερες αλυσίδες και λουκέτα τόση καθυστέρηση για αυτούς. Αν στο έχουν βάλει στο μάτι το μηχανάκι δε σε σώζει τίποτα. Για ασφάλεια ολικής κλοπής 100% της αξίας που θα επιλέξεις εσύ έχει η Interamerican. Επίσης και η AIG αλλά αυτοί νομίζω σου ασφαλίζουν το 75% της αξίας. Επίσης κάθε χρόνο που πέφτει και η αξία της μηχανής πρέπει να αναπροσαρμόζεις και το ασφάλιστρο. Προσοχή όμως γιατί η Interamerican δε σου καλύπτει ζημιές για μερική κλοπή η αν στην κλέψουν και βρεθεί ύστερα από χρονικό διάστημα μικρότερο των 90 ημερών σμπαραλιασμένη. Αν περάσει το χρονικό διάστημα των 90 ημερών και δε βρεθεί παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    @mach
    Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία από δίκυκλο ξέχνα οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα - καλύτερα να πάρεις scooter. Το τελευταίο πράγμα που μας χρειάζεται είναι ακόμα ένας «αλεξιπτωτιστής» μηχανόβιος με V-strom / TDM / Hornet / Fazer.

    @Sectoras
    Ο χειμώνας είναι καλύτερη εποχή για μοτοσυκλέτα. Δεν υπάρχει κακός καιρός υπάρχει όμως κακοντυμένος μοτοσυκλετιστής!

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα μηχανης,ερωτησεις για χρηματοδοτικο
    Από kosnik στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 17:09
  2. Βιβλιο για μηχανολικα μηχανης
    Από Kurozuka στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 03:59
  3. Αγορα web camera για laptop και οχι μονο
    Από organus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 11:29
  4. Αγορά επιτραπέζιου DVD recorder (οχι για PC)
    Από kvargiam στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 05:28
  5. Στον δρόμο για τη Σοφοκλέους η Telepassport
    Από chrand στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 13:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας