Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 151
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημερα με πηρε τηλ Σαββατο απογευμα ο υπευθυνος καθηγητης μου ή συμβουλος σπουδων μου. Απλως ενα ενημερωτικο τηλεφωνημα ηταν και να γνωριστει περισσοτερο με τα παιδια που ειναι στην ταξη του. Μου εκανε εντυπωση που σαββατιατικα μας επερνε ολους τηλεφωνο να μας ρωτησει αν εχουμε καποιο προβλημα σχετικα με τις σπουδες , και να με ρωτησει αν θα παραβρεθω στην ΟΣΣ. Ακομα του ειπα πως ειμαι καπως αγχωμενη με τις σπουδες, και μου ειπε να ηρεμησω και πως δεν θα ειναι δυσκολα. Ενα μεγαλο μπραβο που μερικοι ενδιαφερονται ακομα
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    anon στο εαπ εισαι ?
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  3. #3
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    "Ωραίος" ο καθηγητής. Παρόλο που δε το εχω ξανακουσει να γινεται, εντουτοις πιστευω οτι ο καθηγητής ξέροντας οτι θα αντιμετωπίσει αληθινους εργαζόμενους ενήλικες και οχι 18χρονα, πήρε το θαρρος να κανει αυτά τα τηλ. για να ερθει πιο κοντα και να τους προκαλέσει το ενδιαφερον να πηγαινουν στις συναντήσεις. Μπραβο του

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μωρε ο καθηγητης καλος ηταν, αλλα ακομα βιβλια δεν εχω παρει.. να αρχισω να ανησυχω?
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρε ο καθηγητης καλος ηταν, αλλα ακομα βιβλια δεν εχω παρει.. να αρχισω να ανησυχω?
    χαχα.. Εεεελα μωρε... Λεπτομερειες.. Ούτως ή αλλως στο πρωτο μαθημα θα πειτε για τις ζωές σας.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα.. Εεεελα μωρε... Λεπτομερειες.. Ούτως ή αλλως στο πρωτο μαθημα θα πειτε για τις ζωές σας.
    Πωπω και εχουμε 4 ωρες ... οντως για τις ζωες μας θα λεμε

    Μαθηματα με την κλασσικη εννοια δεν εχουμε, μονο αυτες τις 4-5 συναντησεις για ολο τον χρονο. Λογικα ολη την δουλεια την κανουμε μονοι μας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arial : 28-09-09 στις 05:10.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  7. #7
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    anon ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου απο το εαπ? Αν και εχω ακουσει πως τα μεταπτυχιακα ειναι εξαιρετικα δυσκολα... Βλεποντας και κανοντας
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    όντως το μεταπτυχιακό που κάνω είναι πολύ δύσκολο. Εγώ λόγω σπουδών (μαθηματικός) και επαγγέλματος (πληροφορικάριος) δεν είχα ιδιαίτερες δυσκολίες, αλλά όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι είτε στα μαθηματικά είτε σε προγραμματισμό (C, Assembly, PHP, SQL, Java, concurrent programming με Hadoop πχ και άλλα τέτοια) τα βρήκαν πολύ μα πάρα πολύ δύσκολα. Ξεκινήσαμε στην Θεσσαλονίκη στο τμήμα μου 27, και ήδη απο την πρώτη ενότητα είχαμε μείνει 14! Επειδή οι εργασίες παίζουν σημαντικό ρόλο στην βαθμολογία, η αποτυχία κάποιων εργασιών σημαίνει ότι έχασες την ενότητα. Απο τους 27, οι δυο δεν είχαν εμφανισθεί απο την αρχή. Οι άλλοι στην πορεία δεν μπόρεσαν και τα παράτησαν. Στα επόμενα έτη είχαμε σημαντικά μικρότερο βαθμό αποτυχιών. Επίσης δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο, το μεγαλύτερο ποσοστο στο μεταπτυχιακό της πληροφορικής ήταν απο εκπαιδευτικούς της 2βάθμιας, που εχουν χρόνο για μελέτη. Οι περισσότεροι είχαν κάποια τριβή με μαθηματικά, εκτός των καθαρά μαθηματικών, αλλά θεωρια αλγορίθμων και πολυπλοκότητα και άλλα ηταν λίγο έξω απο το συνηθισμένο και συνήθως απαιτούσε και συγγραφή κώδικα, υλοποίηση του αλγορίθμου. Το γεγονος ότι ο κώδικας έπρεπε να είναι σε C (για το συγκεκριμένο μάθημα), ώστε να μάθουν και δομές δεδομένων, έκανε ακόμα και αυτούς που είχαν κάποια τριβή με την πληροφορική να διαβάσουν πολύ (οι pointers και οι τρόποι να χτίζεις δυναμικά δομές όπως και η λογική στο recursion είναι δύσκολα θέματα για visual basic braindead μυαλά.... αλλά υπάρχει και η ανάνηψη ) Στην συνέχεια επίσης υπήρχε σημαντική δυσκολία στον ψηφιακό σχεδιασμό και με ψηφιακά κυκλώματα (εδώ ζορίστηκα λίγο γιατί ήταν terra incognita για μένα, πολυτεχνειακο μάθημα, σχεδίαση κυκλωμάτων, vlsi, verilog. Η assembly αν και για 8085, που θεωρειται braindead επεξεργαστής, ήταν ΟΚ, απλά θα προτιμούσα σε ARM.
    Στην συνέχεια έχει αρχιτεκτονική υπολογιστών, βάσεις δεδομένων και SQL, σχεσιακή άλγεβρα, shell, παράλληλη επεξεργασία (hadoop), data mining (wika), php και προγραμματισμός για διαδικτυακές εφαρμογές, software engineering (java & uml βασικά, project planning και διάφορες τεχνικές ανάπτυξης λογισμικού μεγάλης κλίμακας κλπ κλπ)...
    Οι απαιτήσεις μεγάλες μιας και όλα αυτά που προανέφερε εντελώς συνοπτικά είναι σε τέσσερις θεματικές ενότητες και μπορείς να τα κάνεις σε δυο έτη (βασικά δεν μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα και να το κάνεις σε δύο έτη ή είσαι ΔΥ κατα προτίμηση εκπαιδευτικός, τότε μπορείς) διαφορετικά πας σε 4 έτη, και πάλι με δυσκολία.

    Για τα μεταπτυχιακά άλλων ειδικοτήτων δεν γνωρίζω να σου πώ, προσωπικά έχω σε πολλή κακή εκτίμηση τα ΜΒΑ , αλλά γενικώς στο ΕΑΠ προσπαθούν να δείξουν ότι έχουν υψηλό επίπεδο, και φυσικά αυτό σημαίνει περισσότερες απαιτήσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eγω βλεπω οτι στο ΕΑΠ εχουν πολυ καλη οργανωση, αλλα ειναι σημαντικο οτι πληρωνεις κιολας. Οτι πληρωνεις περνεις

    Kαι δεν ειναι ενα ευκαταφρονητο ποσο, πολλοι δεν εχουμε να δωσουμε τοσο χρηματα.

    Για τα μαθηματικα που ειναι δυσκολα , μου εχουν πει και εμενα, που ειμαι στο προπτυχιακο. Μαλιστα ξερω μια κοπελα που απο το καλοκαιρι διαβαζε τα μαθηματικα απο το Λυκειο, για να αποκτησει τις βασεις που της ελειπαν.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    δεν θεωρώ ότι παίζει ρόλο το χρηματικο (*). δεν είναι ιδιωτικός φορέας, απλά οι λόγοι που λειτουργεί καλύτερα κατα την γνώμη μου είναι:
    1. Είναι καινούργιο, η φθορά ή διαφθορά (ή εντροπία εαν θές απο φυσικής άποψης) έρχεται με το χρονο
    2. Υπάρχει αξιολόγηση των εισηγητών. αυτό αναγκάζει και τους καθηγητές να είναι και πιο προσβάσιμοι (σχεδόν όλοι όσους είχα μας είχαν δώσει και τα τηλέφωνά τους, και τα κινητά τους, να τους πάρουμε όποια μέρα θέλαμε για απορίες κλπ). ΕΠειδή οι καθηγητές που διδάσκουν στο ΕΑΠ δεν είναι μόνιμοι αλλά με σύμβαση κάθε χρόνο εκτός ίσως αυτών στην Πατρα, και πρέπει να παίρνουν καλή αμοιβή για την συμμετοχή τους.
    3. Οι φοιτητές δεν είναι οι κλασσικοί φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων, που συνήθως κατευθύνονται απο ορισμένες κατα τα άλλα μειονοτικές πολιτικές φράξιες. Εδώ οι περισσότεροι είναι μεγάλοι άνθρωποι, επαγγελματίες με ευθύνες και υποχρεώσεις, και που θέλουν οι σπουδές να έχουν αποτέλεσμα και όχι να βγάλουμε την τάδε παράταξη στις φοιτητικές εκλογές. Οπότε και απαιτούν και το έχω δεί στην πορεία, και είναι συνεπείς. Οσοι δεν είναι συνεπείς είναι γιατί δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες συνήθως (όχι αρκετός ελεύθερος χρόνος) ή υπάρχει πρόβλημα με το υπόβαθρο (αυτό που λέω πάντα).

    (*) Κανονικά λόγω του δημόσιου χαρακτήρα του, τουλαχιστον οι προπτυχιακές θα έπρεπε να ήταν εντελώς δωρεάν. Μάλιστα υπάρχει και σχετική κίνηση φοιτητών για δωρεάν παιδεία και στο ΕΑΠ.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    anon και σε εμενα εχουν δωσει ενα τηλεφωνο επικοινωνιας αν εχω καποιο προβλημα ή απορια. Ομολογω οτι δεν περιμενα τετοια καλη αντιμετωπιση

    Aκομα τους κωδικους για το πορταλ τους εχω εδω και πολυ καιρο. Απο εκει μπορεις να δεις μεχρι και την βαθμολογια των γραπτων εργασιων, χρονοδιαγραμμα σπουδων και αλλα στοχεια επικοινωνιας.

    Αυτο που διαφωνω ειναι οτι ειναι ακριβες οι καθε Θεματικη Ενοτητα. Ουτε εχουμε καθημερινα μαθηματα ουτε τοσο πολλους καθηγητες, για να δικαιολογουν 700 ευρω την καθε ΘΕ. Και ας μη την ακυρωναν, αλλα να την μειωναν σε ενα πιο λογικο ποσο.

    Την σχετικη κινηση για δωρεαν παιδεια στο ΕΑΠ την εχω δει, αλλα δεν εχω προσεξει καμια σοβαρη αντιμετωπιση και απο την πολιτεια.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    στο μεταπτυχιακό, η κάθε ενότητα είναι 850 ευρώ. και είναι πέντε σύνολικά. δηλαδή 4250 ευρώ σύνολο. Αναλογικά είναι φθηνό το κόστος εαν το συγκρίνεις με σπουδές εξ αποστάσεως πανεπιστημιακού επιπέδου άλλων πανεπιστημίων (πχ Open University). Eπίσης παρόλο που δίνουν συγγράματα του ΕΑΠ, που άλλα είναι πολύ καλά, αλλά όμως εμφανώς χάλια, οι εισηγητές προτείνουν και χρησιμοποιούν βιβλία του εμπορίου, που έχουν και αυτά ένα κόστος. Στο μεταπτυχιακό μου έβγαιναν 100-200 ευρώ ανα θεματική ενότητα. Hint: Οι τιμές των ελληνικών είναι ιδιαίτερα ακριβές ενώ η ποιότητά τους είναι χάλια. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις το ξένο και μάλιστα όχι χαρτόδετο αλλά με σκληρό δέσιμο. Ειναι αξιόλογα βιβλία και αξίζει να τα έχεις στην βιβλιοθήκη σου. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις φθηνότερα απο κάποιον παλιότερο φοιτητή τα βιβλία αυτά, μόνο προσοχή ναναι τα ίδια που θέλει ο καθηγητής (καμμιά φορά αλλάζουν ιδέες), και προσοχή επίσης στην έκδοση.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 101 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρε ο καθηγητης καλος ηταν, αλλα ακομα βιβλια δεν εχω παρει.. να αρχισω να ανησυχω?
    μην ανυσηχείς καθόλου. Κατα κανόνα, όπως έγραψα και πιο πριν, οι καθηγητές χρησιμοποιούν βιβλία του εμπορίου. Σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να έχουν και πάλι άλλα βιβλία αλλά δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή. Εαν έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου και το class.eap.gr/{ενότητα} μπες εκεί και θα δείς τι γράφουν. Αλήθεια τι σπουδάζεις, πληροφορική;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 28-09-09 στις 16:22. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εγω τις προηγουμενες 2-3 φορες, ειχα δηλωσει συμμετοχη για το Πληροφορικής, ετσι απλα για να εχω άλλο ένα πτυχίο. Δε θα το ξανακανω. Δεν εχω ουτε την ορεξη, ουτε τοσο προχωρημενη μαθηματικοπληροφορική υποδομή, ούτε βεβαιως το κέφι να ασχοληθω με τετοιο αντικειμενο, για να λιωσω στα μαθηματικά και τις γλώσσες προγραμματισμού.
    Ευτυχως το κατάλαβα πριν πληρώσω καμία ενότητα.
    Βεβαια σε αυτο βοηθησε και o anon , με αυτα που διαβαζα. Κατάλαβα πόσο αδιαφορα και δύσκολα μου ειναι

    Ισως δηλωσω για να εχω ενα έξτρα μεταπτυχιακό. Αν και δεν εχω ορεξη να ξαναμπώ σε διαδικασία εργασιών κλπ...

    anon, οι εργασίες στο μεταπτυχιακό ποσο χρονο περίπου "σου τρώνε" ? Δεδομενου της εμπειρίας σου και των γνώσεών σου, θα ελεγες οτι σου καταναλώνουν παραπάνω απο ο,τι θα πρεπε?

  14. #14
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    anon προπτυχιακο στο Τμημα Πληροφορικης κανω. Απο οτι μου ειπαν για τα βιβλια, σε εναν τομο βρηκαν καποια λαθη και τον ξανατυπωνουν, για αυτο αργησε τοσο. Α και σημερα μου ηρθε και το ενημερωτικο email απο τον καθηγητη μου, και αυτο πολυ καλο, συστηνοταν και μας καλωσοριζε στο εαπ

    always εγω θα σου ελεγα να κανεις αμα θες καποιο μεταπτυχιακο επειδη το θες , και οχι για να εχεις ενα αλλο πτυχιο. Θα σου τρωει χρονο, χρημα και θελει πολυ διαβασμα , και περιπου 2,5 με 3 χρονια, οποτε αν αποφασισεις για κατι, θα πρεπει να σκεφτεις πως για τα επομενα 3 χρονια θα εισαι δοσμενη εκει.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  15. #15
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Βασικα τιποτα δεν υπαρχει που θελω να κανω, απλα και μόνο επειδη θελω να το κανω.

    Δηλαδη αν φτασω στην πηγη (τελος σπουδών) και δεν παρω το χαρτί τι να το κανω? Δε με νοιαζει το ταξίδι, με νοιαζει η Ιθάκη.

    Παντως καλη δυναμη στις σπουδες σου arial, εχω ακουσει οτι ειναι παλουκοπάλουκο το τμημα πληροφορικής.

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί εκτυπωτών ΗΡ (split από Μπορεί η HP να ξεγελάσει το νόμο του Moore;)
    Από Dark Dominion στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 00:11
  2. [split] Περί κοινωνικοπολιτικών θεμάτων στην Taiwan
    Από spartacus στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-06, 00:03
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 16:27
  4. Περί τοπονυμίων...(split από το "Ξενιτεμένοι στο Παρίσι")
    Από manoulamou στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 19:23
  5. (split) Περι φεμνινισμού και άλλων δαιμονίων...
    Από Michelle στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 13:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας