Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Είναι αυτό εδώ: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700279

    Θα ήθελα απο κάποιον που το έχει να μου πει αν είναι άνετο (σε χώρο και σε ευκολία εγκατάστασης hardware) και σε τι επίπεδα ψύξης/θορύβου βρίσκεται με τους ανεμιστήρες που περιέχει.
    Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και προτάσεις για άλλα towers αρκεί να είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με αυτό, 80eu.
    Και όχι, δε θέλω το stacker ;p

  2. #2
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer
    Είναι αυτό εδώ: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700279

    Θα ήθελα απο κάποιον που το έχει να μου πει αν είναι άνετο (σε χώρο και σε ευκολία εγκατάστασης hardware) και σε τι επίπεδα ψύξης/θορύβου βρίσκεται με τους ανεμιστήρες που περιέχει.
    Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και προτάσεις για άλλα towers αρκεί να είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με αυτό, 80eu.
    Και όχι, δε θέλω το stacker ;p
    Για δες αυτο

    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700376

    Εγω εχω αυτο : http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700372 και ειμαι πληρως ευχαριστημενος. Θορυβος ανεκτος ( βεβαια εμενα το τροφοδοτικο ειναι λιγο παραπανω θορυβωδες ) και η ψυξη αρκετα καλη. Βεβαια αν το πηξεις στους δισκους ανεβαινει κανα 3-5 βαθμους η θερμοκρασια αλλα το max σε κανονικες συνθηκες ειναι μεχρι και 35 για τους δισκους και γυρω στους 55-60 στο κουτι μεσα. ( το παρα πολυ - με πολυωρη μεταφορα δεδομενων και 100% cpu load )

    Ασε που δεν εχει αυτα τα αθλια μπιχλιμπιδια-λαμπακια και καθε λογης 'case modding'

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    FORTHnet
    Router
    usr9108
    Είμαι ιδιοκτήτης ενός thermaltake soprano εδώ και περίπου ένα χρόνο
    Ικανοποιημένος είμαι σε γενικές γραμμές
    Οι δυο 12 αριδες ανεμιστήρες είναι υπεραρκετοί (και με ανεκτά πεδία θορύβου) για την αποβολή του Θέρμου αέρα από το εσωτερικό του κουτιού, τον πλαϊνό δεν τον χρησιμοποιώ γιατί κάνει θόρυβο και δεν έχει φίλτρο(ο μπροστινός 12αρης έχει φίλτρο), πράγμα που έχει σαν αποτέλεσμα να βρομίζει το εσωτερικό του κουτιού γρηγορότερα.
    Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και η καλύτερη που έχω συναντήσει, το κουτί είναι κατασκευασμένο από πλαστικό και όχι πολύ καλής ποιότητας μάλιστα.
    Οι χώροι κρίνονται επαρκείς ακόμα και για συστήματα φορτωμένα με αρκετά εξαρτήματα
    Όσον αφορά την ευκολία εγκατάστασης, την πρώτη φορά όπως σε όλα τα κουτιά θα σου πάρει αρκετό χρόνο για να τακτοποιήσεις τα καλώδια, από κει και έπειτα οι οποιεσδήποτε αλλαγές είναι πολύ γρήγορες. Οι σκληροί, τα floppy και τα cd-rom μπαίνουν συρταρωτά και κλειδώνουν με ειδικά εξαρτήματα (δεν χρειάζονται βίδες). Βίδες δεν χρειάζονται ούτε για τις κάρτες αλλά ούτε για να ανοίξεις το πλαϊνό καπάκι.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To Soprano είναι καλό κουτί. Έχω 2 από αυτά, ένα ασημί κι ένα μαύρο.

    Από ποιότητα, το περίβλημα είναι από αλουμίνιο καλής ποιότητας που δεν κρατάει την θερμοκρασία. Αυτό που δεν μου άρεσε ποιοτικά, είναι ότι το μπροστινό μέρος είναι από πλαστικό (πόρτα και εσωτερική πόρτα). Αν το κουτί το βάλεις πχ κάτω και έχεις καρέκλα που πιθανόν να χτυπάει πάνω στο πλαστικό, το σίγουρο είναι ότι θα το γρατσουνίσεις. Προσοχή. Πάντως έχω δει πολύ χειρότερα σε ποιότητα. Το πλαϊνό window cover είναι πολύ ποιοτικο και δεν κρατάει και αυτό θερμοκρασία.

    Τα Fans είναι πολύ καλά. Στο PC με τον AMD, δεν έχω χρησιμοποιήσει τον πλαϊνό. Στο PC με τον Intel το χρησιμοποιώ με εκπληκτικά αποτέσματα καθώς ρίχνει την θερμοκρασία 3-5 βαθμούς. Όπως ειπώθηκε βέβαια, καλό είναι να έχεις κι ένα spray για να ρίχνεις μια στο εσωτερικό κάθε 10 μέρες.

    Από πλευράς εγκατάστασης είναι πολύ εύκολο. Σκληροί, floppy, DVD μπαίνουν σε δευτερόλεπτα. Αυτό που δεν χρησιμοποίησα είναι πίσω, η πλαστική βάση για να κρατάει τις PCI κάρτες και καλα χωρίς βίδες. Μην την χρησιμοποιήσεις. Δεν τις κρατάει σφιχτα και 'πα'ιζουν'. Μπορείς εύκολα να την βγάλεις από την θέση της και να χρησιμοποιήσεις τις παλιές καλές βιδούλες.

    Από χώρο έχει άφθονο. Το τροφοδοτικό έχει απόσταση από την motherboard οπότε θα έχεις χώρο και μεγάλα coolers. Από πάνω έχει πορτάκι με USB/Firewire/ήχο.

    Στην τιμή αυτή είναι πολύ καλό δεδομένου ότι παίρνεις και 3 fans πολύ καλής ποιότητας.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    TheCondor δεν θέλω κάτι τελείως plain ούτε να είναι τσίρκο, γι' αυτό έχω καταλήξει στο Soprano που είναι μια μέση λύση, μόνο πλαϊνό παράθυρο έχει και τις καμπύλες μπροστά.
    Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δες κι αυτό: http://www.pixmania.com/gr/gr/134309...tml?srcid=1354 Ένα πολύ καλό review (video) μπορείς να δεις εδώ: http://www.3dgameman.com/vr/coolerma...review_03.html Άλλα review μπορείς να βρεις στη σελίδα του προϊόντος στο site της Coolermaster.

    Φαίνεται καλό κουτάκι, χωρίς πολλά πολλά. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Aerocool Baydream. Τελικά τα έσκασα και πήρα το Aerocool...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #7
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτές τις μέρες φτιάχνω υπολογιστή και ενδιαφερόμουν για το Soprano καθώς και για το shark πάλι της thermaltake. Τα 2 κουτιά τα είδα από κοντά. Αν μπορείς να διαθέσεις 50Ε παραπάνω σου προτείνω να τα δώσεις για να πάρεις το shark. Το βασικό μειονέκτημα για μένα του soprano είναι το εξωτερικό πορτάκι, πολύ "πλαστικούρα". Από την άλλη το άλλο είναι full αλουμίνιο και το εξωερικό πορτάκι. Άσε που το shark είναι full tower οπότε έχεις άπειρο χώρο. Αν δε σε ενοχλεί το πορτάκι βέβαια του soprano είναι μια καλή επιλογή.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Το πήρα σήμερα το κουτί στα χέρια μου εν τέλει, τα σύνδεσα όλα ok, εκτός του floppy που αποφάσισε πιθανότατα να εγκαταλείψει τον μάταιο κόσμο αλλά ποιός νοιάζεται, γλυτώσαμε απο μια βρωμοκαλωδιοταινία.
    manicx τα πλαστικά "μανταλάκια" για τις PCI μια χαρά μου φάνηκαν, τα αντίστοιχα για τους δίσκους είναι δύσχρηστα όπως είχα διαβάσει στα reviews αλλά εντάξει δεν φαίνεται να παίζουν οι δίσκοι.
    Το πρόβλημα είναι εκεί που περίμενα, στα leds. Ενώ το power του κουτιού και το speaker δουλεύουν, τα leds power/hdd δεν ανάβουν ενώ λογικά είναι σωστά συνδεμένα. Ποτέ σε κανένα κουτί δεν κατάλαβα πως λειτουργούν αφού πάντα έκαναν του κεφαλιού τους. Μήπως χρειάζεται κάνα trick για να ανάψουν;
    Επίσης αυτό το καλωδιάκι με το κουμπί για το πλαϊνό κάλλυμα που είναι αν κατάλαβα καλά alarm όταν έχεις αφαιρέσει το πλαϊνό κάλλυμα πως ακριβώς λειτουργεί;
    Και μια τελευταία ερώτηση, υπάρχουν κάποια πιο μαζεμένα καλώδια για να αντικαταστήσω τις καλωδιοταινίες για τα IDE cd/dvd drives;;

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Απο παντου μπορεις να βρεις στρογγυλα καλωδια για IDE δεν κοστιζουν και πολυ, κανε λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ, τι τις εχουμε τις dsl?

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer
    Και μια τελευταία ερώτηση, υπάρχουν κάποια πιο μαζεμένα καλώδια για να αντικαταστήσω τις καλωδιοταινίες για τα IDE cd/dvd drives;;
    ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.eshop.gr/PER_converters_cables.phtml

  11. #11
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor
    Εγω εχω αυτο : http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700372 και ειμαι πληρως ευχαριστημενος. Θορυβος ανεκτος ( βεβαια εμενα το τροφοδοτικο ειναι λιγο παραπανω θορυβωδες ) και η ψυξη αρκετα καλη. Βεβαια αν το πηξεις στους δισκους ανεβαινει κανα 3-5 βαθμους η θερμοκρασια αλλα το max σε κανονικες συνθηκες ειναι μεχρι και 35 για τους δισκους και γυρω στους 55-60 στο κουτι μεσα. ( το παρα πολυ - με πολυωρη μεταφορα δεδομενων και 100% cpu load )

    Ασε που δεν εχει αυτα τα αθλια μπιχλιμπιδια-λαμπακια και καθε λογης 'case modding'

    Και εγώ τo ίδιο με του condor δυο μάλιστα πολύ καλό κουτί κανένα πρόβλημα
    και οικονομικό
    Δοκίμασε να γυρίσεις ανάποδα το κονεκτορα για το HD έχει + και – για αυτό δεν δουλεύει
    το alarm πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική τώρα βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα τη χρήση έχει δεν με ενδιαφέρει και πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makhs : 18-03-06 στις 19:47.
    Ιωακειμ

  12. #12
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    Ip Street
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.895
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 788
    Όλα καλά είναι αυτά που λέτε παιδία.....
    Αλλά με αυτήν την σκόνη μέσα στα κουτιά τι θα κάνουμε???????

    Sorry για το

  13. #13
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris_Nik
    Όλα καλά είναι αυτά που λέτε παιδία.....
    Αλλά με αυτήν την σκόνη μέσα στα κουτιά τι θα κάνουμε???????

    Sorry για το
    Τα σωστά κουτιά έχουν φίλτρα αέρα σε όλους τους ανεμιστήρες εισόδου αέρα.
    Μάλιστα στο thermaltake μου αφαιρούνται με ένα τράβηγμα και πλένονται χωρίς πρόβλημα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    Ip Street
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.895
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 788
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Τα σωστά κουτιά έχουν φίλτρα αέρα σε όλους τους ανεμιστήρες εισόδου αέρα.
    Μάλιστα στο thermaltake μου αφαιρούνται με ένα τράβηγμα και πλένονται χωρίς πρόβλημα.
    Πιο thermaltake έχεις????
    Το VA8000 που έχω δεν έχει...........

  15. #15
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Xaser III V1000D (το μπλε με παράθυρο)
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. THERMALTAKE SOPRANO DX
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 11:00
  2. THERMALTAKE ARMOR JUNIOR vs. SOPRANO DX
    Από akis_ks στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 21:49
  3. Thermaltake Armor vs Soprano vs Shark
    Από dslam στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-06, 04:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας