Σελ. 1 από 51 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 764
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 16100-16500
    ISP
    Netone --> Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Pirelli P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 17.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοίγω αυτό το θέμα διότι από ότι φαίνεται η χωρητικότητα δικτύου της Netone τον τελευταίο καιρό έχει φτάσει σε οριακό σημείο ακόμα και τις πρωινές ώρες. Το θέμα έχει θιχτεί επανειλημμένως από διάφορους χρηστές. και οι δικαιολογίες του δήθεν αναβάθμιση του software των κέντρων πλέον δεν ευσταθούν αφού αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει από τον Ιούλιο και γίνεται χειρότερη μέρα με την ημέρα.

    Είναι η άποψη μου πως η εταιρεία έχει φτάσει σε οριακό σημείο και ή χρειάζεται να κάνει επέκταση της χωρητικότητας του δικτύου της η να μας πει επισήμως ότι μέχρι να γίνει η απορρόφηση της από την Ontelecoms ότι δεν θα κάνει κάτι για αυτό ώστε οποίος θέλει να πάει με άλλη εταιρεία.

    Προσωπικά εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημενος χρήστης μέχρι τον Ιούλιο όπου και είχα το μεγαλύτερο μέρος της ταχύτητας μου μετά από κάποιες ώρες το βράδυ όπου και έκανα τα περισσότερα downloads από rapidshare. Πιστεύω ότι ήμουν σωστός χρήστης και χρησιμοποιούσα το μέγιστο της σύνδεσης μου κατά μέσο όρο για λίγα λεπτά την ημέρα. Δικαιούμαι λοιπόν όπως και πολύ άλλοι χρηστές μια απάντηση από την εταιρεία για το ποτέ και αν θα κάνουν αναβάθμιση του δικτύου τους ώστε να έχουμε μια σωστή ταχύτητα έστω τις βράδυνες ή πρωινές ώρες.

    Δίνω ένα παράδειγμα του τι αντιμετωπίζω. Συγχρονίζω στα 20Mbps μέγιστο download τα 2MB/s. Πλέον έχω 300-600Κb/s και κοντά στο 1ΜΒ/s το βράδυ. Δλδ στην καλύτερη περίπτωση το μισό της ταχύτητας.

    Ας πιέσουμε λοιπόν την εταιρεία για να μας δώσει μια απάντηση /εξήγηση ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε.

    Φιλικά
    elgriego
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elgriego : 30-09-09 στις 19:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Από τη στιγμή που θέλεις μια απάντηση από την εταιρία, γιατί δεν ανοίγεις θέμα στο support;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 16100-16500
    ISP
    Netone --> Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Pirelli P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 17.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το εκανα στην αρχη αλλα μετα σκεφτηκα οτι δεν ειναι θεμα τεχνικο. Δεν εχω προβλημα με την γραμμη μου. Το εβαλα λοιπον εδω με το σκεπτικο οτι οι ανθρωποι της Νετονε πρωτον διαβαζουν και αυτο το φορουμ και οχι μονο το support δευτερον στο support εχει τεθει θεμα απο αλλους χρηστες και επισης δεν πιστευω οτι απο εκει υπαρχει μεγαλη ανταποκριση.

    Αυτο που θελω ειναι οι χρηστες να παρουν τηλεφωνο την εταιρεια και να μεταφερουν την πιεση εκει αφου το προβλημα ειναι υπαρκτο. Αν καποιοσ χρηστης φυγει απο την εταιρεια λογο αυτου του προβληματος εδω θα φαινεται ξεκαθαρα σε οποιον απο την Νετονε μπει και το διαβασει.

    Φιλικα
    elgriego

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elgriego Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μετα σκεφτηκα οτι δεν ειναι θεμα τεχνικο. Δεν εχω προβλημα με την γραμμη μου.
    Μπορεί να μην είναι πρόβλημα στη γραμμή σου, αλλά στο dslam σου. Και πάλι τεχνικό θέμα θεωρείται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elgriego Εμφάνιση μηνυμάτων
    δευτερον στο support εχει τεθει θεμα απο αλλους χρηστες και επισης δεν πιστευω οτι απο εκει υπαρχει μεγαλη ανταποκριση.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=324301

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elgriego Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που θελω ειναι οι χρηστες να παρουν τηλεφωνο την εταιρεια και να μεταφερουν την πιεση εκει αφου το προβλημα ειναι υπαρκτο.
    Αυτός είναι ο χειρότερος τρόπος να χειριστεί κανείς τέτοιου είδους ζητήματα.
    Στο τηλέφωνο θα μιλήσεις με κάποιον που ούτε το πρόβλημα θα μπορεί να διερευνήσει, ούτε να σου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση, καθώς η δουλειά του θα περιορίζεται στο να απαντά κλήσεις, και δεν θα έχει πρόσβαση στο traffic του dslam ή στα στοιχεία της γραμμής σου. Στην καλύτερη περίπτωση θα μπορέσει να το καταγράψει και να το προωθήσει για να το κοιτάξει το αρμόδιο τμήμα.

    Αντίθετα, ο σωστός τρόπος χειρισμού τέτοιου είδους θεμάτων, που είναι πιο σύνθετα από τα συνηθισμένα "θέλω αλλαγή πακέτου/πληροφορίες για την εξόφληση του λογαριασμού/ενεργοποίηση ψηφιακών ευκολιών κλπ.", είναι εγγράφως (είτε με email, είτε στο support forum), που απαντάνε αυτοί που έχουν την αρμοδιότητα να εξετάσουν το θέμα και να απαντήσουν υπεύθυνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παντως και εγώ την ίδια αίσθηση εχω.
    Αυξημένα reset του μόντεμ νομιζω, πολύ συχνά προβλήματα να μην ανοιγει η σελίδα και στο καπάκι να ανοιγει, γενικά χαμηλότερες ταχύτητες από το feel της σύνδεσης.

    Συνεπώς πήρα τηλέφωνο και μου ειπαν δεν τρέχει μια.
    Όμως δεν το αισθάνομαι έτσι. Κάτι έχει αλλάξει σιγά και σταδιακά αλλά ειναι εμφανές ποια.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-04-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    6300/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    SNR / Attn
    6(dB) / 35,5(dB)
    Απο τον Αύγουστο και μετα έχασα μισο ΜΒ.Χαμηλές ταχύτητες όλη την ημέρα

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επιβεβαιώνω τα ίδια από Αλυσίδα. Από τα τέλη Αυγούστου ξεκίνησε αλλά τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες υπάρχουν τρομερές διακυμάνσεις στο download speed. Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές κάνω download 8 αρχεία από rapidshare (premium) με average (combined) speed που κυμαίνεται από 450-800 (κάποιες φορές 900 και σπανιότερα 1 MB/sec). Υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο pattern στη διακύμανση αφού τη μία φαίνεται η ταχύτητα να ανεβαίνει, peekarei σε μια τιμή και την άλλη στιγμή πέφτει στο...βάραθρο, για να ανέβει και πάλι σιγά-σιγά (αλλά χωρίς σταθερότητα, μπορεί και πάλι να peekarei για 10-20 seconds και μετά πάλι στον πάτο).

    Στοιχεία γραμμής (όπως τα δίνει το speedtouch) :

    Modulation: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.631
    Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 726,33 / 10,66
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 8,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 7.997 / 129.639
    CRC Errors (Up/Down): 98 / 180
    HEC Errors (Up/Down): 235 / 144

    Αξίζει να σημειωθεί ότι τέτοια διακύμανση στο download speed, ειδικά από "trusted" ή αν θέλετε ψιλο-εγγυημένα download locations, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ άλλοτε στην NetOne, από τα τέλη Απριλίου που είμαι συνδρομητής, προερχόμενος από Forthnet. Ευτυχώς disconnects δεν φαίνεται να υπάρχουν (η γραμμή είναι σταθερή, best record που έχω πετύχει είναι σχεδόν 60 ημέρες uptime, τα όποια disconnects ήταν προσπάθειες δικές μου ουσιαστικά να πετύχω κάτι καλύτερο). Σίγουρα θα postarw και στο αντίστοιχο thread στο support, όταν ολοκληρώσω τα αντίστοιχα test, μιας και τελικά φαίνεται να μην είμαι μόνος.


    P.S : Θα τρελαθούμε τελείως, τώρα φαίνεται να σταθεροποιήθηκε πάνω από το 1 MB/sec.
    P.S 2: Ωραία τώρα ξαναπέσαμε σταθερά στα 500-600 kb/sec και κάνει πάλι fluctuate.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Banditgr : 30-09-09 στις 22:34.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 16100-16500
    ISP
    Netone --> Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Pirelli P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 17.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω τα ίδια από Αλυσίδα. Από τα τέλη Αυγούστου ξεκίνησε αλλά τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες υπάρχουν τρομερές διακυμάνσεις στο download speed. Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές κάνω download 8 αρχεία από rapidshare (premium) με average (combined) speed που κυμαίνεται από 450-800 (κάποιες φορές 900 και σπανιότερα 1 MB/sec). Υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο pattern στη διακύμανση αφού τη μία φαίνεται η ταχύτητα να ανεβαίνει, peekarei σε μια τιμή και την άλλη στιγμή πέφτει στο...βάραθρο, για να ανέβει και πάλι σιγά-σιγά (αλλά χωρίς σταθερότητα, μπορεί και πάλι να peekarei για 10-20 seconds και μετά πάλι στον πάτο).

    .....

    Παρατηρω παρομοια πραγμαατα απο το rapidshare που το θεωρω εμπιστο server. Πιστευω οτι θα βελτιωθει απλα σαν πρωτο μεσο πιεσης θα ηταν να γραψουμε o καθενας ξεχωριστα απο ενα email στο support αναφεροντας τι συμβαινει και ελπιζωντας οτι θα λυθει το συντομοτερο.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Κοίτα να δεις, μπήκα να γράψω κάτι ανάλογο...

    Συνδέθηκα στην Ν1 πριν κάνα 4μηνο σε καινούργιο διαμέρισμα, και μετακόμισα μόλις προχθές. Χθες έστησα το πισί και, γεμάτος χαρά, έβαλα να κατεβάζω με manager από premium λογαριασμούς (Rapidshare, Hotfile). Με απογοήτευση (μία απογοήτευση νααααααα!) είδα να κατεβάζω με ταχύτητες με ΠΟΛΥ μεγάλη διακύμανση, από 300 μέχρι 800kbp/s, ενώ συγχρονίζομαι στα 17Μbps. Για λίγο είδα να πιάνω 1500 κι αυτό ήταν.

    Σήμερα το πρωί που ξύπνησα βλέπω ότι έχει "κλειδώσει" στα 1400-1500. Για να δούμε πόσο θα κρατήσει...

    Πιο πριν, είχα Tellas και με κλείδωμα στα 12 κατέβαζα στάνταρ 24/7 στα 1250kbps. Εννοείται ότι αν αυτή η κατάσταση συνεχίσει, την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια... Από τη μία ανακουφίζομαι γιατί δεν φαίνεται να είναι θέμα καλωδίωσης του διαμερίσματός μου, από την άλλη όμως το να φτιάξω πάλι τα πριζάκια θα ήταν πιο εύκολο από το να φτιάξω την Ν1!

    Uptime: 0 days, 15:33:10
    Modulation: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 16.336
    Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,12 / 24,17
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,0 / 18,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 7,0
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 292 / 39.857
    CRC Errors (Up/Down): 66 / 168
    HEC Errors (Up/Down): 717 / 122

  10. #10
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι gryzor?
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι gryzor?
    Ack... sorry, το ξέχασα. Περιοχή Κάραβελ, κέντρο Ιλισού.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Πάγωσε το θέμα; Χθες ήμουν καλύτερα, αν και πάλι όχι σταθερός.

    Καλό μήνα, btw

  13. #13
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    μια από τα ίδια περιοχή Ν.φιλαδελφεια

    Καλό μήνα και σε σένα

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τα ίδια και εδώ φίλε elgriego με την μόνη διαφορά πως εγώ είδα την μεγάλη αυτήν πτώση από αρχές Σεπτέμβρη ... RS πλέον είναι απαγορευτικό για μένα (150-200kbps άντε το πολύ μέχρι 450kbps στην καλύτερη) τουλάχιστον μέχρις τις 12 το βράδυ ...

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 16100-16500
    ISP
    Netone --> Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Pirelli P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 17.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ενα MB/s το πιανω μεσα στην ημερα μερικες φορες αρα μαλλον σημαινει οτι ειναι θεμα DSLAM. Για να ειναι θεμα χωρητικοτητας του δικτυου της ΝΕΤΟΝΕ θα πρεπει να εχουμε ολοι οι χρηστες ταυτοχρονα χαμηλες ταχυτητες. Εκτος και αν δινουν προταιρεότητα σε καποιες περιοχχες εναντι αλλων που δεν πιστευω οτι γινετε αυτο.

Σελ. 1 από 51 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 13:35
  2. Χαμηλές ταχύτητες download.
    Από andreasp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 10:20
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 10:05
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-08, 10:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας