Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33

Θέμα: Taxis... bet

  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Ως καλός φορολογούμενος πολίτης και ελεύθερος επαγγελματίας που είμαι, υποχρεούμαι μέχρι τις 2 Μαρτίου να υποβάλλω τη δήλωση εισοδήματος για το 2005.

    Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου.
    "Κακομαθημένος" εδώ και 4 χρόνια που υποβάλλω τη δήλωσή μου μέσω taxisnet, συνδέομαι στο εν λόγω σύστημα. Με εκπληξη διαπιστώνω πως η υποβολή των φετεινών δηλώσεων δεν είναι διαθέσιμη. Καμία ανακοίνωση, καμία πληροφορία.

    Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου.
    Πάλι τα ίδια. Λέω λοιπόν, δε στελνω κάνα email μπας και ο λογαριασμός μου έχει τιποτα προβλήματα. Τους ρωτάω πότε θα είναι διαθέσιμη η υποβολή δηλώσεων.

    Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου.
    Μου απαντάνε να ελέγχω τακτικά το site για ανακοινώσεις.

    Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου.
    Μετά απο εκτενή τακτικό έλεγχο, ακόμα τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο στο taxisnet. Με ένα σχετικό τσαμπουκά (μάλλον της έκοβα τον πρωινπο καφέ) η υπάλληλος μου λέει πως ακόμα δεν τους έχει έρθει σχετική εγκύκλιος.

    Εγω: - Μα σε 2 μέρες πρέπει να υποβάλλω δήλωση.
    Υπάλληλος: - Αυτό αφορά τη ΔΟΥ.
    Εγώ: Ωραία. 'Αμα η ηλεκτρονική υποβολή είναι διαθέσιμη μετα τις 2 Μαρτίου, και υποβάλλω τη δήλωση ηλεκτρονικά, θα θεωρείται ληξηπρόθεσμη?
    Υπάλληλος: Δεν ξέρω κύριε. Να ρωτήσετε τη ΔΟΥ.
    Εγώ : Μάλιστα. 'Εχετε υπόψη στο περίπου πότε θα είναι έτοιμο το taxisnet για υποβολή δηλώσεων?
    Υπάλληλος: Σας είπα. Περιμένουμε την εγκύκλιο. Να ελέγχετε τακτικά τηνν ιστοσελίδα.
    Εγώ: ΟΚ ευχαριστώ.
    (Μου το κλείνει).

    Τηλέφωνο ΔΟΥ (μιας και τα ξέρουν όλα)

    Εγώ: Καλημέρα. (Τους εξηγώ).
    ΔΟΥ: Ααα δεν ξέρω. Φαντάζομαι μέχρι τις 2 Μαρτίου ισχύει και για ηλεκτρονική υποβολή.
    Εγώ: Μα ακόμα δεν είναι διαθέσιμη η ηλεκτρονική υποβολή.
    ΔΟΥ: Να πάρετε στο taxisnet να σας πούνε.
    Εγώ: Μα δε μπορείτε να μου πείτε επισήμως τί ισχύει για να μην είμαι ληξηπρόθεσμος?
    ΔΟΥ: Τί να σας πω. Στο taxisnet τα ξέρουν αυτά τα πράγματα, αλλά φαντάζομαι πως ισχύουν ίδιες ημερομηνίες.

    (από φαντασία άλλο τίποτα...)

    Τρίτη 28 Φεβρουαρίου
    Ανακοινώνεται παράταση της υποβολής επειδή υποπτεύομαι ότι ο μπατζανάκης του Αλογοσκούφη ειναι κάπου διακοπές και δεν προλαβαίνει να κάνει τη δήλωση στην ώρα του.

    Μέχρι στιγμής καμία ενημέρωση στο site του taxisnet. Γενικά έχω την αίσθηση ότι αυτή η "Κοινωνία της Πληροφορίας" πρέπει να είναι από τις καλύτερες φάρσες που έχουν στηθεί ποτέ σε πολιτικό επίπεδο. Και άμα φάω κάποιο πρόστιμο, ή άμα στηθώ στην ουρά τελευταία στιγμή με άλλα 1000 άτομα γιατί πρέπει να πάω στη ΔΟΥ, που θα το βρω το δίκιο μου? Σίγουρα όχι στις αρμόδιες υπηρεσίες.

  2. #2
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Δεν μπορείς να φανταστείς τί τραβάνε οι επαγγελματίες φοροτεχνικοί!

    Η παράταση ισχύει και για την υποβολή μέσω Taxisnet!

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2006

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

    Αρ.Πρωτ.: 1020838/390/Α0012
    ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ
    Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
    ΤΜΗΜΑ Α΄


    ΘΕΜΑ: Παράταση προθεσμίας υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2006 για ορισμένες κατηγορίες υποχρέων.

    ΑΠΟΦΑΣΗ
    Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

    Έχοντας υπόψη:

    1. Τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 2020/1992 (ΦΕΚ 34Α) με τις οποίες παρέχεται εξουσιοδότηση στον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών να παρατείνει με απόφαση, τις προθεσμίες που ορίζονται από τις κείμενες φορολογικές διατάξεις για υποβολή φορολογικών δηλώσεων σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

    2. Την κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών 37930/ΔΙ0Ε1264/14.10.2005 (ΦΕΚ 1435Β΄) για τον καθορισμό αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών.

    3. Τις διατάξεις του άρθρου 62 του Ν. 2238/1994 Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 62 (ΦΕΚ 151Α΄) που ορίζει τις προθεσμίες υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος.

    4. Τα αιτήματα διαφόρων επαγγελματικών τάξεων λόγω της μη έγκαιρης λήψης των απαραίτητων δικαιολογητικών από ασφαλιστικά Ταμεία κλπ.

    5. Τη διαπίστωση ότι από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

    ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

    1. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του Ν. 2238/1994 Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 62, που λήγει την 1η Μαρτίου 2006 ορίζεται η 16η Μαρτίου 2006. Η υποβολή των δηλώσεων αυτών ολοκληρώνεται μέσα σε 11 (έντεκα) εργάσιμες ημέρες ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου, με αρχή, για το ψηφίο 1 στις 16 Μαρτίου 2006.

    2. Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Αυτά είναι....

    Δίνουν παράταση στην ηλεκτρονική υποβολή ενώ δεν είναι καν διαθέσιμη ακόμα??

    Παραααάλογοοοο

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ανίκανοι, τυχάρπαστοι, ανεπάγγελτοι, ανοργάνωτοι, άνεργοι περιπτεράδες.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    849
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΥ
    Router
    585
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Ανίκανοι, τυχάρπαστοι, ανεπάγγελτοι, ανοργάνωτοι, άνεργοι περιπτεράδες.
    Ακριβώς αυτό!!! Και ένα περίπτερο να τους δίνανε να διοικήσουν πάλι έξω θα το έριχναν.-

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=251

    Δυνατότητα εκτύπωσης εκκαθαριστικού σημειώματος ταυτόχρονα με την ηλεκτρονική υποβολή της φετινής δήλωσης εισοδήματος [...] ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης.

    Η λειτουργία νέου συστήματος υποβολής και συμπλήρωσης φορολογικών δηλώσεων από φυσικά πρόσωπα, το οποίο επιτρέπει την άμεση υποβολή της δήλωσης μέσω του Ιντερνετ (Τaxisnet) και την ταυτόχρονη αυτόματη εκκαθάριση της δήλωσης.

    [...]
    Μάλιστα ο φορολογούμενος θα λαμβάνει αυτόματα μετά την υποβολή και την εκτύπωση του εκκαθαριστικού σημειώματος, το οποίο θα μπορεί να το χρησιμοποιεί στις διάφορες συναλλαγές, όπου απαιτείται. Μάλιστα, στο σύστημα αυτό θα υπάρχει πρόγραμμα που θα διορθώνει αυτόματα τυχόν λάθη στη φορολογική δήλωση.
    [...]
    Ίσως να το καθυστέρησαν γι' αυτό, οι "ανίκανοι περιπτεράδες"...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΑΜΙΚΟΥ
    Router
    Alcatel 510i
    Μέχρι στιγμής καμία ενημέρωση στο site του taxisnet.
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

    *Οι υπηρεσίες του TAXISnet δεν θα είναι διαθέσιμες την Πέμπτη 2.3.2006 και από ώρα 10:00΄ έως 20:00΄, λόγω προγραμματισμένων εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων. Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Ανίκανοι, τυχάρπαστοι, ανεπάγγελτοι, ανοργάνωτοι, άνεργοι περιπτεράδες.
    Έχεις κάτι με τους περιπτεράδες; Άσε που ο δικός μου έχει και δικό του μπλογκ που το ενημερώνει τακτικά... Άσχετοι είναι απλά στον τομέα πληροφορικής του Υ.Ο. Μου είχε έρθει εμένα πέρσι ένας τύπος από την πληροφορική με Μάστερ σε κάτι για να μου δείξει τα exceloφυλλα που είχαν φτιάξει μετά από 2 χρόνια προσπάθειας!!! άσε... γιατί...

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=251



    Ίσως να το καθυστέρησαν γι' αυτό, οι "ανίκανοι περιπτεράδες"...
    Και έπρεπε να περιμένουν την τελευταία εβδομάδα (μετά την παράταση) για να το εφαρμόσουν? Στην τελική γιατί δεν υπήρχε αντίστοιχη ενημέρωση στην ιστοσελίδα του taxisnet? Εκτός αν μας θεωρούνε τόσο καλούς πολίτες της ΠΛηροφορίας που ξέρουν ότι διαβάζουμε όλες τις ειδήσεις του in.gr και όλα τα forums οπότε είμαστε ενημερωμένοι.

    Να πάρω αμέσως τις δύο υπαλλήλους να τις ζητήσω συγνώμη!

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Από το taxisnet:

    Οι υπηρεσίες του TAXISnet δεν θα είναι διαθέσιμες την Τρίτη 7.3.2006 και από ώρα 10:00΄ έως 16:00΄, λόγω προγραμματισμένων εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων.
    Άρα, ακόμα δεν έχει γίνει η αναβάθμιση...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX
    Από το taxisnet:



    Άρα, ακόμα δεν έχει γίνει η αναβάθμιση...
    Πολύ περίεργο.... αφού μου είχε βγει η πασιέντζα την Πέμπτη

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από σήμερα δουλέυει το νέο site του taxisnet και μετά λύπης μου μπήκα σήμερα να κάνω ως συνήθως την δήλωσή μου. Τα τζιμάνια όμως που έφτιαξαν το νεο site, το σχεδιάσαν να "παίζει" μόνο σε IE. Σε firefox δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα και βγαίνει τελειώς λάθος η σελίδα αν κάνεις login.

    Ενα μεγάλο μπράβο τους, να τους πληρώνουμε να τους χαιρόμαστε. e-government σου λέει μετά και να πάμε μπροστά στην κοινωνία της πληροφορίας!!! Ολα τα είχε η Μαριορή...
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  13. #13
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aesir
    Από σήμερα δουλέυει το νέο site του taxisnet και μετά λύπης μου μπήκα σήμερα να κάνω ως συνήθως την δήλωσή μου. Τα τζιμάνια όμως που έφτιαξαν το νεο site, το σχεδιάσαν να "παίζει" μόνο σε IE. Σε firefox δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα και βγαίνει τελειώς λάθος η σελίδα αν κάνεις login.

    Ενα μεγάλο μπράβο τους, να τους πληρώνουμε να τους χαιρόμαστε. e-government σου λέει μετά και να πάμε μπροστά στην κοινωνία της πληροφορίας!!! Ολα τα είχε η Μαριορή...
    Μην ξεχνάς τις υπογραφές και την φωτο του Αλογοσκούφη με τον Βασιλάκη. Πάω στοίχημα ότι βασικός όρος του Βασιλάκη θα ήταν το taxis να τρέχει μόνο με IE και με τίποτε άλλο

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως, κατά την ταπινή μου άποψη πάντα, το taxisnet είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει το δημόσιο στο χώρο της ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης των πολιτών του!
    Κάνω τη δήλωσή μου από τον πρώτο χρόνο που διμιουργήθηκε και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Είναι λίγο μίζερο να γκρινιάζουμε για κάποιες καθηστερήσεις αν σκεφτούμε ότι η χώρα μας είναι κάποιες δεκαετίες πίσω από την υπόλοιπη Αφρική και ακόμη και σήμερα βλέπουμε γραμένο σε τοίχους ότι το νετ είναι το 666 κλπ...
    Ας λέμε πάλι καλά!

  15. #15
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aesir
    Από σήμερα δουλέυει το νέο site του taxisnet και μετά λύπης μου μπήκα σήμερα να κάνω ως συνήθως την δήλωσή μου. Τα τζιμάνια όμως που έφτιαξαν το νεο site, το σχεδιάσαν να "παίζει" μόνο σε IE. Σε firefox δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα και βγαίνει τελειώς λάθος η σελίδα αν κάνεις login.

    Ενα μεγάλο μπράβο τους, να τους πληρώνουμε να τους χαιρόμαστε. e-government σου λέει μετά και να πάμε μπροστά στην κοινωνία της πληροφορίας!!! Ολα τα είχε η Μαριορή...
    Δοκίμασες να επιτρέψεις τα cookies?
    Εγώ πάντως με Mozilla, εκτός από 2-3 λαθάκια, δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.
    Εκτός του ότι δεν υπάρχουν προσυμπληρωμένα τα στοιχεία και δεν δουλεύουν πολλά κουμπιά

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβαθμίζεται το TAXIS
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 15:48
  2. Έπεσε το Taxis net?
    Από ndan_gr στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας