Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε ολους.Εχω ενα προβλημα στο να φτιαξω δικτιο μεταξυ host pc και virtual.Στο host εχω εγκαταστησει τα XP pro x64 SP2 στο virtual τα Xp home sp2.Αυτο που 8ελω ειναι να εγκαταστησω το usb moden της cosmote(το οποιο εχω κανει) στο virtual γιατι δεν υποστηριζει τα XPx64 και μεσω αυτου(virtual)να δωσω ιντερνετ στο host pc.Οπως γραφω και στον τιτλο χρησιμοποιω το vmware workstation.plz Μην μου πειτε υπαρχουν οδηγοι και τετοια εψαξα προσπαθησα αλλα τιποτα 2 μερες τωρα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Να πάρεις ένα σοβαρό ethernet aDSL modem-router, με SPI firewall, και να σταματήσεις να παιδεύεσαι άσκοπα, να χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Περιοχή
    Φάληρο, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson Speedtouch 585
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρεις ένα σοβαρό ethernet aDSL modem-router, με SPI firewall, και να σταματήσεις να παιδεύεσαι άσκοπα, να χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία.
    Ναι, αλλά με το δίκτυο της cosmote πως θα τον συνδέσει;


    Δεν ξέρω πολλά απο virtual networking αλλα δοκίμασε κάτι που σκέφτηκα:

    Λογικά όταν δημιουργείς το virtual σύστημα πρέπει να επιλέξεις "use host only networking" αλλιώς κάνεις το ιδιο απο τις ρυθμίσεις του virtual συστήματος. Μετά ενεργοποιείς το Internet connection sharing στο virtual pc,
    βάζεις την ΙP του virtual pc σαν gateway στον εικονικό προσαρμογέα που έχει δημιουργήσει το VMWARE στο πραγματικό pc και λογικά είσαι ετοιμος...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρεις ένα σοβαρό ethernet aDSL modem-router, με SPI firewall, και να σταματήσεις να παιδεύεσαι άσκοπα, να χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία.

    Εχεις απολυτο δικιο.Απλα εχω την ατυχια να μενω σε περιοχη εκτος σχεδιου και δεν υπαρχουν κωλονες του ΟΤΕ και θελει κατι χιλιαρικα για να ερθει το τηλεφωνο,οποτε δυστηχως θα συνεχισω να παιδευομαι...:/

    ........Auto merged post: Bro13 πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mevan Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ναι, αλλά με το δίκτυο της cosmote πως θα τον συνδέσει;


    Δεν ξέρω πολλά απο virtual networking αλλα δοκίμασε κάτι που σκέφτηκα:

    Λογικά όταν δημιουργείς το virtual σύστημα πρέπει να επιλέξεις "use host only networking" αλλιώς κάνεις το ιδιο απο τις ρυθμίσεις του virtual συστήματος. Μετά ενεργοποιείς το Internet connection sharing στο virtual pc,
    βάζεις την ΙP του virtual pc σαν gateway στον εικονικό προσαρμογέα που έχει δημιουργήσει το VMWARE στο πραγματικό pc και λογικά είσαι ετοιμος...
    Αυτο το ''Internet connection sharing'' που βοσκει?Και ποια ακριβος Ip?στο cmd γραφω ipconfig?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bro13 : 16-10-09 στις 20:32. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Περιοχή
    Φάληρο, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson Speedtouch 585
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bro13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το ''Internet connection sharing'' που βοσκει?
    Καλή ερώτηση! Έχω να δω καιρό XP και δε θυμάμαι!! Κάπου στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου (νομίζω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bro13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι ποια ακριβος Ip?στο cmd γραφω ipconfig?
    Το IP που έχει η κάρτα δικτύου του virtual pc. Ναι, με IPCONFIG θα σου το πει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mevan : 16-10-09 στις 20:46.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξερω τι καταφερα.. Ανεβασα μερικες φωτογραφιες να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας και γιατι δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ απο host pc..

    Απο vm h συνδεση στο internet http://img207.imageshack.us/img207/153/3gvmconicon.jpg
    Η κατασταση της συνδεσης http://img98.imageshack.us/img98/1792/3gconstats.png
    Και αυτο που μου εμφανισε στο Host pc http://img208.imageshack.us/img208/8224/3gconhostpc.jpg

Παρόμοια Θέματα

  1. Vmware workstation help?
    Από viper2004 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 16:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας