Σελ. 278 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 258268273276277278279280283288298 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.156-4.170 από 7206
  1. #4156
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ψυχραιμία και μην τσατίζεσαι. Να σε βοηθήσουμε θέλουμε και μην απελπίζεσαι. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μπερδεύομαι όταν κάποιες φορές μου βγάζει blocked packages, κτλ. αλλά με λίγο ψάξιμο τη βρίσκω τη λύση.

    Εφόσον θες να ξεφορτωθείς το gnome, ξέχασες το USE flag. Βλέπω ότι το έχεις ακόμη ενεργό, οπότε αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να απενεργοποιήσεις σε πρώτη φάση. Μετά προσπάθησε να βάλεις μεμονωμένα τα πακέτα που θες και όχι γενικά ένα emerge vuDN world. Δώσε και ένα eix -cCI gnome-base και gnome-extra για να δεις τι υπάρχει εγκατεστημένο από αυτές τις κατηγορίες και βγάλτο (με ένα απλό awk γίνεται αυτοματοποιημένα) για να καθαρίσεις ό,τι από gnome υπάρχει, μετά ό,τι dependency από κάποιο gnome lib υπάρχει, θα μπει από την αρχή έτσι κι αλλιώς.

    Δες τα αυτά που σου λέω και το συζητάμε πάλι.
    Δεν τσατίζομαι, ρε Γκούφυ, αλλά δεν μπορώ ν' ακούω και αυτά που μού λέγανε πριν 6 χρόνια, πριν αποφασίσω να διαβάσω και να βάλω πλέον αποκλειστικά Gentoo! Έχω γράψει οδηγό εγκατάστασης της διανομής και tutorials σχετικά, έχω μεταφράσει και μέρος του Ελληνικού handbook, έχω φτιάξει και θέματα για E17 ειδικά για Gentoo! Πιστεύω πως κάτι έχω προσφέρει στην κοινότητα. Δηλώνω ότι οι σπουδές μου δεν έχουν σχέση με υπολογιστές. Ένας απλός χρήστης είμαι, που μπορώ πλέον εύκολα να περνάω Gentoo στα μηχανήματά μου (και το έχω κάνει σε 2 laptops και 2 desktops συν παλαιότερες εγκαταστάσεις).
    Επί του θέματος: Κάλυψα τα δύο USE στο make.conf που αφορούν το Gnome:
    Κώδικας:
    "-gnome-keyring" timezone hal fam dbus aoss threads libffi nptl wps wifi dhcpcd kde4 kde qt4 arts mng webkit qt3support accessibility gtk gtkhotkey "-gnome"
    Αν είναι ΟΚ, προχωρώ όπως είπαμε.
    Κώδικας:
    # eix -cCI gnome-base
    No matches found.
    Κώδικας:
    # eix -cCI gnome-extra
    No matches found.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rpil : 21-12-13 στις 00:09.

  2. #4157
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Γράψ'το καλύτερα έτσι:
    Κώδικας:
    USE="timezone hal fam dbus aoss threads libffi nptl wps wifi dhcpcd kde4 kde qt4 arts mng webkit qt3support accessibility gtk gtkhotkey -gnome -gnome-keyring"
    Θεωρώ ότι είσαι οκ σε πρώτη φάση. Δοκίμασε και τα υπόλοιπα που σου είπα και μιλάμε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #4158
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Δεν καταλαβαίνω το package.mask. Γιατι εχεις κάνει mask το νεο gnome αφού θες να πας σε e17;

  4. #4159
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μάλλον για να είναι σίγουρος ότι δε θα μπει ως κάποιο dependency, για να του χτυπήσει αν πάει να γίνει κάτι τέτοιο...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #4160
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Βασικά αυτό που κάνω όταν θέλω να ξεφορτωθώ ένα ολόκληρω DE είναι

    Κώδικας:
    emerge -C $(qlist -CIL gnome) && emerge -p --depclean
    - - - Updated - - -

    @GoofyX
    Ε μα έτσι όμως γίνεται κόλαση. Ας το βγάλει ολόκληρο το gnome, να περάσει το e17 μετά και μετα να καθαρίσει ότι έμεινε. Τώρα κινδυνεύει να έχει αφήσει κάτι εξω από το package.mask και το portage τα μπλεκει καθώς τα μισά είναι masked και τα άλλα όχι

  6. #4161
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχετε από χθες-προχθές πρόβλημα με τα gentoo overlays; Το layman -S δε μου παίζει και κάνει timeout.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #4162
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε από χθες-προχθές πρόβλημα με τα gentoo overlays; Το layman -S δε μου παίζει και κάνει timeout.
    Το ίδιο πρόβλημα κι εδώ.

  8. #4163
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα κι εδώ.
    Έστρωσε, έχει εδώ και κανά 2 μέρες.

    Τι έγινε βρε παιδιά, πείτε τίποτα, όλα είναι τόσο καλά στο Gentoo μας;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #4164
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Φτου φτου φτου

  10. #4165
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Οι nvidia-drivers μας έχουν κουράσει λίγο, αλλά δεν πειράζει· είναι θέμα της nVidia. Μου λείπει το παλιό μηχάνημα που το εμπιστευόμουν με τον nouveau (μέχρι που χάλασε η VRAM ).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #4166
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Σε αντίθεση με τον nouveau, με τον open source radeon είμαι απόλυτα ευχαριστημένος στο φορητό. Ειδικά από τότε που βάλανε dynamic pm στον 3.11, παίζει ακόμη καλύτερα ο φορητός από άποψη θερμοκρασίας και αυτονομίας.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #4167
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Δυστυχώς εγω εχω προβληματα με το enlightenment + nouveau. Το kernel log γεμιζει με nouveau errors και μετά απο λίγο κρεμάει το σύστημα Γυρισα παλι σε openbox για να αποφύγω να βάλω nvidia-drivers

  13. #4168
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Μόλις έπεσα τυχαία στο παρακάτω. Εξαιρετική δουλειά! Η επιλογή πακέτου είναι τυχαία, για να δείτε πόσο χρήσιμο είναι σαν view.

    http://gentoobrowse.randomdan.homeip...dev-libs/geoip

    Επιπλέον, λόγω bootstrap, δουλεύει καλά και σε mobile.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #4169
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εγώ βλέπω άλλα και τσατίζομαι. Θα μου πεις, τι περιμένεις, οι devs στον ελεύθερο χρόνο τους απασχολούνται (εκτός εξαιρέσεων - αν υπάρχουν -), αλλά βλέπω bugs που μένουν μήνες ανοικτά και δεν προχωράει τίποτα. Bugs του στυλ stabilization ενός πακέτου, όπως πχ. στη MariaDB 5.5 που περιμένω πως και πως. Βλέπεις το bug, έχει άλλα blocker bugs για πακέτα που έχουν μπει 2 και 3 νεότερες εκδόσεις. Σε κάτι τέτοια είναι δυσκίνητοι οι devs. Στο κάτω κάτω, αυτοί ανοίγουν το bug, ας το προχωρήσουν. 26/6 άνοιξε το bug, έχουμε 27/1/2014 και ακόμα τίποτα σχεδόν. Θα μου πεις «βάλτ' το από το overlay ρε μεγάλε και μη μας πρίζεις», αλλά οκ, σε server δε θέλω να βάλω από το overlay. Υποτίθεται ότι θέλω κάτι πιο σταθερό, που να έχει περάσει από κάποιο ελάχιστο έλεγχο.

    Αυτά. (είπα κι εγώ τον πόνο μου)

    Μάρκο...;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #4170
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Τυχαίνει δυστυχώς. Δεν μπορουμε να συγκριθούμε σε όλους τους τομείς με debian/fedora που έχουν καμια 2000 developers και αρκετοί από αυτούς πληρώνονται. Εμεις είμαστε με το ζόρι 190 active ( ασε τί λεει ο πίνακας στο gentoo.org) και από
    όσο ξέρω κανένας δεν πληρώνεται από τον εργοδότη του για να το κάνει.
    Ψήνεσαι να γίνεις dev;
    Το βλέπω και εγώ, μετά την δουλειά, δεν υπάρχει όρεξη και δύναμη ούτε ένα patchaki να κάνεις apply. Πολλές φορές περνάνε μέρες που δεν βλέπω τα email. Και ειδικά τα databases πακέτα (τουλάχιστον mysql και mariadb) τυπάδες
    που απλά είναι πνιγμένοι :/
    Μην νομίζεις οτι με το να γίνουν stable αλλάζει κάτι... Ειδικά στα DB πακέτα μην έχεις την εντύπωση οτι ο arch tester θα κάτσει να στήσει db να δει αν παιζει κτλ. Συνήθως είναι "build -> stable"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έπεσα τυχαία στο παρακάτω. Εξαιρετική δουλειά! Η επιλογή πακέτου είναι τυχαία, για να δείτε πόσο χρήσιμο είναι σαν view.

    http://gentoobrowse.randomdan.homeip...dev-libs/geoip

    Επιπλέον, λόγω bootstrap, δουλεύει καλά και σε mobile.
    Τρομερό. Κρίμα που δεν μας το έχει αναφέρει ποτέ και το τρέχει μόνος του. Εύκολα θα μπορούσαμε να το βάλουμε σε ενα δικό μας μηχανάκι για περισσότερη αξιοπιστία ( *γκουχ* gentoo-wiki *γκουχ* )

Σελ. 278 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 258268273276277278279280283288298 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας