Σελ. 339 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 319329334337338339340341344349359 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.071-5.085 από 7206
  1. #5071
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τι κάποιες αλλαγές; Από τις λίγες φορές που οι Gentoo devs με εκνεύρισαν! Είχα κάνα μήνα να κάνω update και τα blocks ήταν (και είναι) απίστευτα. Εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες και σε βασικά πράγματα, όπως το ncurses που αναφέρεις!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #5072
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο δικό μου πάντως μπήκαν τα ncurses χωρίς πολλά πολλά παραδόξως σε 2 διαφορετικά συστήματα, ένα x86 κι ένα amd64.

  3. #5073
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες αλλαγές σήμερα στο ncurses, κάποια blocks και σκέφτηκα για να λύσω το πρόβλημα, να το βγάλω και να ξαναμπεί μόνο του...
    Πες μου πόσα πακέτα έσπασαν;
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  4. #5074
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου πάντως μπήκαν τα ncurses χωρίς πολλά πολλά παραδόξως σε 2 διαφορετικά συστήματα, ένα x86 κι ένα amd64.
    Και σε εμένα το ίδιο. Τόσο απροβλημάτιστα μάλιστα που δεν πρόσεξα καν ότι υπήρχε ncurses στην λίστα όταν έκανα "emerge -ND @world". Τώρα κοίταξα στο /var/db/pkg και βλέπω ότι μπήκε σήμερα η έκδοση 6.0 στις 16:23 το μεσημέρι. Τυχεροί είμασταν
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5075
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Εδώ μου έχει βάλει και τα 2 slots του ncurses, 0 και 5. Στην συνέχεια το portage βρίσκει τις βιβλιοθήκες του 5 οι οποίες βασίζονται η μία στην άλλη και θεωρεί σπασμένο το ncurses:5 επειδή χρησιμοποιεί τον εαυτό του και ζητά rebuild που φυσικά δεν αλλάζει τίποτα
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #5076
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μου έχει βάλει και τα 2 slots του ncurses, 0 και 5. Στην συνέχεια το portage βρίσκει τις βιβλιοθήκες του 5 οι οποίες βασίζονται η μία στην άλλη και θεωρεί σπασμένο το ncurses:5 επειδή χρησιμοποιεί τον εαυτό του και ζητά rebuild που φυσικά δεν αλλάζει τίποτα
    Παλαβό μπλέξιμο πράγματι!

  7. #5077
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου πόσα πακέτα έσπασαν;
    Τίποτα, το ncurses έλειπε μόνο. Δεν έσπασε τίποτα. Απλά έκανα μια βλακεία, κατέβασα από το tinderbox το binary i386 και επειδή δεν μπορούσα να τρέξω το emerge, το έκανα αποσυμπίεση στο / κατευθείαν, χαλώντας κάποια symlinks (το /lib, το /usr/lib), με αποτέλεσμα να παραμένει σπασμένο το σύστημα, ακόμα και μετά το χειροκίνητο πέρασμα του ncurses. Μετά κατάλαβα ότι έγινε πατάτα με τα symlinks και συγκρίνοντας με το διπλανό 64-bit σύστημα, τα διόρθωσα. Στο επόμενο reboot, όλα καλά.

    Απλά όταν δεν δουλεύει κάτι, σου πετάει μηνύματα του στυλ "udev executable not found", κτλ. παθαίνεις λίγο ένα πατατράκ μέχρι να βρεις τι φταίει. Με το που διορθώνεις το πρόβλημα, ήταν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μου έχει βάλει και τα 2 slots του ncurses, 0 και 5. Στην συνέχεια το portage βρίσκει τις βιβλιοθήκες του 5 οι οποίες βασίζονται η μία στην άλλη και θεωρεί σπασμένο το ncurses:5 επειδή χρησιμοποιεί τον εαυτό του και ζητά rebuild που φυσικά δεν αλλάζει τίποτα
    Αυτό το πρόβλημα είχα κι εγώ και κατέληξα στο να βγάλω το ncurses. Τελικά, ο μόνος τρόπος για να λύσω το block ήταν να βάλω τα testing και στα δύο slots.

    EDIT: Μόλις έκανα sync και είδα ότι το θέμα με το κυκλικό block του ncurses λύθηκε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoofyX : 28-08-15 στις 18:40.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #5078
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Η αλήθεια είναι ότι το έχασα και εγώ λιγο με τα δύο slots του ncurses. Το σύστημα μου φαίνεται ψηλοδιαλυμένο χωρίς το slot 0 οπότε θα κρατήσω και τα δύο προς το παρόν

  9. #5079
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι το έχασα και εγώ λιγο με τα δύο slots του ncurses. Το σύστημα μου φαίνεται ψηλοδιαλυμένο χωρίς το slot 0 οπότε θα κρατήσω και τα δύο προς το παρόν
    Από περιέργεια, τι χάλασε λόγω που δεν είχες το slot 0 ?

    Είχα την εντύπωση ότι τα slots είναι για να έχεις πολλαπλές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος, πχ libpng 1.4 / 1.6, gstreamer 0.10 / 1.0, qt4 / qt5, κτλ αλλά δεν σκαμπάζω και πολλά από gentoo οπότε ίσως λέω χαζομάρες.

    Εγώ ξεκίνησα αυτή τη φορά με το stage3 20150820 το οποίο είχε ncurses-5.9-r3 (slot 0). Χτες πέρασα σε ncurses-6.0 (slot 5/6) και σήμερα πέρασα σε ncurses-6.0-r1 (slot 0/6). Παρόλα αυτά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε καμμία από τις δύο μεταπηδήσεις. Ίσως έφταιξε ότι το σύστημα ήταν καινούριο και δεν είχα καιρό να κάνω build βέβαια.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #5080
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    @imitheos, σε testing δουλεύεις ε;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #5081
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    @imitheos, σε testing δουλεύεις ε;
    Ναι, εννοείται
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #5082
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Χθες αφαιρώ το ncurses:5 και κρατάω μόνο το ncurses:0 (6.0). Σήμερα κάνω sync και το ncurses 6.0 πήγε στο slot 5 και στο slot 0 ήρθε το ncurses 6.0-r1. Έτσι, παρόλο που εγώ άφησα το ncurses:0 και έδιωξα το ncurses:5, τώρα το portage πιστεύει πως κράτησα το ncurses:5 και έδιωξα το ncurses:0.

    Επιπρόσθετα και τα 2 slots βάζουν το ncurses 6, παρόλο που υπάρχουν πακέτα που βασίζονται στο 5 (πχ dropbox).

    Γενικά βλέπω πως ενώ το testing μέχρι πριν 2 μήνες ήταν απίστευτα σταθερό, πλέον μοιάζει περισσότερο με το unstable. Εν τω μεταξύ μια ζωή σπασίματα με την boost και το portage δεν μπορεί να μου ποια πακέτα πρέπει να γίνουν re-emerge με το νέο. Τα ανακαλύπτει ένα - ένα κάθε φορά που πάω να κάνω emerge. Έχει αφαιρέσει το παλιό boost και κάθε φορά που πάω να κάνω emerge -uD world, ανακαλύπτει πως ένα πακέτο είχε χτιστεί με το παλιό boost. Αντί να το κάνει rebuild, μου ζητάει να αφαιρέσει το νέο boost και να βάλει το παλιό, χωρίς ποτέ το πακέτο να ζητά explicit version του boost.

    - - - Updated - - -

    Εν τω μεταξύ με το ncurses έσπασε και η κονσόλα. Το backspace λειτουργεί αλλά στην οθόνη ο σένσορας κινείται στον επόμενο χαρακτήρα αντί στον προηγούμενο, ενώ δεν λειτουργούν τα tmux και screen. Για να δούμε αν το revdep-rebuild θα μπορέσει να διορθώσει τίποτα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #5083
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ με το ncurses έσπασε και η κονσόλα. Το backspace λειτουργεί αλλά στην οθόνη ο σένσορας κινείται στον επόμενο χαρακτήρα αντί στον προηγούμενο, ενώ δεν λειτουργούν τα tmux και screen. Για να δούμε αν το revdep-rebuild θα μπορέσει να διορθώσει τίποτα.
    Σε κάποιο άλλο μηχάνημα που να έχεις ssh/ncurses και να βλέπεις εκεί την κονσόλα, μπορείς να το γλιτώσεις;
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  14. #5084
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Νέα:
    ....
    eselect news read
    2015-08-26-ruby-19-removal
    Title Ruby 1.9 removal; Ruby 2.0/2.1 default
    Author Manuel Rüger <mrueg@gentoo.org>
    Posted 2015-08-26
    Revision 1

    Ruby MRI 1.9 has been retired by upstream in February 2015.[1]
    We remove Ruby MRI 1.9 support from the tree now. In parallel Ruby MRI 2.1
    support will be activated in base profile's RUBY_TARGETS variable by default
    in conjunction with Ruby MRI 2.0.

    If your currently eselected Ruby interpreter is ruby19, our recommendation is
    to change it to ruby20. At the moment Ruby MRI 2.0 delivers the best possible
    support of all Ruby interpreters in tree.

    Check the current setting via:

    eselect ruby show

    Change the current setting to Ruby MRI 2.0 via:

    eselect ruby set ruby20

    [1] https://www.ruby-lang.org/en/news/20...9-3-has-ended/
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #5085
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Βλέπει κανείς στο tree του, τον firefox 40.0.3 ? Κοίταξα και στο ftp και στο github tree μήπως κάνω κάποια βλακεία εγώ αλλά δεν τον βλέπω πουθενά. Αναγκαστικά αντέγραψα προχτες το ebuild του 40.0.2 σε 0.3, παρήγαγα το manifest και τον πέρασα "χειροκίνητα".

    Εννοείται πως δεν είναι εύκολο εγχείρημα να διατηρείς ένα τόσο τεράστιο tree όπως η portage και τους υποστήριξα πριν λίγα posts αλλά 4 ημέρες για πρόγραμμα με remote execution vunlnerability (έστω αν πρακτικά δεν είναι τόσο πιθανό να πέσεις πάνω σε κάποιο malicious site και να την κάνεις trigger) είναι λίγο απαράδεκτο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 339 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 319329334337338339340341344349359 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας