Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 116
  1. #46
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    το θεμα ειναι να ακουγονται σωστα πραγματα απο ατομα που γνωριζουν τι σημαινει mac. περα απο το hype (και στην τελικη μαγκια της εταιριας που το εχει δημιουργησει) κρυβεται η ουσια. πολυ ποιοτικα μηχανηματα και στο υλικο και ακομα περισσοτερο στο λειτουργικο (που ειναι χτισμενο χερι χερι με το υλικο). απλο στην χρηση κανει τα παντα τελεια και φυσικα κοστιζει γιατι προσφερει ευκολια ταχυτητα και αξιοπιστια.

  2. #47
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τι πάει να πει είναι χτισμένο χέρι χέρι με το υλικό; Απλά είναι καλά debugged για συγκεκριμένο υλικό. Τι πάει να πει ποιοτικό υλικό (υποθέτω εννοείς το hardware εφόσον το συσχετίζεις με το λειτουργικό); Η Intel και η nVidia δίνουν καλύτερα κομμάτια στην Apple από ότι στην Dell για παράδειγμα;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #48
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.259
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πάει να πει είναι χτισμένο χέρι χέρι με το υλικό; Απλά είναι καλά debugged για συγκεκριμένο υλικό. Τι πάει να πει ποιοτικό υλικό (υποθέτω εννοείς το hardware εφόσον το συσχετίζεις με το λειτουργικό); Η Intel και η nVidia δίνουν καλύτερα κομμάτια στην Apple από ότι στην Dell για παράδειγμα;
    Προφανως εννοει ποιοτητα κατασκευης του κουτιου, το ασημι μηλαρακι το χρυσοπληρωνουν
    Παντως τωρα που το σκεφτομαι ξανα, αν ειχαν τον μικρο τον mac 200€ παρακατω πιστευω θα τα αξιζε τα λεφτα του. Αλλα τα μεγαλυτερα mac δεν τα αξιζουν.

  4. #49
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldeneye215 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι να ακουγονται σωστα πραγματα απο ατομα που γνωριζουν τι σημαινει mac. περα απο το hype (και στην τελικη μαγκια της εταιριας που το εχει δημιουργησει) κρυβεται η ουσια. πολυ ποιοτικα μηχανηματα και στο υλικο και ακομα περισσοτερο στο λειτουργικο (που ειναι χτισμενο χερι χερι με το υλικο). απλο στην χρηση κανει τα παντα τελεια και φυσικα κοστιζει γιατι προσφερει ευκολια ταχυτητα και αξιοπιστια.
    Τι λες βρε άνθρωπέ μου που θα μας πεις πως ξέρεις και από mac; Τι "χτισμένο χέρι χέρι" και "ποιοτικά μηχανήματα"; Σχεδόν όλα τα macs δεν έχουν τίποτα παραπάνω από κοινά κινέζικα pc motherboards της Foxconn, κοινές μνήμες του κιλού μόνο που τις πληρώνεις 500€ αντί 40 και low end δίσκους, κάρτες γραφικών και tft panels που δεν θα καταδεχόσουν ποτέ να τα αγοράσεις για το "φτωχό" συναρμολογημένο σου PC.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες βρε άνθρωπέ μου που θα μας πεις πως ξέρεις και από mac; Τι "χτισμένο χέρι χέρι" και "ποιοτικά μηχανήματα"; Σχεδόν όλα τα macs δεν έχουν τίποτα παραπάνω από κοινά κινέζικα pc motherboards της Foxconn, κοινές μνήμες του κιλού μόνο που τις πληρώνεις 500€ αντί 40 και low end δίσκους, κάρτες γραφικών και tft panels που δεν θα καταδεχόσουν ποτέ να τα αγοράσεις για το "φτωχό" συναρμολογημένο σου PC.
    δεν ειπα οτι ξερω απο mac. απλα δεν μου αρεσει να διαβαζω ατεκμηριωτες αποψεις οπαδικου χαρακτηρα. επισης νομιζω υπερβαλλεις τωρα. αυτο που περιγραφεις ειναι η fujitsu siemens, σιγουρα οχι η apple γιατι αλλιως δεν θα ηταν εκει που ειναι τωρα.

    ........Auto merged post: goldeneye215 πρόσθεσε 15 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο μου αρεσει να βλεπω η μαμα εταιρια να ανεβαινει καθε μερα με τα αλματα που κανει ,και απο τιν αλλη να βλεπω ορισμενους να βγαζουν αφρους.ρε ξυδι:P
    (ειμαι fanboy apple και γουσταρο απο το στιγμη που δουλευο και τα εχω να τα χωνο)
    συμφωνω απολυτα με την φραση που εχεις κατω απο το μυνημα σου (Mac is for Working, Linux is for Networking, Windows is for Solitaire)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goldeneye215 : 21-10-09 στις 22:59. Αιτία: auto merged post

  6. #51
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προιοντα Apple ουτε στον εχθρο μου που λεει η παροιμια
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  7. #52
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cookeecut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αυτό είναι κάπως αστείο τη στιγμή που HP & Canon (κατ' ελάχιστον) παρέχουν πλήρη υποστήριξη για Mac σε όλα τους τα μοντέλα.
    Η πλάκα είναι το Snow Leopard έχει εντοπίσει αυτόματα ΟΛΟΥΣ τους printers που έχω δοκιμάσει να συνδέσω πάνω (USB και δικτιακούς). Τα Windows από την άλλη χρειάζονται driver cds :P.

    Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής. Συγκρίνετε ένα unibody macbook με ένα οποιοδήποτε άλλο laptop (ακόμα και ακριβότερα να είναι). Απείρως πιο στιβαρό και σημαντικά ελαφρύτερο από τα αντίστοιχα της κατηγορίας.

    Ούτε "κοινά" mobos έχουν επάνω (πχ. τα iMac παίζουν με πολλά mobile components και χρειάζονται custom μητρικές και συστήματα ψύξης), ούτε τα TFT panels είναι της πλάκας (fun fact, τα refresh των iMac που βγήκαν προχτές έχουν ΟΛΑ ips panels). Εντάξει, τις μνήμες τις χρυσοπληρώνεις, αλλά ποιός ΟΕΜ δεν τις καραχρεώνει;

  8. #53
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.259
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shodanjr_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι το Snow Leopard έχει εντοπίσει αυτόματα ΟΛΟΥΣ τους printers που έχω δοκιμάσει να συνδέσω πάνω (USB και δικτιακούς). Τα Windows από την άλλη χρειάζονται driver cds :P.
    Ποια, τα XP;
    Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής. Συγκρίνετε ένα unibody macbook με ένα οποιοδήποτε άλλο laptop (ακόμα και ακριβότερα να είναι). Απείρως πιο στιβαρό και σημαντικά ελαφρύτερο από τα αντίστοιχα της κατηγορίας.
    Το μονο ατου. Συμφωνω, αλλα ενα καρο λεφτα για ενα τετοιο πραγμα δεν αξιζουν.

    Ούτε "κοινά" mobos έχουν επάνω (πχ. τα iMac παίζουν με πολλά mobile components και χρειάζονται custom μητρικές και συστήματα ψύξης), ούτε τα TFT panels είναι της πλάκας (fun fact, τα refresh των iMac που βγήκαν προχτές έχουν ΟΛΑ ips panels). Εντάξει, τις μνήμες τις χρυσοπληρώνεις, αλλά ποιός ΟΕΜ δεν τις καραχρεώνει;
    Πες μου εναν που χρεωνει τα 2x4GB RAM για 800$

  9. #54
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldeneye215 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειπα οτι ξερω απο mac. απλα δεν μου αρεσει να διαβαζω ατεκμηριωτες αποψεις οπαδικου χαρακτηρα. επισης νομιζω υπερβαλλεις τωρα. αυτο που περιγραφεις ειναι η fujitsu siemens, σιγουρα οχι η apple γιατι αλλιως δεν θα ηταν εκει που ειναι τωρα.
    Αμ εδώ είναι αδελφέ μου το θέμα πως δεν υπερβάλλω καθόλου. Έτσι όπως στα γράφω είναι και δεν σου είπα δα και κανένα μυστικό. Εδώ και χρόνια τα Mac όσον αφορά το hardware είναι κοινότατα made in China PC με motherboards της Foxconn φτηνο-δίσκους και μνήμες του κιλού mid ή entry level κάρτες γραφικών και ότι ακριβώς γνωρίζεις από το ελεύθερο εμπόριο.
    Καμμιά σχέση που λες κολλητέ η σημερινή Apple με τα Macs του παρελθόντος με τους Risc επεξεργαστές τους πανάκριβους SCSI2 δίσκους τα ποιοτικά panels και το προσεγμένο hardware. Αυτά περάσανε ανεπιστρεπτί μαζί βέβαια με τις απίστευτα υψηλές τους τιμές (γι'αυτό κιόλας και άρχισε να πουλάει). Τα σημερινά είναι απλά φτηνο-PC σε γυαλιστερή συσκευασία πίτσας καπελωμένα με μπόλικο hype και με τριπλάσια ή και τετραπλάσια τιμή από το αντίστοιχο fujitsu siemens που πολλές φορές είναι και καλύτερα κατασκευασμένο.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.259
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Και ενα φαουλ της Apple με τις απιστευτες οθονες που δεν μπορουσαν να απεικονισουν 24bit
    http://eyeonapple.wordpress.com/2008...creen-quality/

  11. #56
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shodanjr_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε "κοινά" mobos έχουν επάνω (πχ. τα iMac παίζουν με πολλά mobile components και χρειάζονται custom μητρικές και συστήματα ψύξης)
    Μπα από πότε μόνο τα iMac έχουν "mobile components"; Νομίζεις πως έχουν κάτι διαφορετικό από οποιοδήποτε laptop ή wlan desktop board; Και ποια ειδικά συστήματα ψύξης; Τα κολλημένα ψηκτράκια αλουμινίου και τα ανεμιστηράκι εννοείς γιατί μου φαίνεται πως τα έχω ξαναδεί.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα φαουλ της Apple με τις απιστευτες οθονες που δεν μπορουσαν να απεικονισουν 24bit
    http://eyeonapple.wordpress.com/2008...creen-quality/
    Εκτός από τα IPS panels τους όλα desktop και laptop Macs έχουν TN panels. Και ως γνωστόν TN panel = 256.000 χρώματα όσο και αν βαράει τον πωπό της κάτω η Apple ή όποιος άλλος. Τις ίδιες ακριβώς ^$(*&@&#^ έκαναν και με τα φτηνιάρικα panels των iPhones και έχει τρελαθεί ο κόσμος να τα επιστρέφει προς αντικατάσταση λόγω ...κιτρινίλας. Και σκέψου πως η διαφορά για την οποία όλος ο λόγος (στη μικρή διάσταση των iPhones) είναι της τάξης των περίπου 4€ μεταξύ μιας άριστης PVA και των απαράδεκτων εξάμπιτων TN. Είναι η "κορυφαία" ποιότητα που λέμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asm : 22-10-09 στις 02:07. Αιτία: auto merged post

  12. #57
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σκέψου πως η διαφορά για την οποία όλος ο λόγος (στη μικρή διάσταση των iPhones) είναι της τάξης των περίπου 4€ μεταξύ μιας άριστης PVA και των απαράδεκτων εξάμπιτων TN. Είναι η "κορυφαία" ποιότητα που λέμε.
    Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι!

  13. #58
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι!
    Έτσι είναι αν και δεν δικαιολογούνται τέτοιες γελοίες "περικοπές" σε συσκευές αυτού του κόστους. Τώρα να αγοράζεις π.χ. laptop των 2500€ και να σου έχει hardware αντίστοιχο συσκευών των 800€ και μια εξάμπιτη TN glossy που βγάζει μάτι (στην κυριολεξία) είναι λίγο κάπως. Με κάτι τέτοιες επιλογές η Apple κνδυνεύει να αλλάξει το λογότυπό της από μήλο σε κολοκύθι.

  14. #59
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα από πότε μόνο τα iMac έχουν "mobile components"; Νομίζεις πως έχουν κάτι διαφορετικό από οποιοδήποτε laptop ή wlan desktop board; Και ποια ειδικά συστήματα ψύξης; Τα κολλημένα ψηκτράκια αλουμινίου και τα ανεμιστηράκι εννοείς γιατί μου φαίνεται πως τα έχω ξαναδεί.
    Όχι, μιλάω για τα mobile versions των dedicated GPUs που έχουν μέσα τα imac. Αυτά περί ψηκτρακίων αλουμινίου ασχολίαστα. Τράβα δες ένα teardown ενός imac, και σύγκρινέ τα components και το σύστημα ψύξης με αυτά που έχεις μέσα στο PC σου.


    Εκτός από τα IPS panels τους όλα desktop και laptop Macs έχουν TN panels.
    Ποιά άλλα desktop; Τα imac πλέον έχουν όλα IPS, και οι Apple cinema displays είναι επίσης IPS (αν δεν απατόμαι).


    Και ως γνωστόν TN panel = 256.000 χρώματα όσο και αν βαράει τον πωπό της κάτω η Apple ή όποιος άλλος. Τις ίδιες ακριβώς ^$(*&@&#^ έκαναν και με τα φτηνιάρικα panels των iPhones και έχει τρελαθεί ο κόσμος να τα επιστρέφει προς αντικατάσταση λόγω ...κιτρινίλας. Και σκέψου πως η διαφορά για την οποία όλος ο λόγος (στη μικρή διάσταση των iPhones) είναι της τάξης των περίπου 4€ μεταξύ μιας άριστης PVA και των απαράδεκτων εξάμπιτων TN. Είναι η "κορυφαία" ποιότητα που λέμε.
    TN οθόνες έχει η συντριπτική πλειοψηφία των laptop (με εξαίρεση κάποια high-end dell/lenovo κλπ), και ξεπερνούν τα limitations με dithering και άλλες τεχνικές, οπότε please, μην γίνεται γραφικός...

  15. #60
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shodanjr_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, μιλάω για τα mobile versions των dedicated GPUs που έχουν μέσα τα imac. Αυτά περί ψηκτρακίων αλουμινίου ασχολίαστα.
    Ποιά "mobile versions των dedicated GPU" και σαχλαμάρες; Για τα κοινά 9400M, 9600M που φορά (φορούσε μάλλον) και το τελευταίο pc laptop μιλάς; Μήπως ζεις λίγο στο παρελθόν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shodanjr_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    TN οθόνες έχει η συντριπτική πλειοψηφία των laptop (με εξαίρεση κάποια high-end dell/lenovo κλπ), και ξεπερνούν τα limitations με dithering και άλλες τεχνικές, οπότε please, μην γίνεται γραφικός...
    Εγώ μπορεί να γίνομαι γραφικός αλλά ένα TN panel τον πισινό σου να βαράς ούτε με dithering (αν είναι δυνατόν στο 1985 είμαστε; ) ούτε με καμμιά τεχνική δεν ξεπερνά τον περιορισμό των 6bit. Εκτός και αν ανακάλυψες καμμιά τέτοια "τεχνική" οπότε δεν έχω καμμιά αντίρρηση να μας την αναλύσεις να μάθουμε και τίποτα.

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 18:59
  2. Ιστορικό ρεκόρ σημείωσε η μετοχή της Nintendo
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 12:04
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 12:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας