Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παιδες θελω να αλλάξω το διπλό στρωμα που κοιμαμαι με ενα καλυτερο λόγω προβλημάτων στη μεση μου.

    Εχει κάποιος δοκιμάσει κάποιο απο τα cocomat - mediastrom - tempur?

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Εμείς έχουμε πάρει για το διπλό κρεβάτι ένα Cocomat, το οποίο το πληρώσαμε μεν, πήραμε μαζί και "ανώστρωμα" όπως το λέν, αλλά συνολικά τα αξίζει τα λεφτά του (κοντά 2000 και τα 2 μαζί αν θυμάμαι καλά..). Παίζει βασικότατο ρόλο το να κάνεις καλό ύπνο..
    Χωρίς το ανώστρωμα πάντως χάνει αρκετά (όπως το δοκιμάζαμε τουλάχιστον..)

    Και τα mediastrom από ότι εχω ακούσει από άλλους λεν ότι είναι πολύ αναπαυτικά, αλλα υπάρχει διαφορά στα υλικά που χρησιμοποιούνται (τα cocomat είναι χωρίς κανένα μέταλο, ελατήρια κτλ, με φυσικά μόνο υλικά και τέτοια, οπότε αν σε ενδιαφέρει αυτό παίζει ρόλο)

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι της γνώμης να περάσεις να τα δοκιμάσεις, γιατί εξαρτάται από το γούστο σου, το σωματότυπό σου και τον τρόπο που κοιμάσαι.
    Το tempur έχει ένα περίεργο αφρώδες υλικό - νομίζω latex foam - χωρίς ελατήρια, που αγκαλιάζει το σώμα. Έχω πάρει το αντίστοιχο ανατομικό μαξιλάρι ("μόλις" 120 ευρώ πριν 6 χρόνια) και με έχει βολέψει πολύ.
    Καθώς έχω κι εγώ χρόνιο πρόβλημα με τη μέση μου, προτίμησα ένα στρώμα μέτριας σκληρότητας της elitestrom (αυτή εμπορεύεται και τα tempur) με αυτόνομα ελατήρια. ΟΚ, καλό βγήκε. Το επόμενο πάντως, θα το πάρω ακόμα πιό μαλακό.
    Παλιότερα είχα ένα δήθεν ορθοπεδικό σκληρό στρώμα (όπως συμβούλευαν τότε) και όταν ξυπνούσα το πρωί, αισθανόμουν σα να με είχαν ξυλοκοπήσει. Σκέτο μαρτύριο...

    Οι μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου έχουν βγάλει και double-face στρώματα, μέτριο από τη μία, μαλακο από την άλλη. Επίσης έχουν και διαφορετικές ζώνες σκληρότητας, ανάλογα με το πιό σημείο του σώματος στηρίζουν.
    Αν τυχόν το κρεβάτι σου έχει τις κλασικές τραβέρσες, σκέψου την πιθανότητα να τις αντικαταστήσεις με τελάρο που βελτιώνει ακόμα περισσότερο το στρώμα σου.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι της γνώμης να περάσεις να τα δοκιμάσεις, γιατί εξαρτάται από το γούστο σου, το σωματότυπό σου και τον τρόπο που κοιμάσαι.
    Το tempur έχει ένα περίεργο αφρώδες υλικό - νομίζω latex foam - χωρίς ελατήρια, που αγκαλιάζει το σώμα. Έχω πάρει το αντίστοιχο ανατομικό μαξιλάρι ("μόλις" 120 ευρώ πριν 6 χρόνια) και με έχει βολέψει πολύ.
    Καθώς έχω κι εγώ χρόνιο πρόβλημα με τη μέση μου, προτίμησα ένα στρώμα μέτριας σκληρότητας της elitestrom (αυτή εμπορεύεται και τα tempur) με αυτόνομα ελατήρια. ΟΚ, καλό βγήκε. Το επόμενο πάντως, θα το πάρω ακόμα πιό μαλακό.
    Παλιότερα είχα ένα δήθεν ορθοπεδικό σκληρό στρώμα (όπως συμβούλευαν τότε) και όταν ξυπνούσα το πρωί, αισθανόμουν σα να με είχαν ξυλοκοπήσει. Σκέτο μαρτύριο...

    Οι μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου έχουν βγάλει και double-face στρώματα, μέτριο από τη μία, μαλακο από την άλλη. Επίσης έχουν και διαφορετικές ζώνες σκληρότητας, ανάλογα με το πιό σημείο του σώματος στηρίζουν.
    Αν τυχόν το κρεβάτι σου έχει τις κλασικές τραβέρσες, σκέψου την πιθανότητα να τις αντικαταστήσεις με τελάρο που βελτιώνει ακόμα περισσότερο το στρώμα σου.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδες

    To tempur με τον καιρο εκανε εντύπωμα? ( εκει που ακομπαει το κεφαλι εκανε λακουβα με τον χρονο το μαξιλάρι ?)

  5. #5
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tempur με τον καιρο εκανε εντύπωμα? ( εκει που ακομπαει το κεφαλι εκανε λακουβα με τον χρονο το μαξιλάρι ?)
    Όχι, καθόλου! Και να σκεφτείς οτι το χρησιμοποιώ συνεχώς για να ακουμπάω και την πλάτη μου όταν βλέπω τηλεόραση. Απλώς φροντίζω να μην το τσακίζω. Βασικό: δε σε ζεσταίνει το καλοκαίρι, ούτε χώνεται το κεφάλι σου μέσα σε σημείο ασφυξίας.
    Έχει θήκη πετσετέ που βγαίνει και πλένεται και δεύτερη εσωτερική που καλύπτει το υλικό.
    Εγώ έχω πάρει το κλασικό με την κυματοειδή μορφή (γιατι κοιμάμαι στο πλάι) που βγαίνει σε τρία διαφορετικά μεγέθη, ανάλογα με το φάρδος των ώμων. Υπάρχει άλλο αν συνηθίζεις να κοιμάσαι μπρούμυτα. Μέχρι μαξιλάρι για να το κρατάς αγκαλιά έχει!

  6. #6
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Μιας και μιλαμε για στρωματα και μαξιλαρια, προσωπικα δε μπορω με τιποτα τα μαξιλαρια..
    "Εχω δοκιμασει τα παντα, δε γινεται τιποτα"
    Τι μαξιλαρι και κακο εχω αγορασει ποικίλου κοστους, κανενα δε με βολευει..

    Αλλο πολυ σκληρο, αλλο πολυ μαλακό, αλλο πολυ φουσκωτό, αλλο πολυ ξεφουσκωτο..
    Κοιμαμαι στα χερια μου, μπρουμυτα και αριστερα, εδω και καμια 10ετια... Δε με βολευει κανενα μαξιλαρι. Κανενα και πουθενα. Ακομα και τα μαξιλαρια των ξενοδοχειων οταν παω διακοπες δε με βολεύουν.. Δε ξερω γιατι..

  7. #7
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ύπνος χωρίς μαξιλάρι είναι φραπέ χωρίς παγάκια και καλαμάκι!!!

    Πραγματικά τώρα, έτσι και κοιμηθώ χωρίς μαξιλάρι, έχω σβήσει απ'το χάρτη! Ακόμα και στο sleeping bag, είχα ένα μαξιλαράκι ταξιδίου.
    Επιπλέον, και μόνο που θα δω κρεβάτι χωρίς το γνώριμο φούσκωμα στην κορυφή, χαλάει το feng-sui μου. Νιώθω σαν να πρέπει να κοιμηθώ σε πάγκο εργασίας.
    Μέχρι και οι γιαπωνέζοι (που δε φημίζονται για την προτίμησή τους στην άνεση ) χρησιμοποιούν μαξιλάρι κι ας είναι και τούβλο!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Προσωπικα εχω παρει ενα μονο απο την mediastrom που ειναι αξιο των 500+ ευρω του. Με μια στρωση απο φλοιο καρυδας μεσα, ανετα φυσικα υλικα. Κοιμαμαι πολυ πιο ανετα απο τοτε που το πηρα. Τωρα μου λειπει και ενα ανετο μαξιλαρι για να το συνδιασω αλλα πανε απο 100 ευρω και πανω τα συγκεκριμενα και δεν συμφερει.
    Quality is not an act, it is a habit.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και μιλαμε για στρωματα και μαξιλαρια, προσωπικα δε μπορω με τιποτα τα μαξιλαρια..
    "Εχω δοκιμασει τα παντα, δε γινεται τιποτα"
    Τι μαξιλαρι και κακο εχω αγορασει ποικίλου κοστους, κανενα δε με βολευει..

    Αλλο πολυ σκληρο, αλλο πολυ μαλακό, αλλο πολυ φουσκωτό, αλλο πολυ ξεφουσκωτο..
    Κοιμαμαι στα χερια μου, μπρουμυτα και αριστερα, εδω και καμια 10ετια... Δε με βολευει κανενα μαξιλαρι. Κανενα και πουθενα. Ακομα και τα μαξιλαρια των ξενοδοχειων οταν παω διακοπες δε με βολεύουν.. Δε ξερω γιατι..
    Eαν δεν χρησιμοποιεις μαξιλάρει ταλαιπωρείς την αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης ειδικά εαν κοιμασαι στο πλαϊ

  10. #10
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύπνος χωρίς μαξιλάρι είναι φραπέ χωρίς παγάκια και καλαμάκι!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eαν δεν χρησιμοποιεις μαξιλάρει ταλαιπωρείς την αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης ειδικά εαν κοιμασαι στο πλαϊ
    Πραγματικά εχω αγοράσει και δοκιμασει απειρα μαξιλαρια .. Δε με βολευει κανενα!
    Μονο αν θελω να ξαπλωσω για λιγο ανασκελα χρησιμοποιω καποιο και παλι μολις παω να βολευτώ για να κανω τον κανονικό υπνο, το βαζω στην αλλη ακρη του κρεβατιου και κοιμαμαι χωρις μαξιλαρι.
    Θελω πολύ να βρω ενα μαξιλαρι να με βολευει, αλλά δε μπορώ! Εχω δοκιμασει ακομα και τα idilka (αν θυμαμαι καλά την ονομασία) αλλά δε με βολεψαν.
    Αλλά και παλι αν το καλοσκεφτειτε, αν καποιος πχ κοιμαται μπρουμυτα πώς θα βολευτει με μαξιλαρι... Το κεφαλι θα ανασηκωνεται και ειναι αβολο.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πωπω χωρις μαξιλαρι ουτε εγω μπορω να κοιμηθω...

    Αν και εχω ενα μαξιλαρι εδω και κατι χρονια και δεν το αποχωριζομαι , ακομα και αλλου να κοιμηθω θελω το μαξιλαρι μου

    Eιναι και το μονο που με αντεχει οσο κοιμαμαι.. δεν μπορει να κανει και αλλιως
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  12. #12
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω χωρις μαξιλαρι ουτε εγω μπορω να κοιμηθω...

    Αν και εχω ενα μαξιλαρι εδω και κατι χρονια και δεν το αποχωριζομαι , ακομα και αλλου να κοιμηθω θελω το μαξιλαρι μου

    Eιναι και το μονο που με αντεχει οσο κοιμαμαι.. δεν μπορει να κανει και αλλιως
    Μου το δανείζεις για μερικα βράδια?
    Αν βγεί καλο ,στο αγοράζω 100 ευρω
    Πραγματικα εχω απελπιστεί με την υποθεση "μαξιλαρι"

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αχαχαχα ανδρα και μαξιλαρι δεν δανειζω
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  14. #14
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Καλά

    Spoiler:
    150 ευρώ?

  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Spoiler:
    Καντο 200 να κλεισουμε
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιγραφή dvd διπλού στρώματος
    Από gfevran στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-08, 21:34
  2. Αγορά ΗΥ
    Από soc_h στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 11:19
  3. αγορα pc
    Από RAN71 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 17:11
  4. αγορα
    Από APOL904 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 23:52
  5. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας