Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή θεωρώ οτι γίνεται αδικία σε βάρος εκείνων που ήδη έχουν γραμμή από κάποια εταιρεία και θέλουν μόνο ISP (για να μην αναγκαστούν να διακόψουν το ADSL για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα μέχρι να γίνει η σύνδεση σε κάποιο από τα φθηνά πακέτα που προσφέρονται κατά καιρούς) λέω να δώσουμε εδώ όλες τις τιμές που ισχύουν για αυτή την περίπτωση.

    Για να υπάρχει κοινό μέτρο σύγκρισης προτείνω οι τιμές που γράφουμε να τις έχουμε ανάγει ανά μήνα, να περιλαμβάνουν ΦΠΑ και να έχει αφαιρεθεί η τιμή της γραμμής (π.χ. τα 18.92€ για 384).

    Όπως είχα γράψει εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthre...060#post490060
    οι καλύτερες προσφορές ήταν το Conn-X και το 3+3 της Forthnet.

    Δυστυχώς το 3+3 μας τελείωσε και έγινε 3+1 οπότε η τρίμηνη προσφορά έρχεται πλέον στα 15,59€/μήνα.

    Η καλύτερη προσφορά που έχω βρει είναι του Conn-X που πήρε παράταση μέχρι 15/3 και έρχεται στα 5,98€/μήνα (24,90-18,92).

    Από τη HOL μου είχαν πει στο τηλέφωνο για νέα πακέτα σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές αλλά τελικά φρόντισαν μόνο όσουν θέλουν πακέτο και όχι αυτούς που ήδη έχουν γραμμή.

    Η Vivodi έχει καλές τιμές μόνο για το απελπιστικά μικρό ιδιόκτητο δίκτυο που έχει. Αλλοιώς η τιμή έρχεται για όσους έχουν γραμμή από ΟΤΕ στα 20.11€/μήνα.

    Αν κάποιος έχει δει στην αγορά κάτι ενδιαφέρον για internet ΧΩΡΙΣ γραμμή ας μας το πει εδώ μια και νομίζω ενδιαφέρει πολλούς! Ίσως το δουν και οι ISP's και φροντίσουν και εμάς...

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Ήμαστε στην τελευταία μοίρα φίλε μου.. δεν ενδιαφέρονται για εμάς παρά για τα πακέτα.. μια 4νετ έκανε μια καλή κίνηση και γύρισε πούμεραγκ για αυτήν.... ποιος θα έχει τα κότσια να κάνει ένα 3+3 σαν την 4νετ...?

    Πάντως ενδιαφέρει αρκετούς όπως και εμένα κάτι τέτοιο.. γιατί με την προβολή των τιμών από τα πακέτα έχασα την μπάλα στα site των isps...
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Στο site της Altecnet βρήκα αυτό για το jetpack:

    ----------------
    Το προϊόν απευθύνεται σε συνδρομητές που:

    - είτε έχουν ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και επιθυμούν να αποκτήσουν συνδρομή Internet ADSL μαζί με αξιόπιστο εξοπλισμό ADSL Router
    - είτε δεν έχουν ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και επιθυμούν να αποκτήσουν ολοκληρωμένη υπηρεσία Internet ADSL με συνδρομή αορίστου ADSL και πάγιο γραμμής ADSL σε ένα λογαριασμό

    ----------------

    Αν κατάλαβα καλά, το πρώτο σημείο μας καλύπτει, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται να διακόπει η ADSL προσβαση προκειμένου να μεταφερθεί στην AltecNet. ΄
    Σε αυτή την πρίπτωση το κόστος για 512αρα βγαίνει 9,76 ευρώ + ΦΠΑ το μήνα. Not bad.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiwi
    Στο site της Altecnet βρήκα αυτό για το jetpack:

    ----------------
    Το προϊόν απευθύνεται σε συνδρομητές που:

    - είτε έχουν ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και επιθυμούν να αποκτήσουν συνδρομή Internet ADSL μαζί με αξιόπιστο εξοπλισμό ADSL Router
    - είτε δεν έχουν ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και επιθυμούν να αποκτήσουν ολοκληρωμένη υπηρεσία Internet ADSL με συνδρομή αορίστου ADSL και πάγιο γραμμής ADSL σε ένα λογαριασμό

    ----------------

    Αν κατάλαβα καλά, το πρώτο σημείο μας καλύπτει, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται να διακόπει η ADSL προσβαση προκειμένου να μεταφερθεί στην AltecNet. ΄
    Σε αυτή την πρίπτωση το κόστος για 512αρα βγαίνει 9,76 ευρώ + ΦΠΑ το μήνα. Not bad.
    Κάπου τα μπέρδεψες,
    στο πρώτο που λέει, θα δείς οτι δεν αναφέρει πουθενά την παροχή γραμμης, γιατί απλά δεν δίνει
    απλά εσύ με τα 89 ευρώ πέρνεις συνδρομή adsl 512 για 3 μήνες + το fritz

    πάντως τα 9,76 που τα έιδες;
    30 ευρώ τον μήνα είναι (89 για 3 μήνες)

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Κάπου τα μπέρδεψες,
    στο πρώτο που λέει, θα δείς οτι δεν αναφέρει πουθενά την παροχή γραμμης, γιατί απλά δεν δίνει
    απλά εσύ με τα 89 ευρώ πέρνεις συνδρομή adsl 512 για 3 μήνες + το fritz

    πάντως τα 9,76 που τα έιδες;
    30 ευρώ τον μήνα είναι (89 για 3 μήνες)
    Ααα οκ... τώρα κατάλαβα. Εξού και το μπέρδεμα με την τιμή που υπολόγισα λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς έχει δίκιο ο sdkir... Συνοψίζοντας, ο μήνας στην Altec έρχεται στα 15,47€/μήνα με 4μηνη δέσμευση και στα 9,82€/μήνα με 12μηνη δέσμευση για 384. Ως τώρα συμφέρει με μεγάλη διαφορά από τους άλλους ο ...ΟΤΕ με το Conn-X στα 5,98€/μήνα και 6μηνη δέσμευση. Απίστευτο!! Αν δεν είχε αυτόν τον @&*#@ κόφτη στα 40kb/sec θα ήταν η τέλεια προσφορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος con : 04-03-06 στις 13:51.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    17(dB) / 12(dB)
    παιδιά το connex δεν έδινε και μεγαλύτερες ταχύτητες (σε χάλια βέβαια τιμές) έχω φάει το σιτε του οτε και δεν μπορώ να βρω καμμία τιμή για το connex (την προσφορά) για ταχυτητα 512 και 1024

  8. #8
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ρε παιδιά ψάχνω όλο το site του otenet και δε βρίσκω κάπου προσφορά για conn-x 384 με 5,98€/μήνα... Που το βρήκατε; Εγώ η καλύτερη προσφορά που ήξερα μέχρι σήμερα ήταν η netkey με 10€/μήνα (256)...

  9. #9
    Εγγραφή
    14-07-2005
    Περιοχή
    Καλλίπολη Πειραιάς
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20045/1085
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Είναι 24,9 - 18,92 (που είναι έτσι κι αλλιώς τα πάγια για 384) = 5,98. Επειδή το έχω επιλέξει μπορώ να βεβαιώσω ότι όντως η γραμμή παραμένει στο όνομα σου και τα τέλη έρχονται στο λογαριασμό του οτε.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deathlok
    παιδιά το connex δεν έδινε και μεγαλύτερες ταχύτητες (σε χάλια βέβαια τιμές) έχω φάει το σιτε του οτε και δεν μπορώ να βρω καμμία τιμή για το connex (την προσφορά) για ταχυτητα 512 και 1024
    Υπάρχουν προσφορές και σε αυτές τις ταχύτητες, κάπου έχει γραφτεί εδώ στο forum. Πάρε το 134 και θα σου πούν (δωρεάν είναι)

  11. #11
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimser
    Είναι 24,9 - 18,92 (που είναι έτσι κι αλλιώς τα πάγια για 384) = 5,98. Επειδή το έχω επιλέξει μπορώ να βεβαιώσω ότι όντως η γραμμή παραμένει στο όνομα σου και τα τέλη έρχονται στο λογαριασμό του οτε.
    Μπερδεύτηκα! Δηλαδή εμένα τώρα που λήγει η netkey, πως μπορώ να βάλω conn-x; Το πάγιο της DSL του ΟΤΕ μου έρχεται κανονικά στο λογαριασμό...

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17
    Μπερδεύτηκα! Δηλαδή εμένα τώρα που λήγει η netkey, πως μπορώ να βάλω conn-x; Το πάγιο της DSL του ΟΤΕ μου έρχεται κανονικά στο λογαριασμό...
    Παίρνεις το 134 και τους λες οτι έχεις γραμμή από ΟΤΕ και θέλεις μόνο Internet. Στο λογαριασμό του ΟΤΕ θα έχεις το πάγιο της γραμμής και της Otenet με κόστος συνολικό 24,90€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

  13. #13
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Δηλαδή θα μου έρχεται για 6 μήνες πάγιο 24,9Ε/μήνα και μετά θα έρχεται πάλι το κανονικό ή είναι αορίστου χρόνου; Υπάρχει κάποιο σχετικό link που να τα εξηγεί όλα αυτά;

  14. #14
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17
    Δηλαδή θα μου έρχεται για 6 μήνες πάγιο 24,9Ε/μήνα και μετά θα έρχεται πάλι το κανονικό ή είναι αορίστου χρόνου; Υπάρχει κάποιο σχετικό link που να τα εξηγεί όλα αυτά;
    Ξέρεις να διαβάζεις... http://www.oteshop.gr/ Αν θέλεις το κόβεις στο εξάμηνο και πας σε όποια εταιρεία θέλεις. Αν δεν το κόψεις συνεχίζεις με 24,90€/μήνα.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deathlok
    παιδιά το connex δεν έδινε και μεγαλύτερες ταχύτητες (σε χάλια βέβαια τιμές) έχω φάει το σιτε του οτε και δεν μπορώ να βρω καμμία τιμή για το connex (την προσφορά) για ταχυτητα 512 και 1024

    384 24,90 euros

    512 36,90 euros

    1024 62,90 euros

    (το μήνα με ΦΠΑ)

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 15:29
  2. Ποιά είναι η καλύτερη ρύθμιση για Sipura 3000 για τη PSTN line?
    Από weakwire στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-06, 21:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας