Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατέβασα τα 7, Home premium x86. Φοράω τα vista ultimate προς το παρών, τα οποία και θέλω να ξηλώσω. Κάνω reboot με το dvd των Windows 7. Όλα καλά. Φτάνω στις επιλογές εγκατάστασης: αναβάθμιση ή προσαρμοσμένη. Επιλέγω προσαρμοσμένη για να μπορέσω να κάνω και φορμάτ, αλλά, αντιθέτως μου λέει ότι θα κάνει εγκατάσταση και θα σώσει τα παλιά αρχεία στο φάκελο windows.old, κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνει. Επιλογή για φορμάτ δεν βρήκα πάντως. Τέλος πάντων, πάτησα οκ να δω τι γίνεται και ξενικάνει κανονικά την εγκατάσταση. Φυσικά, το σταμάτησα. Τι μπορώ να κάνω;;;

    Επίσης, λόγω του ότι είχα τα vista, υπάρχει το μικρό particion των 6-7 gb. Να το κρατήσω ή να το σβήσω; Τα 7 το θέλουνε; Και αν ναι, θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο προγραμματάκι που σβήνει η διαμορφώνει τα particion;;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Φτάνω στις επιλογές εγκατάστασης: αναβάθμιση ή προσαρμοσμένη. Επιλέγω προσαρμοσμένη για να μπορέσω να κάνω και φορμάτ, αλλά, αντιθέτως μου λέει ότι θα κάνει εγκατάσταση και θα σώσει τα παλιά αρχεία στο φάκελο windows.old, κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνει. Επιλογή για φορμάτ δεν βρήκα πάντως.
    ....

    Ευχαριστώ.
    Κάνε ένα LiveCD με GParted να κάνεις ότι θέλεις!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικότερα τι είναι αυτό; Πρώτη φορά ακούω περί livecd με gparted!!! Πάντως, σε όλες τις παλιές εκδόσεις των windows μια χαρά γινόταν το φορμάτ. Έβαζες το dvd και μπαμ...

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Υπάρχει η επιλογή για format στο κάτω μέρος της οθόνης. Δεν θυμάμαι ακριβώς πού (δεν το έχω μπροστά μου), αλλά με μικρότερα γράμματα σου δείχνει κάτω επιπλέον επιλογές για τα partitions (create, delete, format κτλ.)

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασα τα 7, Home premium x86. Φοράω τα vista ultimate προς το παρών, τα οποία και θέλω να ξηλώσω. Κάνω reboot με το dvd των Windows 7. Όλα καλά. Φτάνω στις επιλογές εγκατάστασης: αναβάθμιση ή προσαρμοσμένη. Επιλέγω προσαρμοσμένη για να μπορέσω να κάνω και φορμάτ, αλλά, αντιθέτως μου λέει ότι θα κάνει εγκατάσταση και θα σώσει τα παλιά αρχεία στο φάκελο windows.old, κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνει. Επιλογή για φορμάτ δεν βρήκα πάντως. Τέλος πάντων, πάτησα οκ να δω τι γίνεται και ξενικάνει κανονικά την εγκατάσταση. Φυσικά, το σταμάτησα. Τι μπορώ να κάνω;;;

    Επίσης, λόγω του ότι είχα τα vista, υπάρχει το μικρό particion των 6-7 gb. Να το κρατήσω ή να το σβήσω; Τα 7 το θέλουνε; Και αν ναι, θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο προγραμματάκι που σβήνει η διαμορφώνει τα particion;;

    Ευχαριστώ.
    φίλε μου επέλεξε προσαρμοσμένη όπως καλά έκανες και όταν σου βγάλει τα drives δεξιά έχει μια επιλογή για extra επιλογές... πατάς εκεί σβήνεις τα partitions, φτιάχνεις τα δικά σου και format

  6. #6
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Δες εδώ:
    http://www.sevenforums.com/tutorials...ndows-7-a.html

    Στο βήμα 8 έχει ένα screenshot. Εκεί φαίνεται κάτω δεξιά το Drive options (advanced). Αν πατήσεις εκεί βγαίνουν οι επιλογές που σου είπα παραπάνω...

  7. #7
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ασχετο (περιπού) με το θεμα, αλλα την επεξεργαστή εχεις και βάζεις 32μπιτο λειτουργικό;, αν εχεις διπύρηνο και άνω να βάλεις την 64μπιτη εκδοση που αξιοποιει και καλύτερα τον επεξεργαστή και δεν εχει το περιοσμο των 3,25GB μνημης που έχουν τα 32μπιτα και μετά κανεις και αυτά που ειπαν παραπάνω οι φίλοι.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ, θα το ψάξω πάλι.

    Επεξεργαστή έχω στα 1.66 διπλοπύρηνο και 4g Ram (HP Pavillion φορητό). Είπα να βάλω τα 32 bit για πιο ελαφριά. Λες να βάλω τα 64ρια καλύτερα;;;

    Αυτό με την μνήμη και το όριο δεν το ήξερα. Τι εννοείς;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8222/923
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΟΚΟΣ
    Router
    ZTE3
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να ρωτησω και εγω κατι για το clean install?για να μην ανοιγω νεο τοπικ.
    Μολις βαλω μεσα το dvd και ξεκινησει η εγκατασταση θα μου ζητησει να περασω drivers για το raid 0 που θελω(η γνωστη διαδικασια με το F6 και την δισκετα)?ή περνιουνται απο μονοι τους?Θυμιζω οτι στο bios μου δεν υπαρχει επιλογη να βλεπει τους δισκους ως ata αρα πρπει να περασω drivers.μητρικη μου εχει τσιπ NFORCE4 SLI υποστηριζεται σωστα?Σκεφτομουνα να βαλω τα x64 ελληνικα.

    ΥΓ:για τον απο πανω φιλε μου πηγαινε στα χ64 αλλα μονο αν βρεις drivers για ολες τις συσκευες σου.και αφου εχεις 4GB RAM για να την δει θες χ64 λειτουργικο αλλιως θα βλεπει 3.12 GB ραμ.Επισης στην σελιδα www.start64.com θα βρεις αρκετα προγραμματα ομοια με αυτα που χρησιμοποιουμε σε 32μπιτη μορφη, αλλα σε αμιγως 64μπιτη μορφη που θα τρεχουν πιο γρηγορα απ τα 32μπιτα που εχουμε συνηθισει.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, θα το ψάξω πάλι.

    Επεξεργαστή έχω στα 1.66 διπλοπύρηνο και 4g Ram (HP Pavillion φορητό). Είπα να βάλω τα 32 bit για πιο ελαφριά. Λες να βάλω τα 64ρια καλύτερα;;;

    Αυτό με την μνήμη και το όριο δεν το ήξερα. Τι εννοείς;
    Σε 64μπιτα μηχανήματα είναι πιο ελαφριά τα 64μπιτα λειτουργικά.

    Ο δικός σου βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 64μπιτος. Αν είναι Core Duo είναι 32 bit. Αν είναι Core 2 Duo (και πάνω) είναι 64 bit.

    Κατέβασε αυτό:
    http://www.grc.com/securable.htm

    Θα σου πει κατευθείαν αν έχεις 32μπιτο ή 64μπιτο επεξεργαστή.

    ........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SirAggelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω και εγω κατι για το clean install?για να μην ανοιγω νεο τοπικ.
    Μολις βαλω μεσα το dvd και ξεκινησει η εγκατασταση θα μου ζητησει να περασω drivers για το raid (η γνωστη διαδικασια με το F6 και την δισκετα)?ή περνιουνται απο μονοι τους?Θυμιζω οτι στο bios μου δεν υπαρχει επιλογη να βλεπει τους δισκους ως ata αρα πρπει να περασω drivers.μητρικη μου εχει τσιπ NFORCE4 SLI υποστηριζεται σωστα?Σκεφτομουνα να βαλω τα x64 ελληνικα.
    Όχι, δεν θα σου ζητήσει drivers. Υπάρχουν ενσωματωμένοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MichaelSE : 02-11-09 στις 17:04. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    64bit είναι τελικά, αλλά στο hardware virtualization Μου βγάζει NO. Επηρεάζει αυτό;

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    64bit είναι τελικά, αλλά στο hardware virtualization Μου βγάζει NO. Επηρεάζει αυτό;

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
    Το hardware virtualization δεν επηρεάζει την εγκατάσταση των Windows 7. Αυτό με δυο λόγια υποστηρίζει μέσω hardware τη λειτουργία ενός operating system μέσα σε ένα operating system. (Στο μέλλον ίσως πάμε σε μία κατεύθυνση όπου όλα τα λειτουργικά θα τρέχουν virtually μέσα σε ένα κέλυφος ενός bare bones λειτουργικού συστήματος). Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες, δες εδώ:
    http://www.intel.com/technology/virtualization/
    και εδώ:
    http://en.wikipedia.org/wiki/X86_virtualization

    Μη σε απασχολεί το hardware virtualization, δεν επηρεάζει την εγκατάσταση και τη λειτουργία των Windows 7 (θεωρητικά, φαντάζομαι ότι το XP mode να λειτουργεί λίγο πιο αργά - δεν ξέρω όμως).

  13. #13
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να τρέξεις το XP mode δυστυχως χρειάζεσαι virtulitation και πάνω απο 2 GB μνημη συμφωνα με αυτό το αρθρό, το οποιο αναφαίρει και ποιες cpu υποστηρίζουν virtulitation.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  14. #14
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Πράγματι, φαίνεται ότι το XP mode χρειάζεται το virtualization, όπως αναφέρεται σε πολλά άρθρα (π.χ. άλλον ένα είναι το http://e-pcmag.gr/news/60940, αλλά και στο site της Microsoft http://www.microsoft.com/windows/vir...uirements.aspx).

    Μου κάνει εντύπωση βέβαια, μια και το Virtual PC 2007 που έτρεχε σε XP αλλά και άλλες εφαρμογές VMs δεν απαιτούν hardware virtualization....

  15. #15
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8222/923
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΟΚΟΣ
    Router
    ZTE3
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichaelSE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 64μπιτα μηχανήματα είναι πιο ελαφριά τα 64μπιτα λειτουργικά.

    Ο δικός σου βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 64μπιτος. Αν είναι Core Duo είναι 32 bit. Αν είναι Core 2 Duo (και πάνω) είναι 64 bit.

    Κατέβασε αυτό:
    http://www.grc.com/securable.htm

    Θα σου πει κατευθείαν αν έχεις 32μπιτο ή 64μπιτο επεξεργαστή.

    ........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Όχι, δεν θα σου ζητήσει drivers. Υπάρχουν ενσωματωμένοι.
    Πηγαινε εδω http://www.sevenforums.com/tutorials...ndows-7-a.html
    και κοιτα το 8) εγω βλεπω και γραφει kai αυτος οτι ζηταει drivers.
    Επαναλαμβανω οτι θελω να φτιαξω συστοιχια RAID 0(να βλεπει τους 2 δισκους μου ως ενα ενιαιο) και οχι απλα να δει τους δισκους μου.
    Οποτε μηπως θελει drivers?εσυ το εχεις κανει αυτο και δεν σου ζητησε?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 10:27
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 15:29
  3. Καθαρη Δευτερα
    Από nikoleta στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 19:34
  4. Καθαρή εγκατάσταση Firefox 3
    Από paparatsi69 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-09, 01:43
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 15:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας