Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Με τι ξυρίζεστε?

Ψήφισαν
435. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ξυραφάκι Bic

    36 8,28%
  • Ξυραφάκι Gillette

    203 46,67%
  • Ξυραφάκι Wilkison

    20 4,60%
  • Άλλο ξυραφάκι

    12 2,76%
  • Ξυριστική μηχανή

    108 24,83%
  • Φαλτσέτα

    16 3,68%
  • Δεν ξυρίζομαι

    62 14,25%
  • Άει ξυρίσου ρε karavago (ή ΔΓ/ΔΑ)

    31 7,13%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 29 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9192427282930 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 449
  1. #421
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Merkur Safety Razor 34
    αυτή έχω
    έψαξα στα εμαιλ

    θέλω μπολ γιατί κάνω δύο χέρια και βαριέμαι να φτιάχνω δύο φορές αφρό

    ακόμα και ο κουρέας παραδέχτηκε ότι έχω πολύ σκληρή τρίχα!

  2. #422
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Merkur Safety Razor 34
    αυτή έχω
    έψαξα στα εμαιλ

    θέλω μπολ γιατί κάνω δύο χέρια και βαριέμαι να φτιάχνω δύο φορές αφρό

    ακόμα και ο κουρέας παραδέχτηκε ότι έχω πολύ σκληρή τρίχα!
    η πιο δημοφιλής μηχανή κι όχι άδικα και heavy duty
    εξαιρετικά ασφαλής χωρίς να κάνει σκόντο στην ποιότητα ξυρίσματος. μαζί με την edwin jagger είναι οι αγαπημένη μου. δεν έχω κατασταλάξει ποια προτιμώ
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #423
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Δεν ξυρίζομαι κάθε μέρα και αν υπήρχε αυτή η απαίτηση θα χρησιμοποιούσα πιθανώς μια πιο ήπια μηχανή. Για να μαλακώσουν τα γένια μεγάλο ρόλο παίζει η προετοιμασία τους για το ξύρισμα. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με προϊόντα pre-shave της αγοράς που προσωπικά δεν εκτιμώ πολύ, είτε με πλύσιμο του προσώπου και καλό μασάζ που θα βοηθήσει την τρίχα να μαλακώσει και να ανασηκωθεί.

  4. #424
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πέρασα από τη φάση ενθουσιασμού με το wet shaving και διάβαζα διάφορα forum. Γενικά τα forum βοηθάνε, αλλά μαζεύουν όλους τους παθιασμένους και επηρεάζουν ενίοτε σε βαθμό υπερβολής. Μάζεψα κάμποσα παρελκόμενα, τα οποία εδώ και χρόνια δε μου τελειώνουν.

    Σε ξυράφι δεν πήγα, θεώρησα πολλά τα λεφτά και πολλή τη συντήρηση που χρειάζεται, ενώ είναι επικίνδυνο για βαθιά κοψίματα. Είχα κάνει δοκιμές με shavette και αποφάσισα ότι δεν αξίζει ο επιπλέον χρόνος που χρειάζεται και το ρίσκο. Κάνεις καλύτερο ξύρισμα με ξυράφι ασφαλείας.

    Το παν είναι η προετοιμασία της τρίχας και του δέρματος, μετά το σαπούνι και τέλος το ξυράφι. Το πρώτο όμως θέλει χρόνο που με τον καιρό βαρέθηκα να αφιερώνω. Σπάνια ξυρίζομαι πια με ξυράφι ασφαλείας. Έχω κρατήσει μόνο την κρέμα ξυρίσματος για καθημερινό ξύρισμα με Mach 3.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #425
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Πολύ σωστά όσα έγραψες ipo αλλά στο τέλος μας τα χάλασες λίγο. Αυτά τα ξυράφια με τα αναλώσιμα catridges είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Δημιουργούν συνέχεια ingrown hairs και επιπλέον είναι πανάκριβα. Αν κάποιος εγκαταλείψει το safety razor κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να πάει σε ξυραφάκια μιας χρήσης όπως το BIC metal για παράδειγμα ή άλλα αντίστοιχα.

  6. #426
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά όσα έγραψες ipo αλλά στο τέλος μας τα χάλασες λίγο. Αυτά τα ξυράφια με τα αναλώσιμα catridges είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Δημιουργούν συνέχεια ingrown hairs και επιπλέον είναι πανάκριβα. Αν κάποιος εγκαταλείψει το safety razor κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να πάει σε ξυραφάκια μιας χρήσης όπως το BIC metal για παράδειγμα ή άλλα αντίστοιχα.
    προς το παρόν δε βρίσκω λόγο να εγκαταλείψει κάποιος το DE. πιο κοντινό σε αυτό θεωρώ τα απλά bic, που ναι και ελληνικά, αλλά πάλι αν κάποιος έχει τη DE μηχανή για ποιο λόγο να πάει σε κάτι άλλο;
    τα cartridge όπως το περιέγραψες είναι ασύμφορα και ακριβώς γι αυτό τα κρατάει ο χρήστης περισσότερες από 3-4 χρήσεις, με αποτέλεσμα να χει ερεθισμούς
    και άλλα συναφή.
    τα 1 χρήσης είναι πολύ ελαφριά κι αναγκαστικά θα τα πιέσεις, με ρίσκο να κοπείς. επίσης για ταξίδι δε βολεύει να κουβαλάς μια σακούλα μαζί σου. καλύτερα 1 DE συσκευή και 1-2 κουτιά λεπίδες (αν κάτσεις καιρό).

    για τα λοιπά προϊόντα, απαραίτητο είναι μόνο το πινέλο. σαπούνι ξυρίσματος καλό είναι να υπάρχει αλλά αφρίζεις και με 1 απλό. after shave, μπάρα στύψης, pre-shave είναι για να να δώσεις 1 νότα πολυτέλειας και προσοχής. δεν είναι δλδ απαραίτητα. ζεστό νεράκι πρέπει να χρησιμοποιούμε ούτως ή άλλως. μόνο στο στρατό δικαιολογείται κάποιος να ξυρίζεται με κρύο
    μεγάλο σφάλμα που δεν είχα ανακαλύψει τη χαρά του ξυρίσματος πριν παρουσιαστώ. από βραδύς 1 περασιά με 1 χέρι στην ανάγκη, και δε σε ζαλίζει κανείς.

    για τα στοκ που λέτε, κι εγώ έχω μαζέψει μια ποσότητα λεπίδων, σαπουνιών, aftershaves που επαρκούν για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του προσδόκιμου ζωής μου. η χαρά είναι στην ικανοποίηση του πάθους, όχι της ανάγκης.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #427
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξυριζομαι πολυ πολυ συχνα , μια φορα την εβδομαδα συνηθως , μπορει και παραπανω μερες απο εβδομαδα . μολις αρχισουν και με ενοχλουν και να λερωνουν οι τριχες ευκολα ειναι η καταλληλη στιγμη για ξυρισμα

    προσφατα τελειωσα εναν αφρο-τζελ που ειχα απο το 2008 , δεν τον χρησιμοποιουσα παντα , πολλες φορες ξυριζομαι στο μπανιο μολις μαλακωσουν απο το νερο τα γενια και το δερμα , με τους αφρους του σαμπουαν

    ξυραφακια χρησιμοποιω κατι μπλε gillette τα οποια ειναι μιας χρησης αλλα μπορει και δυο και τρεις και τεσσερις και πεντε αντε εξι φορες να τα χρησιμοποιησω .

    χτυπαω τα ξυραφακια να μην πιανουν τριχες και τα αφηνω ακαλυπτα ωστε να μην σκουριαζουν μετα απο χρηση . μου βγαζουν ενα χρονο υπολογιζω τα 5 ξυραφακια .

    after save ,δεν χρησιμοποιω , και γενικοτερα δεν χρησιμοποιω ουτε καλυντικα ουτε ενυδατικα , ουτε κολονιες .

    εχω και μια μηχανη της πλακας που την χρησιμοποιω σπανιως οταν δεν θελω να βραχω , αν και ειναι λιγο μαρτυριο -τσιμπαει- (μαλον γιατι ειναι της πλακας )

    ειχα παρει πιο μικρος και πιο εξελιγμενα ξυραφακια αυτα με τις κεφαλες που αλλαζουν αλλα δεν αξιζε , καλυτερη δουλεια κανω με τα gillette .

    τα bic δεν μου αρεσουν , εχω κοπει οσες φορες τα εχω χρησιμοποιησει

    δεν εχω καλλιτεχνικες διαθεσεις με τα μουσια , οποτε δυο ειναι οι καταστασεις , η ξυρισμενος η επι το πλειστον , αξυριστος και οι διαβαθμισεις αυτης της καταστασης .

    και τον στρατο ψιλοαξυριστος τον εβγαλα και με φαβοριτες .

    αυτααα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #428
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κανένα κατάστημα που να έχει σε λογικές τιμές το Old spice το original ξέρει κανένας;

  9. #429
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αν δεν θέλεις Σπύρο να το πληρώσεις σε τσιμπημένη τιμή σε καταστήματα όπως π.χ. το Hondos center, πρέπει να κοιτάξεις σε μικρά market που κάνουν παραεισαγωγές κυρίως από Ιταλία.

  10. #430
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά όσα έγραψες ipo αλλά στο τέλος μας τα χάλασες λίγο. Αυτά τα ξυράφια με τα αναλώσιμα catridges είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Δημιουργούν συνέχεια ingrown hairs και επιπλέον είναι πανάκριβα. Αν κάποιος εγκαταλείψει το safety razor κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να πάει σε ξυραφάκια μιας χρήσης όπως το BIC metal για παράδειγμα ή άλλα αντίστοιχα.
    Τα Bic μίας χρήσης θέλουν προσοχή στο ξύρισμα και κρατάνε για 2 φορές το πολύ. Αντιθέτως τα Mach 3 κρατάνε για πολλά ξυρίσματα (μήνες με καθημερινό ξύρισμα), χωρίς να ερεθίζουν, ούτε να τραυματίζουν. Είναι ό,τι ταχύτερο για να ξυρίζεσαι μέσα σε λίγα λεπτά, με ασφάλεια και καλό αποτέλεσμα, χωρίς προετοιμασία του δέρματος. Εννοείται ότι με τη χρήση πέφτει η απόδοσή τους και πρέπει να εφαρμόζεις μεγαλύτερη πίεση, αλλά είναι δύσκολο να κοπείς με τέτοιο, ακόμα και όταν το χρησιμοποιείς μήνες. Με μία καλή κρέμα ξυρίσματος, σε πέντε λεπτά έχεις βγει από το μπάνιο με βαθύ ξύρισμα, ακόμα κι αν δεν έχεις γνώσεις τεχνικών ξυρίσματος. Το Fusion είναι κατώτερο του Mach 3, όπως επίσης και το Mach 2. Γενικά θεωρώ ότι δεν έχει βγει ξυράφι εφάμιλλο του Mach 3, τουλάχιστον απ' όσα έχω δοκιμάσει.

    Σίγουρα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με ξυράφι ασφαλείας, με τρία περάσματα και φυσικά μετά από καλή προετοιμασία, αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις 5πλάσιο χρόνο. Το κάνω μία φορά το μήνα, έτσι για την ανάμνηση και τη χαλάρωση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #431
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    δικός μου!
    για πες φίλε μου, τι μηχανές έχεις (και δεν εννοώ ηλεκτρικές) και γενικά τι εξοπλισμό έχεις στο rotation;
    Για να μην με νομίσεις αγενή ... Κυρίως χρήση εχω με Merkur 38c ´barberpole´ και πινέλο της Edwin Jagger. Η αλήθεια ειναι οτι πέρασα κι εγω ένα ´κόλλημα,´ με το άθλημα κάποια στιγμή αλλα καταληξα γρήγορα στο τι ήθελα... Απο εκεί και μετα προφανώς στα αναλώσιμα (ξυράφια,σαπούνια,κλπ) επικρατεί χάος και η όρεξη του καθένα.. Να πω οτι το καλύτερο ξύρισμα ειναι μετα το μπάνιο (τα presave προϊόντα ειναι λίγο ´μούφα κατα τη γνώμη μου κι η προετοιμασία με πετσέτα κλπ. χρονοβόρα)..σε στιγμές που λείπει το de η καλύτερη ´πλαστική´ λύση ειναι το bic metal πιστεύω...

  12. #432
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θέλεις Σπύρο να το πληρώσεις σε τσιμπημένη τιμή σε καταστήματα όπως π.χ. το Hondos center, πρέπει να κοιτάξεις σε μικρά market που κάνουν παραεισαγωγές κυρίως από Ιταλία.

    Ευχαριστώ!!
    ειχα βρει ενα στον τοπικό βασιλαγα, πριν μερικές βδομάδες πήρα σβάρνα όλα τα καταστήματα του αλλά δεν βρήκα κάτι, έχεις μήπως κανένα στο μυαλό σου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Bic μίας χρήσης θέλουν προσοχή στο ξύρισμα και κρατάνε για 2 φορές το πολύ. Αντιθέτως τα Mach 3 κρατάνε για πολλά ξυρίσματα (μήνες με καθημερινό ξύρισμα), χωρίς να ερεθίζουν, ούτε να τραυματίζουν. Είναι ό,τι ταχύτερο για να ξυρίζεσαι μέσα σε λίγα λεπτά, με ασφάλεια και καλό αποτέλεσμα, χωρίς προετοιμασία του δέρματος. Εννοείται ότι με τη χρήση πέφτει η απόδοσή τους και πρέπει να εφαρμόζεις μεγαλύτερη πίεση, αλλά είναι δύσκολο να κοπείς με τέτοιο, ακόμα και όταν το χρησιμοποιείς μήνες. Με μία καλή κρέμα ξυρίσματος, σε πέντε λεπτά έχεις βγει από το μπάνιο με βαθύ ξύρισμα, ακόμα κι αν δεν έχεις γνώσεις τεχνικών ξυρίσματος. Το Fusion είναι κατώτερο του Mach 3, όπως επίσης και το Mach 2. Γενικά θεωρώ ότι δεν έχει βγει ξυράφι εφάμιλλο του Mach 3, τουλάχιστον απ' όσα έχω δοκιμάσει.

    Σίγουρα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με ξυράφι ασφαλείας, με τρία περάσματα και φυσικά μετά από καλή προετοιμασία, αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις 5πλάσιο χρόνο. Το κάνω μία φορά το μήνα, έτσι για την ανάμνηση και τη χαλάρωση.
    Το καλύτερο για μένα ήταν το παλιό sensor excel, μετά το Mach 3 αν και αρχίζει και ερεθίζει το δέρμα σχετικά γρήγορα,

    Με bic ποτέ δεν κατάφερα ξύρισμα, μόνο αιμοδοσία

  13. #433
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!!
    ειχα βρει ενα στον τοπικό βασιλαγα, πριν μερικές βδομάδες πήρα σβάρνα όλα τα καταστήματα του αλλά δεν βρήκα κάτι, έχεις μήπως κανένα στο μυαλό σου;
    Ένα κατάστημα που το έχει σίγουρα είναι αυτό αλλά είναι κάπως μακριά. Κάνει πάντως και ταχυδρομικές αποστολές όπως γράφει. Πριν από πολύ καιρό είναι η αλήθεια είχα δει και στο συγκεκριμένο market. Αυτήν την στιγμή δεν βλέπω να έχει το original στην ιστοσελίδα του αλλά στο κατάστημα του μπορεί να το έχει.

  14. #434
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κατάστημα που το έχει σίγουρα είναι αυτό αλλά είναι κάπως μακριά. Κάνει πάντως και ταχυδρομικές αποστολές όπως γράφει. Πριν από πολύ καιρό είναι η αλήθεια είχα δει και στο συγκεκριμένο market. Αυτήν την στιγμή δεν βλέπω να έχει το original στην ιστοσελίδα του αλλά στο κατάστημα του μπορεί να το έχει.
    Αν το έχει μια χαρά είναι, περισσότερα χιλιόμετρα έκανα για να πάω σε όλα του βασιλαγα

    Σε ευχαριστώ!!

  15. #435
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Να είσαι καλά! Το συγκεκριμένο market να ξέρεις ότι δεν παίρνει βραβείο για την εμφάνιση του γιατί είναι σαν αποθήκη. Έχει πολλά πράγματα πάντως.

Σελ. 29 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9192427282930 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας