Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 77
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Η λύση είναι σχεδόν έτοιμη και σύμφωνα με τις μαρτυρίες των χρηστών μας που το δοκίμασαν και το δούλεψαν λειτουργεί θαυμάσια! Κατόπιν συννενοήσεως με την Altec Telecoms έχω πλέον την άδεια να σας δώσω και δημόσια τον τρόπο για να ενεργοποιήσετε την (για ελάχιστο διάστημα ακόμη) beta μέθοδο του i-Call για την απροβλημάτιστη λειτουργία του σε πιταρισμένα DSLAM!

    Enjoy!

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ευχαριστούμε που συμμετέχετε στις δοκιμές αυτές. Πιστεύουμε ότι με τη βοήθειά σας θα καταφέρουμε να πετύχουμε σωστή ποιότητα επικοινωνίας πάνω από τις
    ADSL συνδέσεις για την υπηρεσία i-Call.

    Τι πρέπει να κάνετε:
    Πηγαίνετε στην σελίδα: http://www.i-call.gr/MySettings.aspx
    Αφού κάνετε login, επιλέξτε Χρήση μεγαλύτερων πακέτων SIP στις κλήσεις μου: ΝΑΙ


    Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες που ακολουθούν. Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν ενεργοποιημένα τα codecs g711u, g729a, gsm, g723, iLBC
    Το iLBC δεν παίζει σωστά (ρομποτική φωνή), το g723 δεν έχει δοκιμαστεί. Προτείνουμε χρήση g711u (έχει δοκιμαστεί αρκετά) ή g729a (έχει δοκιμαστεί λιγότερο).


    Παρακαλούμε στείλτε τις όποιες παρατηρήσεις σας από τη φόρμα επικοινωνίας http://www.icall.gr/Contact.aspx και στο μήνυμα γράψτε: «Σχετικά με δοκιμές RTP»


    Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας,
    Altec Telecoms, τμήμα R&D
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 07-03-06 στις 15:28.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το κρίμα είναι οτι ενώ η λύση παρουσιάστηκε εδώ στην μορφή ΠΜ, λόγο του beta, κάποιοι το εκμεταλευτήκαν και το παρουσιάσαν στο δικό τους φόρουμ σαν λύση δημόσια απο αυτούς

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Το κρίμα είναι οτι ενώ η λύση παρουσιάστηκε εδώ στην μορφή ΠΜ, λόγο του beta, κάποιοι το εκμεταλευτήκαν και το παρουσιάσαν στο δικό τους φόρουμ σαν λύση δημόσια απο αυτούς
    Επειδη την λυση την εχω δει μονο στο greekvoip.com αλλα δε πιστευω οτι εννοεις αυτο το φορουμ γιατι καθε αλλο παρα δικη τους τη παρουσιαζουν, ποιο φορουμ εννοεις?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ !!!!

    Για ποια λύση μιλάτε. Διαδικασία ισχυροποίησης του μονοπωλίου / ολιγοπωλείου του ΟΤΕ μιλάμε.

    Αυτό που φαντάζομαι ότι έγινε είναι το εξής.

    Η Altec επένδυσε στην voip τεχνολογία. Με τις @@ του ΟΤΕ δεν έπαιξε πάντα και παντού. Λέει λοιπόν η Altec στον OTE. Κόψε τις @@ γιατί θα γίνει τις <Προσωπικός αυτοπεριορισμός>

    Κλείνει το μάτι ο ΟΤΕ και τις λέει.

    Μη μιλάς κάνε αυτό και αυτό και θα τους αρμέγουμε μαζί απο εδώ και πέρα.

    Έως ότου σοβαρέψει η vivodi και ο θείος δεν χορεύει.

    End of part one.

    To be continued ….

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Καλα και γιατι η HOL δεν κανει τιποτα για να αρμεξει και αυτη με την λογικη σου sdn ?! Μηπως επειδη την θελει αποστασιοποιημενη ο θειος? Και να συμβαινει αυτο γιατι εδω και ενα χρονο που εχει λανσαρει το evoice δεν εκανε τιποτα ενω δεν ηταν με τον θειο?!

    Η βιβοντι με μονο 2 σοβαρα στελεχη που εχει θα αργησει πολυ να σοβαρεψει γενικα!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ !!!!

    Για ποια λύση μιλάτε. Διαδικασία ισχυροποίησης του μονοπωλίου / ολιγοπωλείου του ΟΤΕ μιλάμε.

    Αυτό που φαντάζομαι ότι έγινε είναι το εξής.

    Η Altec επένδυσε στην voip τεχνολογία. Με τις @@ του ΟΤΕ δεν έπαιξε πάντα και παντού. Λέει λοιπόν η Altec στον OTE. Κόψε τις @@ γιατί θα γίνει τις <Προσωπικός αυτοπεριορισμός>

    Κλείνει το μάτι ο ΟΤΕ και τις λέει.

    Μη μιλάς κάνε αυτό και αυτό και θα τους αρμέγουμε μαζί απο εδώ και πέρα.

    Έως ότου σοβαρέψει η vivodi και ο θείος δεν χορεύει.

    End of part one.

    To be continued ….
    Αγαπητέ sdn,
    μετά βεβαιότητας σου λέω ότι κάνεις λάθος.

    Θα μπορούσαμε ίσως να ανοίξουμε κάποιο thread με τίτλο "Φανταστείτε ένα σενάριο συνομωσίας για τη λύση του i-Call" και εκεί να δημοσιεύσουμε όλοι τα σενάριά μας. Είμαι βέβαιος ότι η φαντασία δεν λείπει από κανένα και θα βρούμε να γράψουμε πολλά...

    Προσπαθώ να μπώ στη φιλοσοφία σου, γιατί να δημοσιεύεσεις κάτι για το οποίο δεν έχεις κανένα στοιχείο (εκτός αν είναι απλά για να περάσει η ώρα), και ειλικρινά δεν μπορώ.

    Τέλος, να πω ότι όσο και να θες να ονομάσεις με άλλο τρόπο αυτό που έγινε, ΝΑΙ είναι λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

    Φιλικά,
    Κώστας

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από csterg
    Αγαπητέ sdn,
    μετά βεβαιότητας σου λέω ότι κάνεις λάθος.

    Θα μπορούσαμε ίσως να ανοίξουμε κάποιο thread με τίτλο "Φανταστείτε ένα σενάριο συνομωσίας για τη λύση του i-Call" και εκεί να δημοσιεύσουμε όλοι τα σενάριά μας. Είμαι βέβαιος ότι η φαντασία δεν λείπει από κανένα και θα βρούμε να γράψουμε πολλά...

    Προσπαθώ να μπώ στη φιλοσοφία σου, γιατί να δημοσιεύεσεις κάτι για το οποίο δεν έχεις κανένα στοιχείο (εκτός αν είναι απλά για να περάσει η ώρα), και ειλικρινά δεν μπορώ.

    Τέλος, να πω ότι όσο και να θες να ονομάσεις με άλλο τρόπο αυτό που έγινε, ΝΑΙ είναι λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

    Φιλικά,
    Κώστας
    Πέρα από το διασκεδαστικό τρόπο που έγραψα το μήνυμα (μιας και ήταν μετά από 2 formats στον υπολογιστή μου)... σοβαρά και γενικά πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι λύση στο πρόβλημα .

    Λύση στο πρόβλημα σημαίνει ότι θα παίζει ΚΑΙ η hol και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία στον κόσμο.

    Δηλαδή για όσα γράφουμε εδώ έχουμε στοιχεία?. Για να κάνουμε κάποιες υποθέσεις για κάτι χρειαζόμαστε στοιχεία? Σε αυτή την περίπτωση το μισό forum θα ήταν χωρίς λόγια.


    Αλλά στην αρχή η Altec ανέφερε για το πρόβλημα στο site. Κάποια στιγμή έβγαλε το σχόλιο και ανακοίνωσε την λύση. Εσένα δεν σε βάζει σε σκέψεις??? Δεν σε βάζει σε σκέψεις ότι κανένας σοβαρός provider του εξωτερικού δεν θα μπει στην διαδικασία να ακολουθήσει τις Ελληνικές τσακαλιές??? Δεν έχει κανένας όφελος απο μια τέτοια κατάσταση???

    Σε λίγο καιρό θα βγάλει και ο ΟΤΕ δικό του voip. Φαντάζεσαι να έπαιζε μόνο το δικό του και καθόλου των άλλων (μιας και αυτός έχει την τεχνογνωσία? (του προβλήματος))


    Ποιος κατοχυρώνεται νομικά απέναντι στους πελάτες του και στις ελεγκτικές αρχές με μια τέτοια λύση??? (λύση σημαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα....) και ποιοι βολεύονται γενικότερα???


    Σε τελική ανάλυση δεν το έγραψα για να υποβαθμίσω την τεχνική αρτιότητα των τεχνικών της altec. Εγώ να δεχτώ ότι δεν τους «βοήθησε» ο ΟΤΕ, αλλά και σε αυτή την περίπτωση η «λύση» δημιουργεί περισότερα προβλήματα από αυτά που λύνει...

    Τον τελευταίο καιρό είμαι σε βιβοντι και ίσως να μην είμαι μέσα στο πρόβλημα όπος παλιά και ως εκ τούτου να γίνομαι κάπου άδικος.

    Αλλά ο κορμός της σκέψεις είναι σωστός...

    Φιλικά
    Σωτήρης

  8. #8
    Εγγραφή
    10-12-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11997/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedtouch 585iv6
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Πέρα από το διασκεδαστικό τρόπο που έγραψα το μήνυμα (μιας και ήταν μετά από 2 formats στον υπολογιστή μου)... σοβαρά και γενικά πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι λύση στο πρόβλημα .

    Λύση στο πρόβλημα σημαίνει ότι θα παίζει ΚΑΙ η hol και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία στον κόσμο.

    Δηλαδή για όσα γράφουμε εδώ έχουμε στοιχεία?. Για να κάνουμε κάποιες υποθέσεις για κάτι χρειαζόμαστε στοιχεία? Σε αυτή την περίπτωση το μισό forum θα ήταν χωρίς λόγια.


    Αλλά στην αρχή η Altec ανέφερε για το πρόβλημα στο site. Κάποια στιγμή έβγαλε το σχόλιο και ανακοίνωσε την λύση. Εσένα δεν σε βάζει σε σκέψεις??? Δεν σε βάζει σε σκέψεις ότι κανένας σοβαρός provider του εξωτερικού δεν θα μπει στην διαδικασία να ακολουθήσει τις Ελληνικές τσακαλιές??? Δεν έχει κανένας όφελος απο μια τέτοια κατάσταση???

    Σε λίγο καιρό θα βγάλει και ο ΟΤΕ δικό του voip. Φαντάζεσαι να έπαιζε μόνο το δικό του και καθόλου των άλλων (μιας και αυτός έχει την τεχνογνωσία? (του προβλήματος))


    Ποιος κατοχυρώνεται νομικά απέναντι στους πελάτες του και στις ελεγκτικές αρχές με μια τέτοια λύση??? (λύση σημαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα....) και ποιοι βολεύονται γενικότερα???


    Σε τελική ανάλυση δεν το έγραψα για να υποβαθμίσω την τεχνική αρτιότητα των τεχνικών της altec. Εγώ να δεχτώ ότι δεν τους «βοήθησε» ο ΟΤΕ, αλλά και σε αυτή την περίπτωση η «λύση» δημιουργεί περισότερα προβλήματα από αυτά που λύνει...

    Τον τελευταίο καιρό είμαι σε βιβοντι και ίσως να μην είμαι μέσα στο πρόβλημα όπος παλιά και ως εκ τούτου να γίνομαι κάπου άδικος.

    Αλλά ο κορμός της σκέψεις είναι σωστός...

    Φιλικά
    Σωτήρης
    ...ναι νομίζω ότι γίνεσαι λίγο άδικος...
    Για να πάρουμε το πράγμα απο την αρχή...
    Αρχές Δεκεμβρίου του 2005 ανακοινώνεται το i-call.
    Όσοι απο μας έχουν τη δυνατότητα (ADSL) το δοκιμάζουν (μεταξύ των οποίων και εγώ). Η κατάσταση τραγική... (με σύνδεση 384). Να φανταστείες δεν ξόδεψα ούτε το 1 ευρώ που δίναν δωρεάν.
    Μιλάω με το help desk και μου λεν ότι είναι γνωστό το ΠΡΟΒΛΗΜΑ και το ψάχνουν. (και φυσικά το ψάχνουν αφού βλέπουν ότι ένα προιόν τους πάει για φούντο)
    2 μήνες μετά, μαθαίνω και εγώ μέσω του Νεκτάριου για beta λύση, δηλώνω - ευχαριστως - τη πρόθεσή μου να βοηθήσω. Σε δοκιμές που έκανα, αντάλλαξα 4 e-mail με το τεχνικό τους τμήμα και με καθοδηγούσαν.
    Το αποτέλεσμα: ΜΙΛΑΩ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! (σχεδόν άψογα, όλες τις ώρες)
    Αρα υπήρχε ΠΡΟΒΛΗΜΑ και δόθηκε ΛΥΣΗ!!!
    Φίλε Σωτήρη, τι με νοιάζει τι κάνει η HOL και δεν δίνει λύση στο πρόβλημά της. Μεταξύ μας έχω εξήγηση...Η HOL δεν πουλάει ανεξάρτητο προιόν VOIP αλλά το δίνει σα πακέτο υπηρεσιών με τη σύνδεση. Οπότε δεν την καίει...( Γνώμη μου...)
    Τι με νοιάζει τι κάνουν οι "σοβαροί provider" του εξωτερικού? Αυτοί φαίνεται ότι δεν έχουν πρόβλημα.
    Εμένα με νοιάζει ότι πλέον μιλάω με 25% φτηνότερα απο Τελλάς σε αστικά και γύρω στο 50% σε υπεραστικά.
    Αρα, για να τελειώνω... Υπήρχε ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ποιό? δεν έπαιζε το VOIP
    Δόθηκε λύση. Ποιά? Τώρα δουλεύει.
    Φιλικά Αποστόλης

  9. #9
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος
    Κατόπιν συννενοήσεως με την Altec Telecoms έχω πλέον την άδεια να σας δώσω και δημόσια τον τρόπο για να ενεργοποιήσετε την (για ελάχιστο διάστημα ακόμη) beta μέθοδο του i-Call για την απροβλημάτιστη λειτουργία του σε πιταρισμένα DSLAM!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Το κρίμα είναι οτι ενώ η λύση παρουσιάστηκε εδώ στην μορφή ΠΜ, λόγο του beta, κάποιοι το εκμεταλευτήκαν και το παρουσιάσαν στο δικό τους φόρουμ σαν λύση δημόσια απο αυτούς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini
    Επειδη την λυση την εχω δει μονο στο greekvoip.com αλλα δε πιστευω οτι εννοεις αυτο το φορουμ γιατι καθε αλλο παρα δικη τους τη παρουσιαζουν, ποιο φορουμ εννοεις?
    Εσύ τί λές? Είχε την άδεια ο DiTz να την αναφέρει στο forum του? Η ζήτησε απο κανένα την άδεια για την αναδημοσίευση?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    H λύση στο πρόβλημα του VoIP με την χρήση μεγάλων πακέτων (με αντίστοιχη ρύθμιση του framerate) είχε παρουσιαστεί πολύ νωρίτερα σε άλλα νήματα όπως αυτών περι περιορισμού πακέτων του ΟΤΕ. Αρα δεν είναι κάτι που το σκέφθηκαν πρώτοι οι Αλτικοί (μάλλον διάβαζαν σχετικά το φόρουμ ), και ακόμη όταν ανακοινώθηκε απο τον Νεκτάριο υπο την μορφή πιλοτικού, το ανέφερα και εγώ, ότι η λύση που υλοποιούν είναι μάλλον χρήση μεγάλων πακέτων. Δεν είναι δα και κάτι τόσο φοβερό.. Οπως επίσης αναφέρθηκαν και τα πιθανά προβλήματα απο την χρήση μεγάλων πακέτων (μεγάλες διακοπές όταν χάνονται πακέτα, πολύ ,μεγαλύτερες απο την χρήση των κανονικών μικρών πακέτων του VoIP).

    Το μπράβο στην ΑΛΤΕΚ ανήκει ότι προσπαθήσανε να ξεπεράσουνε το σκόπελο που ακούει στο όνομα ΟΤΕ, και όχι να ποιεί την νήσσαν (και μάλιστα γριπωμένη) όπως οι υπόλοιποι πάροχοι, επειδή η χρήση VoIP καταστρέφει την αγελάδα που ακούει στο όνομα πάροχος εναλλακτικής τηλεφωνίας.

    Τώρα όσον αφορά ότι αναφέρθηκε και σε άλλα φόρουμ, προσωπικά εμένα δεν με πειράζει. Δεν είμαστε δημοσιογράφοι για το ποιός θα πρωτοπεί κάτι. Δεν καταλαβαίνω τον ντόρο, εκτός και εαν μου ξεφεύγει κάτι....

    EDIT: Η λύση αυτή είναι ημίμετρο. Απο το ολότελο, καλή και η Παναγιώτενα που λένε, αλλά τελικά θα πρέπει κάτι να γίνει με τις τιμές και τις ταχύτητες. Περιμένω ακόμη να δώ εκτός απο ανακοινώσεις, να στήνουν οι άλλοι πάροχοι κέντρα και να δίνουν full llu.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 08-03-06 στις 18:40.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Πέρα από το διασκεδαστικό τρόπο που έγραψα το μήνυμα (μιας και ήταν μετά από 2 formats στον υπολογιστή μου)... σοβαρά και γενικά πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι λύση στο πρόβλημα .

    Λύση στο πρόβλημα σημαίνει ότι θα παίζει ΚΑΙ η hol και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία στον κόσμο.
    Αγαπητέ Σωτήρη,
    επίτρεψέ μου να διαφωνήσω για τους εξής λόγους:
    1. Πριν δεν μίλαγα με VoIP, τώρα μιλάω. Όντως, με ISDN μίλαγα πάντα, αλλά όχι με Adsl.
    2. Προφανώς δεν δόθηκε λύση στο πρόβλημα της hol διότι το i-Call δεν έχει καμία σχέση με την hol
    3. Δεν δόθηκε λύση ΓΕΝΙΚΑ στα πιταρισμένα DSLAM (αυτή τη λύση μπορεί να την δώσει μόνο ο ΟΤΕ), αλλά στην ποιότητα της επικοινωνίας της υπηρεσίας i-Call πάνω από ADSL.
    4. Ο τίτλος του thread είναι "i-Call δημοσίευση λύσης" και όχι "Voip δημοσίευση λύσης"

    Δηλαδή για όσα γράφουμε εδώ έχουμε στοιχεία?.
    Προφανώς!!! Τουλάχιστον ενδείξεις, αλλιώς γιατί να σπαταλάς των χρόνο αυτών που το διαβάζουν;
    Με την ίδια λογική μπορώ να σου υποθέσω ότι 3-4 χρόνια πριν, ο ΟΤΕ έκανε συμφωνία με την Altec και διάλεξε DSLAM τα οποία γνώριζε ότι θα παρουσιάσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα όταν θα γέμιζαν, έριξαν σκόνη με τη hol και την άφησαν ένα χρόνο να πουλάει "προβληματική" Voip υπηρεσία, και στη συνέχεια βγάλαν το (προσχεδιασμένο i-Call) το οποίο χρησιμοποίησαν από κοινού για να σβήσουν την κυριαρχία του Skype και να υποχρεώσουν όλους να παίξουν με i-Call, ώστε η συγχώνευση OTE-Altec (και το νέο Voip του ΟΤΕ) να αποτελέσει υποχρεωτικό μονοπώλιο στην Ελλάδα (βασικά, όλα αυτά ξεκίνησαν για να εμποδίσουν το Skype και τις τσάμπα κλήσεις). Στο δε άμεσο μέλλον, και οι SIP-to-SIP χρήσεις θα χρεώνονται, όταν βγεί το OTE-i-Call (μετά τη συγχώνευση..., στην οποία ο "θείος" με την hol κάνει τα στραβά μάτια για να ξανά-πάρει το 20% του ΟΤΕ-Altec, αφού το έχασε μετά την αλλαγή της κυβέρνησης...)

    Νομίζω ότι το παραπάνω "διασκεδαστικό" χωρίο να δείχνει γιατί νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις τις οποίες δεν μπορούμε να στηρίξουμε

    Για να κάνουμε κάποιες υποθέσεις για κάτι χρειαζόμαστε στοιχεία? Σε αυτή την περίπτωση το μισό forum θα ήταν χωρίς λόγια.

    Αλλά στην αρχή η Altec ανέφερε για το πρόβλημα στο site. Κάποια στιγμή έβγαλε το σχόλιο και ανακοίνωσε την λύση. Εσένα δεν σε βάζει σε σκέψεις???
    Φυσικά. Στην αρχή είχε πρόβλημα, μετά το έλυσε και έβγαλε την ανακοίνωση (μου θυμίζεις την Ελληνικά ταινία "φωνάζει ο κλέφτης", όπου ο γαμπρός του Παπαγιανόπουλου, πάει στην αστυνομία και κατηγορεί τον χαζό-δίκαιο Ηλιόπουλο λέγωντας: "μα και μόνο το γεγονός ότι τα αρνείται όλα είναι απόδειξη της ενοχής του"

    Δεν σε βάζει σε σκέψεις ότι κανένας σοβαρός provider του εξωτερικού δεν θα μπει στην διαδικασία να ακολουθήσει τις Ελληνικές τσακαλιές??? Δεν έχει κανένας όφελος απο μια τέτοια κατάσταση???
    Προφανώς δεν γνωρίζεις την τεχνική λύση σε βάθος, και μάλλον δεν έχεις αίσθηση του πόσο μικρή είναι η Ελλάδα σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο.

    Σε λίγο καιρό θα βγάλει και ο ΟΤΕ δικό του voip. Φαντάζεσαι να έπαιζε μόνο το δικό του και καθόλου των άλλων (μιας και αυτός έχει την τεχνογνωσία? (του προβλήματος))
    Δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό εδώ. Θες να πεις ότι ο ΟΤΕ ήξερε την λύση και την έδωσε μυστικά στην Altec ώστε στη συνέχεια να μην είναι ο μόνος με τη λύση; Αν ναι, τότε σίγουρα αυτή θα είναι η πιο πρωτοποριακή εμπορική ιδέα που έχει ακουστεί...

    Ποιος κατοχυρώνεται νομικά απέναντι στους πελάτες του και στις ελεγκτικές αρχές με μια τέτοια λύση??? (λύση σημαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα....) και ποιοι βολεύονται γενικότερα???
    Πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

    Σε τελική ανάλυση δεν το έγραψα για να υποβαθμίσω την τεχνική αρτιότητα των τεχνικών της altec. Εγώ να δεχτώ ότι δεν τους «βοήθησε» ο ΟΤΕ, αλλά και σε αυτή την περίπτωση η «λύση» δημιουργεί περισότερα προβλήματα από αυτά που λύνει...
    Πάλι δεν καταλαβαίνω τα εξής:
    1. Πως μπορείς να δεχτείς ή όχι κάτι για το οποίο δεν γνωρίζεις;
    2. Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τα περισσότερα προβλήματα που δημιουργεί αυτή η "λύση";

    Τον τελευταίο καιρό είμαι σε βιβοντι και ίσως να μην είμαι μέσα στο πρόβλημα όπος παλιά και ως εκ τούτου να γίνομαι κάπου άδικος.
    Αυτό το καταλαβαίνω. Και συμφωνώ ότι και εγώ έχω προσεγγίσει άλλα ζητήματα τα οποία δεν με "έκαιγαν" άμεσα, και δεν πολυ-κατάλαβα τον ενθουσιασμό αυτών που επωφελήθηκαν από τις εκάστοτε λύσεις. Είναι εύκολο να λες πράγματα όταν είσαι έξω από το χορό (από πίτα που δεν τρως, τι σε νοιάζει και αν καεί;)

    Φιλικά,
    Κώστας

  12. #12
    Εγγραφή
    27-06-2003
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Πάντως το σίγουρο είναι ότι η λύση της Αλτεκ δεν λύνει όλα τα προβλήματα... Το σίγουρο είναι οτι τώρα μπορώ να μιλάω, πριν ήταν αδύνατον...αλλα έχει αρκετές διακοπές στη φωνή...και ειναι ενοχλητικό... σίγουρα δεν είναι όπως τις κλασικές τηλεφωνίες...

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Εσύ τί λές? Είχε την άδεια ο DiTz να την αναφέρει στο forum του? Η ζήτησε απο κανένα την άδεια για την αναδημοσίευση?
    Ο sdikr λεει οτι την παρουσιασαν σαν ΔΙΚΗ τους λυση πραγμα που οπως βλεπεις δεν ισχυει. Δεν ηξερα οτι επρεπε να παρουν την αδεια καποιου οταν ο τροπος αναφερεται στο site του i-call

  14. #14
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Aγαπητέ τώρα αναφέρετε, όταν έγινε η αντιγραφή δεν υπήρχε αναφορά!


    ps.o sdikr λέει αυτό που ακριβώς έγινε, γιατί δεν υπάρχει καμμία αναφορά της πηγής της "είδησης" !
    Δεν βαριέσαι ο πρώτος ή ο τελευταίος θα είναι!

  15. #15
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Aγαπητέ τώρα αναφέρετε, όταν έγινε η αντιγραφή δεν υπήρχε αναφορά!
    Τοτε οντως ειναι

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δωρεάν δημοσίευση αγγελιών online
    Από stratosb στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 20:54
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 14:50
  3. Βοήθεια επιλογής ασύρματης λύσης
    Από Nodens στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 13:54
  4. Προβλημα με δημοσιευση Post σε blog
    Από Reef στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-07, 23:42
  5. Πληροφορίες, Δημοσιευσή τους
    Από panXer στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-02, 18:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας