Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Question
    Εψαχνα να βρω σε ποιο section να γράψω αλλα δεν μπορουσα να βρω σε ποιο ταιριαζει αυτο που θελω να ρωτησω, οποτε το βαζω στα "εκτός θέματος..."
    Απο την επομενη βδομαδα λοιπον θα γινει η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση σε οικοδομη που χτίζουν οι γονείς μου! Επειδη λοιπόν θελω να ξεφύγω απο το χαμο των καλωδιων που βρίσκομαι τώρα προσπαθω να σκεφτω οτιδηποτε μπορει να περασει μεσα απο τους τοιχους ωστε να υπαρχει αργοτερα μια ταξη με τα καλωδια.Αυτο που ζηταω απο εσας λοιπον ειναι το τι θα περναγατε μεσα απο τους τοίχους και γενικοτερα τι εγκαταστασεις θα ζητουσατε.Προς το παρον το μονο πιο ασυνηθιστο ειναι η εγκατασταση δορυφορικής κεραιας κατι το οποιο δεν προκειται να μπει στο αμμεσο μελλον αλλα μπαίνει για να υπάρχει.
    1- Εχω ακουσει λοιπον οτι μπορει να γινει προεγκατασταση για ISDN ωστε να μην χρειαζεται να φευγουν ολα τα καλωδια απο το netmod.Ισχύει κατι τετοιο?
    2- Μπορει αντι για απλη πριζα τηλεφώνου να μπει επιτύχιο spiltter για ADSL ετσι ωστε να υπαρχει σε ολα τα δωματια η αναμονή?
    3- Υπαρχει κανενας σταθεροποιητης τάσης για το σύνολο του σπιτιού? Για την αδιαλειπτη παροχη ρευματος δεν με πολυνοιαζει αφου θα υπαρχει γεννητρια για τν περιπτωση διακοπης ρευματος η οποια θα τροφοδοτει μία πριζα σε κάθε δωμάτιο.
    4- Θέλω να συνδεσω το pc με το stereo που θα βρίσκεται στο σαλόνι.Εχω διαβάσει για συσκευη που βγάζει η philips και αλλη μια εταιρια η οποία συνδεει ασύρματα το pc με το stereo όπως θα εκανε ενα RCA-->καρφί αλλα ενσυρματα.Αυτη τη συσκευη ομως δεν την έχω βρει πουθενα στην Ελλαδα.Μηπως ειναι λοιπον καλύτερο να περαστει μέσα απο τον τοίχο ενα τέτοιο καλώδιο που να ξεκιναει απο το δωματιο και να φτάνει στο σημειο που θα βρισκεται το stereo?
    Αυτα.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο γι'αυτο και ζηταω τη γνώμη σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από humanious
    4- Θέλω να συνδεσω το pc με το stereo που θα βρίσκεται στο σαλόνι.Εχω διαβάσει για συσκευη που βγάζει η philips και αλλη μια εταιρια η οποία συνδεει ασύρματα το pc με το stereo όπως θα εκανε ενα RCA-->καρφί αλλα ενσυρματα.Αυτη τη συσκευη ομως δεν την έχω βρει πουθενα στην Ελλαδα.Μηπως ειναι λοιπον καλύτερο να περαστει μέσα απο τον τοίχο ενα τέτοιο καλώδιο που να ξεκιναει απο το δωματιο και να φτάνει στο σημειο που θα βρισκεται το stereo?
    Για μεταφορά ήχου/δικτύου μέσω της ηλεκτρικής εγκατάστασης κοίταξε εδώ. Τα υπόλοιπα αφήνω να τα απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.

    Πάντως, τώρα καταλαβαίνω ότι όταν έφτιαχνα το σπίτι μου έπρεπε να είχα εγκαταστήσει καλώδιο δικτύου και δορυφορικής σε όλα τα δωμάτια και όχι μόνο εκεί που υπέθεσα ότι θα έβαζα τον υπολογιστή/τηλεόρασή μου... Α, και μη ξεχνάς! Βάλε μπρίζες! Πολλές μπρίζες!

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Σε σπίτι φίλου προέβλεψαν για σύστημα home cinema και περάσαν καλώδια ήχου (μεγάλης ανοχής φυσικά) μέσα απο τους τοίχους.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Κατά τη διάρκεια της κατασκευής ενός κτιρίου ΟΛΕΣ οι καλωδιώσεις μπορούν να περάσουν μέσα από την τοιχοποιία. Εξαρτάται τι θέλεις να καλύψεις και πόσο διατεθειμένος είσαι να κάνεις τους τοίχους διάτρητους (σε μια επαγγελματική εγκατάσταση προβλέπονται ειδικά κανάλια για τις οδεύσεις της καλωδίωσης, στην περίπτωση οικιακών εγκαταστάσεων τα πράγματα είναι περισσότερο πολύπλοκα).

    Ενδεικτικά, καλωδιώσεις που μπορούν να περάσουν μέσα από τοίχο για ένα σπίτι (εκτός από τα ισχυρά ρεύματα) είναι:

    • Ήχος - εικόνα (TV, SAT, Home cinema, Hi-Fi, κλπ)
    • Δεδομένα (UTP, οπτική ίνα, κλπ)
    • Τηλεφωνία
    • Συναγερμός
    • Building Management System (έξυπνη διαχείριση)


    Για ισχυρά ρεύματα, μπορούν να περαστούν και αποκλειστικές γραμμές για UPS.

    Θα πρέπει η εγκατάσταση να γίνει από ανθρώπους που έχουν γνώσεις, τόσο για την ποιότητα των καλωδίων ανά περίπτωση, όσο και για το διαχωρισμό μεταξύ ισχυρών και ασθενών ρευμάτων.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri
    Θα πρέπει η εγκατάσταση να γίνει από ανθρώπους που έχουν γνώσεις, τόσο για την ποιότητα των καλωδίων ανά περίπτωση, όσο και για το διαχωρισμό μεταξύ ισχυρών και ασθενών ρευμάτων.
    Ελά θα το κάνω εγώ, θα έχει και δωρεάν θερμανση μετά

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Λοιπόν για το UTP που αναφέραται θα εχει αλλα θα χρησμοποιήται απο το θυροτηλεφωνο (με εικόνα). Αλλα τωρα που το λετε καλο θα ήταν να υπάρχει ωστε να συνδεει τα δωματια και πιθανον καποιο σημειο στο σαλονι οπου θα μπορουσε να στηθει ενας υπολογιστης.
    Τωρα για το home cinema αν και ειναι πολυ σωστη σαν σκέψη δεν εχω ιδεα που θα μπορουσε να τοποθετηθει μεσα στο σπιτι.Ειναι καπως δυσκολο να προβλευθει αλλα θα δω τι θα γινει.
    Για οπτικη ινα το βλεπω λίγο τραβηγμένο να ζητησω κατι τετοιο γιατι θα με παρει ο διαολος!!
    Συναγερμος θα μπει, οποτε εχει προβλευθεί.
    Ο ηχος εννοειται οτι θα περασει μεσα απο τον τοίχο αλλα με καλό καλωδιο ωστε να εχει την βέλτιστη απόδοση!
    Για την εξυπνη διαχείρηση αν φτάσω στο σημειο να μπορω να τοποθετησω στο σπιτι μου τοτε ισως να βγάζω τόσα φράγκα (γιατι ακομα φοιτητης ειμαι) ωστε να μπορω να χτίσω το δικο μου καινουριο σπιτι οποτε βλέπουμε

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Φρόντισε ΟΛΑ τα καλώδια να τα περάσεις στον τοίχο . Ακόμα και αυτά που θεωρείς πως δεν θα σου χρειαστούν ...

    Μια καλή ιδέα , που ίσως δεν έχεις σκεφτεί είναι η εξής : Θα πάρεις τουλάχιστον 3 ή 4 καλώδια κεραίας (ΤV) , που θα ξεκινούν από το σημείο όπου θα βάλεις τα dvd player , δορυφορικούς δέκτες κλπ , θα πάρεις 3-4 (αντίστοιχα) RF modulator , και θα καταλήγουν στην εγκατάσταση της κεντρικής κεραίας ...(ρώτησε έναν έμπιειρο ηλεκτρολόγο και θα καταλάβει) ...σκοπός ? Όταν βάζεις ένα dvd να παίξει ή μια videoταινία (αν υπάρχουν ακόμα) ή την NOVA , ή άλλο δορυφορικό πρόγραμμα , να βλέπουν όλες οι τηλεοράσεις στο σπίτι (κατά βούληση φυσικά) σαν κανονικά κανάλια στην TV .

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Και αν καποιος βλέπει ντατσο στο ενα δωματιο θα μπορει και ο άλλος στο σαλονι να δει τι βλέπει αυτός στο δωματίο???
    Υ.Γ: Τί είναι το RF modulator???

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Πρωτα απο ολα πρεπει να βρεις καποιον ηλεκτρολογο που ξερει τι κανει, εχει δηλαδη ξαναδουλεψει τετοια κυκλωματα. Να εχει γνωσεις και πειρα.Ισως ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα στο τελος θα δεις οτι αξιζε τα λεφτα. Αν ειναι να κανεις οικονομια κανε απο τα τελικα εξαρτηματα πριζες -διακοπτες. Βρισκω χαζο να πληρωνει καποιος 20 και 30 € για ενα διακοπτη επειδη ειναι σχεδιο του ταδε παπαρα.
    Αποφασισε τι θα ειναι το καθε δωματιο απο πριν και που θα μπουν τα επιπλα αν ειναι δυνατον. Θα σε απαλαξει απο καλωδια που θα ειναι μεσα στα ποδια σου αργοτερα.
    Βαλε οσο περισσοτερες πριζες γινεται και αν ειναι δυνατον σε πολλα ξεχωριστα κυκλωματα.
    Προλεψε ενα μερος στο σπιτι (ισως καποια αποθηκη) για να βαλεις ενα pach panel . Απο εκει με καλωδια UTP που θα καταληγουν στα δωματια θα μπορεις να συνδεις ολο το σπιτι και με τηλ κεντρο ή με την εξοδο του ISDN αλλα και με οικιακο δικτυο. Δεν ειναι ακριβο αυτο και αν γινει σωστα θα εχεις internet και τηλεφωνια παντου.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να πώ μια ιδέα?
    να περαστεί διπλό κανάλι μέσα απο τους τοίχους για κάθε δωμάτιο και ολα να φτάνουν σε ένα κεντρικό πίνακα. αργότερα ανάλογα με τις νέες ανάγκες σου προσθέτεις αφαιρείς. το κανάλι δε νομίζω να κοστίσει πολύ αλλά πιάνει πολύ χώρο και δε ξέρω κατα πόσο είναι αφικτό!

    βραδυνή ιδέα είναι!

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το παν σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι το σωστό σχεδιο. Απαραίτητο είναι να γινει η προεγκατασταση, δηλαδη να μπουν πλαστικοι σωλήνες μεσα στα επιχρίσματα. Τα αναλογα καλώδια μπορουν να "τραβηχθουν" και αργότερα, οταν υπαρξει η αναγκη και τα χρήματα.

    Ο πιο κομψος τροπος ειναι σε καποιο σημείο του σπιτιου (παταρι, αποθηκη, ή καλαισθητη ντουλάπα) να ερχονται ολες οι εξωτερικες παροχες (κεραιες, τηλεφωνικό δικτυο κτλ). Μεσα εκει να μπει ολος ο απαραιτητος εξοπλισμος (ενισχυτες,αποδικωποιητες, τερματικός/δικτυακός εξοπλισμός) και απο εκει να γινεται κατανομη στα διαφορα μερη του σπιτιού.

    Καπου υπαρχει ενα νημα που λεγεται "Διαμερισμα στα τουβλα" ή καπως ετσι... κοιταξε το πρεπει να εχει αναλογες ιδεες.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    αν θες τη γνώμη μου εκτός από αυτά που θα σκεφτείς άσε και κενά προστατευτικά σπιράλ στους τοίχους που θα αρχίζουν και θα καταλήγουν σε κουτιά. Αυτά θα καλυφθούν κανονικά από τον σοφά οπότε μέχρι να χρησιμοποιηθούν δεν θα φένονται.

    Αλλα σε μια ώρα ανάγκης θα έχεις έτοιμες περασμένες τρύπες από δωμάτιο σε δωμάτιο.

    Όχι τίποτα άλλο αλλά τώρα ψάχνω τρόπο να περάσω καλώδιο από ένα δωμάτιο στο χωλ για ένα κατεβαστήρι, ενώ αν σκεφτόμουν πριν από ένα χρόνο αυτό που σου πα, τώρα δεν θα χα προβλημα.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτό είναι..κανάλια σε όλο το σπίτι.
    μήπως παίζει να περαστούν και στο πάτωμα?
    έχω δεί ότι υπάρχει μεγάλο κενό (τσιμεντογωνία?) ανάμεσα στη πλάκα και στο πλακάκι καθώς περνάνε συνήθως(?) τις σωληνώσεις για τα καλοριφέρ.
    πολλές ιδέες βραδιάτικα!

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τα κανάλια μέσα στο πάτωμα οικιακών χώρων είναι λίγο επικίνδυνα...κυκλοφορούν νοικοκυρές (και νοικοκύρηδες) με κουβάδες νερό για σφουγγάρισμα, περνάνε πολλές σωληνώσεις ύδρευσης και θέρμανσης...μπρρρρ...
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri
    Τα κανάλια μέσα στο πάτωμα οικιακών χώρων είναι λίγο επικίνδυνα...κυκλοφορούν νοικοκυρές (και νοικοκύρηδες) με κουβάδες νερό για σφουγγάρισμα, περνάνε πολλές σωληνώσεις ύδρευσης και θέρμανσης...μπρρρρ...
    έχεις δίκο! το ξέχασα αυτό.
    άρα μας μένουν οι τοίχοι κλασσικά

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρολογική απορία
    Από jog στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-08, 23:56
  2. εγκατάσταση ns
    Από antonis_wrx στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-07, 18:01
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 15:10
  4. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    Από Sakkas Takis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-04, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας