Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Το avatar του μέλους panostech21
    panostech21 Guest
    Χαιρετώ,

    Μίας κ έχω τελειώσει με τις σπουδές μ θα ήθελα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα κάποια διαφορετική από τις άλλες όπως κινέζικα ,ιαπωνικά, ρώσικα κάτι τέτοιο σκέπτομαι. Μιας κ οι γλώσσες αυτές είναι κάπως παράξενες θα προτιμούσα να γίνονται μαθήματα από καθηγητές που την έχουν ως μητρική τους.

    Ξέρεται που μπορώ να κάνω τέτοια μαθήματα για να μάθω αυτές τις γλώσσες…???

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εδώ αν είσαι Θεσσαλονίκη. Έχει πολλές "παράξενες" γλώσσες.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  3. #3
    Το avatar του μέλους panostech21
    panostech21 Guest
    Δυστυχώς φίλε μ δεν είμαι στη Θεσσαλονίκη είμαι Αθήνα. Ξέρεις τπτ για Αθήνα? Που μπορώ να βρω?

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    An εισαι εργαζομενος ή δεν εχεις πολλα λεφτα τοτε μονοδρομος το διδασκαλιο ξενων γλωσσων του πανεπιστημιου στην ιπποκρατους/ακαδημιας γωνια. Αν θες Ιαπωνικα (εχω πειρα, τοτε κανει μαθηματα η πρεσβεια, απεναντι απο το μεγαρο μουσικης). Αυτα απο μενα

  5. #5
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τις αντίστοιχες πρεσβείες ώστε να σου δώσουν τα τηλέφωνα των μορφωτικών τους τμημάτων. Έτσι έκανα εγώ όταν θέλησα να κάνω Ισπανικά. Από το να τρέχω στα Palso, Καραρήγες (αλήθεια, υπάρχει ακόμα αυτός?!?) προτίμησα να πάω κατευθείαν στο Ινστιτούτο Θερβάντες.

    Για τσέκαρε:

    Κίνα: Διαδόχου Παύλου 7, Ψυχικό / 210-6723281 & 210-6727492 (μαθήματα κάνει ο Σύνδεσμος Ελλάδας-Κίνας και η Λέσχη Πανεπιστημίου Αθηνών)
    Ιαπωνία: Εθνικής Αντιστάσεως 46, Χαλάνδρι / 210-6709900
    Ρωσία: Ινστιτούτο Πούσκιν
    Για Αραβικά θα σε γελάσω... United Arab Emirates?

    ........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ooops... ήλθον, είδον και απήλθον!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3lbereth : 05-11-09 στις 17:18. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    ΡΕ φιλε τα ειπαμε Ιαπωνικα ειναι στο κεντρο απεναντι απο μεγαρο μουσικης (περνα εχει τεραστια ταμπελα), σε λιγο θα πρεπει να πας και στη πρεσβεια μεσα για να μαθεις? (τα χαπια μου )Τι δουλεια εχει η πρεσβεια με το κεντρο εκμαθησης?

    http://www.gr.emb-japan.go.jp/portal...e/lessons1.htm

  7. #7
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ισπανικα θελω να αρχισω να μαθω και εγω, αλλα για αρχη σκεφτομαι να αρχισω με καποιο βιβλιο εκμαθησης... και εχω ακουσει πως ειναι αρκετα ευκολη γλωσσα.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εντελώς προσωπική άποψη είναι να πας σε κάποιο φροντιστήριο ή να βρεις κάποιο καθηγητή.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lou.nick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς προσωπική άποψη είναι να πας σε κάποιο φροντιστήριο ή να βρεις κάποιο καθηγητή.
    Εναλλακτικά μπορεί να παει και στον ομιλο ΞΥΝΗ που εχουν και για ξενες γλώσσες , τώρα τι θα μαθει , δε ξερω (το σχολιο παει για τον αρχικο συγγραφέα)

    ----------------

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισπανικα θελω να αρχισω να μαθω και εγω, αλλα για αρχη σκεφτομαι να αρχισω με καποιο βιβλιο εκμαθησης... και εχω ακουσει πως ειναι αρκετα ευκολη γλωσσα.
    arial , την καλύτερη δουλειά θα κανεις. Εγω ειμαι υπερ των μεθόδων αυτοδιδασκαλίας. Ειχα αγορασει ενα πακετακι linguaphone για Ιταλικά πριν κατι χρονια και μεσα σε λιγες εβδομαδες ειχα μαθει να μιλαω ανετα και ειχα και επικοινωνια με καθηγητη όποτε ήθελα για τις απορίες.

    --------------
    Βεβαια τα ιταλικά ειναι ευκολα, αλλά γενικα θεωρω οτι οι ενηλικες ειναι λιγακι δυσκολο να μάθουν σε ενα φροντιστηριο, που σιγα, το μόνο που κανουν οι περισσοτεροι καθηγητες εκει ειναι να λενε:

    Α,
    Β,
    Β,
    Α,
    Β,
    A,


    Γενικα μακρυα απο φροντιστήρια αν ειναι καποιος ενήλικας.

    Το προγραμμα της linguaphone (fast, 3 μηνες) τουλαχιστον που εχω δοκιμασει εγω, εχω μεινει υπερ-ευχαριστημένη. Για άλλες παρόμοιες ακριβές μεθοδους αυτοδιδασκαλίας (και οχι αυτες που κυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια) δε μπορώ να πω γιατι δε ξερω. Εχει και βιβλιο γραμματικής υπερ-αναλυτικότατο και με τροπο που να μπορεις να το κατανοήσεις χωρίς να εχεις απορίες. Και βιβλιο με γραπτες ασκησεις, και με προφορικές. Ειναι παρα πολυ καλή μέθοδος.

    Παντως, γνώμη μου, μακρυα επισης και απο πρεσβείες κλπ. Μια φιλη μου πηγε για Ιταλικά, στο Ιταλικο Ινστιτουτο εκει που ειναι καπου στη Πατησιων κοντα, και ηταν εντελώς χαλια, απο την άποψη οτι το κανουν το μάθημα σε απιστευτα αργους ρυθμους, και αν ειναι και η ταξη γενικα αργη, ζητω που καηκες.

    Επισης και απο την Ευρωγνώση μακρυα, ειναι μονο για τα money. Κανουν ενα μαθημα υπερπαραγωγη με τοση σοβαροφανεια, ενώ το μονο που τους νοιαζει ειναι να πληρωνεις τις δόσεις. Καθεσαι και βλεπεις πχ μια μερα 20 λεπτα μια ταινια χωρις υποτιτλους και μετα καθεσαι και συζητας για την ταινια.
    Φιγουρα και αρωματα μονο.

    Καλύτερα αυτοδιδασκαλια και περιοδικη επικοινωνια με καθηγητη για επίλυση αποριών. Και αν υπαρχει και επικοινωνια με καποιον που εχει τη γλωσσα σα μητρική, ακόμα καλύτερα, αλλά τουλαχιστον η μεθοδος αυτοδιδασκαλιας της linguaphone σε καλύπτει σε αυτο , γιατι καλύπτει και το προφορικό κομματι.

    Θεωρω οτι η linguaphone αξίζει τον κόπο και δεν ειναι πεταμένα λεφτα. Δηλαδη πραγματικα οποιος χρησιμοποιησει τη μεθοδο μπορει σε 3 μηνες να μιλα ανετα μια γλωσσα. Βεβαια εγω μιλαω μονο για τα ιταλικα , που θεωρουνται ευκολα, αλλά ο τροπος ειναι αυτος που μετραει για να μαθεις μια γλωσσα, και θεωρω οτι ειναι εξαιρετικά προσεγμένη μέθοδος.

    Επισης αρκετες αλλες μεθοδοι αυτοδιδασκαλιας, ειναι για τα μπάζα, πχ ειχα αγορασει το Tell me More της auralog και ηταν χαζομάρα. Δεν ειναι καλό ο,τι κυκλοφορεί.
    Της linguaphone ειναι ακριβό, αλλά αξίζει τον κόπο γιατι εχει εναν ιδιαιτερο τροπο να την μαθεις τη γλωσσα να τη μιλας.


    Παντως γενικα arial, μην αγορασεις καποια μεθοδο απο τα βιβλιοπωλεια, γιατι θα απογοητευτείς.

    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 20 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τωρα που το ξαναδιαβαζω, μαλλον πολύ διαφήμιση της εκανα της linguaphone
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 05-11-09 στις 21:20. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΡΕ φιλε τα ειπαμε Ιαπωνικα ειναι στο κεντρο απεναντι απο μεγαρο μουσικης (περνα εχει τεραστια ταμπελα), σε λιγο θα πρεπει να πας και στη πρεσβεια μεσα για να μαθεις? (τα χαπια μου )Τι δουλεια εχει η πρεσβεια με το κεντρο εκμαθησης?

    http://www.gr.emb-japan.go.jp/portal...e/lessons1.htm
    Ευγενέστατος!

    1ον: Φίλη!
    2ον: Την ώρα που πόσταρες, έκανα googling. Μη μας δείρεις κι όλας!
    3oν: Το ίδιο site ποστάραμε για τα Ιαπωνικά - απλώς δεν ήξερα πού γίνονται τα μαθήματα.
    4ον: Τα χάπια σου, τα νεύρα σου κι ένα ταξάκι, ίσως?


    @ arial!:
    Τσίμπα παιδί μου έναν Ιταλό... To λέει και το ρητό: Italians do it better (κάτι ήξερε η Madonna!)
    Το τεκνόν μετα του ωφελίμου!!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    @ arial!:[/B] Τσίμπα παιδί μου έναν Ιταλό... To λέει και το ρητό: Italians do it better (κάτι ήξερε η Madonna!)
    Το τεκνόν μετα του ωφελίμου!!!!
    μμμμ σκοπεύω να μάθω βραζιλιάνικα
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  12. #12
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ arial!:[/B] Τσίμπα παιδί μου έναν Ιταλό... To λέει και το ρητό: Italians do it better (κάτι ήξερε η Madonna!)
    Το τεκνόν μετα του ωφελίμου!!!!


    Μα ετσι θα μαθει Ιταλικα, ενω θελει να μαθει Ισπανικα

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    πλάκα έκανα παραπάνω στο post μου βεβαίως βεβαίως… έπειτα προτιμώ τα Ισπανικά και είναι εύκολη γλώσσα…

    και όπως προαναφέρθηκε θέλει διάβασμα και από μόνοι μας προσοχή στη γραμματική και πολύ ανάγνωση και φωναχτά ώστε να προσέχουμε την προφορά μας...
    επίσης πιστεύω ότι γίνεται καλή δουλειά και στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών, είναι και οικονομικά !!

    ........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 51 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    και εδώ κάποιες πληροφορίες για πιστοποίηση γλώσσας που έχουμε επιλέξει έτσι και θελήσουμε
    http://www.kpg.ypepth.gr/
    Γενικές Πληροφορίες
    όπου το χαρτί αναγνωρίζεται περιλαμβάνεται στο «προσοντολόγιο» του ΑΣΕΠ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 06-11-09 στις 00:01. Αιτία: auto merged post
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  14. #14
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικα σκεφτομουν να παρω απλως μια ιδεα, για αυτο λεω να αρχισω με τα βιβλια για αρχη.. και αργοτερα βλεπουμε και για μαθηματα.

    3lbereth δεν μου αρεσουν οι ιταλοι, προτιμω τους ισπανους
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  15. #15
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα σκεφτομουν να παρω απλως μια ιδεα, για αυτο λεω να αρχισω με τα βιβλια για αρχη.. και αργοτερα βλεπουμε και για μαθηματα.

    3lbereth δεν μου αρεσουν οι ιταλοι, προτιμω τους ισπανους
    Παντως arial, καλυτερα να μαθεις ιταλικα, παρά ισπανικα. Τα ισπανικα ειναι σα να ψευδιζεις, γραμματα που σε ολες τις γλωσσες του κοσμου προφερονται με εναν συγκεκριμενο τροπο, εκει προφερονται αλλιως πχ το "J" προφερεται ως "χι" και το V ως "θου" αν θυμαμαι καλά.

    πχ η λεξη jabon που σημαινει σαπουνι, προφερεται "χαμπον". Χαλια ετσι?
    Ειχα παρει εκεινα τα cd απο το εθνος, και τα παρατησα, πολύ χαλια γλωσσα, σα να ψευδιζεις ειναι.
    Γενικα δεν ειναι ωραία.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-18, 15:17
  2. windows xp με 3 γλωσσες?
    Από 3lv11985 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 19:46
  3. Ξένες σειρές online
    Από ThanasisTheGreat στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-08, 15:09
  4. Ξενες γλωσσες και εκμαθηση απο το σπιτι
    Από duende στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 08:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας