Σελ. 189 από 872 ΠρώτηΠρώτη ... 169179184187188189190191194199209 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.821-2.835 από 13067
  1. #2821
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Καλά τα γράφεις αλλά κάνει μερικά κρίσιμα λάθη που θολώνουν την κρίση σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ισχυρή επιρροή και αν έχουν στο εκλογικό σώμα (για να το στρέψουν σε ένα διαπλεκόμενο κόμμα) οι προαναφερθέντες ολιγάρχες μέσω των μέσων μαζικής αποβλάκωσης που κατέχουν, ένα κόμμα εξουσίας χρειάζεται και ένα σκληρό πυρήνα ψηφοφόρων. Κάπου εδώ έρχονται τα κομματόσκυλα. Οι άνθρωποι αυτοί τρέχουν να προπαγανδίσουν τις θέσεις του, και επιβραβεύονται με θέσεις στον κρατικό μηχανισμό.
    Οχι απαραίτητα κρατικός μηχανισμό. Μπορεί απλά προμήθειες του δημοσίου ή το διακάωμα να σκίζεις τον υπάλληλο σου χωρίς να έχεις κανένα αγχος για τον νόμο γιατι το καθεστώς φρόντισε να σε διασφαλίσει.

    Οι άνθρωποι αυτοί την ψήφισαν για να τους δώσει αυτές τις αποδοχές, και προφανώς θα την ξαναψηφίσουν αν τους τις κρατήσει αμείωτες. Με λίγα λόγια, το αυγό του Κολόμβου. Οι ίδιοι δε, αν ενδιαφέρονταν για τους μισθούς των άλλων όπως διατείνονται (απλά lol), θα αγωνίζονταν να ανέβει το εννιαίο μισθολόγιο και όχι να εξαιρέσουν εαυτούς από αυτό.
    Καμία σχέση όμως! Αν εγώ κερδίσω κάτι από καποιον με παρακαλετό, με γλύψιμο και ανήθικη συνδιαλάγή τότε θα νοιώθω ευγνώμων απέναντι του και αν μιλάμε για πολιτικό θα τον ψηφίσω.

    Αν αντίθετα εγώ κερδίσω κάτι με τον τσαμπουκά μου και σε σύγκρουσ ημε την απένατι πλευρά, απλώς την απέναντι πλευρά θα την έχω για φτύσιμο.

    (Πως φαίνεται ότι εντελώς απούσα η εμπειρία της συλλογικής πάλης! Ο καθένας φαντάζεται, το μακρύ του και το κοντό του. Δεκαετίες εξατομίκευσης και ψευδούς ευδαιμονίας μας κατέντησαν αναλαφάβητους στο πεδίο του ταξικού αγώνα. Και αυτό το πληρώνουμε πολύ βαριά γμτ)




    Τα υπόλοιπα που γράφει και στηρίζονται πάνω σε μια εξ' αρχή λαθεμένη θεώρηση δεν χρειάζονται σχολιασμου. Καταρρέουν από μόνα τους.

  2. #2822
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμία σχέση, και μην γενικεύεις.
    Οι οδηγοί των λεωφορείων είναι σχετικά κακοπληρωμένοι, έπαιρναν γύρω στα 1200, προ κρίσης, και σίγουρα δεν είναι πολλά λεφτά να οδηγείς 12μετρο λεωφορείο στην κόλαση της Αθήνας.
    Εδώ ομιλούμε για ΑΜΕΛ.
    Υπάλληλος προσληφθείς το 2000, υπεύθυνος κυκλοφορίας, με απολυτήριο Λυκείου καθάριζε 2100€ το 2009.
    Δεν είναι προπαγάνδα των καναλιών, οι ίδιοι τα λένε, προφανώς δεν γνωρίζετε κάποιον.
    Επίσης, συμμαθητής μου στο σχολείο, με απολυτήριο Λυκείου και αυτός, υπεύθυνος Σταθμού κοντά 2,000 χιλιάρικα.
    Ξεκίνησαν με λογικές αμοιβές στην ΑΜΕΛ, το πάρτυ και οι παροχές εντάθηκαν την 5ετία του Ραφηνάτου.

    Συμφορουμίτης που είδε πέρισυ μισθοδοσία εκδότριας εισητηρίων με 1800€ μηνιάτικο, προφανώς πιστεύει όσα ακούει στα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης.
    Μάλιστα.
    παλια φιλη κ πρωην συναδελφος που εφυγε απο την εταιρια γιατι καποιος την "εχωσε" στο μετρο το 2010 με το καλημερα επαιρνε 1500 στα εκδοτηρια συν κατι εξτρα "για εργασια κατω απο τη γη" η κατι τετοιο, δε θυμαμαι πως μου το ειχε πει.. συν διαφορα αλλα...αρα το 1800ρι δε μου φαινεται παραξενο

  3. #2823
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    "Thanos Panagopoulos απο Facebook:
    "Δαπάνη 15 - 20 φορές πάνω τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν από τις μειώσεις μισθών στους εργαζομένους του Μετρό.
    Με λεφτά από την δόση που την πληρώσαμε με 2 χρόνια παράταση εργασιακού βίου και περικοπές.
    Μίλησε κανείς; έ; δεν άκουσα;
    #gidia""


    Εαν θελετε να διαβασετε το εκτενες αρθρο του αντικειμενικου τηλεφωστηρα ΧΑΤΖΗ"νικολα μαλλον κατεβηκε...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #2824
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Τι σχέση έχουν οι μισθοί των δικαστικών, manoulamou, με τα μέσα σταθερής τροχιάς ;

    Προς τι αυτοί οι -αφελείς- συμψηφισμοί ;

  5. #2825
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.796
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έλα μου ντε...

    Αυτοί που έχουν τη δύναμη να πηδήξουν την Κυβέρνηση, παίρνουν αυτά που γουστάρουν. Δίκαια ή άδικα.

    Αυτοί που μόνο τον απλό καθημερινό κόσμο πηδάνε (κακά τα ψέμματα, αυτό έκαναν με την απεργία), φάγανε μια επιστράτευση για να έχουν να (φυλλο)πορεύονται. Δίκαια ή άδικα.

    Προς τί η δική σου "αφέλεια", λοιπόν?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #2826
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Thanos Panagopoulos απο Facebook:
    "Δαπάνη 15 - 20 φορές πάνω τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν από τις μειώσεις μισθών στους εργαζομένους του Μετρό.
    Με λεφτά από την δόση που την πληρώσαμε με 2 χρόνια παράταση εργασιακού βίου και περικοπές.
    Μίλησε κανείς; έ; δεν άκουσα;
    #gidia""


    Εαν θελετε να διαβασετε το εκτενες αρθρο του αντικειμενικου τηλεφωστηρα ΧΑΤΖΗ"νικολα μαλλον κατεβηκε...
    Aυτός ο συμψηφισμός είναι για το "χαράτσι" της ΔΕΗ (είδες να σταματάει, γιατί άραγε?), δεν νομίζω να συγχέεται με τις απεργίες, όλες βγαίνουν "παράνομες και καταχρηστικές" άλλωστε

  7. #2827
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmy956 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ε, βέβαια… Να μην έχουμε λεφτά να πληρώσουμε τα χαράτσια μας; Ρε σεις. Μήπως είμαστε άξιοι της μοίρας μας;


    Μην απαντάτε σε προκλήσεις, μην δίνετε σημασία. Έχουν δώσει τα διαπιστευτήρια τους.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #2828
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Router
    FritzBox Fon WLan
    Απίστευτο κι όμως αληθινό:
    Χτες Σάββατο και περί ωρα 7.30μμ (σε ημέρα αργίαs και μετά τις 3μμ ) κατατέθηκε αγωγή απεργιακή της διοίκησης της ΕΘΕΛ κατά του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ. Αυτή επιδόθηκε στις 9.30μμ (μετά τη δύση του ήλιου) Προσδιορίσθηκε ΔΙΚΑΙΩΣ για σήμερα Κυριακή 8πμ (πριν τη λήξη της Κυριακάτικης Θείας Λειτουργίας).Το ΣΩΜΑΤΕΙΟ δικάστηκε προφανώς ΕΡΗΜΗΝ!!!Η απεργία κηρύχθηκε (τι έκπληξη!) παράνομη και καταχρηστική. Πλέον αισθάνομαι υπερήφανος για την ''ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ'' των ενεργειών της κυβέρνησης.
    Ενώ την ίδια στιγμή οι απλοί ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες παίρνουν δικάσιμο το 2016 και φυσικά μόνο εργάσιμες ημέρες Δευτέρα-Παρασκευή...
    Επίσης η προσφυγή του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ της ΑΜΕΛ απορρίφθηκε από το Σ.τ.Ε. Είδατε τί ωραία πού γίνονται όλα όταν οι δικαστικοί παίρνουν τα αναδρομικά τους πριν από την ώρα τους; Η ''δικαιοσύνη'' απονέμεται ταχύτατα και πάνω απ'όλα ανεπηρέαστη και αμερόληπτη!
    Δύο πράγματα δεν έχουν τέλος : Σύμπαν και ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι βέβαιος.(Einstein)

  9. #2829
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΥΦ ευτυχως τελειωσαν οι απεργιες στα ΜΜΜ να πεταχτω στο Golden Hall για ψωνια
    γιατι καπου ξεχασα μια χυτρα που ψωνισα απ το MALL...
    Λες; Όλα ένα καλοκουρδισμένο παιχνιδάκι; Χμμμ
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  10. #2830
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Ενα από τα αιτήματα των απεργών. Πριν τους επιστρατέυσει το καθεστώς υπέρ του "κοινωνικού συνόλου" αυτού που το καθεστώς επιβαλει να πληρώνει με 1,40 ευρώ το εισιτήριο και σύντομα θα πληρώννει ακόμη περισσότερα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pano-stasy1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  95,1 KB 
ID: 119054

    - - - Updated - - -

    Η απονομή δικαιοσύνης επιταχύνεται. Με γνώμονα το συμφέρον της κοινωνίας βεβαίως-βεβαίως.
    "Απίστευτο κι όμως αληθινό:
    Χτες Σάββατο και περί ώρα 7.30μμ (σε ημέρα αργίας και μετά τις 3μμ) κατατέθηκε αγωγή απεργιακή της διοίκησης της ΕΘΕΛ κατά του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ. Αυτη επιδόθηκε στις 9.30μμ (μετά τη δύση του ήλιου) Προσδιορίστηκε ΔΙΚΑΙΟΣ [sic] για σήμερα Κυριακή 8πμ (πριν τη λήξη της Κυριακάτικης Θείας Λειτουργίας). Το ΣΩΜΑΤΕΙΟ δικάστηκε [sic] προφανώς ΕΡΗΜΗΝ!!! Η απεργία κηρύχθηκε προς έκπληξη όλων Παράνομη και καταχρηστική (ούτε στο παράνομο στοίχημα δεν το έπαιζαν).

    Την ίδια στιγμή οι απλοί ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες παίρνουν δικάσιμο το 2016!!!
    Είδες τι γίνεται όταν οι δικαστές παίρνουν τα αναδρομικά πριν την ώρα τους;
    Εχω απορία ποια θέση έχει λάβει ο ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Δικαιοσύνης;

    Κανένα περαιτέρω σχόλιο μόνο μια λέξη Ν Τ Ρ Ο Π Η !!!!!"

    Πηγή: Δημήτρης Βερβεσός

  11. #2831
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Router
    FritzBox Fon WLan
    Μιλάν για συντεχνίες ενώ πλέον συμπεριφέρονται σαν κανονικές ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ενεργώντας στο σκοτάδι της νύχτας...
    Δύο πράγματα δεν έχουν τέλος : Σύμπαν και ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι βέβαιος.(Einstein)

  12. #2832
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.140
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aircop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο κι όμως αληθινό:
    Χτες Σάββατο και περί ωρα 7.30μμ (σε ημέρα αργίαs και μετά τις 3μμ ) κατατέθηκε αγωγή απεργιακή της διοίκησης της ΕΘΕΛ κατά του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ. Αυτή επιδόθηκε στις 9.30μμ (μετά τη δύση του ήλιου) Προσδιορίσθηκε ΔΙΚΑΙΩΣ για σήμερα Κυριακή 8πμ (πριν τη λήξη της Κυριακάτικης Θείας Λειτουργίας).Το ΣΩΜΑΤΕΙΟ δικάστηκε προφανώς ΕΡΗΜΗΝ!!!Η απεργία κηρύχθηκε (τι έκπληξη!) παράνομη και καταχρηστική. Πλέον αισθάνομαι υπερήφανος για την ''ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ'' των ενεργειών της κυβέρνησης.
    Ενώ την ίδια στιγμή οι απλοί ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες παίρνουν δικάσιμο το 2016 και φυσικά μόνο εργάσιμες ημέρες Δευτέρα-Παρασκευή...
    Επίσης η προσφυγή του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ της ΑΜΕΛ απορρίφθηκε από το Σ.τ.Ε. Είδατε τί ωραία πού γίνονται όλα όταν οι δικαστικοί παίρνουν τα αναδρομικά τους πριν από την ώρα τους; Η ''δικαιοσύνη'' απονέμεται ταχύτατα και πάνω απ'όλα ανεπηρέαστη και αμερόληπτη!
    Εμ τι περίμενες. Αφού και αυτοί πλακάκια τα έχουν κάνει με αυτούς που έπρεπε να ελέγχουν. Αρκεί που παίρνουν αναδρομικά αυτά στα οποία κλείνουν το μάτι όταν βρωμάνε.
    Αφού οι μισθοί τους είναι συνταγματικά συνδεδεμένοι, πολύ πιθανά και οι λαμογιές τους είναι συνταγματικά συνδεδεμένες!

    Τώρα με την βεντούζα θα φανεί ποιοι ήταν χωμένοι τρελά και πουλημένοι. Μιλάμε όμως για χοντρά όχι δεν κόβω απόδειξη στιλ.
    Προς το παρών φαίνεται να ειναι, δικαστικοί, ακαδημαϊκοί (εκτός από λίγους), εφοριακοί,μεγάλα στελέχοι καναλιών και παρουσιαστές και οι αντιπρόσωποι των εργαζομένων....
    Αν ξεχνάω κανένα παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την λίστα.

    Είναι απορείας άξιο πως οι εργαζόμενοι δεν τους έχουν φάει λάχανο τους εργατοπατέρες; Πως ακόμα τους αφήνουν να τους αντιπροσωπεύουν;
    Θα μου πεις το ίδιο γίνεται και στην μεγαλύτερη κλίμακα που λέγεται πολίτης-κυβέρνηση.

  13. #2833
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    τελικά οι "αγώνες για όλη την κοινωνία" που έκαναν οι δικαστικοί κάπου εδώ τελειώνουν

    ας αφήσει ο κάθε γραφικός αυτή την καραμέλα, πως δεν κοιτάει τον κώλο του και το κάνει για όλους. κανένας δεν απέργησε για τη δουλειά του άλλου
    οι δικαστικοί δε, έχουν μεγαλύτερη ευθύνη από όλους καθώς δεν πρόκειται απλώς για ένα επαγγελματικό κλάδο αλλά για 1 εκ των 3ων εξουσιών
    δε μπορεί να τα κάνουν πλακάκια με την Κυβέρνηση=Βουλή τη στιγμή που τα ΜΜΕ είναι επίσης στο κόλπο

    4 εξουσίες εναντίον 1 λαού
    λέτε να τα καταφέρουμε;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #2834
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.140
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά οι "αγώνες για όλη την κοινωνία" που έκαναν οι δικαστικοί κάπου εδώ τελειώνουν
    Πότε έγινε αυτό;
    Εγώ ξέρω δικαστικό στα ξεκινήματα του να μου λέει τότε που πέθανε η "Αμαλία" υπερβολές του ιντερνετ.
    Το είπε αυτό με αφορμή την ερώτηση μου, ότι αν ήμουν αυτή πόσο δίκιο να είχα να τους είχα φάει όλους λάχανο;

  15. #2835
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Ουστ

    Να φτωχύνουν και οι άλλοι. Να περικοπούν και αυτών οι μισθοί. Γιατί μόνο εγώ; Να πεινάσουν και αυτοί! Εμένα μου έκοψαν 30% από το μισθό μου, να κόψουν και στα ρετιρέ. Πρέπει και αυτών οι μισθοί να πάνε στα 500 ευρώ. Είναι μερικές από τις απόψεις που συναντώ όταν από την ραδιοφωνική εκπομπή, υποστηρίζω ότι πρέπει να σταθούμε αλληλέγγυοι στον αγώνα κάποιας μερίδας εργαζομένων, τελευταίως των εργαζομένων στο ΜΕΤΡΟ.

    Είναι απόψεις μιας σιχαμένης μερίδας συμπολιτών μας, που λειτουργώντας με φτηνά και ταπεινά, αισθήματα επιθυμεί το κακό που έχει υποστεί η ίδια να το πάθουν και οι υπόλοιποι. Είναι η μερίδα εκείνη που δεν διανοείται ότι θα μπορούσε αυτή και άλλες μερίδες συμπολιτών μας, να ΜΗΝ είχαν υποστεί περικοπές. Πως; Αν δεν σκεφτόντουσαν έτσι.

    Αν είχαν πέντε έξι βασικές αξίες, όπως αλληλεγγύη, συναδέλφωση, αγωνιστικότητα, αξιοπρέπεια, μαχητικότητα, αυτοθυσία, αυτοεκτίμηση, σύνεση και εγκράτεια. Και αν δεν είχαν κάποιες άλλες ιδιότητες, όπως, αφέλεια, ξεπούλημα συνείδησης, αρρωστημένο μικροαστισμό, άγνοια βασικών κανόνων λειτουργίας της «ελεύθερης» οικονομίας, ατομισμό, ανάγκη για κάθε λογής τσοπάνο, υποτακτικότητα και άλλα συμπτώματα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας.

    Το ενδιαφέρον με αυτούς τους συμπολίτες μας είναι ότι ενώ υποστηρίζουν με φανατισμό την ανάγκη να μην πληρώνουν αυτοί, τους ακριβοπληρωμένους εργαζόμενους του ΜΕΤΡΟ, κάνουν την κότα όταν τους επισημαίνεις ότι πληρώνουν με διάφορους τρόπους και επί δεκαετίες, εφοπλιστές, εργολάβους, καναλάρχες και μια δεκάδα λαμόγια, που του τρώνε τα λεφτά και το μέλλον. Αυτή την κλεψιά, την θεωρούν αυτονόητη, σχεδόν απαραίτητη!

    Δεν με ενοχλούν αυτές οι απόψεις. Δεν με επηρεάζουν. Δεν με απασχολούν. Στους προβληματισμένους, συμπολίτες, συντρόφους, συναγωνιστές που με αγωνία ρωτάνε (ρωτάμε), πώς θα αλλάξουμε τα πράγματα με τέτοιες συμπεριφορές, τους απαντώ. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΥΣ. Δεν τους χρειαζόμαστε. Ποτέ οι αλλαγές σε μια κοινωνία δεν έγιναν με την συμμετοχή του συνόλου. Ποτέ το 100% ενός λαού δεν συμμετείχε σε έναν δημιουργικό ξεσηκωμό. Σπάνια αυτός που βράζει στο ζουμί του βγήκε από την κατσαρόλα.

    Τύποι, που εμπιστεύονται τους Σαμαράδες, τους Βενιζέλους και τους Κουβέληδες, ενώ έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι τους κοροϊδεύουν κατάμουτρα. Τύποι, που αναζητούν τον καλύτερο έμπορο για να εξαγοραστούν. Τύποι που μηρυκάζουν παιδαριώδη επιχειρήματα των παραθύρων και λογοδοτούν στους Πρετεντέρηδες. Τύποι που συνηθίζουν τα σκατά και τα θεωρούν αναγκαίο όρο αξιοπρεπούς επιβίωσης, είναι ήδη καταδικασμένοι. Καταδικασμένοι να περιμένουν το ψίχουλο που θα τους πετάξει η Τρόικα εσωτερικού ή εξωτερικού. Καταδικασμένοι στον φόβο και την αγωνία. Καταδικασμένοι να καταναλώνουν μεταλλαγμένα προϊόντα και ιδέες. Είναι καταδικασμένοι, όχι από εμένα, ή άλλους. Είναι καταδικασμένοι από τους ίδιους τους εαυτούς τους, τις επιλογές τους, τον τρόπο σκέψης τους.

    Θα προχωρήσουμε χωρίς αυτούς. Θα προχωρούσαμε έτσι κι αλλιώς χωρίς αυτούς. Το ξέραμε από την αρχή. Μάλλον το ήξεραν και αυτοί. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού. Από τα κεφάλια.

    Μερικά είναι στραμμένα πάνω και μερικά κάτω.



    Καλά βελάσματα! .



    ΥΓ1. Γνωρίζω ότι χαλάει την ηρεμία, που τόσο ανάγκη έχει ο τόπος… αλλά δυστυχώς πρέπει να μάθετε να κοιμόσαστε με φασαρία. Δεν θα ησυχάσουμε.

    ΥΓ2. Και νιώθω ότι αυξάνονται αυτοί που δεν αρκούνται στην απλή φασαρία.


    Θύμιος Κ.
    http://www.ellinofreneia.net/details.php?id=5462

Σελ. 189 από 872 ΠρώτηΠρώτη ... 169179184187188189190191194199209 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας