Σελ. 869 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 849859864867868869870 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.021-13.035 από 13039
  1. #13021
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    H εφαρμογή για iOS ήταν εξ αρχής διαφορετική και με καλύτερο UX. Μπορεί να μην την δούμε ποτέ σε Android.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #13022
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Με 4 οχήματα χθες το 052 (ΚΤΕΛ Κορινθίας), για να μεταφέρει όλο τον κόσμο στο ΚΤΕΛ Κηφισού. Αν είχε ακόμα τη γραμμή η ΟΣΥ, ούτε καν 2ο δεν θα έβαζαν... Κάπου διάβασα όμως, ότι η γραμμή μελλοντικά θα επιστρέψει στην ΟΣΥ, μαζί με το 051, καθώς νομίζω δεν περιλαμβάνονται στη νέα σύμβαση.



    Όσο για την εφαρμογή, σ' εμένα οι χάρτες είναι ΟΚ, αλλά πλέον τα λεωφορεία φαίνονται κάτω από τις στάσεις και πρέπει να κάνω ζουμ για να τα δω. Γενικά η εφαρμογή για Android πάντα ήταν για τα μπάζα, λες και την φτιάχνει διαφορετική εταιρεία (που δεν αποκλείεται).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 16-03-24 στις 12:13.

  3. #13023
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 4 οχήματα χθες το 052 (ΚΤΕΛ Κορινθίας), για να μεταφέρει όλο τον κόσμο στο ΚΤΕΛ Κηφισού. Αν είχε ακόμα τη γραμμή η ΟΣΥ, ούτε καν 2ο δεν θα έβαζαν... Κάπου διάβασα όμως, ότι η γραμμή μελλοντικά θα επιστρέψει στην ΟΣΥ, μαζί με το 051, καθώς νομίζω δεν περιλαμβάνονται στη νέα σύμβαση.
    Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό προσπορίζει συμβατικώς έξτρα εισόδημα στους αναδόχους έργου (κτελ κορινθίας εν προκειμένω). Σε κάθε περίπτωση, τα λεωφορεία της Αθήνας εδώ και 3-4 χρόνια είναι τα καλύτερα λεωφορεία που έχω δει στην πόλη κι από προ κρίσης ίσως.

    1) Το μέτρο της λεωφορειολωρίδας που τηρείται, έχει γενικά τρομάξει τους οδηγούς ΙΧ και είναι πλέον συχνό το φαινόμενο (ειδικά Κηφισίας) να προσπερνάει το τρόλει την κίνηση σα σταματημένη. Θα έλεγα ότι στο ύψος της Πανόρμου, από μία μέση ταχύτητα 10χλμ/ωρα, έχουμε πάει στα 15-17, εν ώρα αιχμής.

    2) Η τηλεματική όντως δουλεύει και μάλιστα αποτελεσματικά. Επίσης, έχει επεκταθεί. Κάτι στάσεις στου διαόλου τα οπίσθια, με 1-2 γραμμές να τις εξυπηρετούν, βλέπω έκπληκτος να έχουν τηλεματική.

    3) Πολλά σάπια λεωφορεία που ήταν ντροπιαστικό να δεις, ειδικά σε γραμμές 550, Α7, Β9 που ξέρω λόγω της περιοχής που ζω και κινούμαι, έχουν εξαφανιστεί.

    4) Τα ΚΤΕΛ είναι υποδειγματικά. Κάθε φόβος για τη δρομολόγησή τους, διαψεύδεται από την πραγματικότητα. Οι οδηγοί τους πολλές φορές συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα από τους ΟΣΥ. Θυμάμαι χαρ/κά μια φορά να καλημερίζει ο οδηγός όποιον μπαίνει στον Πλάτανο Κηφισιάς και ο κόσμος να τον κοιτάει σοκαρισμένος. Τα λεωφορεία πεντακάθαρα, ήσυχα και σβέλτα.

    Στα αρνητικά παραμένει η πυκνότητα δρομολογίων, ειδικά τα ΣΚ. Είναι ντροπή για τους ανθρώπους που δεν οδηγούν και που έχουν 2 μέρες τη βδομάδα να κινηθούν/ψωνίσουν/διασκεδάσουν, να ξεροσταλιάζουν 30 και 45 λεπτά στις στάσεις. Φαντάζομαι αυτό θα φτιάξει κάμποσο, τώρα που σε ένα στόλο 1500 (πόσα όμως άραγε ενεργά; ) θα προστεθούν άλλα 150 ηλεκτρικά εντός του 24. Επίσης, μεγάλο αρνητικό που υπάρχουν ακόμα σαπίλες των μέσων του 90, τα οποία είναι να πάρουν πόδι το 2025 με νέες αφίξεις EURO 6 κινητήρων. Η Αθήνα θα γίνει ησυχότερη και καθαρότερη.

    Τα μέσα σταθερής τροχιάς, έχουν σαφώς υποβαθμιστεί, από την άλλη. Δε θυμάμαι ποτέ μου χειρότερο ΗΣΑΠ (ο οποίος ήταν ήδη ψιλοχάλια), αλλά, κυρίως, χειρότερες γραμμές 2+3. Το 2013 λάμπανε και στραφτάλιζαν αμφότερες. 10 χρόνια μετά, έχουν μούχλες, χαλάνε συρμοί, καμμένα φώτα, διάφορα έργα τέχνης έχουν βρωμίσει και/ή βανδαλιστεί, χαλάνε διαρκώς ασανσέρ και κυλιόμενες σκάλες.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  4. #13024
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό προσπορίζει συμβατικώς έξτρα εισόδημα στους αναδόχους έργου (κτελ κορινθίας εν προκειμένω). Σε κάθε περίπτωση, τα λεωφορεία της Αθήνας εδώ και 3-4 χρόνια είναι τα καλύτερα λεωφορεία που έχω δει στην πόλη κι από προ κρίσης ίσως.

    1) Το μέτρο της λεωφορειολωρίδας που τηρείται, έχει γενικά τρομάξει τους οδηγούς ΙΧ και είναι πλέον συχνό το φαινόμενο (ειδικά Κηφισίας) να προσπερνάει το τρόλει την κίνηση σα σταματημένη. Θα έλεγα ότι στο ύψος της Πανόρμου, από μία μέση ταχύτητα 10χλμ/ωρα, έχουμε πάει στα 15-17, εν ώρα αιχμής.

    2) Η τηλεματική όντως δουλεύει και μάλιστα αποτελεσματικά. Επίσης, έχει επεκταθεί. Κάτι στάσεις στου διαόλου τα οπίσθια, με 1-2 γραμμές να τις εξυπηρετούν, βλέπω έκπληκτος να έχουν τηλεματική.

    3) Πολλά σάπια λεωφορεία που ήταν ντροπιαστικό να δεις, ειδικά σε γραμμές 550, Α7, Β9 που ξέρω λόγω της περιοχής που ζω και κινούμαι, έχουν εξαφανιστεί.

    4) Τα ΚΤΕΛ είναι υποδειγματικά. Κάθε φόβος για τη δρομολόγησή τους, διαψεύδεται από την πραγματικότητα. Οι οδηγοί τους πολλές φορές συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα από τους ΟΣΥ. Θυμάμαι χαρ/κά μια φορά να καλημερίζει ο οδηγός όποιον μπαίνει στον Πλάτανο Κηφισιάς και ο κόσμος να τον κοιτάει σοκαρισμένος. Τα λεωφορεία πεντακάθαρα, ήσυχα και σβέλτα.
    Το εισόδημα του ΚΤΕΛ για τα έξτρα λεωφορεία, είναι σχεδόν αμελητέο. Το κάνουν περισσότερο για την εξυπηρέτηση του κόσμου, παρά για το κέρδος. Στα ΒΠ κινούνται συνήθως λεωφορεία του ΚΤΕΛ Κορινθίας (ή από ΚΤΕΛ Θήβας, Εύβοιας κλπ, με τη διαχείριση Κορινθίας), γι' αυτό σου φαίνονται "καλά".

    Έξω από το Μετρό Δ. Πλακεντίας και γενικά στα Μεσόγεια, η κατάσταση είναι χάλια, καθώς τις γραμμές έχει το ΚΤΕΛ Αττικής. Άθλια λεωφορεία, βρώμικα, χιλιοτρακαρισμένα, που χαλάνε συνεχώς και τσακώνονται οι επιβάτες με τους οδηγούς, γιατί δεν πατήθηκε το stop ή γιατί δεν ανοίγει η πόρτα. Τα μισά δρομολόγια γίνονται. Ευτυχώς, με τη λήξη της σύμβασης, θα φύγουν αυτά.

  5. #13025
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ασανσέρ και κυλιόμενες θυμάμαι αρκετά και πριν το 13 που χαλούσαν και το ανακοίνωναν στο μικρόφωνο. Αν αυτό το φαινόμενο αυξήθηκε κατά πολύ αργότερα δεν το ξέρω.

    Προχτές πέρασα από Αγιο Δημήτριο. Είδα ένα γκραφιτι σε τοίχο του σταθμού από την μέσα μεριά των γραμμών, δηλαδή κάποιοι μπήκαν μέσα και πέρασαν από τις γραμμές για να το κάνουν. Φίλος που μένει εκεί μου είπε ότι λίγες μέρες πιο είχε σταματήσει ο συρμός με κόσμο μέσα, κατέβηκαν γρήγορα μια ομάδα παιδιών λερωνε με σπρέι την ώρα που άνοιγαν οι πόρτες και έφυγαν σαν κατσίκια, πηδηξαν πανω από τις μπάρες και πέρασαν τρέχοντας. Πολύ αέρα έχουνε πάρει, κανονικά θελουν σύλληψη και να πληρώσουν οι γονείς τους το κόστος καθαρισμού.

  6. #13026
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αλήτες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #13027
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βλέποντας τις νέες πύλες στον σταθμό Δημ Θέατρο, έχω την απορία αν έχουν επαρκή διάκενο για αμαξίδια
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #13028
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας τις νέες πύλες στον σταθμό Δημ Θέατρο, έχω την απορία αν έχουν επαρκή διάκενο για αμαξίδια
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν γιατί υπάρχουν προδιαγραφές διεθνής. Αν συμβαίνει αυτό που λες είναι εντελώς άχρηστοι

  9. #13029
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν γιατί υπάρχουν προδιαγραφές διεθνής. Αν συμβαίνει αυτό που λες είναι εντελώς άχρηστοι
    Τι να σου πω. Είναι μακρύτερες από τις υπάρχουσες, αλλά μου δίνουν την αίσθηση πως είναι στενές.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #13030
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω. Είναι μακρύτερες από τις υπάρχουσες, αλλά μου δίνουν την αίσθηση πως είναι στενές.
    Πήραμε κιλακια μήπως τριπλονι;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #13031
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήραμε κιλακια μήπως τριπλονι;
    Κρύβε λόγια
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #13032
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πισωκολλητό. Το πήδημα είναι πολύ μικρότερο πρόβλημα.

    Όταν οι έλεγχοι δεν γίνονται μέσα στα μέσα μεταφοράς όπως παλιά (που καταλαβαίνω τους λόγους), αλλά μπροστά στα εκδοτήρια, που ο οποιοσδήποτε μπορεί να αγνοήσει τους ελεγκτές και να τους προσπεράσει επιδεικτικά (μπροστά μου ένας τσαμπατζής ούρλιαζε στην ελεγκτή "μην με ακουμπάς!"), δεν υπάρχει αντικίνητρο.

    Σε όλες τις χώρες υπάρχουν τσαμπατζήδες, δεν βλέπω να υπάρχει λύση...

  13. #13033
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με βλέπει περνάω την κάρτα στο ακυρωτικό και μετά θέλει να με ελέγξει. Τι νόημα έχει την ρωτάω; (Πάντα είμαι προετοιμασμένος για καυγά σε τέτοια ειδικά όταν ξέρω ότι είμαι νόμιμος) Τσεκάρω την φωτογραφία να δω αν είσαι ο ίδιος στην κάρτα μου λέει. Οκ εντάξει. Καλημέρα

  14. #13034
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν εχει άδικο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #13035
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πισωκολλητό. Το πήδημα είναι πολύ μικρότερο πρόβλημα.

    Όταν οι έλεγχοι δεν γίνονται μέσα στα μέσα μεταφοράς όπως παλιά (που καταλαβαίνω τους λόγους), αλλά μπροστά στα εκδοτήρια, που ο οποιοσδήποτε μπορεί να αγνοήσει τους ελεγκτές και να τους προσπεράσει επιδεικτικά (μπροστά μου ένας τσαμπατζής ούρλιαζε στην ελεγκτή "μην με ακουμπάς!"), δεν υπάρχει αντικίνητρο.

    Σε όλες τις χώρες υπάρχουν τσαμπατζήδες, δεν βλέπω να υπάρχει λύση...
    Δεν γίνονται πλέον έλεγχοι μέσα στους συρμούς η στις εξόδους των σταθμών στις αποβάθρες; Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες για εκδοτήρια. Οι ελεγκτές δηλαδή είναι δίπλα από εκεί που πάει ο κόσμος στα γκισέ και στα μηχανήματα και εκδίδει τα εισιτήρια και ζητάει από όσους πάνε εκεί κοντά να ελέγξουν τα εισιτήρια; Αν θες διευκρίνισε το.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βλέπει περνάω την κάρτα στο ακυρωτικό και μετά θέλει να με ελέγξει. Τι νόημα έχει την ρωτάω; (Πάντα είμαι προετοιμασμένος για καυγά σε τέτοια ειδικά όταν ξέρω ότι είμαι νόμιμος) Τσεκάρω την φωτογραφία να δω αν είσαι ο ίδιος στην κάρτα μου λέει. Οκ εντάξει. Καλημέρα
    Εφόσον χτυπάς κάρτα και σε βλέπει δεν έχει νόημα να ελέγξει. Οι ελεγκτές καλό είναι να βρίσκονται παρουσία αστυνομίας λίγο πριν βγεις στις αποβάθρες από τις σκάλες.

Σελ. 869 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 849859864867868869870 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας