Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχω γραμμη isdn , η οποια εκτος απο τον κεφαλικο αριθμο διαθετει και msn .
    Για λογους χρεωσης (talk) ολες οι εξερχομενες κλησεις εμφανιζονται να εχουν γινει απο τον κεφαλικο αριθμο , ομως για καποιους λογους αυτο θελω να αντιστραφει.
    Δηλαδη στις εξερχομενες κλησεις να εμφανιζεται ο αριθμος που ειναι τωρα msn.
    Με λιγα λογια να αντιστραφει ο κεφαλικος με τον msn.
    Αποτανθηκα σε oteshop και μου ειπαν οτι ειναι εφικτο αλλα δαπανηρο (~100€), γιατι (λενε) πρεπει αυτοι οι αριθμοι να μετατραπουν σε pstn και στην συνεχεια σε isdn (με Αντιστροφη του κεφαλικου αριθμου με το msn)
    Απογοητευτηκα με το κοστος!!!
    Μου τα ειπαν αραγε σωστα;;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600

  3. #3
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φυσικα και το santis εχει ρυθμιστει ετσι ωστε να δρομολογει τις εξερχομενες κλησεις μονο απο τον κεφαλικο αριθμο ετσι ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον οταν καλω απο την συσκευη που ειναι "συνδεδεμενη" στον msn αριθμο.
    Το ερωτημα μου ειναι αλλο...
    Εγω ζητω Αντιστροφη του κεφαλικου αριθμου με το msn απο τον ΟΤΕ(και στη συνεχεια θα επαναρυθμισω το santis, ποιον αριθμο θα εμφανιζει στις εξερχομενες )

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και το santis εχει ρυθμιστει ετσι ωστε να δρομολογει τις εξερχομενες κλησεις μονο απο τον κεφαλικο αριθμο ετσι ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον οταν καλω απο την συσκευη που ειναι "συνδεδεμενη" στον msn αριθμο.
    Το ερωτημα μου ειναι αλλο...
    Εγω ζητω Αντιστροφη του κεφαλικου αριθμου με το msn απο τον ΟΤΕ(και στη συνεχεια θα επαναρυθμισω το santis, ποιον αριθμο θα εμφανιζει στις εξερχομενες )
    Απλά δηλώνεις στο santis το msn σαν πρώτο νούμερο, αλλιώς ναι αν θέλεις να το κάνεις κεφαλικό πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπε ο ΟΤΕ

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δοκίμασε να ζητήσεις νέα γραμμή ISDN με κεφαλικό το τωρινό σου msn. Κατόπιν καταργείς την παλιά και ζητάς το κεφαλικό της να έρθει ως Msn στη νέα σύνδεση. Το κόστος για νέα σύνδεση ISDN είναι 52,38 ευρώ.

    Ίσως επίσης (λιγότερο πιθανό) να μπορείς να κάνεις αιτηση αλλαγής τηλεφωνικού αριθμού με κόστος 18 ευρώ και να ζητήσεις για νέο αριθμό το msn σου. Ξαναμίλα με το Oteshop ρωτώντας αν γίνεται αυτό πρώτα και αν όχι, τότε η νέα σύνδεση είναι η φτηνότερη λύση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 18-11-09 στις 02:19.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Θα παω σε oteshop να δοκιμασω την τυχη μου...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Δεν χρειάζεται να πάς στο Oteshop. Α[πλά ρύθμισε το Ζout (έτσι είναι η μεταβλητή) στο αριθμό που έχεις ενεργοποιήσει το talk (dhlad;h sto kefaliko sou).
    το θέμα είναι οτι οποιον καλείς αυτός θα βλέπει το κεφαλικό σου (ενώ θα μπορεί να σε καλεί πίσω στο MSN). αν σου κάνει οπισθόκληση όμως θα χτυπά το κεφαλικο (εκτώς αν το ορίσεις και στις δυο σου γραμμές).... Γενικά μα***ες ΟΤΕ που δεν μπορεί να ενεργοποιήσει Talk παρα μόνο στο (ένα) κεφαλικό!

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να πάς στο Oteshop. Α[πλά ρύθμισε το Ζout (έτσι είναι η μεταβλητή) στο αριθμό που έχεις ενεργοποιήσει το talk (dhlad;h sto kefaliko sou).
    το θέμα είναι οτι οποιον καλείς αυτός θα βλέπει το κεφαλικό σου (ενώ θα μπορεί να σε καλεί πίσω στο MSN). αν σου κάνει οπισθόκληση όμως θα χτυπά το κεφαλικο (εκτώς αν το ορίσεις και στις δυο σου γραμμές).... Γενικά μα***ες ΟΤΕ που δεν μπορεί να ενεργοποιήσει Talk παρα μόνο στο (ένα) κεφαλικό!
    Άλλο θέλει ο φίλος, διάβασε το πρώτο ποστ.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να ζητήσεις νέα γραμμή ISDN με κεφαλικό το τωρινό σου msn. Κατόπιν καταργείς την παλιά και ζητάς το κεφαλικό της να έρθει ως Msn στη νέα σύνδεση. Το κόστος για νέα σύνδεση ISDN είναι 52,38 ευρώ.

    Ίσως επίσης (λιγότερο πιθανό) να μπορείς να κάνεις αιτηση αλλαγής τηλεφωνικού αριθμού με κόστος 18 ευρώ και να ζητήσεις για νέο αριθμό το msn σου. Ξαναμίλα με το Oteshop ρωτώντας αν γίνεται αυτό πρώτα και αν όχι, τότε η νέα σύνδεση είναι η φτηνότερη λύση...
    Μολις επεστρεψα απο oteshop και τα νεα δεν ειναι καλα...
    Μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει αιτηση αλλαγης αριθμου ζητωντας σαν νεο αριθμο το msn μου!!!
    Πρεπει να γινει νεα συνδεση με οποιο (υψηλο) κοστος συνεπαγεται!
    Παντως ειναι καπως εξοργιστικο να μην μπορει να "κολλησει" το talk και στο κεφαλικο και στο msn.
    Με αποτελεσμα να αναγκαζομαστε να οριζουμε στο netmod/santis σαν μονο εξερχομενο το κεφαλικο και σε περιπτωσεις callback να γινεται αλλαλουμ

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Αναμενόμενο ήταν αυτό, τουλάχιστον δεν πας στα 100+ ευρώ των μετατροπών. Νέα σύνδεση και καθάρισες.
    Όσο για το ότι δεν μπορείς να παίρνεις με το msn, λογικό είναι. Σκέψου ότι με μία γραμμή ISDN και ένα πάγιο Talk θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν δύο νοικοκυριά με απεριόριστες κλήσεις, οπότε το περιόρισαν με αυτόν τον τρόπο.

    Εξοργιστικό είναι ότι δεν σου αλλάζουν το κεφαλικό νούμερο με το msn, έστω με τη χρέωση των 18 ευρώ...

  11. #11
    Εγγραφή
    04-09-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    139
    Uploads
    0
    φίλε κρίμα αλλά έτσι είναι, το ίδιο ρώτησα και εγώ στο 134 και σε κατάστημα και μου είπαν το ίδιο, πολύ απλά δε γίνετα πρέπει να μπλέξω με νέες συνδέσεις, μεταφορά αριθμών και μεταφορά στο νετ, όλα μαζί κάπου εκεί κοντά στο 100ρικο. Ρώτησα και άλλη εταιρία αν γίνεται να βάλω απεριόριστες στο msn και είπαν δε γίνεται μόνο σε καφαλικό γίνεται. Κρίμα πάντως.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas500 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε κρίμα αλλά έτσι είναι, το ίδιο ρώτησα και εγώ στο 134 και σε κατάστημα και μου είπαν το ίδιο, πολύ απλά δε γίνετα πρέπει να μπλέξω με νέες συνδέσεις, μεταφορά αριθμών και μεταφορά στο νετ, όλα μαζί κάπου εκεί κοντά στο 100ρικο. Ρώτησα και άλλη εταιρία αν γίνεται να βάλω απεριόριστες στο msn και είπαν δε γίνεται μόνο σε καφαλικό γίνεται. Κρίμα πάντως.
    Γινεται στην netone αλλα θα μπλεξεις την τηλεφωνια,και ενδεχομενως fax και συναγερμο, με τα κεφια του router (και της netone) λογω voip.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas500 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε κρίμα αλλά έτσι είναι, το ίδιο ρώτησα και εγώ στο 134 και σε κατάστημα και μου είπαν το ίδιο, πολύ απλά δε γίνετα πρέπει να μπλέξω με νέες συνδέσεις, μεταφορά αριθμών και μεταφορά στο νετ, όλα μαζί κάπου εκεί κοντά στο 100ρικο. Ρώτησα και άλλη εταιρία αν γίνεται να βάλω απεριόριστες στο msn και είπαν δε γίνεται μόνο σε καφαλικό γίνεται. Κρίμα πάντως.
    Σε λίγο καιρό θα μπορεί να γίνει αυτό. Να μπορείς πρώτα να καταργήσεις για 1-2 μέρες το MSN σου και στη συνέχεια με αλλαγή αριθμού να πέρνεις το νούμερο που είχες πριν σαν MSN και μετά μια απλή προσθήκη MSN κάτω απο το ISDN κεφαλικό σου με το νούμερο που είχες πριν σαν κεφαλικό

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    προσοχη αμα καταργησεις το νουμερο με σκοπο να κανεις
    την αλλαγη..ο οτε μερικες φορες αργει σκοπιμα
    την επανασυνδεση κυριως για να μην τολμας να πας σε
    εναλλακτικη εταιρια.

    αμα ρωτησεις θα σου πουν 20 εργασιμες.

    ........Auto merged post: tabe69 πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    αμα εχεις κεντρο που τα περισοτερα υποστηριζουν clip clop
    νομιζω το λενε μπορεις να το κανεις χωρις την βοηθεια
    του οτε, ή και με ορισμένες απλές συσκευές που το υποστηρίζουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tabe69 : 12-02-10 στις 14:41. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ MSN & ΚΕΦΑΛΙΚΟΥ SE SANTIS
    Από John76 στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 21:05
  2. Ευρεση αριθμου MSN
    Από geopro64 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 21:54
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-08, 01:39
  4. Αλλαγη παροχου αλλα χρηση του ιδιου αριθμου
    Από marilopaido στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-07, 12:28
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-07, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας