Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23997/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 585v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαιρετώ τους χρήστες του forum !

    Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σ’ένα θέμα που έχω κολλήσει..........

    Να ξεκινήσουμε από τα βασικά.

    Είμαι συνδρομητής Adsl της Vivodi με ταχύτητα 256/1024 η τηλεφωνική μου γραμμή είναι της Vivodi Pstn. Δεν έχω (και ούτε θέλω) καμία σχέση με πΟΤΕ.
    Εδώ και ένα 4μηνο ασχολούμαι με τις Voip εφαρμογές. Έχω καταλήξει στην χρήση του Voipbuster (με συνδρομή) και πρόσφατα αγόρασα και μια ΑΤΑ συσκευή (Grandstream 486) ,την οποία την έχω συνδέσει over ethernet στο modem speedtouch 585. Στην ΑΤΑ συσκευή έχω σύνδεση μια τηλεφωνική συσκευή και ένα fax.

    Αν και κουράστηκα ,κατάφερα και τα ρύθμισα και δουλεύουν όλα τελεία και μια χαρά. Η ποιότητα ομιλίας είναι άψογη και στέλνω (σχετικά) εύκολα fax. Όλοι στο σπίτι χρησιμοποιούν την Voip εφαρμογή, χωρίς κανένας να το καταλαβαίνει.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να με καλέσουν.
    Εκεί λοιπόν θέλησα να δώσω μια λύση.
    Η λύση δεν ήταν άλλη από την υπηρεσία i-call in. Η οποία σου δίνει νούμερο (211-6875ΧΧΧ) με χρέωση 3€ το μήνα. Θεώρησα ότι θα ήταν χρήσιμο να την αποκτήσω έστω και αν πρόσθετα λίγη πολυπλοκότητα στο σύστημα που είδη είχα στύση.


    .....και εδώ ξεκινά η περιπέτεια......

    Σημειωτέον ότι δεν ήθελα το call in να το χρησιμοποιήσω στην ATA συσκευή αλλά κατευθείαν στον υπολογιστή, με χρήση softphone.

    Επισκέπτομαι την σελίδα του call-in συμπληρώνω όλα τα απαραίτητα ,πληρώνω, στέλνω fax τις αιτήσεις, όλα τέλεια. Επιλέγω νούμερο ,ενεργοποιείτε και προχορώ στην εγκατάσταση του xlite softphone στον υπολογιστή. Ακόλουθο βήμα-βήμα τις ρυθμίσεις και συνδέομαι με επιτυχία. Πραγματοποιώ κάποια τηλέφωνα με επιτυχία και προσπαθώ να καλέσω το νούμερο που έχω δεσμεύσει.
    Καλώντας το νούμερο μου βγάζει το μήνυμα (Ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος). Θεωρώ ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή και πιθανόν ότι δεν έχουν λάβει τα fax που τους έχω στείλει.

    Καβαλάω την μοτό μου και πάω στα γραφεία της Altec, παραδίδω τα έγγραφα αυτοπροσώπως και μου απαντούν ότι η γραμμή είναι ενεργοποιημένη. Συναντώ μια πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση και ζήτω από τον υπάλληλο να καλέσει το νούμερο που έχω δεσμεύσει. Ο υπάλληλος το καλεί και φυσικά βγάζει το ίδιο μήνυμα. Καλεί την τεχνική υποστήριξη και αναφέρει το θέμα. Η τεχνική υποστήριξη αναφέρει ότι θα με καλέσει όντος μιας ώρας για να λύσουμε το πρόβλημα.

    Όντος με καλούν σε μια ώρα (!) και αρχίζει η μάχη της «πόρτας». Ο υπάλληλος (ευγενέστατος και τρομερά εξυπηρετικός !) μου αναφέρει ότι πρέπει να ανοίξουμε κάποιες πόρτες στο firewall του modem.

    ΟΚ, τις ανοίγουμε, με καλεί......τίποτα, το ίδιο μήνυμα (Ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος)
    Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του xlite, ξανά οι ρυθμίσεις , ξανά τις πόρτες στο firewall, δόκιμη, πάλι τα ίδια.

    Κάνει login in, καλώ, αλλά δεν μπορούν να με καλέσουν. Σημειωτέων ότι έχω windows 2000, κανένα firewall και κανένα ύποπτο antivirus, και γενικά είναι «καθαρό» PC.

    Κάποια στιγμή (μετά από μια ώρα) ο τεχνικός με προτρέπει να βάλουμε και out bound proxy......και ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!!
    Δέχομαι πλέον κλήσεις και όλα δείχνουν τελεία !!!

    Δεν περνούν δυο μέρες (χωρίς καμία αλλαγή σε προγράμματα και ρυθμίσεις) και πάλι δεν δέχομαι κλήσεις αλλά ούτε μπορώ να καλέσω !!!........πάλι το ίδιο μήνυμα.......έτσι ξαφνικά ! αρχίζω πάλι τα ιδία (απεγκατάσταση/εγκατάσταση/proxy/πόρτες), αλλά τίποτα......τώρα πλέον δεν μπορώ ούτε τηλεφωνά να κάνω με το xlite !

    Δοκιμάζω το άλλο softphone που προτείνει η Altec αλλά τα ιδία......

    Τα παίρνω στο κρανίο και ρυθμίζω την ΑΤΑ συσκευή, με του i-call in τις ρυθμίσεις, καλώ από σταθερό και κτυπάει το τηλέφωνο !!! όμως μόνο για μια κλήση ,γιατί στην επόμενη κλήση βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα !!! Η διάφορα είναι ότι επάνω στην ΑΤΑ συσκευή παίρνω τηλέφωνα με την i-call.

    Αρχίζω και φορτώνω, αλλάζω υπολογιστή και κάνω την εγκατάσταση του xlite στον main PC windows XP sp2 (έχω δίκτυο δυο PC). Πάλι ρυθμίσεις, όλα από την αρχή. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Τουλάχιστον τώρα μπορώ να κάνω κλήσεις μέσω xlite, αλλά όταν καλώ μου βγάζει το ίδιο μήνυμα !

    Ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να κάνω, αν έχετε κάποια ιδέα και μπορείτε να βοηθήσετε ????? θα το εκτιμούσα δεόντως !

    Συγχωρέστε μου το μακροσκελές post αλλά δεν γινόταν διαφορετικά, κοντεύω να τρελαθώ !

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν μολις συνδεθεις χτυπαει το νουμερο αλλα μετα δεν σε βρισκει κατεβασε το χρονο που κανεις register στα 600. Συνηθως το προγραμμα κανει register καθε 1200+ οποτε αναμεσα στα 600 που θελει το icall και το default του προγραμματος δεν μπορει να σε βρει.
    Για να σου δουλευει με το outbound proxy κατι δεν παει καλα με το stun server αλιως δεν θα τον χρειαζοσουν. Κανονικα με stun server και τις 5060-5064 ανοικτες θα επρεπε να δουλευει.
    Δοκιμασε πρωτα με το ΑΤΑ κλειστο μπας και.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να με συγχωρέσεις που θα είναι τόσο μικρή η απάντηση,

    Κάτι τέτοια τα κάνει οταν σε κόβει το firewall, μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει;

    Δοκίμασε να κατεβάσεις εντελώς το firewall στο speedtouch για δοκιμή

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23997/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 585v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα έχω κάνει όλα......

    Βρήκα κάποια άκρη ,βγάζοντας εντελώς το firewall από το Modem και χρησιμοποιώντας το SJphone softphone.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να έχω το firewall εκτός συνεχεία.......

    To xlite είναι στον «κόσμο» του, και με και χωρίς firewall, δεν παίζει..........

    ????? τι να κάνω ρε γκαμοτο ????

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soichiro
    Τα έχω κάνει όλα......

    Βρήκα κάποια άκρη ,βγάζοντας εντελώς το firewall από το Modem και χρησιμοποιώντας το SJphone softphone.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να έχω το firewall εκτός συνεχεία.......

    To xlite είναι στον «κόσμο» του, και με και χωρίς firewall, δεν παίζει..........

    ????? τι να κάνω ρε γκαμοτο ????
    Ένα πιθανό πρόβλημα είναι το γεγονός ότι έχεις 2 softphone (το ATA και το softphone) πάνω στο ϊδιο router modem. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, βάλε κάποιο από τα 2 να χρησιμοποιεί κάποια άλλη πόρτα (π.χ. 5061) - π.χ. το grandstream ή το x-lite.
    Κώστας

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23997/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 585v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από csterg
    Ένα πιθανό πρόβλημα είναι το γεγονός ότι έχεις 2 softphone (το ATA και το softphone) πάνω στο ϊδιο router modem. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, βάλε κάποιο από τα 2 να χρησιμοποιεί κάποια άλλη πόρτα (π.χ. 5061) - π.χ. το grandstream ή το x-lite.
    Κώστας

    Το έχω κάνει είδη και δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Το ΑΤΑ είναι εκτός PC(πάνω στο modem/router) και το softphone εγκατεστημένο (εννοείτε) πάνω στο PC.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ΔΕΝ καταλαβαίνει τις πόρτες που ανοίγω !!! και αν τις καταλάβει ,τις αφήνει ανοικτές ΜΟΝΟ για μια φορά ! Μόνο εάν βγάλω εκτός λειτουργίας το firewall (cmd,telnet,κλπ,κλπ) παίζει το sjphone, γιατί το xlite ΔΕΝ παίζει καθόλου.

    Οι τεχνικοί της Altec δεν μπορούν να το καταλάβουν, συνήθως έχουν προβλήματα με τους πελάτες τους για να πραγματοποιήσουν κλήσεις και όχι για να δεχτούν !?!

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Βαλε stun server: nat.draytel.org αν δεν δουλεψει βαλε outbound server: nat.draytel.org αφου βγαλεις το stun.

    Γιατι δεν θελεις να δεχεσαι κλησεις απο το icall μεσω του grandstream?

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23997/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 585v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θελω γιατι πανω στο ΑΤΑ εχω το voipbuster,αλλα και οταν εβαλα το i-call στο ΑΤΑ, εκανα κλησεις αλλα δεν μπορουσαν να με παρουν !

    Θα κανω τις ρυθμισεις που μου λες.........

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23997/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 585v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini
    Βαλε stun server: nat.draytel.org αν δεν δουλεψει βαλε outbound server: nat.draytel.org αφου βγαλεις το stun.

    Γιατι δεν θελεις να δεχεσαι κλησεις απο το icall μεσω του grandstream?
    Νομιζω οτι αυτες οι ριθμισεις αφορουν το xlite ? (το ξεχανω το xlite δεν παιζει καθολου)
    Εχεις καμια ιδεα πως μπορουν να γινουν στο sjphone ?

    To sjphone παντως λεει: "ΝΑΤ/Firewall:Symmetric NAT" με firewall ΟΝ ή firewall OFF.....

    Τελικα το εχω βγαλει το firewall ή οχι ??? ειδου η απορια...

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soichiro
    Νομιζω οτι αυτες οι ριθμισεις αφορουν το xlite ? (το ξεχανω το xlite δεν παιζει καθολου)
    Εχεις καμια ιδεα πως μπορουν να γινουν στο sjphone ?

    To sjphone παντως λεει: "ΝΑΤ/Firewall:Symmetric NAT" με firewall ΟΝ ή firewall OFF.....

    Τελικα το εχω βγαλει το firewall ή οχι ??? ειδου η απορια...

    Λογικα και το sjphone θα εχει κατι παρομοιο, τσεκαρε για stun server & outbound proxy.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με speedtouch 585
    Από chdimis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 18:53
  2. Speedtouch 585 V6 Προβλημα!!!!
    Από mentalab στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-07, 18:19
  3. Πρόβλημα με speedtouch 585
    Από Dieselakos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-07, 12:16
  4. Πρόβλημα με SpeedTouch 585(i)
    Από oasiss24 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-07, 01:52
  5. Πρόβλημα με speedtouch 585
    Από Neskio στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-06, 12:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας