Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 66
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημέρα σας, ελπίζω να είστε ολοι καλά κ να με βοηθήσετε στην επιλογή μου.
    Σύντομα θα πάω σε νέο διαμέρισμα (5ος/2010) και θα ήθελα την γνωμη σας για την τοποθέτηση της κουζίνας (σύνολο επίπλων). Να επιλέξω να γίνει τοποθέτηση των επίπλων με προδιαγραφές για εντοιχιζόμενη κουζίνα (συσκευή) και πλυντήριο πιάτων ή να αφήσω χώρο για τοποθέτηση απλών συσκευών;
    Ποιά είναι η γνωμη σας; τι θα πρέπει να προσέξω τόσο στην 1η ή στη 2η περίπτωση; Για απορροφητήρες τι γνωμη έχετε;
    Συγγνωμη που σας κουράζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Το θέμα ειναι καθαρά και μόνο οικονομικό.

    Ειναι και πρακτικό, αλλά αν εχεις λεφτα το λύνεις.

    Απο αποψη αισθητικης παντως καλύτερα οι εντοιχιζόμενες συσκευές. Απο αποψη οικονομικής, οχι. (Μεγαλύτερη αξία, δυσκολότερη και πιο δαπανηρη εγκατασταση + απεγκατασταση αν χρειαζονται καποια επισκευή).

    Πάντως, αν αγοράσεις μοντέρνες συσκευες (πχ κοκκινες, φουξια, ασημι ή καταμαύρες ματ) και το αισθητικό κομμάτι εχεις λύσει, και εχεις και οικονομικό κέρδος.

    Καλορίζικο το σπίτι! Δωσε details ετσι για τετραγωνικα, ετος κατασκευής κλπ.. να ζηλέψουμε λιγακι ..

    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 74 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, αν θες τη προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να φτιαξεις ενα σπιτι οικονομικό μεν, πολύ μοντέρνο δε. (δηλαδη με εντονα χρώματα). Και οχι ενα αποστειρωμενο σπιτι , που εχει τα παντα εντοιχισμένα και ψεύτικα.

    Το σπιτι μας ειναι για να το χαιρομαστε, να μας αρεσει βεβαια (να ειναι μοντερνο και χαρούμενο) αλλά οχι να φοβομαστε να ζήσουμε εκει, μή τυχον και σπασουμε ή λερώσουμε κατι κλπ κλπ.

    ---
    Κοίτα για παράδειγμα αυτες τις τρεις κουζίνες ποσο ψυχρές φαίνονται:

    Spoiler:






    Και κοίτα και αυτην, ζεστασιά που εμπνεει:

    Spoiler:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 21-11-09 στις 18:09. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    @alwaysalone

    Αυτες οι κουζινες εχουν μινιμουμ 4000€

    Ας μη πω και για το SMEG το οποιο φτανει τα 1500€

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Προσωπικά, δεν είμαι υπέρ των εντοιχιζόμενων, επειδή περιορίζουν τις επιλογές μου. Από κει και πέρα, έμαθα πρόσφατα ότι για τη (συσκευή) κουζίνα, οι εντοιχιζόμενες είναι πιο μικρές από τις ελεύθερες, δηλαδή μικρότερος φούρνος, μικρότερο ταψί κλπ.

    Πέρσι κάναμε μια μεγαλούτσικη ανακαίνιση στο σπίτι της φίλης μου. Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, που πείστηκα να επιλέξω κουζίνα από γνωστότατο, μεγάλο μαγαζί. Ακριβή και δεν τα αξίζει. Τώρα πια, με την εμπειρία που έχω μαζέψει και με τις συζητήσεις που έχω κάνει έκτοτε, προτείνω πάντα το εξής: ψάξε στη γειτονιά σου για ξυλουργό και πάρε προσφορά. Δεν θα τον βρεις στη γειτονιά; Ακόμα καλύτερα, ρώτα γνωστούς και φίλους, μάθε παράπονα, προτιμήσεις, αξιοποίησε την έρευνα που έκαναν αυτοί. Άσε τα μεγάλα μαγαζιά να κουρεύονται. Εμείς δώσαμε πάνω από 6.500 στο επώνυμο μαγαζί (μη φανταστείς κάτι πολυτελές...) και θα το μετανοιώνω για πολλά-πολλά χρόνια.
    Επειδή μπορώ να γκρινιάζω για ώρες, θα κλείσω με το εξής: δεν γνώριζα ότι η "τελική" τιμή που μας έδωσαν ΔΕΝ περιελάμβανε τα εξής: νεροχύτη, βρύση, πλακάκια (εφόσον η νεα κουζίνα ήταν σε άλλο σχέδιο από ό,τι η παλιά) και ό,τι μερεμέτι προέκυψε. Ναι, δεν είμαι παιδί, είμαι 38 χρονών, αλλά δεν έχω ξαναφτιάξει κουζίνα. Όταν ρωτάω αν "αυτή είναι η τελική τιμή; Τα περιλαμβάνει όλα όσα θα χρειαστούν για την κουζίνα;", θέλω να μου δώσουν μια κυριολεκτική απάντηση. Και όχι αμέσως μόλις υπογράψουμε, να μου βγάλει τους συμπληρωματικούς καταλόγους και να αρχίσει να λέει "αν επιλέξετε νεροχύτη και μπαταρία από εμάς, ελάτε να δούμε τον κατάλογό μας, τι ταιριάζει πιο πολύ στο δικό σας σχέδιο και τι προτείνουμε να αγοράσετε"!!! Συγχύστηκα πάλι. Στείλε πμ αν θέλεις να σου πω ποιο μαγαζί ήταν, αν και φοβάμαι ότι σε όλα τα μεγάλα/επώνυμα το ίδιο χάλι θα υπάρχει.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    @alwaysalone

    Αυτες οι κουζινες εχουν μινιμουμ 4000€

    Ας μη πω και για το SMEG το οποιο φτανει τα 1500€
    ναι ειναι ακριβα τα smeg οντως..
    Εγω βασικα το χρώμα ηθελα να τονισω και οτι ειμαι και κατά του ψυχρου-αποστειρωμενου-εντοιχισμένου σπιτιου.

    Yiannismark, πες δημοσια ποιο μαγαζι ειναι, σιγά....

  6. #6
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Η Νεοσέτ ήταν, λοιπόν. Δεν έχει μεγάλη σημασία, μάλλον το ίδιο συμβαίνει στα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά.
    Κάτι που θυμήθηκα: πολλά πλυντήρια πιάτων έχουν ένα αφαιρούμενο πάνελ στην πρόσοψη. Αυτό το πάνελ μπορείς είτε να το παραγγείλεις εξ αρχής σε κάποιο χρώμα που προτιμάς, ή ακόμα και να το βάψεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου ή/και μπορείς να βρεις/δανειστείς κάποιο προχωρημένο εργαλείο βαφής (ή αν έχεις γνωστό φαναρτζή!). Έτσι, μπορείς να το ταιριάξεις με τα χρώματα της κουζίνας ή ακόμα και να κάνεις μια ενδιαφέρουσα, μοντέρνα αντίθεση :-)
    Όσο για τον απορροφητήρα, θέλει λίγη προσοχή.
    Μπορείς να ξεμπερδέψεις με 100-150 ευρόπουλα, αλλά όταν τον ανάβεις θα σε ενοχλεί πολύ ο θόρυβος. Για ανεκτό θόρυβο, πας γύρω στα 350 (δεν θυμάμαι ποιες μάρκες/μοντέλα ήταν εκεί, αλλά έτσι ή αλλιώς θα έχουν αλλάξει οι τιμές πια). Και αν έχεις θάρρος, κοιτάς για πιο ακριβά μοντέλα. Όμως, μην ξεχνάς ποτέ ότι έχουν προδιαγραφές. Ζήτα να δεις πόσα ντεσιμπέλ θόρυβο παράγει αυτός που θα σου αρέσει. Αν σου πουν ότι δεν γράφουν τέτοια πράγματα τα φυλλάδια, μεταβολή και αλλού πορτοκαλιές. Αν σου πουν ότι αυτό το νούμερο είναι εικονικό, μην μασήσεις. Θα συγκρίνεις τα εικονικά νούμερα των μοντέλων που σου αρέσουν και θα αποφασίσεις. Απο τους καλύτερους ήταν κάποια μοντέλα της Miele, με 15 ίντσες διάμετρο σωλήνα απαγωγής και πολύ χαμηλό θόρυβο, αλλά άρχιζαν από 600 περίπου ευρώ. Όμως, αν σκεφτείς ότι τον επώνυμο απορροφητήρα θα τον κρατήσεις τουλάχιστον μία δεκαετία (*), αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά θα σου κοστίσει 60/έτος με σημερινές τιμές.
    Ειδικά αν είσαι καπνιστής και βρίσκεσαι σε ψυχρή περιοχή (θα το δαγκώνεις το χειμώνα στο μπαλκόνι), παίζει ρόλο ο θόρυβος, για να μπορείς να καπνίζεις στην κουζίνα.
    (*) Τέλος, για να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής, φρόντισε ο σωλήνας που θα φεύγει από τον απορροφητήρα και θα πηγαίνει προς τον τοίχο, να έχει αρνητική κλίση (να κατηφορίζει προς τον τοίχο). Έτσι, όταν σβήνεις τον απορροφητήρα, η υγρασία που υπάρχει στον σωλήνα δεν θα κατασταλλάζει στον απορροφητήρα, αλλά θα φεύγει προς τα έξω. Έτσι, θα στεγνώνει ο απορροφ. και δεν θα μένει πάντα υγρός.

    Ένα πλεονέκτημα που έχουν οι φτηνοί, θορυβώδεις απορροφητήρες είναι ότι αυτόματα θα σταματήσει να σε ενοχλεί ο θόρυβος του ράπτορα, της ψήκτρας, του τροφοδοτικού, κ.λπ.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannismark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πλεονέκτημα που έχουν οι φτηνοί, θορυβώδεις απορροφητήρες είναι ότι αυτόματα θα σταματήσει να σε ενοχλεί ο θόρυβος του ράπτορα, της ψήκτρας, του τροφοδοτικού, κ.λπ.

    Κορυφαίο !!!
    Ακόμα γελάω !!!
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα ειναι καθαρά και μόνο οικονομικό.

    Ειναι και πρακτικό, αλλά αν εχεις λεφτα το λύνεις.

    Απο αποψη αισθητικης παντως καλύτερα οι εντοιχιζόμενες συσκευές. Απο αποψη οικονομικής, οχι. (Μεγαλύτερη αξία, δυσκολότερη και πιο δαπανηρη εγκατασταση + απεγκατασταση αν χρειαζονται καποια επισκευή).

    Πάντως, αν αγοράσεις μοντέρνες συσκευες (πχ κοκκινες, φουξια, ασημι ή καταμαύρες ματ) και το αισθητικό κομμάτι εχεις λύσει, και εχεις και οικονομικό κέρδος.

    Καλορίζικο το σπίτι! Δωσε details ετσι για τετραγωνικα, ετος κατασκευής κλπ.. να ζηλέψουμε λιγακι ..

    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 74 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, αν θες τη προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να φτιαξεις ενα σπιτι οικονομικό μεν, πολύ μοντέρνο δε. (δηλαδη με εντονα χρώματα). Και οχι ενα αποστειρωμενο σπιτι , που εχει τα παντα εντοιχισμένα και ψεύτικα.

    Το σπιτι μας ειναι για να το χαιρομαστε, να μας αρεσει βεβαια (να ειναι μοντερνο και χαρούμενο) αλλά οχι να φοβομαστε να ζήσουμε εκει, μή τυχον και σπασουμε ή λερώσουμε κατι κλπ κλπ.

    ---
    Κοίτα για παράδειγμα αυτες τις τρεις κουζίνες ποσο ψυχρές φαίνονται:

    Spoiler:






    Και κοίτα και αυτην, ζεστασιά που εμπνεει:

    Spoiler:
    Η "ζεστή" κουζίνα δεν μου αρέσει. Μου φαίνεται πολύ "πρόχειρη", χυμαδιό.

    Μου αρέσει όμως η 3η με το χαλάκι

    Γούστα είναι αυτά

  9. #9
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Aγ. Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Όποιο να 'ναι
    Θα σου απαντήσω επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας ηλεκτρικών και εμπορευόμαστε ηλεκτρικές συσκευές. ΟΛΑ είναι καθαρά θέμα γούστου και πολύ περισσότερο του κόστους. Τα 'χεις? Πάρε ότι καλύτερο μπορείς... Δεν τα 'χεις? Συμβιβάσου. Ηλεκτρικά θα βρεις σε διάφορες τιμές, από 450 ως... είτε είναι ελεύθερα, είτε εντοιχιζόμενα. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα. Μπορεί π.χ. να σου αρέσει το σετ της Miele αλλά τα 1550 που έχει είναι τσιμπημένα σε σχέση με το σετ της Siemens που θα βρεις και με 1100, το Miele όμως... είναι Miele. Άμα σου αρέσουν τα εντοιχιζόμενα μη κοιτάξεις καθόλου τα ελεύθερα και φυσικά το αντίθετο. Όσον αφορά τα έπιπλα η γνώμη μου είναι να πας σε κάποιο μαγαζί με κουζίνες που να συνεργάζεται με οίκους του εξωτερικού, τα ελληνικά απλά ξέχασέ τα. Επίσης τους μαραγκούς αν έχεις όρεξη να τους κυνηγάς για να σου τελειώσουν την κουζίνα ή να αντικαταστήσουν την όποια λαλακία θα έχουν κάνει, μπορείς ελεύθερα να πας αλλά μην πεις ότι δεν σε προειδοποίησα... Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια οροφή στα χρήματα που σκοπεύεις να διαθέσεις και ξεκίνα το ψάξιμο. Τώρα για απορροφητήρα δεν διευκρινίζεις τι σκεφτεσαι να βάλεις... Ελεύθερο? Συρόμενο? Πτυσσόμενο? Καμίνι? Inox? Χρωματιστό? Οι περισσότερες εταιρίες στις απορροφητικότητες που γράφουν στα προσπεκτους τους είναι χωρίς σωλήνες άρα γράφουν πολύ περισσότερο από το πραγματικό (η Teka συγκεκριμένα γράφει "με ελεύθερη έξοδο").
    Μερικά tips:
    Μην ξεκινάς από τα εμπορικά καταστήματα το ψάξιμο, ξεκίνα από τις εκθέσεις των brands που σ' αρέσουν και αφού καταλήξεις σε 2-3 διαφορετικά μοντέλα (ΟΧΙ παραπάνω γιατί μετά χάνεις τη μπάλα..) πας με αυτά στα μαγαζιά και ρωτάς τιμές... Όπου βρείς την φτηνότερη ΤΕΛΙΚΗ τιμή ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ τα κλείνεις, αλλιώς σε άλλες πορτοκαλιές... Στο λέω γιατί μπορεί να σου πουν ότι κοστίζουν Χ ΑΛΛΑ η ασφάλεια αγορών και η ασφάλεια δόσεων και τα μεταφορικά να σου πάει κανά 150αρι ακόμα και να αναρωτιέσαι μετά γιατί σου βγήκαν ακριβότερα...
    Κάνε οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης! Θα την πληρώσεις αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για μα 5ετία τουλάχιστον (η εργοστασιακές εγγυήσεις είναι 2 χρόνια).
    Μέτρα τον χώρο σου από που θα περάσουν τα πράγματα στη μεταφορά, μη βρεθείς προ εκπλήξεως αν η σκάλα σου π.χ. είναι στενή και δεν ανεβαίνει το ψυγείο, θα τρέχεις να ψάχνεις για ανυψωτικό....
    Όταν σου έρθουν τα πράγματα ΑΠΑΙΤΗΣΕ να στα ανοίξουν μπροστά σου! Σε περίπτωση χτυπημένου απλά δεν το δέχεσαι ή το παζαρέυεις για extra έκπτωση (αν δεν σε χαλάει...) και πίστεψέ με τα χτυπημένα είναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΓΗ για τα logistics των εταιριών...
    Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ για να παίρνεις ιδέες και τα ξαναλέμε.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Φίλοι μου, σας ευχαριστώ για την άμεση κ περιεκτική ανταπόκριση!!!
    Οπως προείπα, θα εγκατασταθώ στο νέο διαμέρισμα κατά τον 5ο του 2010, ακόμα είναι στα μπετά.
    Ακόμα θέλει αρκετό χρόνο...αλλά από τώρα άρχισα να ψάχνω για τις συσκευές και τα υπόλοιπα. Φυσικά οταν εγκατασταθώ θα ανεβάσω φωτογραφίες, απλά θέλω εκ των προτέρων να ξέρω την αγορά και να κάνω τις σχετικές κινήσεις.
    Σίγουρα ο θόρυβος είιναι σημαντικός αφού φανταστείτε, έδωσα 400€ για fanless psu και case antec p182.
    Επέλεξα διαμέρισμα "από τα μπετά" για να βάλω διακόπτες, πρίζες εθερνετ και δορυφορική, ηχείων και λοιπα κ να μην σκάβω αργότερα τοιχους...
    Όσο για την κουζίνα (ολοκληρωμένη) θα την εγκαταστήσει ο μηχανικός (ποιότητα βακελλίτη) ή με επιλογής μου υλικά, πλακάκια κλπ κ αν θέλω κατι επι πλέον ή διαφορετικό, δεκτό με το ανάλογο επι πλέον κόστος.
    Αν κ ακόμα δεν έχω καποιο συγκεκριμένο μοτίβο μου άρεσε κ μένα η τρίτη που παρέθεσε o Αlwaysalone.
    Προυπολόγισα, κόστος επίπλων,συσκευών, ηλιακού, κλιματισμού γύρω στα 12000€. (Η κουζίνα ως επιπλα,νεροχύτης κλπ, περιλαμβανεται στο γενικό κόστος του διαμερίσματος (70μ2) στον δευτερο.
    Αν παει κ παραπάνω λίγο δεν πειράζει...
    Ελπίζω το αποτέλεσμα να αξίζει τα λεφτά του (τα προκαταβολικά) και την αναμονή ..k το άγχος της (ελπίζω) έγκαιρης παράδοσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hpapagigr : 22-11-09 στις 02:08.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Θες να μας ενημερωσεις για:

    Ετος κατασκευης (προφανως νεοδμητη οπως γραφεις) /τμ (70?) /οροφος (2?) /τιμή αγοράς (ποσο πηγε το μαλλλι?) /πλησιον μετρό ή ησαπ (ποσο κοντα ή μακρυα?) ?

    Εχει 1 ή 2 υ/δ?

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να μας ενημερωσεις για:

    Ετος κατασκευης (προφανως νεοδμητη οπως γραφεις) /τμ (70?) /οροφος (2?) /τιμή αγοράς (ποσο πηγε το μαλλλι?) /πλησιον μετρό ή ησαπ (ποσο κοντα ή μακρυα?) ?

    Εχει 1 ή 2 υ/δ?
    Συγνώμη αλλά φταίω που δεν σας ειπα οτι ειμαι σε επαρχιακή πόλη του Ν. Μαγνησίας... και οχι Αθήνα
    Οσο για το ..μαλί 1200€ * 70μ2 = 84000 + κατι δανεια κλπ γύρω στα 91000 + επίπλωση...κλπ τελικό υπολογίζω περί τα 105000€.
    Δύο δωμάτιο 4χ3,5μ2 και κουζινα με ενιαίο σαλόνι 8χ3,5μ2. στον 2ο όροφο τριώροφης οικοδομής που ευελπιστώ να ανοικοδομηθεί εντός του προσεχούς ετους
    Αυτά..

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Απόσταση από το DSLAM;
    Πυλωτή ή/και θέση στάθμευσης;
    Ασανσέρ υδραυλικό ή μηχανικό;
    Χώρος αποθήκης στο υπόγειο ή στην ταράτσα;
    Σουβλατζίδικο κοντά;

    Spoiler:
    δεν πάμε καλά...

    Καλορίζικο να είναι και να το ευχαριστηθείς. Και μιας και χτίζεται τώρα, μη λυπηθείς τις καλωδιώσεις, βάλε ό,τι μπορείς, καθώς μετά δεν είναι εύκολο
    Ανυπόγραφος

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόσταση από το DSLAM;
    Πυλωτή ή/και θέση στάθμευσης;
    Ασανσέρ υδραυλικό ή μηχανικό;
    Χώρος αποθήκης στο υπόγειο ή στην ταράτσα;
    Σουβλατζίδικο κοντά;

    Spoiler:
    δεν πάμε καλά...

    Καλορίζικο να είναι και να το ευχαριστηθείς. Και μιας και χτίζεται τώρα, μη λυπηθείς τις καλωδιώσεις, βάλε ό,τι μπορείς, καθώς μετά δεν είναι εύκολο
    Είναι στο κέντρο της πολης (επαρχιακή) κ θα βάλω οποσδήποτε πριζες ηχειων (επιτέλους να απολαύσω 7καναλο home cinema) και γενικά οτι μου ερθει στο μυαλο αρκεί να είναι μη ορατο.
    Οσον αφορά την κουζίνα μαλλον θα προτιμήσω κοουζίνα απλή κεραμική.
    τα πάντα είναι μισό τσιγ΄ρο δρόμο (το θυμάμαι οταν καπνιζα ...μικρός )
    παρκινγ νομικά κατωχυρομένο σε αυλή!
    ασανσερ ...δεν το ρώτησα αποθήκη δεν έχει αλλα θα χρησιμοποιήσω ενα από τα πολλά εσωτερικά μπαλκόνια για αποθήκη

    ........Auto merged post: hpapagigr πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ελπίζω να το παραλάβω στην ώρα του..
    το DSLAM τι είναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hpapagigr : 22-11-09 στις 16:40. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpapagigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το DSLAM τι είναι?
    Το σημείο στο οποίο "κουμπώνει" η dsl στην πλευρά του παρόχου.


    Οι ερωτήσεις που έθεσα παραπάνω ήταν καθαρά σαρκαστικές (όχι προς εσένα).
    Ανυπόγραφος

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-08, 20:10
  2. 19" + (όχι TN) + (όχι WIDE) = ΛΙΣΤΑ
    Από Sniper στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 16:45
  3. Πρόβλημα; (ίσως και όχι . . .) [τελικά ΟΧΙ ]
    Από aria στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-07, 13:05
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 11:10
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 01:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας