Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 66
  1. #16
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Spoiler:
    Οσοι σαρκάζουν, μαλλον εχουν πολύ το νου τους στη σαρκα (=κρεας). Πεινανε πολύ δηλαδη!


    hpapagigr, οπως σου εγραψα και τις πρωτες σειρες του πρωτου μηνυματος μου, καλοριζικο! Παντως το παιρνεις σε καλή τιμή για νεόδμητη, αν αναλογιστεις οτι η Μαγνησια εχει πολλά τουριστικά μερη (Πηλιο) και καλή ρυμοτόμηση (πχ Βολος).

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "ζεστή" κουζίνα δεν μου αρέσει. Μου φαίνεται πολύ "πρόχειρη", χυμαδιό.

    Μου αρέσει όμως η 3η με το χαλάκι

    Γούστα είναι αυτά
    Θα συμφωνήσω απόλυτα, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ χθες βλέποντας το thread αλλά βαριόμουν να το γράψω. Είναι καθαρά θέμα γούστου του καθενός. Για παράδειγμα και εγώ βρήκα τις πρώτες 2 ψυχρές, η 3η με το χαλί όμως μου άρεσε πολύ, ενώ η 4η ίσως να μου άρεσε αν δεν είχε αυτό το ψυγείο που μου έδωσε την αίσθηση αυτό που αποκαλούμε "καρακιτς".

    Όσον αφορά το νέο σπίτι, και εγώ πιστεύω να μην λυπηθείς καθόλου τις καλωδιώσεις... πέρα από καλώδιο τηλεφώνου & κεραίας, το βασικότερο (για μένα) πλέον είναι καλωδίωση με Cat5e (υπερβολή το Cat6 πιστεύω) και μπρίζα σε κάθε δωμάτιο. Καλά τα "wirelessια" αλλά σαν το ενσύρματο τίποτα, και στο μέλλον όλο και περισσότερες συσκευές θα θέλουν δίκτυο.

    Τώρα περί σαρκασμών, οκ και ο euri έχει κάποιο δίκιο για τις off-topic ερωτήσεις... μόνο Ε9 και κάτοψη δε του ζητήσαμε του ανθρώπου. Βέβαια και εγώ δε πάω πίσω, για εντοιχιζόμενες συσκευές ρώτησε, τι καλώδιο δικτύου να περάσει του απάντησα

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια και εγώ δε πάω πίσω, για εντοιχιζόμενες συσκευές ρώτησε, τι καλώδιο δικτύου να περάσει του απάντησα
    όπως του βγαίνει του καθενός!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 22-11-09 στις 20:06.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Πάντως εμένα το κόκκινο ψυγείο της 4ης φωτογραφίας μου άρεσε πάρα πολύ.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  5. #20
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lou.nick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εμένα το κόκκινο ψυγείο της 4ης φωτογραφίας μου άρεσε πάρα πολύ.
    Οπότε ξέχναμε την συγκατοίκηση εμείς οι δύο

  6. #21
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημείο στο οποίο "κουμπώνει" η dsl στην πλευρά του παρόχου.


    Οι ερωτήσεις που έθεσα παραπάνω ήταν καθαρά σαρκαστικές (όχι προς εσένα).
    ok, αλλά γιατί σαρκαστικές???

  7. #22
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpapagigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok, αλλά γιατί σαρκαστικές???
    Διότι υποβλήθηκαν πολλές άσχετες και αδιάκριτες ερωτήσεις.
    Ανυπόγραφος

  8. #23
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά απ'όσους εχετε διαμερισμα, τι είναι πιο λειτουργικό και ομορφο?
    Εντιχοισμένη κουζίνα ή απλή που να "δένει" με την διακόσμηση της κουζίνας?
    ευχαριστώ!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εντοιχισμένες:
    Υπερ: Καλύτερη αισθητική, μεγαλύτερη εξοικονόμιση χώρου στη κουζίνα.
    Κατά: Μεγάλο κόστος, δυσκολότερη εγκατασταση+απεγκατασταση, περισσότερο απροσωπες (δεν εχουν την ταυτότητα του ιδιοκτητη, αφου συχνά κλεινονται μεσα σε εξωτερικό επιπλο).

    Απλές:
    Υπέρ: περισσότερες δυνατότητες για μερεμέτια, χαμηλότερο κόστος, μη δεσμευτική ως προς τις επιλογες των συσκευων και των συνδυασμων αυτων.
    Κατά: Μεγαλύτερο μέγεθος, αρα μεγαλύτερη κατάληψη χώρου.


    Spoiler:
    ΥΓ: δεν εχω δικό μου διαμέρισμα, αλλά επειδη το θελω διακαως , όποτε βλεπω τετοια θεματα, πεθαίνω να συμμετεχω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 22-11-09 στις 23:33.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντοιχισμένες:
    Υπερ: Καλύτερη αισθητική, μεγαλύτερη εξοικονόμιση χώρου στη κουζίνα.
    Κατά: Μεγάλο κόστος, δυσκολότερη εγκατασταση+απεγκατασταση, περισσότερο απροσωπες (δεν εχουν την ταυτότητα του ιδιοκτητη, αφου συχνά κλεινονται μεσα σε εξωτερικό επιπλο).

    Απλές:
    Υπέρ: περισσότερες δυνατότητες για μερεμέτια, χαμηλότερο κόστος, μη δεσμευτική ως προς τις επιλογες των συσκευων και των συνδυασμων αυτων.
    Κατά: Μεγαλύτερο μέγεθος, αρα μεγαλύτερη κατάληψη χώρου.


    ΥΓ: δεν εχω δικό μου διαμέρισμα, αλλά επειδη το θελω διακαως , όποτε βλεπω τετοια θεματα, πεθαινω να συμμετεχω..
    Ούτε εγώ έχω ,απλά πιστεύω ν'αποκτήσω...
    Οταν έρθει η ώρα των επίπλων, θέλω να ξέρω τι θα ζητήσω να μου περάσουν
    Γι'αυτό ψάχνω να δω φωτο από κουζίνες να σχηματίσω μια εικόνα
    Σ'ευχαριστώ!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παντως στις περισσοτερες φωτο απο νεοδμητα διαμερισμα προς πωληση που βλεπω, εχουν φτιαξει προεγκατασταση για εντοιχισμενα.. Ισως μελλοντικα να τεινουν να καταργηθουν οι απλες κουζίνες...
    Οπότε λογικα σταδιακα, θα μειώνεται και το κοστος...

    ---
    Παντως εμενα δε μου αρεσουν τα εντοιχισμένα στην κουζινα.. (μονο οι ντουλαπες συμφερει να ειναι εντοιχισμενες, για να μη πιανουν πολύ χωρο).
    Θελω στη κουζινα, το ψυγειο να φαινεται οτι ειναι ψυγειο, οχι πχ να ανοιγω ενα επιπλο και μεσα να ειναι ψυγειο, μετά να ανοιγω άλλο επιπλο και μεσα να ειναι κουζινα κλπ.
    Το ψυγειο να φαινεται οτι ειναι ψυγειο, η κουζινα να φαινεται οτι ειναι κουζινα κλπ..
    Η δικη μου γνωμη τουλαχιστον

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως στις περισσοτερες φωτο απο νεοδμητα διαμερισμα προς πωληση που βλεπω, εχουν φτιαξει προεγκατασταση για εντοιχισμενα.. Ισως μελλοντικα να τεινουν να καταργηθουν οι απλες κουζίνες...
    Οπότε λογικα σταδιακα, θα μειώνεται και το κοστος...
    Σίγουρα αν το ψα΄ξεις επιμελώς, πιστεύω να μπορείς να βρεις κ απλή κουζίνα με κομψό design.
    Αν καποιος φίλος έχει φωτό από κουζίνα, ας την ανεβάσει να τη δω

  13. #28
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    συσκευες κουζινας..
    Spoiler:


    ψυγεια
    Spoiler:


    πλυντήριο πιατων
    Spoiler:




    ολες οι βασικες συσκευες:
    Spoiler:


    και σε ποιο οικονομικές λύσεις:

    Claret κουζινα
    Spoiler:


    Για μεγαλυτερη ποικιλια και συγκριση τιμων, και με επιλογες ποικίλου κοστους, σε παραπεμπω εδω:
    http://www.skroutz.gr/c/54/oikiakes-syskeues.html


  14. #29
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ok.
    Σ'ευχαριστώ!!

  15. #30
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Πλην του ψυγειου, προσωπικα προτιμω τα παντα εντοιχισμενα. Το ψυγειο καλο ειναι για την μακροζωϊα του να μην ειναι εντοιχισμενο, ειδικα στα μερη μας με τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες που μας δερνουν τα εντοιχισμενα ψυγεια αγκομαχανε, και η αποδοση τους δεν ειναι βελτιστη και η διαρκεια ζωης τους επηρεαζεται (φυσικα οταν λεμε εντοιχισμενο εννοουμε ΠΛΗΡΩΣ εντοιχισμενο, δηλαδη χωμενο μεσα σε ενα κλειστο ντουλαπι με πανελ ιδιο με τα ντουλαπια πανω στην πορτα του). Αλλωστε, τα περισσοτερα ψυγεια πλεον ειναι πολυ εμφανισιμα, ασε που πολλα απο αυτα επιβαλλεται να μην ειναι εντοιχισμενα λογω της φυσης τους (πχ ντουλαπες με εξοδο παγου-νερου).

    Επισης, βρισκω τον πληρη εντοιχισμο των υπολοιπων συσκευων και πιο πρακτικο: πχ δεν εχεις το θεμα της καθαριοτητας διπλα/πισω απο την κουζινα-συσκευη, δεν εχεις το θεμα της ενδεχομενης διαφορας υψους μεταξυ του παγκου της κουζινας και της κουζινας-συσκευης κτλ. Επισης, κατα κανονα, οι εντοιχιζομενες συσκευες ειναι τεχνολογικα πιο εξελιγμενες.

    Κατα τα αλλα, επειδη τελευταια εκανα μια ανακαινιση σπιτι και η κουζινα φτιαχτηκε απο την αρχη μετα απο εκτενεστατη ερευνα αγορας, εχω να πω/προτεινω τα εξης:

    - Συμφωνω κι εγω οτι το σπιτι, και ειδικα η κουζινα, πρεπει να εχουν μια εικονα "ζωης", οχι αποστειρωσης. Βαλε λιγο χρωμα στη ζωη σου, να σε "φτιαχνει" το περιβαλλον που ζεις και δημιουργεις (η κουζινα ειναι το κατ'εξοχην σημειο της γαστριμαργικης δημιουργιας, το αλλο σημειο δημιουργιας του σπιτιου ειναι η κρεβατοκαμαρα-αλλα εκει συνηθως το περιβαλλον δεν σε νοιαζει ή δεν το βλεπεις ) και κανε τις επιλογες με βαση την χρηστικοτητα. Ενδεικτικα, η κουζινα που εβαλα εγω ειναι αυτη (εννοειται το μοντελο-χρωματικος συνδυασμος)

    Spoiler:


    - Κουζινα: Εστιες μικτες (απλες κεραμικες/επαγωγικες). Κρατας συμβατοτητα με τις τωρινες σου κατσαρολες, αλλα αμα μαγειρεψεις σε επαγωγικη δεν υπαρχει γυρισμος. Ζεσταμα στο πιτς-φυτιλι, μαγειρεμα εφαμιλλο του γκαζιου. Εγω κατεληξα εδω.

    - Φουρνος: θελει προσοχη, καθως οι εντοιχιζομενοι κατα κανονα εχουν μικροτερη χωρητικοτητα. υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις, η σειρα Openspace της Ariston πχ δινει 70 λιτρα ενω ολοι οι Miele δινουν 66 λιτρα. Κι εδω, ο,τι πληρωσεις παιρνεις. Σε κουζινα Beko εκανα ενα τεταρτο να βρασω νερο για μακαρονια, τωρα στο τεταρτο εχω ηδη κατσει στο τραπεζι ενω σε μια ωρα ο 5240BP μου εχει ψησει κοτοπουλο με πατατες φουρνου.

    - Φουρνος μικροκυματων: εδω πιστευω οτι ειναι πεταμενα λεφτα το εντοιχισμενο. Κανει βεβαια πολυ ποζερια το ενα φουρνακι πανω απο το αλλο, αλλα δεν δικαιολογουνται οι τιμες τους με τιποτα. Αν παρεις, παρε το πιο φτηνο που θα βρεις, εχει κατι Whirlpool με ~200 ευρω που ειναι μια χαρα.

    - Πλυντηριο πιατων: η κυρια επιλογη ειναι αν ο εντοιχισμος θα ειναι full-face ή οχι (αν δηλαδη θα βλεπεις το καντραν του πλυντηριου ή απλα ενα πανελ σαν να ηταν ντουλαπι-σε αυτη την περιπτωση τα κουμπια του πλυντηριου ειναι στο πανω μερος της πορτας του οπως την ανοιγεις). Μιας που τα πανελ των περισσοτερων πλυντηριων ειναι αισθητικα τρισαθλια (ή θα φαινονται ετσι σε μερικα χρονια ), εγω προτιμησα την πρωτη περιπτωση. Η επιλογη της μαρκας ειναι υποκειμενικη, καλο ομως ειναι να ειναι μεγαλη και σιγουρη. Mην μασας απο τις πλειαδες προγραμματων, ετσι κι αλλιως παλι 2-3 το πολυ θα χρησιμοποιεις. Εγω πηγα κι εδω σε Miele.

    Εννοειται οτι ολες οι συσκευες που αγοραζουμε ειναι ενεργειακης κλασης Α.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-08, 20:10
  2. 19" + (όχι TN) + (όχι WIDE) = ΛΙΣΤΑ
    Από Sniper στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 16:45
  3. Πρόβλημα; (ίσως και όχι . . .) [τελικά ΟΧΙ ]
    Από aria στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-07, 13:05
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 11:10
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 01:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας