Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Vigor 2850
    SNR / Attn
    5(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι δεν το χω αναφέρει, αφού σήμερα το είδα, σήμερα περπάτησα στη γειτονιά στον κεντρικό δρόμο
    Σήμερα βέβαια είναι αργά, είναι 16 μέρες μετά, έχω ήδη κάνει νέα γραμμή από τον ΟΤΕ, έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή του ΟΤΕ και έχω κάνει και αίτηση διακοπής από τη Φόρθνετ. Αν το βλεπα από την πρώτη μέρα, ή αν το βλεπα όλες αυτές τις 10 μέρες που περίμενα μπας και το φτιάξουν πληρώνοντας ένα σκασμό λεφτά στην αναμονή στο κινητό περιμένοντας να μου απαντήσει το support της φόρθνετ, φυσικά θα τους το χα πει... Μπας και λυθεί το πρόβλημα που περίμενα υπομονετικά να λυθεί για 2 εβδομάδες.....

    Απ ότι καταλαβαίνουμε, υπάρχει βεβαιωμένα πρόβλημα στις σχέσεις μεταξύ των ιδιωτικών εταιριών και της εταιρίας που τους νοικιάζει την υποδομή. Είναι ένα πρόβλημα που οι εταιρίες φαντάζομαι το χουν εντοπίσει σε πολλές περιπτώσεις, ΟΜΩΣ θα πρεπε να το χουν αντιμετωπίσει πρίν αρχίσουνε να υπογράφουν συμβόλαια παροχής υπηρεσιών επικοινωνίας.
    Δε δικαιολογείται να χω απάντηση επίσημα απο τη φόρθνετ "Σαββατοκύριακο δεν δουλέυουν οι τεχνικοί" και απο τον ΟΤΕ να ρχονται Κυριακή πρωί οι τεχνικοί, δεν δικαιολογείται να χω απάντηση από τη Φόρθνετ "Δώστε μας μερικές μέρες ακόμα καιρό" μετά απο βδομάδες υπομονής, την ίδια στιγμή που οι ίδιοι τεχνικοί για την περιοχή όταν δουλεύουν για τον ΟΤΕ τελειώνουν νέα σύνδεση σε 3 μέρες, δεν με ενδιαφέρει αν η φόρθνετ πληρώνει τον ΟΤΕ όπως πρέπει για τεχνική υποστήριξη, δεν με αφορά ως καταναλωτή. Είναι θέματα που η εταιρία θα πρεπε να τα χει εντοπίσει από καιρό και να τα χει ΛΥΣΕΙ. Με όποιο νομικό/έννομο τρόπο πρέπει και μπορεί.

    Δεν είναι λύση εμείς ως καταναλωτές να τρέχουμε μαζικά στις διάφορες ΕΕΤΤ. Ολες αυτές οι επιτροπές καταναλωτών θα πρεπε να υπάρχουν για τις εξαιρέσεις και όχι να διαχειρίζονται χίλιες υποθέσεις το μήνα. Αυτά, σε μια Ευρωπαική χώρα του 2010.
    Στην Ελλάδα????

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες αλλά άντε βρες το (και εκεί που θα το βρεις, πέστο και σε εμένα γιατί θέλω να έρθω ). Θυμάμαι χαρακτηριστικά περίπτωση, όταν ήμουν ακόμα σε shared LLU με τηλεφωνία OTE και net από Forth (ΑΡΥΣ), μου είχε κοπεί ανεξήγητα η σύνδεση, χωρίς το router να δέχεται πακέτα δεδομένων. Το περιστατικό μάλιστα είναι καταγεγραμμένο εδώ. Να μη στα πολυλογώ, ενώ κανονικά θα έπρεπε όπως πολύ σωστά επισημαίνεις και εσύ, να μιλάω ΜΟΝΟ με τη Forthnet για το πρόβλημά μου (άλλωστε το πρόβλημα υπήρχε στο internetiko κομμάτι και μόνο, η τηλεφωνία δούλευε μια χαρά), είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω, με αποτέλεσμα να έχω γίνει επί 2 εβδομάδες "μπαλάκι" μεταξύ ΟΤΕ και Forthnet, o ένας να ανοίγει βλάβη, ο άλλος να την "διερευνά" χωρίς ποτέ να διευκρινιστεί επί της ουσίας το ποιος έφταιγε και γιατί (πράγμα το οποίο στην τελική ποσώς με ενδιέφερε, η ταλαιπωρία είναι αυτή που σου μένει). Η λύση τελικά δόθηκε...ανέλπιστα. Μέσω μιας καλής συναδέλφου από τη δουλειά, κατάφερα και βρήκα άτομο μέσα από τον ΟΤΕ, το οποίο με έφερε σε άμεση τηλεφωνική επαφή, με το αρμόδιο τεχνικό τμήμα (το οποίο κανονικά είναι απολύτως παράτυπο). Όταν περιέγραψα στο παλικάρι με το οποίο μίλησα τι ακριβώς παιζόταν με τα packets, διευθέτησε το θέμα, με ένα reset στο port μου. Τόσο απλά τελείωσε ένα θέμα που ένας χριστιανός δεν βρέθηκε να μου το εξηγήσει επί 2 εβδομάδες. Αν μιλούσα με Forthnet και δεν έβαζα....μέσο (κακώς μεν αλλά), θα έτριβα ακόμα στη Βιλαρίμπα και ένας Θεός ξέρει αν και πότε θα επανερχόταν το Internet.

    Εν κατακλείδι, στη χώρα αυτή, έχουμε τους πάροχους και τις υπηρεσίες που μας αξίζουν. Έχει πλάκα βέβαια όταν κάνουμε συζητήσεις περί quality of service και τα τοιαύτα, αλλά εντάξει. Όσο ζούμε ελπίζουμε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-09, 14:48
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 13:35
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-07, 20:08
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 14:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας