Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 113
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι δύο χρόνια τώρα με ISDN 64KBps. Ζω στην Νέα Σμύρνη. Εδώ και καιρό λιγουρεύομαι μια ADSL σύνδεση, αρχικά ήθελα 512, αλλά διαβάζοντας αρνητικά σχόλια εδώ στο φόρουμ και λόγω τιμής, διαλέγω 384. Μερικά ερωτήματα για τους ADSL experts που συχνάζουν εδώ.

    1)Ρώτησα τον ΟΤΕ και λέει δεν μπορώ να βάλω ADSL πάνω σε ISDN, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πρόβλημα θα έχει διορθωθεί σε 2 βδομάδες. Ξέρετε τίποτα για αυτό;

    2) Θα μπορώ στο μέλλον άμα/όταν/στην περίπτωση που φθηνήνουν οι τιμές να κάνω το 384 512 ή κάτι μεγαλύτερο;

    3) Τι modem να διαλέξω; USB ή Ethernet; Αν Ethernet, δεν έχω κάρτα δικτύου, ποιά θα ήταν μια καλή, φθηνή αγορά; Έχω έναν υπολογιστή και δεν σκοπεύω να κάνω δίκτυο με ADSL. Οπότε modem αρκεί.

    4) Να πάρω το modem απο OTE; Αν όχι, πού να αγοράσω και πώς να ξέρω ότι αυτό που θα αγοράσω κάνει;

    5) Είμαι στην HellasNet αι η συνδρομή μου τελειώνει 26 Ιανουαρίου. Πότε να αρχίζω τις διαδικασίες για απόκτηση της γραμμής.

    Σορι για τις πολλές ερωτήσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    1) BULLSHIT!!! (αυτή την ιστορία την ακούω 2 μήνες τώρα... μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά δε μας βλέπω να βάζουμε πριν το Φεβρουάριο -ομοιοπαθής, γαρ)

    2) Ξανακάνεις αίτηση (και καλό Πάσχα) και γίνεται η αλλαγή. Νομίζω πληρώνεις και κάτι κερατιάτικα

    3) Ethernet, φυσικά. Εγώ πήρα μία D-Link (2, βασικά) από το Πλαίσιο πριν καιρό με 13-14€ και έχει βγει μια χαρά.

    4) ΟΟΟΟΧΙ!! Για το γαμώτο και μόνο! (όχι οτι έχει μείνει και τίποτα καλό δηλαδή...)
    Χρειάζεσαι ένα ADSL modem Annex B (για ISDN, δηλαδή). Τώρα, αυτή δεν είναι απλή ερώτηση. Εξαρτάται τί χρειάζεσαι και πόσα είσαι διαθεσιμένος να πετάξεις... εε... δώσεις
    Διάβασε το forum. Έχει πολύ υλικό για το θέμα.

    5) Αν τη θές μέσα στο 2004, καλύτερα να αρχίσεις το συντομότερο δυνατό, γιατί ήδη εκκρεμούν αρκετές αιτήσης (μία εκ των οποίον και η δική μου), και με τον άψογο προγραμματισμό του πΟΤΕ, βλέπω να ξαναγεμίζει το DSLAM σε χρόνο dt³ (ΤΟΣΟ γρήγορα :P )

    Εναλλακτικά, αν καίγεσαι, μπορείς να αλλάξεις τη γραμμή σου σε PSTN (το έκανε ο Axilleass) και να βάλεις dsl εκεί πάνω. Καλύτερα περίμενε 2 εβδομάδες να δούμε αν μας δουλεύουν (που μας δουλεύουν) και μετά σκέψου το.
    Περαστικά...
    God is omnimpotent

  3. #3
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Καταρχήν ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω dsl ακόμη, θα βάλω μάλλον εντός του μήνα. Απλά παρακολουθώ καλά το forum και σου μεταφέρω τα σχετικά.

    1) Δε το βλέπω για αληθινό.. Εγώ έχω isdn, αλλά προσανατολίζομαι ήδη στο να τη μετατρέψω πρώτα σε pstn και μετά να βάλω dsl. Αν το σκεφτείς ποτέ αυτό να ξέρεις οτι η μετατροπούλα κοστίζει 35 Ευρώ (μέσα το ΦΠΑ) και κάνει maximum (λένε..) στις 10 μέρες.

    2) Το ότι αλλάζεις αλλάζεις.. Σου κοστίζει όμως κάτι όταν αλλάζεις και γραμμή dsl. Π.χ. (Απ ότι έχω καταλάβει) από 256 σε 384 δε πληρώνεις τπτ (γιατί η γραμμή του ΟΤΕ παραμένει 384αρα). Οι γραμμές του ΟΤΕ είναι 384 512 και 1024 μέχρι στιγμής. (Πάντως αν κάνω λάθος έδω διορθώστε με, αλλά νομίζω πως 768 και 2048 δεν έχουμε στη χώρα τούτη, right?)

    3) Συμφωνώ με Lunacy,η USB ανοίγει δικά της threads -νομίζω- και θα έχεις πιο αργά pings. Στα καινούργια motherboards (αν έχεις) νομίζω υπάρχει σχεδόν πάντα on-board κάρτα δικτύου. Τώρα για το τι modem.. να ένα θέμα που έχει σκιστεί στα forum ! Ψάξε να δείς. Να λάβεις υπόψη σου σε τι dslam βρίσκεσαι πάντως (κάπου στο forum υπάρχει σχετικό post που λέει τη διεύθυνση με το pdf που περιγράφει σε τι dslam βρίσκεσαι. -Άμα έχεις πρόβλημα να το βρείς πες μου να στο στείλω σε e-mail-
    Πάντως, ταπεινή΄άποψη, νομίζω πως οι περισσότεροι θα σου πουν για zyxel modem, που (αν δε κάνω λάθος) είναι οκ και με όλα τα dslams.

    4) ο Οτε νομίζω δίνει ακόμη εκείνο το jetspeed 500 (της intracom πρέπει να είναι). Έχω ακούσει και καλές γνώμες γι αυτό, αλλά σαφώς όχι περισσότερες από τις κακές.. Μερικοί isp's σου δίνουν modem σε καλούτσικη τιμή, έχω ακούσει και για zyxel μάλιστα!

    5) Το γοργόν και χάρην έχει

  4. #4
    Το avatar του μέλους guru
    guru Guest
    1) Ρώτησα τον ΟΤΕ και λέει δεν μπορώ να βάλω ADSL πάνω σε ISDN, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πρόβλημα θα έχει διορθωθεί σε 2 βδομάδες. Ξέρετε τίποτα για αυτό;

    Δεν ξέρω πότε θα γίνει η αναβάθμιση του DSLAM της περιοχής σου. Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζζει.
    Αν πάντως αργεί και δεν μπορείς να περιμένεις, η λύση είναι να κάνεις την ISDN απλή PSTN ή (αν για κάποιο λόγο χρειάζεσαι το ISDN) να βάλεις καινούρια γραμμή. Όλα αυτά εφ' όσον υπάρχουν διαθέσιμες θύρες για PSTN (το σύνηθες)...


    2) Θα μπορώ στο μέλλον άμα/όταν/στην περίπτωση που φθηνήνουν οι τιμές να κάνω το 384 512 ή κάτι μεγαλύτερο;

    Ναι, και μάλιστα χωρίς κόστος για τη δική σου περίπτωση (προμήθεια της πρόσβασης απ' ευθείας από τον ΟΤΕ)!
    • Αλλαγή ταχύτητας:
    A. Για τη χονδρική διάθεση, ποσό ίσο µε το 50% του εκάστοτε τέλους ενεργοποίησης της χονδρικής
    διάθεσης της ADSL πρόσβασης.
    B. Για τη λιανική διάθεση, δεν θα υπάρχει τέλος.
    (Δες ΝΕΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ADSL ΓΙΑ FAST INTERNET (15/12/2003) [αρχείο pdf])
    3) Τι modem να διαλέξω; USB ή Ethernet; Αν Ethernet, δεν έχω κάρτα δικτύου, ποιά θα ήταν μια καλή, φθηνή αγορά;

    Καλύτερα Ethernet -- κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για να δεις τι έχει ειπωθεί. Οι κάρτες δικτύου είναι πάμφθηνες∙ απλά πήγαινε στο κοντινότερο κατάστημα υπολογιστών. Ενδεικτικά: e-shop, ΠΛΑΙΣΙΟ.


    4) Να πάρω το modem απο OTE; Αν όχι, πού να αγοράσω και πώς να ξέρω ότι αυτό που θα αγοράσω κάνει;

    Απ' ό,τι είδα (ΑDSL - ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΛΥΨΗΣ το κέντρο της Νέας Σμύρνης (210 93xxxxx) είναι SIEMENS. Τα μόντεμ της Siemens που δίνει ο ΟΤΕ (ΙSDN, PSTN) είναι ομολογουμένως αξιόπιστα. Είναι δική σου επιλογή λοιπόν αν θα πάρεις κάποιο απ' αυτά, ή από την αγορά (π.χ. Zyxel), κυρίως για φθηνότερες τιμές! Δες περισσότερα στο ADSL Hardware.
    • SIEMENS EFFICIENT SPEEDSTREAM 4000/4060 (86,40 €) [έχουν τελειώσει για ISDN]
    • SIEMENS SPEEDSTREAM 5100 ή 5100i (96 €)
    • SIEMENS NTi XPRESSLINKD PSTN ή ISDN (105,86 €)
    • SIEMENS SPEEDSTREAM 5400 ή 5400i (117 €)

    5) Είμαι στην HellasNet αι η συνδρομή μου τελειώνει 26 Ιανουαρίου. Πότε να αρχίζω τις διαδικασίες για απόκτηση της γραμμής.

    Όσο νωρίτερα μπορείς!

  5. #5
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Ωχ!! Ξαναμπήκα (για 3η-4η φορά) στο τρυπάκι!! Αν σε πετύχω πουθενά κακομοίρη μου CuBiCLe... :P :P
    Θα αρχίσω πάλι τα τηλέφωνα αύριο... πάνω που είχα ησυχάσει για λίγο καιρό!
    Θα σας ενημερώσω (Axilleass, να είσαι σε επιφυλακή. Η ομάδα μπορεί να αναλάβει δράση σύντομα :P )

    shakm αυτό που λές για 256 κλπ. δε μπορεί να το κάνει γιατί στη Νέα Σμύρνη παίζει μόνο αυτή η τάχα-μου-εταιρία που λέγεται πΟΤΕ. (Το ξέρει το πετσί μου!)
    Επίσης, στο Ελλάντα, έχουμε και 768 και 2048, αλλά, φυσικά, όχι μέσω πΟΤΕ (εδώ με τα 384άρια και πήζουν τα DSLAM). Η Vivo δίνει (ADSL) και η ΤΡ (SDSL) σε τέτοιες ταχύτητες.
    Όπως λέγεται στο forum, ή 384 έχεις, ή 512 έχεις ή 1024 έχεις, αν την έχεις από πΟΤΕ, είναι το ίδιο και το αυτό
    God is omnimpotent

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως ακριβώς κάνεις αίτηση...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Το πΟΤΕshop.gr ξέχνα το. Ακόμα και να γίνει η αναβάθμιση αύριο, θα τους πάρει μήνες να το ανανεώσουν. Δοκίμασε στο 134 και αν σου πούνε οτι είναι γεμάτο, πες οτι θες να την κάνεις anyway και ας περαστεί όποτε γίνει η αναβάθμιση. Μπορείς επίσης να πας και στο κατάστημα πΟΤΕ στη Νέα Σμύρνη και να κάνεις την αίτηση εκεί. Μη ρωτήσεις τί είναι το καλύτερο. Ό,τι και να διαλέξεις, κάποια πατάτα θα γίνει σίγουρα...
    Καλή δύναμη!
    God is omnimpotent

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης, κοίταξα τις περιοχές κάλυψης. Πράγματι η νέα σμύρνη είναι Siemens. Τι σημαίνει αυτό; Δεν ξέρω τι να κάνω. Απ'την μια μου λένε οτι θα έχει φτιαχτεί σε 2 βδομάδες, απο την άλλη μπορεί να λένε ανακρίβειες. PSTN δεν με βλέπω να βάζω πάλι οπότε τι κάνω;;;

    ΥΓ Το Siemens NTi XPRESSLINKD φαίνεται καλό. Είναι;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    egaleo
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    γυρνα σε pstn σε βλεπω το λογω να μη το κανεις :?

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η αλήθεια είναι ότι πάω πρώτη Λυκείου και οι γονείς μου δεν θέλουν να βγάλουν την ISDN, γιατί έχουμε τηλέφωνο ISDN (έχουμε 4 τηλέφωνα στο σπίτι και όλα βαράνε μαζί ), το Netmod δεν το χρησιμοποιώ, έχω ISDN modem για το ίντερνετ. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το σπίτι είναι δομημένο γύρω απο την ISDN. Έχει μόνο 2 πρίζες τηλεφώνου, κα η κατάσταση γύρω απο το Netmod είναι χαοτική. Το δωμάτιο μου είναι μακριά απο το 'mod και απο οποιαδήποτε πρίζα, το καλώδιο το χουμε περάσει μέσα απο τον τοίχο για να έρχεται στο δωμάτιο μου... Δεν έχουν όρεξη να ξεβολευτούν, καταλαβαίνετε.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    egaleo
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    σε 3 μέρες?για πότε λες? σε ποια περιοχή?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Lunacy Ειμαι παντα ετοιμος !! περιμενω εντολες και οδηγιες !!

    Εγω να συμπληρωσω μονο τα εξεις..
    1. Αυτα τα περι αμεσης αναβαθμισης μας τα λεει ο οτε εδω και 3 μηνες.. και αν τους περιμενα οχι dsl δεν θα ειχα.. αλλα μην μου ειχαν κοψει και το τηλεφωνο ακομη !!
    2. Θα μπορεις
    3. Μοντεμ : οχι απο τον οτε, ethernet, αν ειναι και ρουτερ ακομη καλυτερα.
    3. Μοντεμ (παλι ! ) ΜΗΝ το αγορασεις πριν σου βαλουν (ή να εχεις κατι το χειροποιαστο) την dsl , γιατι μπορει να την πατησεις σαν και μενα που ειχα παρει ωραια-ωραια ενα zyxel over isdn και μετα το πουλησα γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα !
    4. Οχι ειπαμε απο τον οτε !! αρκετα λεφτα μας εχουν φαει..
    5. Αμεσα !!

    Υ.Γ. 1. (ξανα ! ) Γραμμη : Γιατι σας εχει πιασει λυσα για over isdn ?? ΔΕΝ εχουν διαθεσιμοτητα εδω και 2-3 μηνες λεμε ! ! Οποιος θελει dsl καπως αμεσα ας αρχισει να προσαλατολιζεται σε pstn.. Εκτος και υπαρχουν σοβαρες (βλ. μεσον, γνωστος, κλπ..) πληροφοριες οτι οντως πλησιαζει η αναβαθμιση...

    Lunacy περιμενω συνθημα και φυγαμε.. Απανω τουυυυςςςςς !

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Χεχεχε! Χαίρομαι που το αίσθημα (καταστροφής) δεν έχει σβήσει

    Ώπα, τώρα CuBiCLe μου τα χαλάς... Ξέρεις πώς συνδέται το dsl modem;
    Πρέπει να μπεί ΠΡΙΝ το netmod. Όπως τα λές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο που έχετε περάσει από τον τοίχο για να το κάνεις, αλλά δεν θα έχεις τηλέφωνο στο δωμάτιο σου. Αν πάλι θες και τηλέφωνο στο δωμάτιο σου, πρέπει να περάσεις 2ο καλώδιο (τηλεφώνου).

    ΑΑ! Εκτός αν το καλώδιο που περάσατε έχει 4 καλωδιάκια μέσα. Οπότε σώθηκες
    God is omnimpotent

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CuBiCLe
    Η αλήθεια είναι ότι πάω πρώτη Λυκείου και οι γονείς μου δεν θέλουν να βγάλουν την ISDN, ... Δεν έχουν όρεξη να ξεβολευτούν, καταλαβαίνετε.
    Ok.. sorry !! Καταλαβα ! Λογοι ανωτερας βιας..!

    Ομως αυτο που λεει ο Lunacy ειναι αληθεια.. πως θα το κανεις ?? Το μοντεμ πρεπει να μπει πριν απο netmod και πριν αυτα , το spliter.. Μια λυση (ισως) να "ριξεις" στο δωματιο σου σημα dsl απο το spliter, και εκει να βαλεις το μοντεμ (αυτα αν ειναι οντως ξεχωριστη η γραμμη για το δωματιο σου και δεν ειναι παραλληλη με αλλα δωματια-μπριζες). Αλλα δεν θα εχεις τηλεφωνο.. -εκτος και εχεις καλωδιο 2 ζευγων.. Σε αντιθετη μπορεις να χρησιμοποιησεις κανα ασυρματο τηλφωνο ισως..
    Ολα παιζονται στο απο που ξεκιναει το καλωδιο που εχεις στο δωματιο σου.. και αν ερχεται απευθιας σε εσενα απο το Netmod.
    Αν υποθεσουμε τα χειροτερα.. Υπαρχει τροπος να φερεις ενα 2πολικο τηλ/κο καλωδιο απο το netmod μεχρι το δωματιο σου ???

    Προσοχη SOS !! : Μην αναφερεις ΠΟΤΕ τα ονοματα μας στους γονεις σου !! ουτε να τους πεις οτι σε συμβουλεψαμε για το οτιδηποτε !

  15. #15
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Μηπως τον βολευει καμια wireless λυση ??

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέλω να βάλω XP, αλλά έχω SATA σκληρό.
    Από c0ach στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-07, 00:47
  2. Εχω adsl αλλα θελω να βαλω Box
    Από karaLRS στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 11:02
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-05, 01:25
  4. Θελω να βαλω DSL αλλα... μπορω?
    Από Icebox στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-04, 19:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας