Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Απο μέσα Αυγούστου είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ και συγκεκριμένα του Connx με ταχύτητα 24 mbit..
    Στην αρχή συχρονιζόμουνα γύρω στις 22.000 και κατέβαζα 1.5 - 1.6 mb/sec το δευτερόλεπτο..
    Το att μου είναι 13 (όπως είδα με το speedtouch 585) και από τον ΟΤΕ όταν με πήρανε τηλέφωνο με μετράγανε 10db...
    To κακό ξεκινάει με το που με έφαγε ο πατέρας μου και βάλαμε connx-tv (που και δεν έχουμε δει λεπτό από το Σεπτέμβριο που το βάλαμε)...
    Συχρονίστηκα αυτομάτως στα 17.000 με άπειρα disconnects...
    Αφού επρηξά πολλά @@ στις βλάβες και στο ΟΤΕΝΕΤ με ριξανέ και αλλό και αρχισέ ναι μεν να είμαι στα 15000 αλλά να είμαι σταθερός να μην πέφτει και εβλεπά και ταχύτητες πάνω απο 1mb/sec...
    Εκεί μαλλόν κάποια ξεχασμένη δηλωσή βλάβης από παλλιά έκανε κάποιον να πάρει τηλέφωνο...
    Αφού του είπα οτι οκ συχρονίζω πολυ χαμηλά είμαι οκ, μου λεεί να μην στείλω δηλαδή συνεργείο να το δει; Εκεί από φόβο μπας και αυτοί που έρθουν πειράξουν τίποτα και τα κάνουν χειρότερα είπα όλα οκ και έμεινε εκεί...
    Την επόμενη μέρα από αυτό δεν είχα τηλέφωνο..
    Το νετ δούλευε καλυτερά από ποτέ μετά το connx-tv, αλλά τηλέφωνο γιοκ..
    Πήρα δήλωσα βλάβη και μετά είχα τηλέφωνο (από 2-3 ημέρες) και πλέον συχρονισμό στις 13.000....
    Τώρα όχι μόνο συχρονίζω εκεί, αλλά γενικά το νετ μου συμπεριφέρεται χειρότερα απο 1mbit...
    Aπο site κατεβάζω με 100kb/sec - 180kb/sec στην καλύτερη, ακόμα και από καλούς ftp και σε τόρρεντ με άπειρους seeders να πεταχτεί κοντά στο mb όχι για πολύ...
    Εκτός αυτού δείχνει γενικά την εικόνα του μπουκομένου δικτύου λες και έχω ανοίξει άπειρα τορρεντς, την στιγμή που μόνο firefox είναι ανοιχτός...
    Εκτός αυτού, τα πρωινά σχεδόν πάντα το βλέπω αποσυνδεδεμένο...
    Σκέφτηκα πρόβλημα modem (έχω το Belkin N1 Vision), αλλά και με το μόντεμ που μου δώσανε με το connx-tv (speedtouch 585) κάνει τα ίδια και χειρότερα...
    Το ίδιο το μόντεμ τρελλαίνεται μόνο του στα restarts....

    Τι μου προτείνετε να κάνω; Βασικά το θεωρώ λίγο κοροϊδία να έχω και καλά 24άρα και να μην μπορώ να κατεβάσω πάνω απο 180 Kb/sec....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    αποσυνδεσε τις τηλεφωνικες συσκευες και δες αν λειτουργει σωστα.

    Αν ναι τοτε για ψαξου λιγο για κανα χαλασμενο filter ή spliter

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το Conn-X TV σου δεσμεύει 4mbit με το που το λειτουργήσεις, γι' αυτό σου έδειχνει ότι κλειδώνει χαμηλότερα.

    Θα ήταν χρήσιμο να ποστάρεις τις τιμές που βλέπεις στο SNR Margin και το attenuation σε Downstream/Upstream.
    In the wild, there is no health care. In the wild, health care is, "Ow, I hurt my leg. I can't run. A lion eats me and I'm dead." Well, I'm not dead. I'm the lion, you're dead.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parantox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Conn-X TV σου δεσμεύει 4mbit με το που το λειτουργήσεις, γι' αυτό σου έδειχνει ότι κλειδώνει χαμηλότερα.

    Θα ήταν χρήσιμο να ποστάρεις τις τιμές που βλέπεις στο SNR Margin και το attenuation σε Downstream/Upstream.
    TO connx tv δεσμευει 4 Mbps. Αλλα δεσμευει απο αυτο που σου δειχνει το ρουτερ οτι συγχρονιζεις.Δηλαδη συγχρονιζεις στα 17?Αν εχεις ανοιχτο το Tv θα εχεις διαθεσιμα για ιντερνετ τα 13 (χοντρικα μιλαμε παντα)

    Δε δεσμευει ξεχωριστα 4 mbps τα οποια δε τα δειχνει καν το ρουτερ..Το εχω ακουσει και απο αλλου αυτο και δε ξερω πως εχει βγει τετοια ανακριβεια..
    Συγχρονιζει χαμηλοτερα γιατι εχει ψηλοτερα κλειδωμενο το snr για μεγαλυτερη σταθεροτητα..

    Το θεμα του φιλου ειναι αλλο ομως..Αν επιανε τα 15-17 δε νομιζω να διαμαρτυροταν..
    Δηλαδη να συγχρονιζει στα 15 να εχει για το ιντερνετ καθαρα 11 Mbps και οταν κλεινει το Tv να εχει διαθεσιμα και τα 15!
    Αλλα μας λεει οτι εχει φτασει η γραμμη του να ειναι σα 2 mbps..
    Καποιος πρεπει να το κοιταξει..
    Αν μπορει ο φιλος ας μας δωσει και κανενα στατιστικο της γραμμης να δουμε τι γινεται..

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    TO connx tv δεσμευει 4 Mbps. Αλλα δεσμευει απο αυτο που σου δειχνει το ρουτερ οτι συγχρονιζεις.Δηλαδη συγχρονιζεις στα 17?Αν εχεις ανοιχτο το Tv θα εχεις διαθεσιμα για ιντερνετ τα 13 (χοντρικα μιλαμε παντα)

    Δε δεσμευει ξεχωριστα 4 mbps τα οποια δε τα δειχνει καν το ρουτερ..Το εχω ακουσει και απο αλλου αυτο και δε ξερω πως εχει βγει τετοια ανακριβεια..
    Συγχρονιζει χαμηλοτερα γιατι εχει ψηλοτερα κλειδωμενο το snr για μεγαλυτερη σταθεροτητα..

    Το θεμα του φιλου ειναι αλλο ομως..Αν επιανε τα 15-17 δε νομιζω να διαμαρτυροταν..
    Αλλα μας λεει οτι εχει φτασει η γραμμη του να ειναι σα 2 mbps..
    Καποιος πρεπει να το κοιταξει..
    Χμ είχα την εντύπωση ότι το ρούτερ δε σου δείχνει τα δεσμευμένα του TV. Μάλλον είναι πιο λογικό αυτό που λες όμως. Τέλος πάντων...

    Κάτι άλλο, τα pings σου στην otenet πως είναι; Ενδεικτικά ρωτάω, απ' ό,τι φαίνεται κάτι παίχτηκε με τη διακοπή στο τηλέφωνο.
    In the wild, there is no health care. In the wild, health care is, "Ow, I hurt my leg. I can't run. A lion eats me and I'm dead." Well, I'm not dead. I'm the lion, you're dead.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι με άλλο Modem και το connx-tv ούτε καν συνδεδεμένο το έχω...
    Θα συνδεθεί μεθαύριο (με το δικό του modem speedtouch 585) μόνο και μόνο για El Classico....
    Θα σας στείλω τα στατιστίκα του Speedtouch γιατί το n1 vision δεν σου δείχνει στατιστικά... Μόνο τις ταχύτητες συχρονισμού...
    Το μόντεμ σου δείχνει γενικά σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις... Αν ανοίξω το TV από π.χ. download speed ιδεατό 1.5 mb/sec θα πήγαινα γύρω στο 1mb/sec...
    Επίσης έλεγξα 3 διαφορετικά splitter...
    1 της speedtouch που είχα απο παλλιά, 1 της ίδιας εταιρίας που είχε μέσα αυτό και ένα αγορασμένο crypto χωρίς να δω διαφορά με κανένα... 1 συσκευή έχω τηλεφώνου ουτώ η άλλως...
    Αυτή τη στιγμή το μόντεμ συγχρονίζει

    ADSL Status UP
    Downstream Upstream
    Data rate(Kbps)
    13304 863

    Το Upstream είναι πάντα στα 863.... το downstream παίζει...
    Και ένα τέστακι που μόλις έκανα τώρα χωρίς τορρεντς, χωρίς τπτ 5.30 ώρα
    Ακόμα και που αυτό το τεστ δείχνει έτσι, αν κατεβάσω από οπουδήποτε πάνω απο 200Kb/sec δεν θα δώ....

  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και κάτι ακόμα, στο τέστ στην αρχική σελίδα εδώ διαλέγοντας 12mbit το μεγαλύτερο μετά απο άπειρα τεστ ητανε αυτό
    Ταχυτητα καθαρη: 650
    μεικτη : 715
    Όλα τα άλλα ήτανε κάτω και από 512

  8. #8
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSL Connection

    Link Information

    Uptime: 0 days, 0:05:26
    DSL Type: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 14.066
    Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 18,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,5 / 14,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 39
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
    HEC Errors (Up/Down): 67.503 / 0



    Αυτά βλέπω από το speedtouch (575)..
    Παρατήρησα οτι το Line Attenuation από 13 που ήτανε την τελευταία φορά πήγε στο 18,5...
    (Up/Down) [dB]: 6,5 / 18,5
    Δεν ξέρω ίσως φταίει το crypto splitter σε σχέση με το speedtouch που είχα πριν (το χοντρό)

  9. #9
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά...

    Δήλωσα τα συχνά restart του speedtouch 585 και ήρ8ε τεχνικός και το αντικατέστησε...
    Μου φέρανε για αντικατάσταση το dautec tw263R4-A2

    Τι λέει το εν λόγω μόντεμ;

    Τα στατιστικά της γραμμής που δείχνει το bautec είναι αυτά:



    Downstream Upstream

    SNR Margin: 13.5 14.4 db

    Line Attenuation:15.9 9.3 db

    Data Rate: 13889 856 kbps

  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και πάλι,

    μετά το παραπάνω που είχα γράψει, ότι σε κάποια φάση είχα κανονικά νετ και όχι τηλέφωνα και δήλωσα βλάδη και με συγχρονίσανε ακόμα πιο κάτω έχω παρατηρήσει οτι κάποιες φορές όταν με παίρνουν τηλέφωνο και δεν απαντάω με πετάει έξω από το νετ...





    ΥΓ: Μήπως με ρίξανε που μου αντικατέστησαν το Thomson με το Bautec;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KD_AL : 15-01-10 στις 17:51.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν ρωτάς ποιο είναι καλύτερο, σίγουρα το Thomson. Για το πρόβλημα που έχεις τώρα με τις διακοπές δοκίμασε με άλλο φίλτρο.
    In the wild, there is no health care. In the wild, health care is, "Ow, I hurt my leg. I can't run. A lion eats me and I'm dead." Well, I'm not dead. I'm the lion, you're dead.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά splitter και με όλα το ίδιο πρόβλημα βγαίνει...

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KD_AL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά splitter και με όλα το ίδιο πρόβλημα βγαίνει...
    Τότε βάλε άλλο τηλέφωνο.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και πάλι...
    Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν χρησιμοποιώ καθόλου το connx-tv και συγχρονίζομαι χαμηλά με το profile του connx-tv πως μπορώ να το αλλάξω εγώ με DMT;
    Έβαλα το Speetouch 585 v7 γιατί το N1 Vision της Belkin δεν έχει telnet, αλλά το dmt δεν δούλευε... Mε το οrbmt δουλεύει, αλλά δεν ξέρω πως πειράζω..
    Πως πειράζω και τι τιμές να βάλω... Το connx-tv δεν το βάζω σχεδόν καθόλου... Υπερσπάνια...



    μόλις το έκανα και δεν υπάρχει ανοιχτό τίποτα...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κανείς;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η connx 24mbit πιανει μονο 4mbit
    Από doctor444 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-09, 12:21
  2. Από ΟΤΕ + CONNX σε άλλο πάροχο, ακύρωση CONNX
    Από tugito στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 20:02
  3. Χαμηλή ταχύτητα στο CONNX-24Mbit?
    Από filmmusic στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-08, 21:16
  4. 9107 κ ConnX 24Mbit
    Από pa_nick στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 17:33
  5. αγορα connx 8 mbit +router linksys wg54g
    Από spydj στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-08, 20:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας