Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    21114/1024 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    AVM Fritz!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 13.1(dB)
    Προσπάθησα να σετάρω ένα FritzBox Fon WLAN 7140 σαν DSL router (και όχι ADSL modem) για να μοιράσω μέσω WLAN, Virgin cable internet (UK). Σύνδεση στο internet την αναλαμβάνει ένα cable modem με ethernet.

    Συνδέω λοιπόν την Εthernet του modem με την Eth1 του Fritz, μπαίνω στο interface του fritz, επιλέγω "Use as Router", κάνω κάτι άλλες ρυθμίσεις που δεν θυμάμαι (δεν έβαλα κάπου isp settings) και...

    Α. Δεν μπορώ να μπω στο user interface του fritz. Ούτε με fritz.box ούτε 192.1681.1.1 oύτε 192.168.1.254.

    Β. ΕΧΩ ίντερνετ όταν συνδέω υπολογιστή μεσω του Εthernet hub του fritz (TCP/IP config automatic, IP assigned by DHCP). Βέβαια ο DHCP server άλλαξε assign pool, δίνει ip μορφής 213.107.112.xx και η default gateway δόθηκε 213.107.112.1. Φυσικά και δοκίμασα να μπω στο user interface μέσω 213.107.112.1, αλλά τπτ.

    Γ. ΔΕΝ ΕΧΩ ίντερνετ όταν προσπαθώ να συνδεθώ με WLAN και automatic TCP/IP settings. Συνδέομαι μετά απο κάμποση ώρα "με περιορισμένη ή χωρίς αξιοπιστία", αφού παίρνω IP (αλλά διαφορετικής μορφής 169.254.88.xxx, !!! κουλό!!!), αλλά δεν δίνει default gateway και DNS server). Λες και μέσω WLAN δεν λειτουργεί ο DHCP server.
    Όταν δε, βάζω manual TCP/IP settings του (Β), συνδέομαι κανονικά, αλλά και πάλι δεν μπορώ να μπω στο interface με οποιοδήποτε τρόπο και ΔΕΝ ΕΧΩ ίντερνετ.

    Oπότε 2 ερωτήσεις:
    1. Όποιοι έχουν συνδέσει το fritz μόνο ως router πάνω σε υπάρχον modem, τι ρυθμίσεις έκαναν? Χρειάζεται να βάλουν isp settings ή MAC Address του modem? Links, γνώμες, tutorial δεκτά, το manual παρότι 127 σελίδες δε με διαφώτισε.
    2. Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω factory settings so fritz? Hard ή soft reset? Πέρασμα νέο fw χωρίς να μπω στο interface (oυσιαστικά reinstall το 39.04.67, αυτό φοράει). Ένας τρόπος να ξαναμπώ στις ρυθμίσεις γτ την 1η φορά τις έκανα ψιλοκουτουρού. Ένας τρόπος για reset μέσω τηλεφωνικής συσκευής #991*15901590* απορρίπτεται

  2. #2
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Η default ip του fritz αν θυμάμαι καλά είναι 192.168.178.1 εκτός αν την έχεις αλλάξει.

    Γιατι απορρίπτεται το reset μέσω τηλεφωνικής συσκευής;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    21114/1024 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    AVM Fritz!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 13.1(dB)
    Επειδή δεν έχω πρόχειρο σταθερό τηλέφωνο, αλλά και να έβρισκα εδώ στην Αγγλία δεν έχουν τα στάνταρ RJ11. Σε όλα τους παράξενοι (ευρώ, οδήγηση, μπρίζες)

    Λοιπόν βρήκα το παρακάτω:
    "... Whilst this is an ADSL router (ενν. το Fritz!Box Fon WLAN 7140), it can also be configured for use with cable modems, or behind existing ADSL routers. In this mode, port 1 of the switch is converted to a WAN port and the ADSL port is disabled.
    The DHCP server by default reserves the range of 192.168.178.2 - 192.168.178.19 inclusive for use as static IP addresses, and will not serve these by via DHCP. This is very useful if you want to mix both DHCP and statically assigned devices within your network. If you do change the IP settings on the router and managed to lose the routers IP address, there is a fall back IP address available, 169.254.1.1. The router will always be accessible on this IP address, and if you manually configure your local computer to an IP within the same subnet- 169.254.1.2 for example, with a subnet mask of 255.255.255.0. You can then access the router via the web interface and reconfigure it back to a usable address. This may save you having to reset the router back to defaults (something you can do by plugging a phone into one of the FON ports and entering #991*15901590*).

    Δλδ σετάρεις το TCP/IP του Ethernet adapter του PC manual, δίνοντας IP 169.254.1.2, subnet mask 255.255.255.0 και default gateway 169.254.1.1, και τσουπ 169.254.1.1 στον browser και μπήκαμε ξανά στο user interface του Fritz. Όλα καλά μεχρι εδώ...

    ... Αλλά ξανά έκανα τις ρυθμίσεις στο Fritz (Advanced Settings -> Internet) και πάλι συμβαίνουν τα εξής:
    α. Έχω internet μέσω LAN 2-4 (η LAN1 είναι occupied από το RJ45 του cable modem, αλλά δεν έχω fritz user interface
    β. Δεν έχω internet, εχω interface (LAN)
    γ. Δεν έχω ιντερνετ με την καμμία, ό,τι και α κάνω μέσω WLAN.

    Όταν συνδέω τo cable modem κατευθείαν στο PC με ethernet (TCP/IP automatic) παίρνω τις ακόλουθες ρυθμίσεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netq.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  55,1 KB 
ID: 65337


    H σελίδα με τις ρυθίσεις μου στο interface είναι αυτή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  confige.jpg 
Εμφανίσεις:  116 
Μέγεθος:  127,8 KB 
ID: 65338

    ........Auto merged post: chemeng πρόσθεσε 96 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τελικά το έλυσα το θέμα.
    Στο operating mode επιλέγεις Establish own Internet Connection, στο Account information No Account information required και στο Connection settings Obtain the IP address automatically.
    Σίγουρα στις 10άδες δοκιμών που έκανα, είχα κάνει και αυτές τις ρυθμίσεις. Αυτό που δεν είχα κάνει και απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ σημαντικό είναι το reboot στο modem και στο router. Aφαιρούμε τροφοδοσία από pc/modem/router. Αποσυνδέουμε το RJ45 που συνδέει modem και router. Περιμένουμε 2-3 λεπτά και ανάβουμε το modem. Αφού συγχρονίσει, συνδέουμε το RJ45 μεταξύ modem και router και ανάβουμε το router, αφού bootάρει το router, ανοίγουμε το pc και συνδεόμαστε είτε με Εthernet είτε WLAN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 06-12-09 στις 03:26. Αιτία: Γραφικά εκτός ορίων

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι χάνεται με το hard reset στο router;
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 22:16
  2. Στατιστικά και άλλα με FritzBox 7140
    Από pathway στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 18:51
  3. Fritzbox 7140 AnnexA και Cryptload
    Από sakis111 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 10:01
  4. i-call και Fritzbox 7140
    Από gkagad στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 12:46
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 18:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας