Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα,
    εχω εναν παλιο υπολογιστη που τον χρησιμοποιω στο γραφειο. Ειναι P 3 στα 500 με μνημη 128. Τελευταια φορα που τον εκανα φορματ ηταν τουλαχιστον πριν 5-6 χρονια. Μεχρι τωρα ετρεχε με windows 2000 αλλα σκεφτομαι να του περασω μια πολυ ελαφρια εκδοση xp που βρηκα στο διαδικτυο επειδη απο οτι διαβασα θα ειναι καλυτερα. Πιστευεται καλα θα κανω ή να ψαξω να ξαναβρω τα 2000?
    Επιπλεον τα προγραμματα που κυκλοφορουν με τα οποια κανεις back up τους drivers του υπολογιστη και μετα το φορματ τους ξανακανεις restore κανουν δουλεια ή περισσοτερο δημιουργουν προβληματα? Και τελος ποιοι ειναι οι απαραιτητοι drivers που οπωσδηποτε πρεπει να βρω πριν το φορματ?Της μητρικης σιγουρα, αλλο..?

    ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Δεν νομίζω να τρέξει τα xp αλλα μπορεί.. το κινητό μου έχει μεγαλύτερο επεξεργαστή... τι το κρατάς αυτό το χρέπι?

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    αν θες βαλε ubuntu για πιο ελαφρι και δωρεαν με office και αλλα καλουδια μεσα
    http://ubuntu-gr.org/

  5. #5
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    +1 για το puppy ή το dsl (damn small linux) κ.α. παρόμοια distros.

    Αν θέλεις ωστόσο να δοκιμάσεις με XP θα σου πω τα ακόλουθα:
    Windows XP Professional System Requirements
    http://www.microsoft.com/windowsxp/sysreqs/pro.mspx

    Έχω ένα laptop με λίγο χειρότερα specs και τρέχει ικανοποιητικά XP+chrome ή opera (φυσικά χωρίς flash )
    Θα χρειαστεί αρκετή δουλίτσα με το nLite. Σημαντικό είναι να αφήσεις τα απολύτως απαραίτητα services για να κερδίσεις όσο το δυνατόν περισσότερη ελεύθερη μνήμη. Να έχεις fixed size στην virtual memory, να απενεργοποιήσεις οτιδήποτε έχει σχέση με το system restore, να μην έχεις antivirus (το ξέρω είναι ρίσκο αλλά τέτοια μηχανάκια δεν αντέχουν...)

    Τέλος, να βγάλεις οτιδήποτε είναι περιττό όπως themes, ήχους κ.α. για να μην επιβαρύνουν άδικα τον παππού σου.
    Δηλαδή σε γενικές γραμμές θα ρίξεις ΓΕΡΟ ξήλωμα

    Όσο για τους drivers δεν έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντας ένα από τα προγράμματα που αναλαμβάνουν να βρουν αυτόματα τους κατάλληλους και κάνουν backup. Βέβαια το πιο ιδανικό είναι να κατεβάσεις εσύ τους σωστούς και πιο νεότερους για μητρική (chipset) + κάρτα ήχου + κάρτα γραφικών και λοιπά περιφερειακά (modem, κάρτα δικτύου κ.α.)

    Όσο για το ubuntu 10.10 καλύτερα να το ξεχάσεις...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_...m_requirements
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TuRRiCaN : 17-01-11 στις 19:06.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    το σαββατοκυριακο θα δοκιμασω πρωτα μια πολυ κομμενη εκδοση των XP και αν δεν δω φως, θα προσπαθησω και με το puppylinux αν και θα μου φαει πολυ ωρα γιατι δεν ξερω τιποτα απολυτως απο linux. ελπιζω κατι να πετυχει απο τα δυο γιατι αλλιως θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για το cd των windows 2000 που ενας θεος ξερει που βρισκεται.
    παντως πηρα δυναμη απο τον TuRRiCaN που εχει καταφερει κατι παρομοιο.
    Νikosanagn δυστυχως ειμαι τις νοοτροπιας οτι αν δεν χαλασει κατι (και βεβαια μου κανει τη δουλεια μου) δεν αγοραζω καινουργιο. Μονο για το word χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντε και λιγο ιντερνετ, τα απολυτως απαραιτητα. Βεβαια θα αρχισω σιγα σιγα να ψαχνομαι για κανα μεταχειρισμνενο παλιο λαπτοπ ή notebook για το χρειαζομαι και αρα μαλλον δεν θα πολυχρησιμοποιω τον "παππου" πολυ.
    και παλι ευχαριστω

  7. #7
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teochatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    το σαββατοκυριακο θα δοκιμασω πρωτα μια πολυ κομμενη εκδοση των XP και αν δεν δω φως, θα προσπαθησω και με το puppylinux αν και θα μου φαει πολυ ωρα γιατι δεν ξερω τιποτα απολυτως απο linux. ελπιζω κατι να πετυχει απο τα δυο γιατι αλλιως θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για το cd των windows 2000 που ενας θεος ξερει που βρισκεται.
    παντως πηρα δυναμη απο τον TuRRiCaN που εχει καταφερει κατι παρομοιο.
    Νikosanagn δυστυχως ειμαι τις νοοτροπιας οτι αν δεν χαλασει κατι (και βεβαια μου κανει τη δουλεια μου) δεν αγοραζω καινουργιο. Μονο για το word χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντε και λιγο ιντερνετ, τα απολυτως απαραιτητα. Βεβαια θα αρχισω σιγα σιγα να ψαχνομαι για κανα μεταχειρισμνενο παλιο λαπτοπ ή notebook για το χρειαζομαι και αρα μαλλον δεν θα πολυχρησιμοποιω τον "παππου" πολυ.
    και παλι ευχαριστω
    http://puppylinux.org/main/Download%...%20Release.htm Δεν χρειάζεται τίποτα,είναι πολύ απλό.....ούτε drivers.... Θα πετάει το μηχάνημα.... http://www.youtube.com/watch?v=JSkzAbaaWBE

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teochatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    το σαββατοκυριακο θα δοκιμασω πρωτα μια πολυ κομμενη εκδοση των XP και αν δεν δω φως, θα προσπαθησω και με το puppylinux αν και θα μου φαει πολυ ωρα γιατι δεν ξερω τιποτα απολυτως απο linux. ελπιζω κατι να πετυχει απο τα δυο γιατι αλλιως θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για το cd των windows 2000 που ενας θεος ξερει που βρισκεται.
    παντως πηρα δυναμη απο τον TuRRiCaN που εχει καταφερει κατι παρομοιο.
    Νikosanagn δυστυχως ειμαι τις νοοτροπιας οτι αν δεν χαλασει κατι (και βεβαια μου κανει τη δουλεια μου) δεν αγοραζω καινουργιο. Μονο για το word χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντε και λιγο ιντερνετ, τα απολυτως απαραιτητα. Βεβαια θα αρχισω σιγα σιγα να ψαχνομαι για κανα μεταχειρισμνενο παλιο λαπτοπ ή notebook για το χρειαζομαι και αρα μαλλον δεν θα πολυχρησιμοποιω τον "παππου" πολυ.
    και παλι ευχαριστω
    Τι λές τώρα ; πόσο θα την πληρώσεις αυτή την έκδοση των xp ;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    cuprakatos υπαρχουν δυο επιλογες: ή να κατσω και να πιαστω με το nlite και με βασει τις κατευθυνσεις του
    TuRRiCaN (και των αντιστοιχων οδηγων που κυκλοφορουν) να φτιαξω μια εκδοση στα μετρα μου ή να χρησιμοποιησω μια απο τις δεκαδες που εχω βρει ετοιμες και μετα απο δοκιμες να κρατησω οποια μου κανει.Βεβαια σε καθε περιπτωση εχω γνησιο κλειδι ενεργοποιησης απο αλλον υπολογιστη που πλεον δεν χρησιμοποιειται.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπράβο που για κάθε περίπτωση έχεις αγορασμένα κλειδιά !! !

  11. #11
    Εγγραφή
    25-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ενα κλειδι εχω μονο που δεν χρησιμοποιειται, για την κανονικη εκδοση των xp. Ελπιζω να κανει και για την κομμενη εκδοση. Θα δειξει. Τελοσπαντων και παλι ευχαριστω οποιους απαντησαν στο προβλημα μου και βοηθησαν.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Αυτές οι κουτσουρεμένες εκδόσεις μόνο προβλήματα...έχουν..... Βάλε το Puppy που σου είπα,να βρεις την υγειά σου......................

  13. #13
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Τελικά εντάξει;
    Ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.
    Έχω ένα δεύτερο μηχάνημα (Ρ3 στα 700, 128 RAM), παλιό που δεν το αποχωρίζεται η σύζυγος με τίποτα. Για Word & Internet το θέλει. (Βέβαια εγώ δεν λέω τίποτα για να μην απασχολεί το δικό μου).
    Έβαλα μιά lite έκδοση των Windows XP, η οποία έιναι καλή. Θερίζει. Το πρόβλημα είναι οτι δεν περιέχει Internet Explorer και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμιά έκδοση, γιατι πετάει πάντα κατα τη διαδικασία ένα μύνημα σφάλματος.
    Το Firefox 3 δουλεύει, αλλά καταναλώνει πολύ RAM. Αν τυχόν ανοιχτούν 2-3 καρτέλες γονατίζει το σύστημα.
    Όσες εκδόσεις του Portable Internet Explorer 7 έχω δοκιμάσει δεν δουλεύουν σωστά. Έβαλα και Portable Internet Explorer 8, έπαιξε, αλλά μάλλον είναι βαρύ.
    Καμιά ιδέα;
    ......................

  14. #14
    Εγγραφή
    17-08-2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys AM-200
    Δε διαφωνώ με τα παιδιά για κομμένη έκδοση των XP.
    Αν και προσωπικά θα έβαζα ξανά τα Windows 2K. Είμαι βέβαιος πως είναι σαφώς πολύ γρηγορότερα από XP σε τέτοια μηχανήματα (έχω αρκετή εμπειρία).
    Αν θέλεις να βάλεις XP, θα πρότεινα να βάλεις ακόμα 256MB RAM (σύνολο 384MB) και θα πάνε πολύ-πολύ καλύτερα.
    Τα Win2000 είναι πολύ παλιά αλλά πολύ γρήγορα και αξιόπιστα. Αν δε σ' ενοχλεί η παλαιότητα μείνε. Αλλιώς XP με εξτρά καλούδια (πέραν των visual effects) που ελάχιστα θα χρειαστείς σ' αυτό το μηχάνημα.
    Βέβαια η λύση Puppy Linux είναι πολύ καλή και συστήνεται ανεπιφύλακτα, απλά ανέφερα το 2000vsXP σε περίπτωση που θέλεις να μείνεις με Windows.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Στα Windows 2000, μέχρι ποιόν Internet Explorer μπορώ να εγκαταστήσω;
    Ας πούμε τον 7 μπορώ να τον βάλω; Αν μείνω με τον 5 ή 6 (δεν θυμάμαι ποιόν έχουν), θα είμαι εντάξει για Internet;
    ......................

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλιός ραδιοφωνικός σταθμός
    Από Larry71 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 12:46
  2. Παλιος Η/Υ - 50 Eυρω
    Από clyde στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 16:35
  3. παλιός σκληρός
    Από klaris7 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 17:09
  4. Παλιός Υπολογιστής - LINUX
    Από skyliner34 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-07, 21:39
  5. Παλιός υπολογιστής
    Από portokalou στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας