Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    ΤΟ ξέρω έιμαι στόκος, αλλα τον ειχα ακι γραμμενο στο μανουαλ και αυτο μαλλον λειτουργησε υποσεινηδειτα "αθωωτικα" γηια την μνημη μου, με αποτλεσαμ να το ξεχασω και τωρα που δεν βρισκω το μανουαλ (5/1 το πεταξε η καθαριστρια..) να εχω μπελά!

    Υπάρχει τ΄ροπος να το βρώ με κάποιον τρόπο? μπορω να κάνω κατι άλλο? ( reset? και πώς)

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Υπάρχει. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά περιγράφεται στο Software Configuration Guide. Δες εδώ.
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Βάλε το ρουτεράκι στη σειριακή θύρα του PC και θα συνδεθείς με ένα πρόγραμμα όπως το minicom για linux και hyper-terminal για Windows.

    Μετά. Σβήσε το router άστο λίγο και ξαναξεκίνα το. Αμέσως μπες με το πρόγραμμα και στείλε ένα Break (όχι τη σοκολάτα το συνδυασμό πλήκτρων, δοκίμασε Break, Ctrl+C, διάβασε το man page του minicom - αν πάλι επιμένεις στη σοκολάτα δεν θα πω όχι )

    Αν τα καταφέρεις θα δεις το rom monitor prompt. Εκεί δώσε confreg 0x142 και μετά reset το ρούτερ.

    Μετά λογικά (αν δεν διακόψεις τη σειριακή σου σύνδεση) θα δεις το γνώριμο prompt του Cisco (αφού φυσικά bootάρει.... θέλει κάμποσο) χωρίς να ζητήσει pass και μπορείς να δώσεις και enable ελεύθερα. Άλλαξε το password (ή και όλο το configuration) BTW και στο τέλος "copy run start".

    A! Αν είχες τη δυνατότητα να το δεις (να έχεις δηλ. login στο cisco) μετά μπορείς να επαναφέρεις το configuration register στην αρχική του τιμή με config-reg 0xaaa. Αν δεν θυμάσαι την τιμή (και δεν μπορούσες να τη δεις) δεν είναι και του θανατά να μείνει στο 142(IMHO) αλλιώς σύμφωνα με το manual, συνήθεις τιμές οι 0x100 και 0x2100.

  4. #4
    Το avatar του μέλους delrules
    delrules Guest
    Μπορείς βέβαια να δεις και στο www.cisco.com. Αν βάλεις στο search πχ 836 password recovery θα σου δώσει ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις ώστε να επαναφέρεις το enable pass. Πάντως μόνο από κονσόλα μπορείς να το κάνεις αυτό. Προσοχη η διαδικασία διαφέρει από μοντέλο σε μοντελο, όπως και η τιμή του confreg (configure register)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξέχασα τον κωδικό στα Windows
    Από petros_ στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 17:53
  2. Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασης
    Από nelus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 07:46
  3. Ξεχάσα τον κωδικό, πως κάνω reset;
    Από akaliptosr6 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 20:57
  4. Ξέχασα τον κωδικό στο 530
    Από eleos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 16:34
  5. Ξέχασα τον κωδικό μου στη ΗΟL
    Από Martiniskiss στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-05, 03:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας