Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Κατ' αρχην να ζητησω συγνωμη γιατι ειμαι σιγουρος οτι ζηταω κατι το οποιο εχει ξανασυζητηθει. Διαβασα προηγουμενα νηματα, κυριως απο τον Tony_Montana αλλα ομολογω οτι στο τελος εμπλεξα τα μπουτια μου! Κατεβασα καποια προγραμματα οπως Subtitle Workshop και gspot αλλα δεν τα καταφερα τελικα....

    Λοιπον. Εχω μια σειρα απο avi αρχεια και τους αντιστοιχους υποτιτλους τους σε SRT μορφη. Θελω να τα γραψω σε DVD μεσω Super DVD Creator.Θα χρησιμοπουσα Nero (DVD-Βιντεο)αλλα δεν διαβαζει avi αρχεια και προφανως απαιτειτα επιπλεον μετατροπη.. Θα ηθελα καποιος να μου πει την σειρα των κινησεων που πρεπει να κανω, και με ποια προγραμματα ετσι ωστε να περασω τους υποτιτλους στα avi αρχεια και μετα να τα γραψω.

    Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Περιοχή
    Cabled...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 28.5(dB)
    Θα σου πρότεινα κάτι απλό-εύχρηστο και γρήγορο :

    AVISubtitler :
    http://dvd.stuff.gr/downloads/574-AVISubtitler.rar

    Εισάγεις την .avi ταινία σου, τους υποτίτλους σου και κάνεις save την ταινία ξανά,αυτή τη φορά με τους υπότιτλους ενσωματωμένους!
    W3lc0m3 to th3 Des3rT oF tH3 R3@L...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Σε περιπτωση ομως που υπαρχει προβλημα συγχρονισμου εικονας και υποτιτλων; Οσο κοιταξα αυτο το προγραμμα δεν εχει λειτουργια για το ποτε ακριβως ξεκινανε να "παιζουν" οι υποτιτλοι. Υπαρχει καποια λυση για αυτο;

    Οπως επισης απ' οτι εχω καταλαβει υπαρχει περιπτωση διαφορας στα frames. Με αυτο τι παιζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jpentz : 21-03-06 στις 17:19.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jpentz
    Σε περιπτωση ομως που υπαρχει προβλημα συγχρονισμου εικονας και υποτιτλων; Οσο κοιταξα αυτο το προγραμμα δεν εχει λειτουργια για το ποτε ακριβως ξεκινανε να "παιζουν" οι υποτιτλοι. Υπαρχει καποια λυση για αυτο;
    Subtitle Workshop κάνει και καφέ

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Δοκιμασα το AVISUbtitler. Εκανε γυρω στη 1.5 ωρα για μια ταινια 75 λεπτων(ειναι φυσιολογικο αυτο; ) και μολις τελειωσε και το ετρεξα δεν επαιζε. Ανοιγε το media player, εδειχνε μονο stills (δεν προχωρουσε μονο του, μονο χειροκινητα) και η ταινια ηταν χωρισμενη σε 4 καρε μπερδεμενα. Να πω βεβαια οτι ηταν ασχετη ταινια(ελληνικη) με τους υποτιτλους ππου περασα, αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο(Σωστα; )

    Any Thoughts?

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nyo R*
    Θα σου πρότεινα κάτι απλό-εύχρηστο και γρήγορο :

    AVISubtitler :
    http://dvd.stuff.gr/downloads/574-AVISubtitler.rar

    Εισάγεις την .avi ταινία σου, τους υποτίτλους σου και κάνεις save την ταινία ξανά,αυτή τη φορά με τους υπότιτλους ενσωματωμένους!

    ελεος...αυτο απλα βαζει ενα subtitle stream στο AVI...δεν πρεσσαρει υποτιλους φυσικα...

    ΣΤΟ ΘΕΜΑ...

    ΕΧΩ πει πολλους τροπους για να βαζεις υποτιτλους....
    1)το subtitle workshop ειναι must!!! ._

    εφοσον θες να κανεις dvd...για να μην μπλεκεις... http://www.vso-software.fr/products/convert_x_to_dvd/

    επισης μπορεις και με διαφορα προγραμματα AUTHORING να βαλεις υποτιτλους...
    1)IFOEDIT (υποστηριζει αρχεια *.sup για να τα φτιαξεις θες το srt2sup)
    2)Ulead DVD Workshop 2 (υποστηριζει αρχεια *.txt αλλα ειναι txt του δικου του φορματ...με το subtitle workshop μπορεις να μετατρεψεις srt αρχεια σε ulead dvd workshop2 subtitles)
    3)υπαρχουν και αλλα προγραμματα authoring που υποστηριζουν υποτιτλους
    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-..-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    ΤΕΛΟΣ
    μπορεις με το subtitler plugin του virtualdub να ενσωματωσεις υποτιτλους πανω σε μια ταινια...αλλα θελει reincoding...και αφου το κανεις η ταινια σου θα εχει παντα υποτιτλους...no turning back

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...02&postcount=3

    ΕΔΩ εχω γραψει πως ενωνουμε/κοβουμε υποτιτλους...το gspot χρειαζεται για αυτη τη δουλεια...
    μην μπερδευεσαι

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Περιοχή
    Cabled...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 28.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Montana
    ελεος...αυτο απλα βαζει ενα subtitle stream στο AVI...δεν πρεσσαρει υποτιλους φυσικα...
    Μη μας δείρεις κίολας.
    W3lc0m3 to th3 Des3rT oF tH3 R3@L...

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Το vso convertxtodvd είναι το καλύτερο για πέρασμα πολλών avi μαζί με υπότιτλους σε DVD.Είναι πανεύκολο στη χρήση και κάνει φοβερή δουλειά.Πρόσφατα έφτιαξα ένα dvd με 4 ταινίες μέσα παρακαλώ!!Και είχαν και πολύ καλή ποιότητα εικόνας και αρκετά καλή ήχου.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jpentz
    Δοκιμασα το AVISUbtitler. Εκανε γυρω στη 1.5 ωρα για μια ταινια 75 λεπτων(ειναι φυσιολογικο αυτο; ) και μολις τελειωσε και το ετρεξα δεν επαιζε. Ανοιγε το media player, εδειχνε μονο stills (δεν προχωρουσε μονο του, μονο χειροκινητα) και η ταινια ηταν χωρισμενη σε 4 καρε μπερδεμενα. Να πω βεβαια οτι ηταν ασχετη ταινια(ελληνικη) με τους υποτιτλους ππου περασα, αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο(Σωστα; )

    Any Thoughts?

    Το AVISUbtitler είναι μάπα Και εμένα τα ίδια μου έκανε.Με το convertxtodvd βρήκα την υγειά μου.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-11-2004
    Περιοχή
    Athina,labrinh
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Altec Telecoms
    Παιδια εγω το μονο που θελω να κανω ειναι το εξης:

    Μερικες ταινες που εχω στην αρχη ,πριν αρχισει η ταινια ..εχουν κατι γραμματα..του συντελεστες της ταινας κτλ. Οι υποτιτλοι που εχω γι`αυτες τις ταινιες οταν τους βαζω να παιζουν μαζι με τις ταινιες,αρχιζουν πριν αρχισει η κανονικη ταινια..απο εκει που παιζονται ακομα τα `σχολια` και οι συντελεστες της ταινιας.

    Το μονο που θελω να κανω λοιπον, ειναι να μετακινησω ολους του υποτιτλου πακετο προς τα μπρωστα.Τα διαστηματα μεταξυ τους ειναι μια χαρα,δεν θελω να τα πειραξω.

    Αυτο μπορει καποιος να μου πει πως να το κανω; Εχω το Subtitle Workshop 2.51

    επισης, ενω οταν ανοιγω τους υποτιτλους με το σημειωματαριο τους εμφανιζει κανονικα, στην ταινια του εμφανιζει αλαμπουρνεζικα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 02-04-06 στις 18:51. Αιτία: merge posts

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Against_all_odds
    επισης, ενω οταν ανοιγω τους υποτιτλους με το σημειωματαριο τους εμφανιζει κανονικα, στην ταινια του εμφανιζει αλαμπουρνεζικα!

    την ωρα που παιζεις την ταινια βγαινει ενα πρασινο εικονιδιο κατω δεξια στο ρολοι.Ανοιξε το και αλλαξε την γραμματοσειρα των υποτιτλων σε καποια Ελληνικη.

    Σχετικα με τους χρονους των υποτιτλων ανοιξε το subtitle workshop

    Πηγαινε
    Edit->Timings->Set Delay (αλλιως με Ctrl+D πας κατευθειαν)
    εδω διαλεξε το χρονο που θες για την καθυστερηση των υποτιτλων...σωσε και εισαι ετοιμος

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #13
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Ή μπορείς να κάνεις κάτι πιο πρόχειρο:Άνοιξε την ταινία με το bsplayer,φόρτωσε τους υπότιτλους και όρισε εσύ την καθυστέρηση ή επιτάχυνση των υποτίτλων μέσα απο το μενού του προγράμματος ή πατώντας ενώ παίζει η ταινία ctrl+right ή ctrl+left.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    Υπαρχει και οδηγος για το subtitle workshop
    εδω http://dvd.stuff.gr/forum/viewtopic.php?t=6160

  15. #15
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jpentz
    Κατ' αρχην να ζητησω συγνωμη γιατι ειμαι σιγουρος οτι ζηταω κατι το οποιο εχει ξανασυζητηθει. Διαβασα προηγουμενα νηματα, κυριως απο τον Tony_Montana αλλα ομολογω οτι στο τελος εμπλεξα τα μπουτια μου! Κατεβασα καποια προγραμματα οπως Subtitle Workshop και gspot αλλα δεν τα καταφερα τελικα....

    Λοιπον. Εχω μια σειρα απο avi αρχεια και τους αντιστοιχους υποτιτλους τους σε SRT μορφη. Θελω να τα γραψω σε DVD μεσω Super DVD Creator.Θα χρησιμοπουσα Nero (DVD-Βιντεο)αλλα δεν διαβαζει avi αρχεια και προφανως απαιτειτα επιπλεον μετατροπη.. Θα ηθελα καποιος να μου πει την σειρα των κινησεων που πρεπει να κανω, και με ποια προγραμματα ετσι ωστε να περασω τους υποτιτλους στα avi αρχεια και μετα να τα γραψω.

    Ευχαριστω προκαταβολικα!
    Καλημερα,

    και εγω το ιδιο προβλημα ειχα πριν λιγο καιρο και με βοηθησε ο Tony.
    Ακου:1) Καταρχας για να μην εχεις προβλημα συγχρονισμου υποτιτλων ταινιας να κατεβαζεις τους υποτιτλους που εχουν ακριβως τον ιδιο τιτλο π.χ SSSS.DVDSCRENER. XVID. DIAMOND να κοιτας να ειναι ακριβως το ιδιοη ονομασια του υποτιτλου (αν προκειται για ταινια απο torrent).
    2) Χρησιμοποιω το virtual dub με το plugin των υποτιτλων. Αν δεις εδω http://dvd.stuff.gr/forum/viewtopic.php?t=1882 θα καταλαβεις Εγω χρησιμοποιω τον δευτερο τροπο που αναφερει και γινονται ολα τελεια.3) Μολις ειναι ετοιμο το γραφω με το nero σε dvd και το βλεπω στην τηλεοραση μια χαρα.

    Επισης δες και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30503

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενσωματωση υποτιτλων σε αρχειο .avi?
    Από timkos στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 11:29
  2. εισαγωγή υποτίτλων με vobsub σε vlc
    Από newbaby στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 23:00
  3. Εισαγωγή υποτίτλων σε έτοιμο DVD
    Από eXORCIST_87 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-05, 02:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας