Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-03-2006
    Περιοχή
    Από δυαδικό σε δυαδικό κύτταρο μεταφέρομαι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κύριοι χαίρεται,
    Σας χαιρετώ ως νέο μέλος του forum και εύχομαι στο μέλον να βοηθηθώ καθώς επίσης και να βοηθήσω άτομα(μέσω μηνυμάτων στο forum) όσον αφορά τα θέματα που προβάλλονται γενικώς.Η τεχνολογία μας βομβαρδίζει συνέχεια(καθώς επίσης και με αναξιόπιστα προϊόντα),γιαυτό καλό είναι απο τις εμπειρίες του ο καθένας να μπορεί να εκφέρει γνώμη και βοήθεια.
    Λοιπόν κύριοι,θέλω να εγκαταστήσω ενα σύστημα καταγραφής καμερών καθώς επίσης και online παρακολούθηση αυτών. Έψαξα ώρες στο internet και διαπίστωσα οτι στο τομέα αυτό υπάρχουν τρείς τρόποι για να υλοποιηθεί.Ο 1ος τρόπος λέγετε Analog and Time Lapse systems και όπως το λέει και ονομασία προσφέρουν αναλογική υπηρεσία.Δηλαδή η τηλεόραση είναι αναλογική και δέχεται ενα video input.Ενδιαμεσα υπαρχει ένας multiplexer ο οποίος δέχετε τα video αρχεία απο κάθε κάμερα και τα στέλνει στο video input της τηλεόρασης.Αυτό το σύστημα το απορρίπτω γιατί δεν ζούμε πλέον στην δεκαετία του '80 κτλ.
    Ο 2ος τρόπος λέγετε DVR systems,τα οποία δεν είναι τιποτα αλλο απο ενα pc που διαθέτει μόνο το απαραίτητο λογισμικό καταγραφής και οτι άλλο είναι απαραίτητο για αυτή την δουλεία(απο την μεριά του hardware).To σύστημα αυτο προσφέρει πολλές υπηρεσίες όπως ζωντανή αναμετάδοση,απομακρυσμένη αναμετάδοση μέσω remote( Internet ) καταγραφή των αρχείων video στο σκληρό δίσκο και μάλιστα μπορούμε να ορίσουμε και εμείς πότε θα καταγράφη ή οχι(ποιά μέρα-ώρα κτλ.-δίαφορα σενάρια.),μας στέλνει ακόμα και mail σε περίπτωση alarm.To 2o αυτό σύστημα το απορρίπτω γιατι διαθέτω και θέλω ήδη ένα PC που να κάνει και άλλα πραγματα(να παίζει παιχνίδια για παράδειγμα κτλ.).Ενας άλλος λόγος είναι η τιμή του(αρκετά ακριβό).
    Ο 3ος και τελευταίος τρόπος ειναι αν διαθέτει ο καθένας pc να το εξοπλίσει με το κατάλληλο hardware και software και να αγοράσει τις κάμερες απο το εμπόριο.Η επιλογή της κάμερας είναι πολύ hot σημείο.Πολλά προϊόντα στη αγορά δύσκολο να διαλέξεις και να πιστέψεις τις αποδόσης της καθεμιάς.Λέω να εγκαταστήσω κάτι σε ip camera που διαθέτει και την δικιά της CPU ετσι ώστε χτυπώντας την ip της να βλέπω online τί παίζεται.Μέσω καλωδίων και router ή hub θα μου στένει και εύκολα τα αρχειάκια video που καταγράφει στο pc μου.Μεσω λογισμικού που έρχετε πακέτο μαζί με την κάμερα μπορο να επιλεξω και διάφορα σενάρια καταγραφής καθώς και τον χώρο αποθήκευσης στο PC(σκληρο δίσκο). Σκέφτομαι κατι σε wireless ip camera να το δοκιμάσω?μιλάμε για σημαντικό ζήτημα και αν κάτι δεν λειτουργήσει την έβαψα.Ποιά μάρκα να διαλέξω?Ποιά ιποστηρίζει και αξιόπιστο night vision? Μερικές προσφέρουν και Input/Output για σύνδεση με το σύστημα συναγερμου και αισθητήρων.Δεν ξέρω πραγματικά ποια καμερα να διαλέξω καθώς επίσης ενσύρματη ή ασύρματη τεχνολογία.Θα με βοηθούσε πολλή αν μου απαντήσετε απο δικές σας εμπειρίες.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πρέπει να σκεφτείς και άλλα θέματα, όπως θερμοκρασίες περιβάλλοντος, αντιβανδαλιστικά καλύμματα, ικανός αποθηκευτικός χώρος στους δίσκους του υπολογιστή. Επίσης, ανάλογα με το πρόγραμμα καταγραφής και θέασης, ενδεχομένως να συναντήσεις προβλήματα με τη διερχόμενη κίνηση από τον ενεργό εξοπλισμό (multicast πακέτα μέσα από switches).
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2006
    Περιοχή
    Από δυαδικό σε δυαδικό κύτταρο μεταφέρομαι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    • Οι περισσότερες δουλεύουν σε αυτές τις καιρικές συνθήκες: 0-50°C / 32-122°F, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.
    • Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο θα αγοράσω ενα σκληρό των 80, οπότε θα είμαι και εκεί ΟΚ.
    Αυτές οι καμερες , μιλαώ για τις ip cameres προσφέρουν συνήθως:
    • Ανάλυση: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
    • 10 επίπεδα JPEG image συμπίεση
    • XviD Video συμπίεση στην καταγραφή μέσω Microsoft Internet Explorer
    • Συμπίεση: High 80:1, Low 3:1
    Οπότε ούτε προβλημα multicast θα εχω,μικρά αρχεία είναι.Ή οχι?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Οι κάμερες αν δουλέψουν σε εξωτερικό χώρο, μπορεί να εκτεθούν σε ακόμη χαμηλότερες θερμοκρασίες. Υπάρχουν ειδικές θήκες με αντιστάσεις για να ανεβάζουν λίγο τη θερμοκρασία.

    Το μέγεθος των αρχείων δεν παίζει ρόλο. Ο τρόπος μετάδοσης είναι αυτός που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    19-03-2006
    Περιοχή
    Από δυαδικό σε δυαδικό κύτταρο μεταφέρομαι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Βασικά μια θέλω να συνδέσω στον έξω χώρο.Έχει δικό της κουτί.Καλή όμως η ιδέα σου να πάρω δικό μου...Πόσο κάνει ένα τέτοιο κουτί και πού θα το βρώ?
    Όσον αφορά το multicast, αυτές οι ip cameres προσφέρουν τα εξής στον τρόπο μετάδοσης:
    • Wireless 2.4 GHz 802.11b
    • Wired 10 BaseT or 100 BaseT Fast Ethernet
    • Removable Antennas (RP-SMA Connectors)
    • Integrated HTTP Server and FTP client
    • JAVA or ActiveX
    • Protocols supported: TCP/IP, ARP, FTP, HTTP, PING (Option) POP3,
    SMTP, SNMP, MIBII, Proxy Agent, BOOTP, DHCP, DNS, Telnet, etc.
    • Maximum Throughput: 6 Mbps
    Θα έχω πρόβλημα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritzbox 7140 και παρακολούθηση κίνησης και IP
    Από nm96027 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 12:02
  2. hol: Συνεργασία hellas online με Cisco για σύστημα DWDM
    Από harris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 11:28
  3. Ασφάλεια δεδομένων και παρακολούθηση απο παρόχους....
    Από Spanos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 17:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας