Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    ellada
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αγαπητοι κυριοι.
    Αρχες Οκτωβριου εκανα τις αιτησεις μου στην Forthnet για μεταφορα του υπαρχοντος αριθμου μου απο το double play Cyta σε Forthnet. Την Πεμπτη πηρα ημερομηνια αλλαγης απο την Forthnet στο δικτυο της για χτες 21-12-2009. Περασαν ηδη δυο μερες και ακομα ειμαι κανονικα στην Cyta. Σε κληση μου στην Forthnet μου ειπαν οτι δεν με εχει αποδεσμευσει ακομα η Cyta.
    Εν τελει, μετα απο ατελειωτα τηλεφωνηματα στο 13811 και 13877, μια υπαλληλος της Cyta μου περασε μια αιτηση διακοπης οπως ειπε μεσα στο συστημα και θα με καλεσουν αυριο απο το αρμοδιο τμημα.
    Ηθελα να ρωτησω για να μην ταλαιπωρηθω αλλο και εγω.
    1. Θελει καποια παραπανω διαδικασια?
    2. Ποσο καιρο θα παρει να "αποδεσμευτω'"?
    3. Η διαδικασια αυτη δεν επρεπε να γινεται αυτοματα με την αιτηση μου στην Forthnet και την αναλογη φορητοτητα?
    Πρεπει ο ιδιος ο πελατης να ειδοποιησει και την Cyta, αλλα να κανει και αιτηση στην Forthnet?

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοι κυριοι.
    Αρχες Οκτωβριου εκανα τις αιτησεις μου στην Forthnet για μεταφορα του υπαρχοντος αριθμου μου απο το double play Cyta σε Forthnet. Την Πεμπτη πηρα ημερομηνια αλλαγης απο την Forthnet στο δικτυο της για χτες 21-12-2009. Περασαν ηδη δυο μερες και ακομα ειμαι κανονικα στην Cyta. Σε κληση μου στην Forthnet μου ειπαν οτι δεν με εχει αποδεσμευσει ακομα η Cyta.
    Εν τελει, μετα απο ατελειωτα τηλεφωνηματα στο 13811 και 13877, μια υπαλληλος της Cyta μου περασε μια αιτηση διακοπης οπως ειπε μεσα στο συστημα και θα με καλεσουν αυριο απο το αρμοδιο τμημα.
    Ηθελα να ρωτησω για να μην ταλαιπωρηθω αλλο και εγω.
    1. Θελει καποια παραπανω διαδικασια?
    2. Ποσο καιρο θα παρει να "αποδεσμευτω'"?
    3. Η διαδικασια αυτη δεν επρεπε να γινεται αυτοματα με την αιτηση μου στην Forthnet και την αναλογη φορητοτητα?
    Πρεπει ο ιδιος ο πελατης να ειδοποιησει και την Cyta, αλλα να κανει και αιτηση στην Forthnet?
    Καλή Χρονιά,

    Σε περίπτωση που δεν έχει τακτοποιηθεί το αίτημά σας, παρακαλώ πολύ επικοινωνήστε έκ νέου στην ηλ. διεύθυνση complaints@hq.cyta.gr

    Ευχαριστώ πολύ

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-08, 13:07
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-08, 21:42
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-08, 15:54
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:42
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 14:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας