Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS
    θέλουν να έχεις μάστερ αλλά να πληρωθείς (1*)σαν να είσαι απόφοιτος λυκείου... εκτός της γελίας (2*) αναμονής για να ΒΓΕΙ κάτι, της γελίας (2*) απαίτησης χαζών δικαιολογητικών...
    ...το ότι πρέπει να είμαι πρώην φιλακισμένος,(3*)που έχει ξεφύγει από τα ναρκωτικά...ήδη στραγκισμένος (4*) από το άκαρπο ψάξιμο στην αγορά εργασίας) την εφορία που νομίζει έτσι κι αλλιώς ότι είσαι Πάσαρης (5*) και πάνω...που με κρατάν σε αυτό το Κ@ΛΟΧΑΝΙΟ (6*)(που είναι έτσι τα τελευταία 32 χρόνια...(και ο ηλίθιος έχω βγάλει και σημαία έξω σήμερα)(7*)
    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνάκιας, αλλά...
    1* πληρώνεσαι
    2* γελοίας
    3* φυλακισμένος
    4* στραγγισμένος
    5* Πάσσαρης
    6* Κ@ΛΟΧΑΝΕΙΟ

    Είναι προφανές οτι δε φταις εσύ αλλά η ελληνική "παιδεία" η οποία επαφίεται στα φροντιστήρια (παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία) - με αποτέλεσμα να παράγει "μη ανταγωνιστικούς" εργαζόμενους

    7* Η σημαία σε μάρανε ?

    ===>Το πρόβλημα είναι αλλού ! - πού 'ναι το πρόβλημα ο-έ-ο ? ? ?

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon
    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνάκιας, αλλά...
    1* πληρώνεσαι
    2* γελοίας
    3* φυλακισμένος
    4* στραγγισμένος
    5* Πάσσαρης
    6* Κ@ΛΟΧΑΝΕΙΟ

    Είναι προφανές οτι δε φταις εσύ αλλά η ελληνική "παιδεία" η οποία επαφίεται στα φροντιστήρια (παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία) - με αποτέλεσμα να παράγει "μη ανταγωνιστικούς" εργαζόμενους

    7* Η σημαία σε μάρανε ?

    ===>Το πρόβλημα είναι αλλού ! - πού 'ναι το πρόβλημα ο-έ-ο ? ? ?
    Αν μάθω δηλαδή να γράφω σωστά ελληνικά θα γίνει η ελλάδα καλύτερη;

    μήπως λέω, μήπως το έχεις παρακάνει λίγο με την ορθογραφία;
    Φιλικά

  3. #18
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Αν μάθω δηλαδή να γράφω σωστά ελληνικά θα γίνει η ελλάδα καλύτερη;
    Οχι. δεν θα γίνει καλύτερη η Ελλάδα, αλλά καλό είναι να γράφουμε ελληνικά (είναι άλλωστε απάιτηση του board )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    μήπως λέω, μήπως το έχεις παρακάνει λίγο με την ορθογραφία;
    Φιλικά
    λές ?

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon
    Οχι. δεν θα γίνει καλύτερη η Ελλάδα, αλλά καλό είναι να γράφουμε ελληνικά (είναι άλλωστε απάιτηση του board )

    λές ?
    Αν και είμαι offtopic, νομίζω οτι άλλο το να γράφουμε ελληνικά και άλλο το να πρέπει να είναι αντάξια για 20 στην εκθέση

    Εσύ πως θα ένιωθες;

    Ειναι σαν να βρώ εγω ενα πόστ σου που σου ξέφυγε κάτι και αντί να απαντήσω στο ερώτημα σου να σου το χτυπήσω οτι επείδη σου ξέφυγε ενα ε αντί για αι για αυτό και το πρόβλημα σου

  5. #20
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Μάλλον φταίω επειδή δεν ήμουν σαφής και ακριβής όπως θα 'πρεπε.

    Αν πίνεις κρασί... συμβάινουν αυτά

    Ηθελα να πω οτι το φταίξιμο δεν πρέπει να το ρίχνουμε σε κάτι "άυλο" (χμ... και αυτή η λέξη είναι κακιά), δηλαδή σε κάτι στο οποίο είμεθα αμέτοχοι (θέλω να πω οτι για τη γραφειοκρατία... φταίω και γω φταις και συ φταίνε κι οι άλλοι )

    Την Ελλάδα εμείς τη φτιάξαμε... όχι κάποιος γείτονας... οπότε, για κάθε τι "στραβό" είμαστε συμμέτοχοι

    γι αυτό και το ίσως αποτυχημένο παράδειγμα με τα ανορθόγραφα...

  6. #21
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Η Ελλάδα χάνει τη μάχη της ανταγωνιστικότητας
    Τόσο καιρό το παλεύουμε και ακόμα να τη χάσουμε οριστικά... Θέλει περισσότερη προσπάθεια!

    καλό είναι να γράφουμε ελληνικά (είναι άλλωστε απάιτηση του board)
    ελληνικά ή Ελληνικά;

  7. #22
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alerasta
    ελληνικά ή Ελληνικά;
    ελληνικά (με "μικρό" ε).
    Ελληνας - ελληνικά
    Γάλλος - γαλλικά
    Dslας - dslικά

  8. #23
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geras
    Ιδιαίτερα για το τελευταίο, η έκθεση σημειώνει χαρακτηριστικά ότι «το βαρύ χέρι του κράτους εξακολουθεί να επιβαρύνει πολλούς κλάδους, συμπεριλαμβανομένων εκείνων της ενέργειας και των τηλεπικοινωνιών». Συγκεκριμένα, η χώρα κατονομάζεται μεταξύ των «χειρότερων μαθητών» στους τομείς της Κοινωνίας της Πληροφορίας, των δαπανών για έρευνα και ανάπτυξη, του περιβάλλοντος για την έναρξη νέων επιχειρήσεων, της απελευθέρωσης των μεταφορών, των τηλεπικοινωνιών και των εταιρειών κοινής ωφελείας, της ενίσχυσης της απασχόλησης και της καταπολέμησης της γραφειοκρατίας.
    Οι μόνοι οι οποίοι αντιλαμβάνονται τα προφανή και ενδιαφέρονται για τη βιωσιμότητά μας εντέλει είναι οι ... «κακοί» ξένοι!

    Greece has a capitalist economy with the public sector accounting for about 40% of GDP and with per capita GDP 70% of the leading euro-zone economies. Tourism provides 15% of GDP. Immigrants make up nearly one-fifth of the work force, mainly in menial jobs. Greece is a major beneficiary of EU aid, equal to about 3.3% of annual GDP. The Greek economy grew by about 4.0% for the past three years, largely because of an investment boom and infrastructure upgrades for the 2004 Athens Olympic Games. Economic growth slowed to about 3% in 2005 and, Greece has not met the EU's Growth and Stability Pact budget deficit criteria of 3% of GDP since 2000. Public debt, inflation, and unemployment are above the eurozone average. To overcome these challenges, the Greek government is expected to continue cutting government spending, reducing the size of the public sector, and reforming the labor and pension systems.

    Το οποίο το βρίσκει κάποιος εδώ:
    http://www.cia.gov/cia/publications/...k/geos/gr.html



    Όπως προσθέτει, η Ελλάδα παραμένει τελευταία μεταξύ των παλαιών κρατών-μελών στον τομέα της καινοτομίας: κατέχει μία από τις χαμηλότερες θέσεις στις δαπάνες για έρευνα και τεχνολογία και την τελευταία όσον αφορά την πρόσβαση σε ευρυζωνικά δίκτυα, την οποία διαθέτει μόλις το 1% των νοικοκυριών της χώρας σε σχέση με 23% στην ΕΕ.
    Για να υπάρχει καινοτομία πρέπει να υπάρχουν καινοτόμοι σε θέσεις εξουσίας. Όταν η κυβέρνηση είναι κάτι «κουρασμένα παλικάρια» με αρτυριοσκλήρωση που το μόνο που αντιλαμβάνονται ως ανάπτυξη είναι «τσιμέντα παντού», πώς θα έρθει η καινοτομία; από μόνη της; (τρέμω όποτε ακούω τους γνωστούς «δολοφόνους» να μιλάνε ότι θα «αξιοποιήσουν» και θα «αναβαθμίσουν» μία περιοχή!)

    Αφού έχουμε το σκληρότερο συντηρητισμό στη σκέψη μας! Υπάρχει χώρος για καινοτομία; Αφού ακόμα και οι «προοδευτικοί» (τρομάρα τους!) απαγγέλουν πολιτικές θεωρίες αποδεδειγμένες στη πράξη ως μούφες. Κάποιοι μπερδεύουν τη καινοτομία με την ουτοπικο-παπαρολογία! Η φιλοσοφία του νηστικού, η επιστήμη του δημοτικού και η διοίκηση του μπούγιου!

    Πήγα σήμερα να δω την έκθεση πολιτική γελοιογραφίας. Μου έμεινε μία ξεκάθαρα στο μυαλό, σε σημείο που θα πάω με τη φωτογραφική για να την ανεβάσω.

    Δείχνει μία σκάλα που γράφει σε κάθε σκαλί από κάτω προς τα πάνω τα εξής:
    δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο - πανεπιστήμιο - διδακτορικό - έδρα ΑΕΙ.
    Πάνω στο τελευταίο σκαλί υπάρχει ένας τύπος που έχει ρίξει μία υποτελέστατη υπόκλιση και φωνάζει σε έναν τύπο που κάθεται σε ένα θρόνο ΠΟΛΥ πιο πάνω του:
    «χαίρε νηπιάρχη!»

    Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα στην Ελλάδα. Οι επαϊόντες είναι από κάτω και οι φελοί θριαμβεύουν. Η δικτατορία του ηλίθιου, η παντοκρατορία του αμόρφωτου και η αυθεντία της «πείρας» και της ηλικιοκρατίας.

    Πια καινοτομία; Το μόνο που ενδιαφέρει την δεινοσαυρική πολιτική και δημόσια διοίκηση είναι να πληρώσουν τις συντάξεις. Και ξέρεις γιατί; γιατί το σύστημα παιδείας στην Ελλάδα δεν ανατρέφει διεκδικητικούς και μαχητικούς ανθρώπους, αλλά δημιουργεί υποτακτικούς μπούληδες.

    Για να καταλάβεις τη ξεφτύλα μας, δες ότι μόνο οι συνταξιούχοι βγαίνουν πλέον στους δρόμους για να διεκδικήσουν το οτιδήποτε.

    Όσο οι νέοι ανέχονται να παίρνουν τα McJobs ακόμα και όταν έχουν διδακτορικά, να παίρνουν τα ψίχουλα και τα ξεροκόμματα και να αφήνουν τη διοίκηση σε ανθρώπους με τη πνευματική διαύγεια μπεκρή και τα οραματισμό ασθενούς με τερματική ασθένεια, τότε αυτή η χώρα θα είναι καταδικασμένη.

    Τα όρθια λείψανα που μας κυβερνούν δεν κάνουν ούτε πολιτική, ούτε οράματα.
    25% σε συντάξεις, 3% στη παιδεία. Έτσι για να έχουμε και τα νούμερά μας σωστά.

    Χαμηλότερη από το 25% είναι η διείσδυση έστω και του αργού Internet στην Ελλάδα.
    Από μία ηλικία και μετά το «γρήγορο» ζαλίζει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 26-03-06 στις 17:06.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #24
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon
    Είναι προφανές οτι δε φταις εσύ αλλά η ελληνική "παιδεία" η οποία επαφίεται στα φροντιστήρια (παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία) - με αποτέλεσμα να παράγει "μη ανταγωνιστικούς" εργαζόμενους
    Αν ήταν στο εξωτερικό για χρόνια, μπορεί να φταίει αυτό. Όταν γύρισα μετά από χρόνια κυκλοφορούσα με λεξικό στη τσέπη (και ακόμα κάνω λάθη). (btw αν δείτε κάποιο, στείλτε μου μήνυμα να το διορθώσω).

    Πάντως η πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια παιδεία έχει πάθει μεγάλη ζημιά από το γεγονός ότι δεν θέτουν ανώτατο ποσοστό συμμετοχής σε μία τάξη για τους ανθρώπους που δεν μιλούν συστηματικά τα ελληνικά και δεν έχουν βοήθεια στο σπίτι.

    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν εξετάσεις ελληνικής γλώσσας πριν την εισαγωγή στο δημοτικό. Εξυπακούεται ότι για να παρακολουθήσει κάποιο παιδί το σχολείο ότι θα πρέπει να μιλάει τουλάχιστον κάποια από το σπίτι του. Επειδή όμως αυτό δεν είναι πρακτικό, τουλάχιστον να θέσουν ένα ποσοστό.

    Αυτό θα βοηθούσε και στο να μην γκετοποιηθούν οι μετανάστες, αφού το σχολείο θα ήταν κριτήριο για το πού θα πάνε να μείνουν ώστε να μην ξεπεράσουν ένα ποσοστό. Σε ορισμένες περιοχές για παράδειγμα λέγεται ότι οι τάξεις είναι 80-90% παιδιά μεταναστών που δεν μιλάνε σωστά ελληνικά.

    Αναρωτιέμαι, το 20-10% των παιδιών εκεί που είναι έλληνες, τι ελληνικά μαθαίνουν;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #25
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    ...interesting

    Έκανα τόσα λάθη σε ένα τόσο μικρό κείμενο.

    Ίσως φταίει ότι γράφω σπανίως, ότι πάντα ήμουν των θετικών μαθημάτων και όχι των φιλολογικών ("και συγνωμηςγκιολαςναουμ") - δεν νομίζω να με έχει κάνει χειρότερο άνθρωπο πάντως, τουλάχιστον ξέρω τα περισσότερα (αν όχι όλα) από όσα έχω δει να ρωτάν στην TV κάτι χαζά παιδάκια, έχω διαβάσει και διαβάζω βιβλία κλπ.

    Να συμπληρώσω ότι δεν έχω πάει φροντιστήριο και ότι το βιογραφικό μου μόνο μη-ανταγωνιστικό δεν μπορεί να το πει κάποιος (αντιθέτως έχω ακούσει 5-6 φορές τη δικαιολογία του "καλύπτετε πολύ περισσότερο από όσο θέλουμε τη θέση" -εννοώντας "και άρα τυπάκο δεν έχει ελπίδα γιατί ακόμα και αν σε πάρουμε θα θες να φύγεις μέσα σε 15 μέρες").

    Ας μην ασχοληθώ αν ήταν άτοπη ή όχι η παρέμβαση σχετικά με το thread, αλλά στο ίδιο πνεύμα, να ρωτήσω, το "είμεθα" ανήκει στην Δημοτική;
    Αν ναι πάσο, αν όχι, δεν καταλαβαίνω το λόγο χρήσης της λέξης αυτής αφού υπάρχει αντίστοιχη στη Δημοτική (με άλλα λόγια σε αυτή την περίπτωση, αν διόρθωνα γραπτό θα ΕΠΡΕΠΕ να το σημειώσω ως λάθος).

    (και τώρα που μου πέρασε και ο δικός μου off-topic ξερολιστικός οίστρος, σας αφήνω να συνεχίσετε - πρέπει να το καταπολεμίσω εξάλλου, όταν κάποιος είναι ξερόλας πρέπει να είναι και σε θέση αντίστοιχη που να μπορεί να το κάνει χωρίς να τον στείλουν από εκεί που ήρθε - είτε αυτό αφορά κοινωνική σχέση, όπως πχ. εδώ στο forum, είτε επαγγελματική)



    ...το χειρότερο είναι ότι δεν έβαλα καν αλκοόλ στο στόμα μου...
    ---
    NLS

  11. #26
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Vivodi
    ρε παιδια ελεος με την ορθογραφια. Αν δεν εχει κανεις κατι σοβαρο να πει ,ας μην σχολιαζει ασχημα τουλαχιστον τον αλλο για τον τροπο κ τα λαθη που κανει!
    Το επιιπεδο κ η παιδιεα του Ελληνα βγαινουν κυριως απο αλλα πραγματα που δεν ειναι επι της παρουσης να αναφερθω.
    Οσο η Ελλαδα ειναι μια εξαρτημενη οικονιμικα χωρα κ δεν κανει σοβαρες επενδυσεις σε τομεις παιδειας, ερευνας μια ζωη θα κλεγομαστε. Πρεπει να δουμε τι ρολο (κ κυριως να μας πουν οι πολιτικοι μας) παιζει η Ελλαδα στον ιμπεριαλιστικο συνασπισμο της Ευρωπης, ποιος ευθυνεται για την μεγαλη αποβιομηχανιση της χωρας μας (την τελευταια 20ετια), την συρικνωση της εργατικης δυναμης τα τελυταια χρονια. Κ κυριως τη γραμμη εχουν παρει εδω οι δικοι μας απο της Βρυξελες δηλ η Ελλαδα αυτη την στιγμη δεν εχει να εξαγει τιποτα περισσοτερο απο λιγο θαλασσα κ ηλιο (βλ τουριστικη αναπτυξη) κ κανα αγροτικο προιον που κ αυτο πλεον ειναι αβεβαιο κατα το πσοσο θα συνεχιστε. Μεχρι εκει ειμαστε απο οτι φαινεται!
    ''Μια μόνο σκεψη με τρομάζει αληθινά, που πιο πολύ και από τον θάνατο φοβάμαι, μην κάνει έφοδο η ζωή μου ξαφνικά και εγω κοιμάμαι...''

  12. #27
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark00
    Πρεπει να δουμε τι ρολο (κ κυριως να μας πουν οι πολιτικοι μας) παιζει η Ελλαδα στον ιμπεριαλιστικο συνασπισμο της Ευρωπης,
    Imperium Europeum? Μπά! Emporium Europeum μάλλον!

    ποιος ευθυνεται για την μεγαλη αποβιομηχανιση της χωρας μας (την τελευταια 20ετια)
    Οι κακές σχέσεις κράτους - επενδυτών, οι κακές σχέσεις διοίκησης - παραγωγής, οι κακές σχέσεις δικτύου διανομής - πελατών.

    Όλες με ευθύνη ΚΑΙ των δύο πλευρών.
    Δηλαδή:
    - οι κόπανοι του κράτους με τους φαταούλες των επενδυτών.
    - οι άσχετοι και αψυχολόγητοι της διοίκησης με τους νταήδες των συνδικάτων,
    - οι κλέφτες της διανομής με τους ξενομανείς των πελατών.

    Από άποψη δυνατότητας να επικοινωνήσουμε λογικά και ευγενικά, νομίζω ότι είμαστε οι πλέον υποανάπτυκτοι άνθρωποι στο γνωστό σύμπαν. Πώς έλεγε η διαφήμιση: «βλέπεις Νίκας, είναι καλό;» εδώ είναι: «βλέπεις Έλληνα, είναι κάφρος!» Με μαθηματική ακρίβεια μόλις «παραγνωριστούν» θα χεσ... πατώκορφα.

    την συρικνωση της εργατικης δυναμης τα τελυταια χρονια.
    ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ εννοείς της εργατικής τάξης! κατά 1.5 εκκ ξένους και 600,000 τέως αστούς που έγιναν εργατικό πλεόνασμα.

    τη γραμμη εχουν παρει εδω οι δικοι μας απο της Βρυξελες δηλ η Ελλαδα αυτη την στιγμη δεν εχει να εξαγει τιποτα περισσοτερο απο λιγο θαλασσα κ ηλιο (βλ τουριστικη αναπτυξη) κ κανα αγροτικο προιον που κ αυτο πλεον ειναι αβεβαιο κατα το πσοσο θα συνεχιστε. Μεχρι εκει ειμαστε απο οτι φαινεται!
    Ο μόνος τομέας που ανθίζει είναι αυτός που δεν είναι υποχρεωμένος να υποστεί το άγαρμπο, άκομψο, άτεχνο, άμετρο, ανούσιο, ανόητο, ανωφελές, αναρμόδιο, ανεγκέφαλο, ανοργάνωτο ευρύτερο δημόσιό μας.

    Σωστά μαντέψατε, η ελληνική ναυτηλία!
    Επιβεβαίωση: οι γραμμές εσωτερικού που είναι υπό τον έλεγχο του κράτους μας έχουν τα ΧΑΛΙΑ τους. Όσοι πήραν τα λεφτά τους από την Ελλάδα, πήραν οποιαδήποτε σημαία και αντικατέστησαν την ελληνική και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την Ελληνική εφορία, πάνε καλά.

    Σημείωση: οι εφοπλιστές πάνε στο Λονδίνο, ΠΑΡΟΛΟ που οι φόροι εκεί είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ. Όμως, υπάρχει ένα συνετό, σταθερό, οργανωμένο ΚΡΑΤΟΣ που δεν έχει τη νοοτροπία: «α βγάζεις λεφτά; ΚΛΕΒΕΙΣ!»

    Ακόμα θυμάμαι τον Ελληνο-Αμερικανό που ήρθε εδώ να κάνει εταιρεία με υδροπλάνα για τουριστικούς σκοπούς! Μετά από 10 χρόνια προσπαθούσε ακόμα να βγάλει συμπέρασμα πώς θα στήσει την εταιρεία, αφού όλοι ήταν αρμόδιοι και όλοι αναρμόδιοι.

    Πολιτικό μήνυμα:
    Όταν το να κερδίζεις νόμιμα είναι ανέφικτο, τότε το κέρδος ανέφικτα γίνεται ή παράνομα ή άνομα. Όταν το να φτιάχνεις σταθερές εταιρείες σε κάνει στόχο των ορδών των νταβατζίδων, τότε οι εταιρείες γίνονται του ποδαριού.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Σε παγκοσμιοποιημενη οικονομια, υπαρχουν οι ανεπτυγμενοι (υψηλο κοστος ζωης, υψηλες τιμες προϊοντων) και οι λιγοτερο αναπτυγμενοι, δηλαδη αυτοι που εχουν χαμηλο κοστος ζωης, χαμηλο κοστος παραγωγης κτλ.

    Ομως ο ορθολογικος καταναλωτης στις ανεπτυγμενες χωρες θα προτιμησει ενα προϊον που κανει 3-10 φορες λιγοτερο και ας ειναι λιγο χειροτερο - εκτος αν υπαρχει ειδικος λογος να μην το κανει. Ετσι εχουμε φτασει στο σημειο, παραπανω απ'το 50% της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ παραγωγης να εχει συγκεντρωθει στην Κινα.

    Στη θεωρια, ο μονος τροπος για να μην υπαρχει συνεχης διαρροη πλουτου απ'τις ανεπτυγμενες στις λιγοτερο ανεπτυγμενες χωρες, (λογω εισαγωγων φθηνοτερων αγροτικων & βιομηχανικων προϊοντων), και κατ'επεκταση απωλεια του επιπεδου ζωης, ειναι οι ανεπτυγμενες χωρες να αναπτυξουν κατι που θελουν οι λιγοτερο ανεπτυγμενες - ωστε να φερουν τα εμπορικα ισοζυγια στα ισια. Αυτα υποτιθεται οτι ειναι branded προϊοντα ποιοτητος, υψηλη τεχνολογια κτλ..

    Στην πραξη ομως, αυτα αποδυκνειονται ακριβα ακομα και για τους ανεπτυγμενους λαους. Με τι χρημα λοιπον θα τα αγορασουν οι λαοι που δεν εχουν τοσα λεφτα?? Μπορει ενα 5% να εχει αποκτησει ενα σχετικο εισοδημα που να μπορει, αλλα αυτο αδυνατει να ισοφαρισει τις τεραστιες μαζικες εισαγωγες των ανεπτυγμενων. Ετσι λενε πχ οτι για να γινουν ανταγωνιστικοτερες οι δυτικες οικονομιες πρεπει

    -Να γινουν ποιοτικοτερες / τεχνολογικα ανεπτυγμενες
    -Να γινουν φθηνοτερες.

    Το πρωτο εχει αποδειχθει οτι δεν δουλευει γιατι οι μη-ανεπτυγμενοι δεν εχουν χρημα να εισαγουν προϊοντα. Πχ η Αμερικη ενω εχει μεγαλο πλεονεκτημα οσον αφορα brands, tech, computer hardware & software, entertainment κτλ εχει ταυτοχρονα τεραστια αρνητικα εμπορικα ισοζυγια καμποσες εκατονταδες δις $ / χρονο. Γιατι? Γιατι οταν εισαγει τεραστιους ογκους απο τα πιο ασημαντα προιοντα οπως χριστουγιαννιατικα στολιδια και κονκαρδες-σημαιες "I love america" μεχρι καθημερινο οικιακο εξοπλισμο - ολα made in china, δεν μπορει να ισοφαρισει ποτε σε εξαγωγες.

    Το δευτερο θα δουλευε αν υπηρχε μια στιγμιαια εξισωση μισθων αλλα με ταυτοχρονη μειωση και του κοστους ζωης. Το να μειωθουν οι μισθοι 10,20 ακομα και 40% δεν προκειται να κανει τιποτα - ακομα οι αλλοι θα ειναι μακραν ανταγωνιστικοτεροι. Απ'την αλλη ναι μεν θελουν να μειωσουν τους μισθους αλλα αν δεν μειωθει το κοστος ζωης, τοτε ο κοσμος δεν θα βγαινει ουτε για τα βασικα. Ομως αν μειωθει το κοστος ζωης τοτε μιλαμε για αρνητικο πληθωρισμο, δηλαδη για υφεση και "ξεφουσκωμα" => αλυσιδωτα "ποπ" στις φουσκες => κραχ.

    Με λιγα λογια, τιποτα απ'τα 2 δεν δουλευει, ουτε προκειται να δουλεψει - εκτος αν ενα ανεπτυγμενο κρατος εχει "βοηθεια" οσον αφορα τα εμπορικα ισοζυγια απο εξαγωγες φυσικων πορων που φερνουν το ισοζυγιο στα ισια. Αλλα ακομα και αυτα τα κρατη εχουν προβλημα γιατι στο τελος οι οικονομιες τους γινονται υπερβολικα εξαρτημενες απ'τους φυσικους πορους αντι για πραγματικη βιομηχανικη ή αγροτικη παραγωγη - πραγμα που σημαινει οτι το επιπεδο ανταγωνιστικοτητας που εχουν ειναι πλασματικο.

    Οσον αφορα τη χωρα μας, η πολιτικη αποφαση οπως εκφραζεται απ'την παρουσα κυβερνηση ειναι ταγμενη υπερ της σταδιακης εξαθλιωσης ωστε να γινουμε "ανταγωνιστικοτεροι" αλλα (δυστυχως για τον κοσμο) δεν υπαρχει και ταυτοχρονη εναρμονιση στο κοστος ζωης (που θα σημαινε ομως μειωση του ΑΕΠ - υφεση). Αυτο ειναι παρενεργεια ενος λανθασμενου οικονομικου μοντελου που βασιζει την "αυξηση του πλουτου" / αναπτυξη, στην τεχνητη διογκωση της αξιας αγαθων και προϊοντων. Ετσι ουσιαστικα αποτρεπεται η πραγματικη προσαρμογη σε ανταγωνιστικοτερο περιβαλλον χωρις πρωτα να εχει προηγηθει "ξεφουσκωμα" που σημαινει υφεση & κραχ.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λίγα σχόλια για την Αμερική , ο μόνος λόγος που δίνει τη δυνατότητα στην Αμερική να ευημερεί , δεν είναι ούτε οι ελεύθερες αγορές ούτε η ελεύθερη αγορά εργασίας, είναι το γεγονός ότι το δολάριο έχει status παγκόσμιου αποθεματικού νομίσματος. Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι οι άνθρωποι τυπώνουν χρήμα και ρουφούν την παραγωγή όλου του κόσμου επειδή το τύπωμα χρήματος δεν δημιουργεί πληθωρισμό. Το πετρέλαιο τιμολογείται σε δολάρια, οι κεντρικές τράπεζες αντιμετωπίζουν το δολάριο σαν το χρυσό και το μαζεύουν από τις αγορές.

    Ο λόγος της επίθεσης στο Ιράκ δε ήταν η αποκατάσταση της ελευθερίας ( για τους λίγο υποψιασμένους) ούτε ο έλεγχος των πετρελαίων(για τους περισσότερο υποψιασμένους) , αλλά η απόφαση του Saddam να αρχίσει πώληση πετρελαίου σε Euro και όχι σε δολάρια. Τι σημαίνει αυτό ? Σημαίνει ότι αν το υιοθετούσαν οι μεγάλες δυνάμεις του πετρελαίου όπως η Ρωσία ή η Σαουδική Αραβία , η Αμερική θα επέστρεφε πίσω στο 1927. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πλέον για ποιο λόγο ασχολούνται και με το Ιράν πλέον.Αποφάσισε να ξεκινήσει διαπραγμάτευση πετρελαίου σε Euro.

    ¨Οσο για την Ελλαδίτσα , απλά οι μέτριοι άνθρωποι θέλουν μέτριες κυβερνήσεις κι αυτές ψηφίζουν. ¨ολοι όσοι κατηγορούν τα χάλια μας εδώ μέσα θα πάνε πάααααλι να ψηφίσουν τα ίδια, είμαστε μαζόχες τελικά και το πιστεύω.Η κάποιοι εκεί πάνω πραγματικά είναι επικίνδυνα άσχετοι. ¨Η πουλημένοι , ή ένας συνδιασμός των παραπάνω.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν εξετάσεις ελληνικής γλώσσας πριν την εισαγωγή στο δημοτικό..
    Ειμαι περιεργος, τι αλλο θα πεις.... μηπως μια λοβοτομουλα? προληπτικα... για το καλο τους.

    Εξυπακούεται ότι για να παρακολουθήσει κάποιο παιδί το σχολείο ότι θα πρέπει να μιλάει τουλάχιστον κάποια από το σπίτι του. Επειδή όμως αυτό δεν είναι πρακτικό, τουλάχιστον να θέσουν ένα ποσοστό
    ....
    παντελως οφτοπικ και συγγνωμη για αυτο, αλλα εξετασεις απο το δημοτικο?
    Να ενα μηλο?
    Πι Πι το ....
    α)το λαδι?
    β)το παπι?
    γ)ο ασβεστης?
    δ)το μηλο?
    ΕΛΕΟC

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 14:32
  2. Χάνει διαρκώς έδαφος η ψηφιακή Ελλάδα
    Από psybases στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 20:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 19:11
  4. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-06, 16:43
  5. Μικραίνει το ψηφιακό χάσμα, υποστηρίζει η Παγκόσμια Τράπεζα
    Από sdikr στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-05, 02:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας