Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΔΙΑ
    Router
    AVM fritzboxfon7140
    SNR / Attn
    31,(dB) / 12(dB)
    αγαπητοι φιλοι,
    εδω και μερικα χρονια αντιμετωπιζω προβλημα με τη συνδεση μου.Μετα απο παρα πολλες δοκιμες και πειραματα δεν καταφερα να βγαλω ακρη.
    Μενω σε ενα χωριο 4 χιλ εξω απο την Κομοτηνη και εδω και τρια χρονια εχουμε dslam στο χωριο μας(φανταζομαι αυτα που απεσυρε ο οτε μετα την αναβαθμιση των κεντρων του 2048kbit/s-256kbit/s max).
    Παλαιοτερα ειχα δικτυο μεσω του κεντρου οτε Κομοτηνης με πολλα προβληματα συνδεσης αναμενομενα και αποδεκτα απο εμενα λογω αποστασης απο το κεντρο του.και στις δυο περιπτωσεις η συνδεση μεχρι το σπιτι μου γινοταν και γινεται με υπογειο καλωδιο που εγκατεστησα εγω λογω αδυναμιας του οτε να μου δωσει τηλεφωνικη γραμμη(μενω περιπου ενα χιλιομετρο εξω απο το χωριο,σε ενα αγροκτημα).Η γραμμη μου περναει μεσα απο πολλα χωραφια μεχρι να φτασει σε εμενα.
    Μεχρι στιγμης εχει τεσσερα κοψιματα απο διαφορα τεχνικα εργα που εγιναν κατα μηκος της διαδρομης και επισκευαστηκαν αλλα απο εμενα και αλλα απο τους τεχνικους του οτε με τον ιδιο τροπο (ρηιτνες,κλιπς κτλ).
    Πριν απο ενα μηνα αλλαξα και το κομματι καλωδιου απο την εισοδο του αγροκτηματος μεχρι το εσωτερικο του σπιτιου μου με θεαματικα αποτελεσματα στην ποιοτητα της γραμμης.Παρακατω δινω και εικονα της γραμμης οπως τη δινει ο φριτζ .παρολα αυτα αντιμετωπιζω μερικες μερες ενα προβλημα που αδυνατουν να λυσουν οι τεχνικοι του οτε (και Κομοτηνης και 1242),καποιες στιγμες μπαινει σε ενα λουπ αποσυνχρονισμων (αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια του φριτζ και υστερα απο λιγο δεν αναβει κανενα απολυτως λαμπακι σαν να εχει καει ο φριτζ)το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω αρκετη ωρα εκτος ρευματος και μετα το επανασυνδεω
    Μετα απο αυτα συνηθως συνχρονιζει αλλα οχι παντα.μπορει να περασουν και 2-4 ωρες για να μπορεσει να ηρεμησει ο φριτζ λες και τον εχει πιασει αμοκ,την ιδια στιγμη αν βαλω επανω στη γραμμη το μοντεμ που μου εδωσε ο οτε (sagem 2404) κανει ακριβως τα ιδια.
    Καθε ιδεα,βοηθεια δεκτη..........
    παιζει να υπαρχουν παρεμβολες απο μηχανηματα,πομπους,αναμεταδοτες, λαμπες φθοριου (εχω ακουσει παρα πολλα και δεν ξερω αν εχουν βαση ολα αυτα) ?
    ευχαριστω
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails fritz7140 dsl info.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα προβλήματα που αναφέρεις κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στις συνθήκες που αναφέρεις...
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο router να δεις μήπως είναι πιο σταθερό.
    Πιστεύω ότι έχεις αναβαθμίσει το firmware του fritz με την τελευταία version

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η γραμμή σου φίλε μου δείχνει πάρα πολύ καλή.Δεν δικαιολογείται τέτοιο πρόβλημα.Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με ένα Speedtouch585,τα οποία φημίζονται γιά τη σταθερότητά τους.Αν το πρόβλημα συνεχίσει,θα πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις (φυσικά την ώρα που δημιουργείται το πρόβλημα) τι μπορεί να σε παρεμβάλλει.Αν είναι πομπός θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να τον εντοπίσεις καθώς το φάσμα των συχνοτήτων είναι τεράστιο.Αν είσαι τυχερός και είναι γεννήτρια θα είναι πιό εύκολο.Ψάξε σε όλη τη διαδρομή του καλωδίου αν υπάρχουν κοντά εργοστάσια ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να σου δημιουργεί το πρόβλημα.
    Καλή τύχη.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΔΙΑ
    Router
    AVM fritzboxfon7140
    SNR / Attn
    31,(dB) / 12(dB)
    αγαπητοι συντροφοι,
    εχω την τελευταια εκδοση του firmware στον φριτζ , δεν εχω αλλο μοντεμ εκτος απο το sagem2404 για δοκιμες(κανει τα ιδια) και το υπογειο καλωδιο μου περναει μεσα απο χωραφια και διπλα δεν υπαρχουν εργοστασια.Οταν λες γεννητρια τι ακριβως εννοεις ? φανταζομαι οχι ηλεκτρικου ρευματος αλλα συχνοτητων ? πως μπορω να την εντοπισω ?
    μηπως οφειλεται σε κατι αλλο πχ μεσα στο καφαο του οτε ?
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέσα στο ΚΑΦΑΟ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι.
    Γεννήτρια εννοούσα ρεύματος,γιά συχνότητες τι να πω......
    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βρεις άκρη.Σε όλη τη διαδρομή του καλωδίου από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο έχεις ψάξει γιά κάτι περίεργο;Μπορείς να δανειστείς ένα Speedtouch γιά δοκιμή;
    Αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται τυχαία ή κάποιες συγκεκριμένες ώρες;

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz! BoxFon WLAN 7170 Annex A και VPN
    Από sv4ikz στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 18:50
  2. vpn και fritz 7140
    Από adschrlgr στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 21:13
  3. Fritz BoxFon 7140 ή Netfaster IAD;
    Από africa_twin στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-09, 21:26
  4. fritz 7140 και τηλεφωνία
    Από thanasvel στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 17:56
  5. Προβλημα με Voip σε Fritz!boxFon ΗΟL
    Από krumo στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-07, 00:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας