Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.519
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Mikrotik
    Καλημέρα σε όλους!

    ένας φίλος με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε οτι βρήκε μια αγγελία εργασίας για System Administrator σε μία μεγάλη εταιρεία και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...

    Ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια πόσα περίπου καθαρίζει ένας system administrator με προυπηρεσία 2-3 ετών σε αντίστοιχες θέσεις.

    Thank you all!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Και εγώ το έχω περιέργεια.
    Ξέρω τι παίρνει ενας DBA πχ σε τράπεζα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    εξαρταται
    1)απο μεγεθος επιχειρησης και αντικειμενο αυτης
    2)Ατομα στον ιδιο τομεα (ΙΤ)
    3)Αν ειναι προισταμενικη θεση (δινει λογο μονο στο boss)

    Μπορει να εισαι σε αυτη τη θεση σε εταιρια που εχει 2-3 ατομα στο ΙΤ και να βγαζεις 2000 και να εισαι σε πολυεθνικη με αλλους 20 στον ιδιο τομεα και να βγαζεις τα μισα.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.519
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Mikrotik
    Δηλαδή κατα μέσο όρο οι μιαθοί παίζουν γύρω στα 1500???

    Καθαρά μιλάμε πάντα...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εξαρτάται απο τις γνώσεις και την εμπειρία. Πχ εχω προυπηρεσία 15 έτη ως προγραμματιστής και άλλα 10 ως sysadmin, με εύρος Unix/Linux, δίκτυα, internet τεχνολογίες ειδικά σε open source, και λίγο απο Windows , και σαν DBA σε βάσεις Oracle (και με τις σχετικές εκπαιδεύσεις στην Oracle Hellas, 5 εβδομάδες έφαγα εκεί...). Για μένα θεωρώ ότι τα 1500 (καθαρά) είναι λίγα. Πολύ λίγα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ειναι πολυ λιγα

    Ξερω περιπτωσεις αδμινς σε μικρες εταιρειες αλλα με τα παντα στημενα σε Linux που ξεκιναει ο "μικρος" στα 2.800 και ο μεγαλος καθαριζει 4.000 (μικτα παντα) και το τμημα ειναι 4 ατομα και η εταιρεια συνολικα 50. Πλεον μπονους στο τελος του ετους.

    Ξερω αλλη εταιρεια πολυεθνικη, με 400+ ατομα με 3 ατομα στο ΙΤ, με ψιλοχαλαρο ημερησιο προγραμμα που καθαριζουν 3200-3500 μικτα συν κανενα 5.000 μπονους το χρονο.

    Δεν εχω αμεση σχεση με το συγκεκριμενο επαγγελμα. αλλα εχω περασει αρκετες συνεντευξεις και αυτη την περιοδο ειμαι παλι στο ψαξιμο (εδω και μερικους μηνες). Αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι (α) τι βυσμα έχεις (αν εχεις), (β) τι προυπηρεσια/εμπειρια εχεις, (γ) σε τι μαγαζι πηγαινεις.

    Εχω χασει δουλειες που ενω στο (β) ημουν μιλια μπροστα και το (γ) ειχε πολλες οικονομικες δυνατοτητες και παροχη πλουσιοπαροχου πακετου, στο (α) δεν ειχα και δεν εχω τιποτα. Και εχανα και χανω ακομα δουλειες απο βυσματα. Παιζει τεραστιο ρολο το βυσμα στις μερες μας, ιδιως στον ιδιωτικο τομεα, σε καλες θεσεις (οχι απαραιτητα διευθυντικες/προισταμενου) αλλα με ενδιαφερον αντικειμενο και καλες απολαβες.

    Επισης μεγαλο ρολο παιζουν οι παροχες. Υπαρχουν παιδουρια χωρις εμπειρια που σου τρωνε τη δουλεια γιατι δεχονται να παρουν 2.000 μικτα αλλα να τους δωσουν και ενα Corsa-κι με leasing και ενα κινητο 50 ευρω το μηνα και την βλεπουν μεγαλοστελεχη, σε θεσεις που οι απαιτησεις και τα ωραρια ειναι τετοια που μπαρουτοκαπνισμενος δεν θα πηγαινε με κατω απο 3.500 μικτα. Αλλα οι επιχειρησεις παιρνουν το ρισκο και ο πιτσιρικας με τα 1-2 χρονια σε ασχετη/γενικη προυπηρεσια θεωρει οτι ειναι θεος οταν φευγει απο τα 1400 μικτα της οποιας Ευρομπανκ.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Εχω ακουσει οτι στη forthnet οτι παιρνουν στα 1000-1500ε και εγω τα βρισκω πολυ λιγα για αυτο που κανουν,ολοκληρη η εταιρεια κρατιεται απο αυτους και παιρνουν 1000ε? κλασσικη ελληνικη μηζερια.
    ο διευθυντης να παιρνουν 10 χιλιαρα και αυτος που πραγματικα κανει την εταιρεια να δουλευει παιρνει 1000ε

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε θεσεις ΙΤ παιζει ρολο πλεον και η τηλεεργασια, και αν μπορει καποιος να δουλευει απο το σπιτι του θα παρει και χαμηλοτερο μισθο. Πλεον βλεπω πολλες θεσεις εργασιας με remote administrating και outsourcing σε χωρες οπως Ινδια και Κινα, που ειναι και οι μισθοι εξευτελιστικοι.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  9. #9
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    sebu τετοια λεφτα εχω ακουσει μονο σε τραπεζες η χρηματιστηριακες

    ........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε θεσεις ΙΤ παιζει ρολο πλεον και η τηλεεργασια, και αν μπορει καποιος να δουλευει απο το σπιτι του θα παρει και χαμηλοτερο μισθο. Πλεον βλεπω πολλες θεσεις εργασιας με remote administrating και outsourcing σε χωρες οπως Ινδια και Κινα, που ειναι και οι μισθοι εξευτελιστικοι.
    για το site του μπραρμπα μητσου μια χαρα ειναι ο τηλε admin αλλα για μια μεγαλη εταιρεια δεν νομιζω οτι αρκει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JERY : 04-01-10 στις 18:11. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Jery εγω οτι βλεπω λεω... και μπορει να ναι μια βολικη λυση για μικρες εταιριες ή για καποιους που θελουν φτηνα εργατικα χερια. Μην ξεχνας οτι μπορει να ειναι και μια δευτερη λυση εργασιας για καποιον που θελει ενα δευτερο εισοδημα.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    παντως παίζει ρόλο και η τοποθεσία. Πχ εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη, δεν έχει δουλειές και κατα συνέπεια δεν έχει λεφτά. Μισθοί της τάξεως των 3Κ και πάνω (μικτά) απο όσο ξέρω λίγοι παίρνουν, πάντα μιλώντας για υπάλληλους που δεν εχουν συγγενική σχέση με το αφεντικό.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    ωραια αυτα που γραΦΕΤΕ αλλα το παλικαρι εγραψε για εμπειρια 2-3 ετων και φανταζομαι οχι βυσμα. Οποτε αν ειναι να το βοηθησουμε να μεινουμε σε αυτα που ζηταει

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnvam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!

    ένας φίλος με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε οτι βρήκε μια αγγελία εργασίας για System Administrator σε μία μεγάλη εταιρεία και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...

    Ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια πόσα περίπου καθαρίζει ένας system administrator με προυπηρεσία 2-3 ετών σε αντίστοιχες θέσεις.

    Thank you all!
    Κατ' αρχή ο φίλος σου ξεκινάει λάθος, ο ίδιος πρέπει να καθορίσει πόσο αξίζει η δουλειά του και με πόσα χρήματα θα είναι ευχαριστημένος. Από κει και πέρα έχοντας καταλήξει στο ποσό που θέλει καλό είναι να αφήνει με τη στάση του τη δυνατότητα διαπραγμάτευσης, αν τελικά γίνει οικονομική πρόταση αποφασίζει. Από την περιγραφή ακούγεται σαν να μην έχει μιλήσει καν μαζί τους, η πρόταση συνήθως είναι 2-3 συναντήσεις μακρυά.

    Η δική μου εμπειρία είναι ότι 2-3 χρόνια δεν είναι προϋπηρεσία για μισθό πάνω από 1000-1200 χωρίς βέβαια να αποκλείεται η περίπτωση να βρεις περιπτωσάρες που δίνουν +3Κ (κυρίως εταιρίες έξω από πληροφορική/τηλεπικοινωνίες που βλέπουν το IT σαν μάγους).

    Η προσέγγιση του κάθε εργοδότη ποικίλει, κάποιοι έχουν ένα συγκεκριμένο budget για μια συγκεκριμένη θέση και προσλαμβάνουν με βάση αυτό. Άλλοι έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις και προκειμένου να τις καλύψουν φτιάχνουν το Budget της θέσης κατά περίπτωση (π.χ. θέλω τον καλύτερο σε tuning, δε θα πάρει τα ίδια με αυτόν που αλλάζει tapes στο backup).

  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται απο τις γνώσεις και την εμπειρία. Πχ εχω προυπηρεσία 15 έτη ως προγραμματιστής και άλλα 10 ως sysadmin, με εύρος Unix/Linux, δίκτυα, internet τεχνολογίες ειδικά σε open source, και λίγο απο Windows , και σαν DBA σε βάσεις Oracle (και με τις σχετικές εκπαιδεύσεις στην Oracle Hellas, 5 εβδομάδες έφαγα εκεί...). Για μένα θεωρώ ότι τα 1500 (καθαρά) είναι λίγα. Πολύ λίγα.
    Πραγματικά πολύ λίγα. Όπως και αυτά που δινουν στους καλούς προγραμματιστές. Τους θεωρουν ένα πράγμα ίδιο και με τους minimum effort
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JERY Εμφάνιση μηνυμάτων
    sebu τετοια λεφτα εχω ακουσει μονο σε τραπεζες η χρηματιστηριακες

    ........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........
    Γενικά σε τετοιες εταιρείες χρηματοπιστωτικού αντικειμένου ή παροχής συμβουλών

    ........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως παίζει ρόλο και η τοποθεσία. Πχ εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη, δεν έχει δουλειές και κατα συνέπεια δεν έχει λεφτά. Μισθοί της τάξεως των 3Κ και πάνω (μικτά) απο όσο ξέρω λίγοι παίρνουν, πάντα μιλώντας για υπάλληλους που δεν εχουν συγγενική σχέση με το αφεντικό.
    Και δουλειές να είχε παίζει ρόλο και το κόστος ζωής, η τοπική κοινωνία, οι τοπικές ανάγκες κτλ. Πχ άλλο τα 2000 μικτά στην Άρτα ή την Πάτρα και άλλο στην Αθήνα. Έχω περιπτώσεις φίλων και συγγενών που πέρνανε Χ στην επαρχία και με το που ήρθαν Αθήνα με Χ (γιατί δεν είχαν λάβει υπόψη τον παράγοντα ζωη στην Αθήνα) (αλλά θέλανε τη μεγάλη ζωή στην πρωτεύουσα) στριμωχτήκανε οικονομικά. Και αντίστροφα. Φίλους και συναδέλφους που τα παράτησαν και φύγαν από την Αθήνα που πέρνανε Χ και πήγανε στην επαρχία με Χ-Ψ (όπου Ψ ένα 15-20% κάτω) και ζούνε αρχοντικά και χωρίς το άγχος της Αθήνας.

    ........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnvam Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πήρε σήμερα τηλέφωνο ......... και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...
    Εδώ είναι το λάθος του. Αν δεν μπορεί ο ίδιος να κρίνει την ποιότητα της δουλειάς του, το συνολικό πακέτο που λέγεται Παντελής/Βαγγέλης/Θρασύβουλος (όπως λένε το φίλο σου) εαν ο ίδιος δεν έχει γνώση του επαγγελματικού του κλάδου/χώρου για να ξέρει τι απαιτείται και τι προσφέρεται και απο ποιους, εαν ο ίδιος δεν ξέρει τότε πάει στα τυφλά και θα φάει τα μούτρα του.

    Όπως δεν μπορείς να ζητάς 5.000 ευρώ μικτά και να αξίζεις για 3.000 γιατί τότε πετάς στα σύννεφα και θα γελάνε μαζί σου και μια ζωή θα αισθάνεσαι ο Ξανθόπουλος/αδικημένος του συστήματος, ούτε να ζητάς 1.500 και να αξίζεις 3.000 γιατί τότε μία ζωή θα σε εκμεταλλεύονται και δεν αναγνωρίζεις εσύ ο ίδιος την αξία σου.

    Ο άνθρωπος που έχει γνώσεις και εμπειρία και ξέρει να πουλήσει τον εαυτό του κατάλληλα, ξέρει και πόσα να ζητήσει και ξέρει και πως να τα "πάρει".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 04-01-10 στις 23:43. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτος μισθός ΙΤ
    Από x69pr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 15:06
  2. Μισθός Προγραμματιστή.
    Από lou.nick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-06, 11:05
  3. Βασικός μισθός?
    Από kostas80 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 12:53
  4. System Administrator Appreciation Day
    Από satel στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-06, 19:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας