Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 90
  1. #46
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitriskts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κι αλλιώς Νοέμβρη με Μάρτη βράδυ φεύγω και βράδυ επιστρέφω απ την δουλειά και παράθυρο δεν έχει στο computer room, το καλοκαίρι δε γυρίζω και κρύβομαι στο σπίτι για να γλιτώσω από την αφόρητη ζέστη.
    Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα, τουλάχιστον αυτών που δουλεύουν και το ζητούμενο πλέον είναι η καλύτερη ποιότητα ζωής, που στη χώρα μας είναι ανύπαρκτη.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  2. #47
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

    Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

    Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

    Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

    Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.
    Βλεπω ξερεις να γραφεις ελληνικα.
    Ειναι η ιδεα μου ή απλα δεν μπορεις να διαβασεις τα ελληνικα ;

    Ειπα-εγραψα εγω πουθενα για <<ιδεολογια>> ;
    Ειπα-εγραψα πουθενα οτι <<ζηταω τα ρεστα>> που μας βαζουν να δουλεψουμε και δεν μας αφηνουν να πινουμε φραπε ολη μερα ;

    Αλλα λεει η θεια μου, αλλα ακουνε τα αυτια μου.

    Αυτο που ειπα και θα το ξαναπω, ειναι οτι οι λαοι που ειναι σε ζεστα και ηλιολουστα κλιματα ειναι γενικοτερα πιο χαλαροι σε σχεση με τους σφιχτοκ@λους βορειους.

    Μαλιστα πριν απο λιγο εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο Discovery και πατηθηκα στα γελια διαβαζοντας το ποστ σου. Λες και το ειχα παραγγελια.
    Συγκεκριμενα "Discovery Mega Builders S02E03 Madrid's Big Dig". Λεει ενας απο τους υπευθυνους της εταιριας στο 20'50'' οτι οι Ισπανοι στη δουλεια (civil engineering) σε σχεση με τους Γερμανους ειναι "more relaxed" ενω οι Γερμανοι "show eagerness".
    Δεν το ειπα εγω αλλα ενας project manager μεγαλης εταιριας.

    Βρες ξενους (Γερμανους, Βρετανους, Νορβηγους) που να εχουν δουλεψει σε χωρες οπως Ελλαδα, Ισπανια, Πορτογαλια, Ντουμπαι κ.α. να σου πουν τη γνωμη τους για τους εργατες εκει.
    Εγω εχω μιλησει. Μιλα και εσυ και υστερα ελα να μας πεις.

    Τελος ασε κατα μερος τις επιθεσεις στην νοοτροπια μου, διοτι δεν εισαι σε θεση να ξερεις τη νοοτροπια μου.
    Αλλο τη νοοτροπια εχω και αλλο τι ισχυει στο κοσμο, μας αρεσει δε μας αρεσει.


    Φιλε που σκεφτεσαι να πας Γερμανια,

    Καλο θα ηταν να ξεραμε για τη δουλεια πας εκει, διοτι παιζει μεγαλο ρολο. Δεν ειναι ολες οι δουλειες στρωμενες με ροδοποεταλα στο εξωτερικο.
    Εμενα αυτο που μου αρεσει στο εξωτερικο ειναι οτι εχεις συγκεκριμενο ωραριο δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις.

    Να σου δωσω ενα παραδειγμα απο Ελλαδα: Φιλος μου δουλευει σαν ειδικευομενος σε Νοσοκομειο. Στη συμβαση του δε λεει πουθενα τι ωρα πρεπει να ειναι εκει. Απλα μιλαει για οχταωρο. Αποτελεσμα ; Αναλογα τα κεφια του καθηγητη, διοτι ως γνωστο καθηγητης σε ΑΕΙ = Θεος.
    Θελει ο καθηγητης να κανει επισκεψη 8 η ωρα το πρωι ; Εσυ θα πρεπει να πας στο Νοσοκομειο απο τις 0600 για προλαβεις να ετοιμαστεις. Ξυπνησε αργα ο καθηγητης ; Δεν παιζει προβλημα μπορει να πας και κατα τις 0730-0800 που αρχιζει και η βαρδια.
    Οτι θελει ο καθηγητης.

    Στο εξωτερικο (Σουηδια που ξερω) εχεις ωραριο. Δεν πας με τις ορεξεις-αυπνιες του καθηγητη. Α! αν σε κρατησει παραπανω το νοσοκομειο πληρωνεσαι στο ακεραιο. Εδω μπορει να σου ερθει 5 λεπτα πριν τελειωσεις και να σε κρατησει μεχρι τις 1800 ενω εσυ επρεπε να φυγεις 2+ ωρες νωριτερα. Δεν μετραει σαν υπερωρια και αν παραπονεθεις καλη τυχη στις εξετασεις ειδικοτητας. Θα σου χρειαστει.

    Με λιγα λογια αν εχεις ξεμπερδεψει με το διλημμα οικογενεια-φιλοι/εξωτερικο τοτε σκεψου τι θες, χαλαρα αλλα με λιγοτερα λεφτα και οτι αφεντικο σου κατσει ή πειθαρχια ισως περισσοτερα λεφτα και αυστηρα καθορισμενα διακιωματα-υποχρεωσεις ;

    Δικη σου η επιλογη, δικη σου και η ζωη.
    Δεν ειναι η Ελλαδα για ολους, οπως δεν ειναι και το εξωτερικο για ολους.
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  3. #48
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    κατά= κρύο ,συννεφιά , απομόνωση αποξένωση
    υπέρ= πολιτισμός , κράτος
    τα ζυγίζεις και βλέπεις

  4. #49
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενας γνωστος μου αποπειραθηκε να ζησει στο λονδινο...δουλεια της προκοπης δε καταφερε να βρει και ας ειχε εφοδια , με αποτελεσμα να επιστρεψει σα κυνηγημενος μετα απο 3 μηνες και φτωτοχερος κατα 5000 ευρο.

    Τωρα πια δεν ειναι η γερμανια οπως την δεκαετια του 80 και του 70 που πηγαν καποιοι απο εμας..δε μπορεις να στεργωσεις και να πετυχεις ευκολα.Αμα δε ξερεις τη γλωσσα δε σε σεβονται και σε θεωρουνε και εγω δε ξέρω τι.
    Η ανεργια επεισης και εκει αυξάνεται μην εχετε αυταπατες οτι οι πορτες ειναι ορθανοιχτες ...θαρρεις και εμας περιμενανε..

    Αποψη μου ειναι οτι αμα εχεις ξεπερασει τα 25 δε μπορεις να προσαρμοστείς εκει γιατι πολλα απλα ειναι ο ψυχολογικος παραγωντας στη μέση, ειδικα αν δεν εχεις ήδη καποιον συγγενη η κοπελα εκει να σε βοηθήσει.

    Υ.Γ Πάντως σχετικά με τον καιρό δεν θα ξεχάσω τον καθηγητή μου(που συμπαθούσε πολύ την Ελλάδα) , που μια μέρα βροχερή και σκοτεινή (έμοιαζε νύχτα έξω και ας ήταν 3-3.30 το μεσημέρι)με πέτυχε στο διάδρομο και μου είπε : "Βλέπεις τι γίνεται έξω ; Γι αυτό εμείς καθόμαστε και δουλεύουμε ολη μέρα .Τι άλλο να κάνεις με τέτοιον παλιόκαιρο. "
    Αυτο ηταν συγκινητικο....

    Spoiler:
    Αλλα ρε παιδια να σας πω κατι απλο...για να έρθουνε οι Ελλ και να επιλέξουν την Ελλαδα σα χώρο κατοικιας...ε κατι θα ξέρανε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Just_Nikos : 15-01-10 στις 07:34.
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  5. #50
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας γνωστος μου αποπειραθηκε να ζησει στο λονδινο...δουλεια της προκοπης δε καταφερε να βρει και ας ειχε εφοδια , με αποτελεσμα να επιστρεψει σα κυνηγημενος μετα απο 3 μηνες και φτωτοχερος κατα 5000 ευρο.

    Τωρα πια δεν ειναι η γερμανια οπως την δεκαετια του 80 και του 70 που πηγαν καποιοι απο εμας..δε μπορεις να στεργωσεις και να πετυχεις ευκολα.Αμα δε ξερεις τη γλωσσα δε σε σεβονται και σε θεωρουνε και εγω δε ξέρω τι.
    Η ανεργια επεισης και εκει αυξάνεται μην εχετε αυταπατες οτι οι πορτες ειναι ορθανοιχτες ...θαρρεις και εμας περιμενανε..

    Αποψη μου ειναι οτι αμα εχεις ξεπερασει τα 25 δε μπορεις να προσαρμοστείς εκει γιατι πολλα απλα ειναι ο ψυχολογικος παραγωντας στη μέση, ειδικα αν δεν εχεις ήδη καποιον συγγενη η κοπελα εκει να σε βοηθήσει.


    Αυτο ηταν συγκινητικο....

    Spoiler:
    Αλλα ρε παιδια να σας πω κατι απλο...για να έρθουνε οι Ελλ και να επιλέξουν την Ελλαδα σα χώρο κατοικιας...ε κατι θα ξέρανε..
    Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Δεν ειναι καιρος για τυχοδιωχτες. Η γερμανια δεν ειναι οπως παλιοτερα. Δυστηχως μετα το € τους εχει παρει απο κατω.
    Οσο για τη γλωσσα ειναι απαραιτητη. Καλα τα αγγλικα αλλα αντε πηγαινε σε ενα περιπτερο για παραδειγμα να παρεις τσιγαρα. Θα σε ρωτησει αν θελεις και κατι αλλο ή ποιο πακετο μαλακο ή σκληρο και θα κοιτας τον περιπτερα σαν χανος.
    Χωρις γλωσσα το ξεχνας. Δυσκολο και για δουλεια και διαβιωση. Τωρα αμα εχεις γνωστο και σε βαλει διπλα αυτο ειναι αλλο καπελο.
    Τα γερμανικα με λιγο κοπο μαθαινοντε. Δεν θα μιλας βεβαια σαν γερμανος αλλα θα σε καταλαβαινουν και θα τους καταλαβαινεις.

  6. #51
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει παει κανεις προσφατα να μας πει πως ειναι η ατμοσφαιρα εκει?
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  7. #52
    Το avatar του μέλους nan
    nan Guest
    γεια σας!
    θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα 'φιλοδοξο' σχεδιο που εχω στο μυαλο μου..
    να φυγω απ την ελλαδα,να παω στη γερμανια να δουλεψω οπουδηποτε,δεδομενου οτι γνωριζω μονο αγγλικα,με τα λεφτα που θα βγαζω να πληρωνω τα εξοδα μου και τη διαμονη,και να μαθαινω ταχυρρυθμα γερμανικα για να μπορεσω μετα απο κανα χρονο να κανω αιτηση σε δουλειες ανταξιες των σπουδων μου.
    πιστευετε οτι ειναι εφικτο?

  8. #53
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας!
    θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα 'φιλοδοξο' σχεδιο που εχω στο μυαλο μου..
    να φυγω απ την ελλαδα,να παω στη γερμανια να δουλεψω οπουδηποτε,δεδομενου οτι γνωριζω μονο αγγλικα,με τα λεφτα που θα βγαζω να πληρωνω τα εξοδα μου και τη διαμονη,και να μαθαινω ταχυρρυθμα γερμανικα για να μπορεσω μετα απο κανα χρονο να κανω αιτηση σε δουλειες ανταξιες των σπουδων μου.
    πιστευετε οτι ειναι εφικτο?
    εξαρτάτε τι εννωείς να δουλέψεις όπουδπηποτε. Αμα σου αρεσει η "περιπετεια" στην ζωή δεν θα βγεις χαμένη, ωστόσο εσύ ξέρεις τα όριά σου και τι μπορείς να κάνεις, το μοντέλο του μετανάστη που φευγει και όπου τον βγάλει η τύχει έχει εκλείψει, το θεμα είναι ότι θα χάσεις χρόνο απομακρυνόμενη από το αντικείμενό σου δημιουργόνταν ένα κενό στο cv σου. Και επισης εξαρταται τι αποθέματα χρηματικά έχεις, εαν εχεις κάποια στήριξη στην Γερμανία και εαν είσαι έτοιμη αν χριαστεί να απαρνηθείς το επαγγελμα που έχεις σπουδάσει και ίσως να ακολουθήσειςς κάτι άλλο.
    «Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει»
    Γιώργος Σεφέρης

    www.evansJourney.NET

    SingleFather.eu

  9. #54
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας!
    θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα 'φιλοδοξο' σχεδιο που εχω στο μυαλο μου..
    να φυγω απ την ελλαδα,να παω στη γερμανια να δουλεψω οπουδηποτε,δεδομενου οτι γνωριζω μονο αγγλικα,με τα λεφτα που θα βγαζω να πληρωνω τα εξοδα μου και τη διαμονη,και να μαθαινω ταχυρρυθμα γερμανικα για να μπορεσω μετα απο κανα χρονο να κανω αιτηση σε δουλειες ανταξιες των σπουδων μου.
    πιστευετε οτι ειναι εφικτο?
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις πρωτα τη δουλεια,σπιτι απο Ελλαδα και μετα να ξεκινησεις.
    Το να πας ετσι φλου ξεχασε το. Το να δουλεψεις οπουδηποτε για αρχη ειναι και αυτο δυσκολο για πολλους λογους. Το δοκιμασα προσωπικα και ηταν οτι χειροτερο.
    Τωρα οσο αφορα τη γλωσσα. Σε ενα χρονο θα μαθεις τα βασικα. Για να κανεις σοβαρο interview δεν φτανει.

  10. #55
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    εχω ζησει πολλα χρονια στη γερμανια, μια χαρα ειναι...
    να πας!
    ακομα καλυτερα στη διπλανη ολλανδια, που ολοι μιλανε αγγλικα και θα βρεις και πιο ευκολα δουλεια μεσω του αψογου τροπου που δουλευουν τα γραφεια ενοικιαζομενων εργαζομενων αλλα εκει θα εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα να βρεις σπιτι: δωματιο αν βρεις στο randstat (amsterdam, rotterdam, utrecht, den haag και τα περιχωρα) θα εισαι πολυ τυχερος...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 15-02-10 στις 23:20.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  11. #56
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας!
    θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα 'φιλοδοξο' σχεδιο που εχω στο μυαλο μου..
    να φυγω απ την ελλαδα,να παω στη γερμανια να δουλεψω οπουδηποτε,δεδομενου οτι γνωριζω μονο αγγλικα,με τα λεφτα που θα βγαζω να πληρωνω τα εξοδα μου και τη διαμονη,και να μαθαινω ταχυρρυθμα γερμανικα για να μπορεσω μετα απο κανα χρονο να κανω αιτηση σε δουλειες ανταξιες των σπουδων μου.
    πιστευετε οτι ειναι εφικτο?
    Εγω θα καθομουνα στα αυγα μου στη θεση σου.
    Στην αναβροχια καλο και το χαλαζι...
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  12. #57
    Εγγραφή
    17-02-2010
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10000/10000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας!
    θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα 'φιλοδοξο' σχεδιο που εχω στο μυαλο μου..
    να φυγω απ την ελλαδα,να παω στη γερμανια να δουλεψω οπουδηποτε,δεδομενου οτι γνωριζω μονο αγγλικα,με τα λεφτα που θα βγαζω να πληρωνω τα εξοδα μου και τη διαμονη,και να μαθαινω ταχυρρυθμα γερμανικα για να μπορεσω μετα απο κανα χρονο να κανω αιτηση σε δουλειες ανταξιες των σπουδων μου.
    πιστευετε οτι ειναι εφικτο?
    εφυγα πριν χρονια στην γερμανια και δεν το μετανοιωσα.μην ακους κανεναν. η ζωη ειναι μικρη για να δισταζεις.οτι και να κανεις φροντισε να το θελεις , εστω και αν αποτυχεις.η ζωη ειναι δικη σου και κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει το μελλον σου.

    κανεις δεν θα σου προσφερει εκατομυρια επειδη εισαι ωραιος . μονο αν το αξιζεις και δουλεψεις θα κανεις προκοπη στο εξωτερικο.

    ειδα πολλους ελληνες που νομιζαν οτι ηρθαν στην γη της επαγγελιας και οτι θα τους δοξαζαν τα σεραφειμ και τα χερουβιμ επειδη καταφεραν να φυγουν απο την πατριδα. ολοι αυτοι γυρισαν πισω φυσικα ποιο φτωχοι απο οτι ηταν στην ελλαδα.

    τα πτυχια μετρανε εδω στην γερμανια μονο για το επιπεδο της δουλειας που μπορεις να βρεις.φυσικα κανενας εργοδοτης δεν προκειται να σε κανει διευθυντη στα πρωτα 10 χρονια εργασιας οπως κακως κανουν στην ελλαδα οτι γινεσαι περνωντας ενα-δυο-τρια-δεκα πτυχια.

    χωρις δουλεια και προσφορα στην δουλεια και πανω απο ολα σωστη δουλεια πας χαμενος στην γερμανια.δεν θα σε θελει κανενας αν εισαι παπατζης .εστω και με δεκα πτυχια !!!

    μπορεις να δουλεψεις και να εισαι σωστος ? ελα , αλλιως κατσε στην ελλαδα και προσευχησου για το θαυμα η να περασει η κριση.

  13. #58
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από True Lies Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφυγα πριν χρονια στην γερμανια και δεν το μετανοιωσα.μην ακους κανεναν. η ζωη ειναι μικρη για να δισταζεις.οτι και να κανεις φροντισε να το θελεις , εστω και αν αποτυχεις.η ζωη ειναι δικη σου και κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει το μελλον σου.

    κανεις δεν θα σου προσφερει εκατομυρια επειδη εισαι ωραιος . μονο αν το αξιζεις και δουλεψεις θα κανεις προκοπη στο εξωτερικο.

    ειδα πολλους ελληνες που νομιζαν οτι ηρθαν στην γη της επαγγελιας και οτι θα τους δοξαζαν τα σεραφειμ και τα χερουβιμ επειδη καταφεραν να φυγουν απο την πατριδα. ολοι αυτοι γυρισαν πισω φυσικα ποιο φτωχοι απο οτι ηταν στην ελλαδα.

    τα πτυχια μετρανε εδω στην γερμανια μονο για το επιπεδο της δουλειας που μπορεις να βρεις.φυσικα κανενας εργοδοτης δεν προκειται να σε κανει διευθυντη στα πρωτα 10 χρονια εργασιας οπως κακως κανουν στην ελλαδα οτι γινεσαι περνωντας ενα-δυο-τρια-δεκα πτυχια.

    χωρις δουλεια και προσφορα στην δουλεια και πανω απο ολα σωστη δουλεια πας χαμενος στην γερμανια.δεν θα σε θελει κανενας αν εισαι παπατζης .εστω και με δεκα πτυχια !!!

    μπορεις να δουλεψεις και να εισαι σωστος ? ελα , αλλιως κατσε στην ελλαδα και προσευχησου για το θαυμα η να περασει η κριση.
    Καλα τωρα μην τα παραλεμε! Τα ιδια ειναι και στην Ελλαδα. Οποιος εχει ορεξη για δουλεια δεν παει χαμενος.
    Δεν θα σε κανει διευθυντη λογο το οτι εισαι ξενος. Αμα εισαι γερμανος κατα προτιμηση και μιλας καλα τη γλωσσα σε κανει. Ασ εισαι και ασχετος.

  14. #59
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα τωρα μην τα παραλεμε! Τα ιδια ειναι και στην Ελλαδα. Οποιος εχει ορεξη για δουλεια δεν παει χαμενος.
    Δεν θα σε κανει διευθυντη λογο το οτι εισαι ξενος. Αμα εισαι γερμανος κατα προτιμηση και μιλας καλα τη γλωσσα σε κανει. Ασ εισαι και ασχετος.
    στην Ελλάδα αμα θέλεις να δουλέψεις δεν πάς χαμένος αυτό να λέγεται, ωστόσο εαν φιλοδοξείς να γίνεις διευθυντής θα αντιμετωπίσεις ανούσιο ανταγωνισμό, με τον ρουφιάνο (ο καλύτερος διευθυντής ever στην Ελλάδα) καθώς και όποιος βγάζει καλά λεφτά και δίνει και στους ανώτερους του, αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία... καλή τύχη σου εύχομαι, εχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Γερμανία, την αγαπώ την Γερμανία αν και δεν ζώ στην Γερμανία, (αλλά ούτε και στην Ελλάδα πια)...
    «Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει»
    Γιώργος Σεφέρης

    www.evansJourney.NET

    SingleFather.eu

  15. #60
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος εχει ορεξη για δουλεια δεν παει χαμενος.
    Τί είπες φίλε μου;

    Μάλλον δεν έχεις εργαστεί ποτέ στην Ελλάδα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζωή στη Μ.Βρετανία
    Από dinap1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 05:43
  2. ADSL στη Γερμανία
    Από blackhill66 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 04:12
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 15:18
  4. Ζωη στη Σλοβακια. Εμπειριες?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-07, 03:20
  5. DSL στη Γερμανια...
    Από vpmech στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας