Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 90
  1. #1
    Καλησπέρα,
    Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
    Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
    Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Eχεις φιλους εκει;

    Ναι; Οχι;

    Αν πας και εισαι μονος σου, ειναι μανικι.

    Απλα, θα πας σε ενα διαφορετικο κοσμο. Θα χωρεσεις;

  3. #3
    Δεν έχω κανένα εκεί, θα είμαι ολομόναχος, αλλά όλο και κάποιους θα γνωρίσω στην αρχή.
    Δε λέω θα είναι αρκετά δύσκολα, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό όμως ευελπιστώ ότι θα πάνε καλά τα πράγματα στην πορεία.Με τη γλώσσα πιστεύετε θα υπάρχει μέγαλο πρόβλημα αν θα μιλάω μόνο αγγλικά μέχρι να αρχίσω να μαθαίνω τα Γερμανικά;

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    που στη Γερμανία; Καλή ιδέα είναι να κανονίσεις το εργασιακό πριν πας εκεί και μπεις σε έξοδα.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα φιλε
    They see me postin', they hatin'...

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ναι, ενοίκια και γενικά η καθημερινότητα είναι πολύ φθηνότερα, πλην Μονάχου το οποίο κυμαίνεται σε τιμές Αθήνας. Σε γενικές γραμμές οι Γερμανοί μιλούν πολύ καλά Αγγλικά, αν και πολλές φορές το παίζουν δύσκολοι, αλλά όχι όπως οι Γάλλοι. Πάντως Γερμανικά θα χρειαστείς στο χώρο εργασίας, αν πρόκειται για μικρή εταιρία. Στις μεγάλες με τα Αγγλικά είσαι ΟΚ. Όλα τα παραπάνω από φίλο που έζησε Γερμανία για 4 χρόνια κάνοντας το διδακτορικό του εκεί και διασταυρωμένα και από Γερμανούς συμφοιτητές μου. Όσον αφορά την ακρίβεια (ή καλύτερα τη φθήνια για να ακριβολογούμε ), το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος ως τουρίστας. Καλή τύχη
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #7
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Έχω τον αδερφό μου που ζει Γερμανία, δίπλα μου, δυο πήδους δρόμο και έχω πάει πολλές φορές.

    Συγκριτικά με Βέλγιο (Γαλλόφωνο μέρος), Λουξεμβούργο, Γαλλία οι Γερμανοί μιλούν πολύ περισσότερο τα Αγγλικά και γενικά είναι πολύ πιο εξωστρεφείς και κοινωνικοί - σε αντίθεση με κρατούντα στερεότυπα.

    Επίσης, η Γερμανία είναι σαφώς φθηνότερη από το Βέλγιο (!) και ασύγκριτα φθηνότερη από Ελλάδα.

    Αλλά διαφωνώ έντονα με όσους εδώ λένε πως δεν χρειάζεσαι Γερμανικά για να δουλέψεις. Δυστυχώς, εγώ θεωρώ πως χρειάζεσαι καλή γνώση Γερμανικών.

    Τούτων λεχθέντων πάντως, αν το έχεις όντως αποφασίσει να πας, τότε κάνε εντατικά Γερμανικά (δε νομίζω πως υπάρχουν εύκολες / δύσκολες Ευρωπαϊκές γλώσσες - απλά η κάθε μία έχει τις ιδιαιτερότητές της) να μπορείς βασικά να διαβάζεις / μιλάς / γράφεις.

    Παράλληλα, μπες στο διαδίκτυο και κοίταζε για job sites Γερμανίας και δες τι απαιτούνται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Net_Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;
    Αν ήξερα Γερμανικά θα έφευγα χθες! Έχω πάει αρκετές φορές και την έχω λατρέψει σαν χώρα και ειδικά τώρα που περιμένω να γίνω πατέρας δεν μπορώ να φανταστώ τα παιδιά μου να μεγαλώνουν εδώ, όταν υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και θα το θεωρούσα δώρο προς αυτά να μεγαλώσουν σε μια ανθρώπινη χώρα σαν τη Γερμανία.
    Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα, ακούω πολλούς που τους ενοχλεί το κλίμα, το κρύο, ο ήλιος που δεν υπάρχει, η νοοτροπία των Γερμανών κλπ. Εμένα προσωπικά όχι. Οπότε πρέπει να δεις και αυτή την πλευρά και φυσικά να έχεις υπόψιν σου πως οι βόρειοι με τους νότιους έχουν διαφορετική νοοτροπία. Εγώ θα επέλεγα το νότο, κάτι σε Μόναχο δε θα με χαλούσε!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά διαφωνώ έντονα με όσους εδώ λένε πως δεν χρειάζεσαι Γερμανικά για να δουλέψεις. Δυστυχώς, εγώ θεωρώ πως χρειάζεσαι καλή γνώση Γερμανικών.
    Δεν είπα ότι δεν χρειάζεσαι Γερμανικά. Το αντίθετο!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως Γερμανικά θα χρειαστείς στο χώρο εργασίας, αν πρόκειται για μικρή εταιρία. Στις μεγάλες με τα Αγγλικά είσαι ΟΚ.
    Και όταν εννοώ μεγάλες εταιρείες εννοώ Γερμανικές πολυεθνικές και όχι μόνο. Το τελευταίο το ξέρω και από ιδίαν μπύρα... εεε, πείρα ήθελα να πω!

    Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως τα Γερμανικά χρειάζονται, ακόμα και αν δεν πρόκειται να πας εκεί για δουλειά. Μακάρι να ήξερα...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Αν πας σε μεγαλη πόλη πχ Μοναχο Κολωνια θα βρεις παρα πολλούς Ελληνες ακομα και τυχαια σε δρομους παρκα προαστιακο μετρο κλπ.Επισης υπαρχουν ελληνικες καφετεριες ,εστιατορια και γενικοτερα στεκια.Επισης μιας και θα λειπεις απο τη πατριδα σαν αντιδραση μ οσους Ελληνες γνωρίσεις θα ερθεις πολυ κοντα.Το μειον ειναι οτι δεν εχει τον ήλιο και το φως της Ελλαδας και οτι νιώθεις οτι το εδαφος που πατας δε σου ανήκει.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H γερμανια δε παλευεται με τιποτα , ο ελληνας αν εχει μεγαλωσει ελλαδα δε μπορει να λειτουργησει στη γερμανια φυσιολογικα γιατι απλα εχει συνηθησει σε ρυθμους "klain main" οπως επεισης και ο καιρος εκει ειναι τελειως απαλευτος.Μονο και μονο η αναμνηση του καφε κατω απο τον ηλιο με τα φιλαρακια και το κουτσομπολιο φτανει για να καταρακωθει ψυχολογικα ο έλληνας εκει.

    Τωρα για τη φθηνια εγω διαφωνω, τα βασικα εξοδα οπως βενζινες,ενοικια,τσιγαρα κτλ ειναι φωτια και λαυρα.

    Τα γερμανικα χρειαζονται 100% εκτος και αν εχει καποια κοπελα-συγγενη που ηδη εργαζεται εκει και μπορει να σε μπασει στη δουλεια απο το παραθυρο.
    Εμενα ετυχε να απορριφθει βιογραφικο μου απο αιτηση εργασιας σε γερμανικη εταιρια στη θεσσαλονικη, με το προσχημα οτι επειδη θα συνομιλουσα συχνα με γερμανια, οι γερμανοι δε θα μιλουσαν αγγλικα μαζι μου ακομα και ηξεραν(απο αποψη)

    Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.
    To πιάσαμε

    Για όσους τους πιάνει το παράπονο στην ξενιτειά...

    Ενδεικτικό και του κλίματος των Ελληνικών κοινοτήτων στην Γερμανία

    http://vimeo.com/2121017

    Βασικά, αν παρεξηγιέστε με τα στερεότυπα που έχουν οι ξένοι για μας (οτι δλδ είμαστε ο λαος του ωπα-ωπα-μουζάκα-τζατζικι-σουβλακι), δείτε τι στερεότυπα έχουμε εμείς (ή μάλλον οι μετανάστες).

    Μεταξύ μας, και εγώ ετοιμάζω σιγά σιγά τα μπογαλάκια μου για Γερμανία μεριά...

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ μας, και εγώ ετοιμάζω σιγά σιγά τα μπογαλάκια μου για Γερμανία μεριά...
    Εγώ για Ελβετία, κι αν δε γίνει τίποτα με αυτά που έχω δει εκεί, Γερμανία ή Ολλανδία. Ε, του φούστη, σε κάποια από αυτές τις χώρες θα κάτσει η μπίλια στο τέλος.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Net_Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
    Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
    Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;
    Έχω αμφιβολίες για τα ενοίκια ! Όσο έχω ακούσει από γνωστούς ...
    Τα άλλα, όντως, πιο (έως πολύ ) φτηνά!! Από την δική μου εμπειρία - κουτά (λεγόμενη jumbo) pampers ActiveFit εκεί 15 € και εδώ 25 € !!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.
    Για τους Γερμανούν μιλάς? Δεν το είδα αυτό στην καθημερινότητά τους, το αντίθετο θα έλεγα!
    Συμφωνώ πάντως μαζί σου στο ότι ο Έλληνας δύσκολα θα προσαρμοστεί και όχι μόνο στη Γερμανία, αλλά σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα με νόμους κλπ.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζωή στη Μ.Βρετανία
    Από dinap1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 05:43
  2. ADSL στη Γερμανία
    Από blackhill66 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 04:12
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 15:18
  4. Ζωη στη Σλοβακια. Εμπειριες?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-07, 03:20
  5. DSL στη Γερμανια...
    Από vpmech στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας