Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να τα κάνεις και σε ιατρείο
    η μέθη δεν είναι τίποτα, δεν θέλει και κανά τρομερό εξοπλισμό
    Δεν ηθελα να τονισω ακριβώς αυτο, -δεν το ξερω αλλωστε αν πρεπει να γινεται ή οχι σε ιατρείο-, αλλά το γεγονος οτι ειχε προτεινει να γινει η διαδικασία χωρις καποιου ειδους αναλγητικου!

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω σε ιδιωτικό ειχα παει.. στο γνωστο ...στο Μαρούσι.. Εμεινα υπερ-ευχαριστημένη..
    Στοιχισε βεβαια κατι παραπανω, αλλά πηγα σε γιατρό-ιδιοφυία .. Τι να λεμε... Σουπερ..
    Η πλειοψηφία πάει στους καλύτερους γιατρούς (ή έτσι νομίζει), διότι ξέρουν να τα μπαλώνουν καλά ακόμα και γκάφα να κάνουν για να μη το παίρνει πρέφα ο ασθενής. Εγώ κρατάω πλέον σοβαρές επιφυλάξεις και δεν εμπιστεύομαι κανέναν τυφλά, διότι έχω καεί και από κορυφαίους καθηγητές πανεπιστημίου με τρελή εμπειρία ενώ αρχικά είχα φάει το παραμύθι ότι ήμουν τυχερός που πήγα σε αυτούς. Για παράδειγμα, γιατροί μικροί σε ηλικία μπορεί να σε παιδέψουν καταλάθος λόγω έλλειψης εμπειρίας, ενώ γιατροί μεγαλύτερης ηλικίας με τεράστια πείρα μπορούν να σε παιδέψουν λόγω α) υποτίμησης της κατάστασης (έχουν αντιμετωπίσει πολύ πιο σοβαρές καταστάσεις), β) έχουν μείνει πίσω και χρησιμοποιούν παλιότερες μεθόδους που γνωρίζουν & εμπιστεύονται καλύτερα που μπορεί να αποδειχθούν πιο επώδυνες, με μεγαλύτερο διάστημα ίασης κτλ.

    Κάτι αντίστοιχο έχω διαπιστώσει και στα ιδιωτικά & δημόσια νοσοκομεία. Έχω πετύχει καλό γιατρό σε δημόσιο και κάκιστο σε ιδιωτικό. Αυτό απλά μια παρένθεση όχι για το γιατρό σου, αλλά για δικές μου μέτριες προς κακές εμπειρίες (ευτυχώς λίγες) με "κορυφαίους" γιατρούς διεθνούς φήμης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν απο αυτόν, ειχα παει σε εναν αλλον, που μεχρι και κολονοσκοπηση εκανε στο ιατρειο του, και μαλιστα χωρις ουτε καν μεθη!!!!!!!!!!!!!!! Και μου ελεγε "ε μια μικρη ενοχληση θα νιωθεις, ισως πονας και ελαφρα" (για την κολονοσκόπηση αυτο).... αν ειναι δυνατον!!!!!!
    Δεν μου επιτρέπουν οι κανόνες του forum να ρωτήσω που αλλού μπορεί να το έχεις ακούσει αυτό.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ψυχάκια:
    Εγω ειχα παει σε αλλους 2 γαστρεντερολόγους πριν απο αυτον. Η μια ηταν με ασφάλεια, και μου ριξε το χαπικό (αντιβίωση και τα ρέστα) χωρις να μου γραψει την εξεταση. Φυσικα δεν τα πηρα τα φαρμακα, γιατι γενικα εχω μια αρχη, ποτέ δεν παίρνω φαρμακο πρωτου κανω την αντίστοιχη διαγνωστική εξέταση. (ακομα και ντεπον παιρνω στην εσχατη περίπτωση).
    Ο δευτερος ηταν αυτος ο σαδιστής. Εφυγα και απο αυτον.
    Η τριτη επιλογη ηταν καθαρα απο ενστικτο. Απλώς διαβασα καποια πραγματα στο βιογραφικο του, και απεδείχθη ΑΣΤΕΡΙ. Να ειναι καλα.

    Και εχεις δικιο, οτι μετρά πού θα πέσεις. Ο καλός άντρας και ο καλός γιατρός ειναι λαχειο, οπως λεει η γιαγια μου :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Spoiler:
    Δεν μου επιτρέπουν οι κανόνες του forum να ρωτήσω που αλλού μπορεί να το έχεις ακούσει αυτό.
    χαχα.. Φτου σου

    Spoiler:
    ...που υπακους σε κανονες forum
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 13-01-10 στις 23:21.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Οι ενδοσκοπησεις του πεπτικου (γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση) γινονται πλεον εδω και χρονια ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ κατοπιν μεθης με ενδοφλεβια χορηγηση καταλληλου φαρμακου (συνηθως μιδαζολαμη-Dormicum).

    To αναισθητικο σπρέυ για τον φαρυγγα ειναι προαιρετικο και σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα την μεθη, η οποια εξασφαλιζει την ομαλη διεξαγωγη της εξετασης και την ελαχιστοποιηση της ενοχλησης για τον ασθενη, ο οποιος στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν θυμαται καν την εξεταση (τα ανωθι φαρμακα εχουν προσκαιρη αμνησιογονα δραση). Μετα το περας της εξετασης χορηγειται αντιδοτο ή, πιο συχνα, απλα ο ασθενης παραμενει για βραχυ χρονικο διαστημα (λιγοτερο απο μια ωρα) υπο παρακολουθηση σε ειδικο θαλαμο μεχρι να ξυπνησει και να μπορει να περπατησει για να φυγει, με τον μονο περιορισμο να συνισταται στην απαγορευση καταναλωσης φαγητων/ποτων για 1-2 ωρες και την οδηγηση/χρηση μηχανηματων για το υπολοιπο της ημερας, κι αυτο για λογους ασφαλειας καθως, παρ'οτι το φαρμακο που χρησιμοποιειται για την μεθη ειναι βραχειας διαρκειας, μπορει να μεινουν καταλοιπα μειωμενης αντιληψης-αντανακλαστικων (κατι σαν hangover) για αρκετες ωρες μετα το περας της δρασης του.


    Εξαιρεση δεν βρισκει ΠΟΥΘΕΝΑ ο ανωθι κανονας, παρα μονο ισως σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις, πχ αλλεργικου ασθενους ή ασθενους με ιδιατερα βεβαρημενη κλινικη εικονα, οπου και παλι ομως η ενδοσκοπηση δεν γινεται "στεγνα", αλλα με διαφορετικη αγωγη ή/και με παρουσία αναισθησιολογου.

    Μην δεχτειτε σε καμια περιπτωση να υποβληθειτε σε ενδοσκοπηση χωρις μεθη, την σημερον ημερα θεωρειται κακη ιατρικη πρακτικη.


    ΥΓ @psyxakias: Μην ανησυχεις, δεν "την ακουσες" απο το αεριο, αυτο ηταν απλα οξυγονο, το οποιο δινεται παντα υποστηρικτικα κατα την διαρκεια της εξετασης.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Εκανα κι εγω και μαλιστα χωρις προετοιμασια.Ειχα παει σε γιατρο ,δεν ειχα κανει προετοιμασια αλλα ο γιατρος μ ειχε πει οτι επειδη δεν εφαγα εκεινη την ημερα μπορουμε να το κανουμε.
    Χωρις αναισθησια μονο μ ενα σπρευ μ εριξε κατι στο στομα.
    Με ειχαν στο ιατρικο κρεβατι στο πλαι αυτος και η νοσοκομα μου πιεζε χαρτοπετσετες κατω απο το σαγονι....αισθανομουν λες και καταπινω κανενα κοκκαλο οταν μ το εβαζε μεσα ενω αισθανεσαι λες και θες νακανεις εμετο λες και κανεις προσπαθειες να σου βγει κατι που καταπιες.
    Τελικα το στομαχακι μ ηταν ολοκαθαρο(σα μωρο μ ειχε πει ο γιατρος,καθως δε καπνιζω,πινω) απλα μ συνεστησε να τρωω λιγοτερο!

  6. #21
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    4.138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/1100
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μαλιστα, διαβασα ολο το νημα γιατι ειμαι και εγω για τετοια εξεταση για πρωτη φορα στο πολυ αμεσο μελλον.

    Εαν εχετε να προτεινεται καποιο καλο κεντρο το οποιο να ειναι κ συμβεβλημενο με το ικα, στην ευρυτερη περιοχη των βορειων προαστιων θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. (με pm)



  7. #22
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Siba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα, διαβασα ολο το νημα γιατι ειμαι και εγω για τετοια εξεταση για πρωτη φορα στο πολυ αμεσο μελλον.

    Εαν εχετε να προτεινεται καποιο καλο κεντρο το οποιο να ειναι κ συμβεβλημενο με το ικα, στην ευρυτερη περιοχη των βορειων προαστιων θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. (με pm)
    Για αυτο που ρωτας δε ξέρω αλλα οτι και να ναι ειναι 3 καλωδια που σου βαζουν μεσα σκληρα σχετικα.
    Επισης αν σου κανουν εξεταση για ελικοβακτηριδιο να τους πεις να το κανεις βιοψια μιας και θα υποστεις αυτο το βασανο γιατι ενα αλλο τεστ που κανουν δεν ειναι παντα σιγουρο.Εγω ευτυχώς δεν ειχα κατι...

  8. #23
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Siba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα, διαβασα ολο το νημα γιατι ειμαι και εγω για τετοια εξεταση για πρωτη φορα στο πολυ αμεσο μελλον.

    Εαν εχετε να προτεινεται καποιο καλο κεντρο το οποιο να ειναι κ συμβεβλημενο με το ικα, στην ευρυτερη περιοχη των βορειων προαστιων θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. (με pm)
    Και γω στην αρχή μεσω ασφάλειας εψαχνα, αλλά εκτος οτι εχει τρελές αναμονές, πχ μια γνωστη ιδιωτική κλινική (οχι απλο διαγνωστικό κεντρο),στους Αμπελοκηπους ,δεχεται γαστροσκοπηση-κολονοσκοπηση με καποιες συγκεκριμενες ασφαλειες (πληρωνεις την συμμετοχή βεβαιως, ανάλογα το Ταμείο σου), αλλά ειχε αναμονη 1 μηνα και βάλε..

    Κάποια αλλα ιδιωτικά (διαγνωστικά αύτη τη φορά) που ρωτησα, και ειχα ρωτησει παρα πολλα, ολα τα γνωστα, ολα οσα σας ερχονται τωρα στο νου, τις εκαναν μονο ιδιωτικά αυτες τις δυο διαγνωστικές εξετασεις (γαστροσκόπηση-κολονοσκοπηση).

    Στα νοσοκομεια, πρωτα περνας απο τον ειδικο γιατρο πχ γαστρεντερολογο, επιβαλλεται να σε εξετασει πρωτα, οπου και εκει μπορει να εχει αναμονή και βδομάδες για να κλέισεις ραντεβού ,(για να σε δει!) και αν κρινει οτι χρειαζεται τοτε σου γραφει την εξεταση. Δηλαδη σε χαπακωνει πρωτα, και αααν δε γιανεις, τοτε κανεις την εξεταση. Ζησε Μαη μου δηλαδη.
    Νομιζω στην Πολυκλινική στην Ομόνοια, ειναι πιο ευκολο να κλεισεις ραντεβου, (Πειραιως 3 αν δε με απατά η μνήμη μου), αλλά και πάλι.....εχω επιφυλάξεις...

    Τουλάχιστον αυτα ίσχυαν πριν λίγα χρονια που ειχα κανει εγώ.

    Εγω θα σου πρότεινα να το κάνεις στο γνωστο κέντρο στο Μαρούσι. Υπολόγιζε κανα 300αρι μαζί με την βιοψία, αλλά εκτος οτι εισαι σε νοσοκομείο, οποτε ω μη γενοιτο αν συμβει κατι (που δε συμβαίνει), επιπλέον απολαμβάνεις καλύτερων παροχών (pre-sales και after sales support ενα πράμα )

    Βεβαιως, μετρά που θα πεσεις, και σιγουρα δεν ειναι ολα ιδια δημοσια/ιδιωτικα, υπαρχουν παντα θετικά και αρνητικά αντιστοιχα, οπως ειπε και ο ψυχακιας παραπανω. Εγω ειμαι πολύ αυστηρη γενικα, οπότε για να προτεινω καποιον, σημαινει πραγματικα οτι ο ανθρωπος κανει διαστημική ιατρική, κρινοντας εκ του αποτελέσματος.

    Απο εκει και υστερα, μακαρι να βρεις ιδιωτικό που δεχεται ασφαλεια ΙΚΑ για γαστροσκοπηση αλλά το βρισκω κομματακι χλωμό.

    Βεβαιως, ξερω οτι 300+ ευρώ, δεν ειναι αμελητεο ποσο, για μια εξεταση που δεν διαρκεί πανω απο 10 λεπτά, αλλά ποσο συχνα θα χρειαστεί να την κανεις....
    Ολα αυτα από την δική μου πειρα φυσικα, πανω στο θέμα, σαφως και μπορεις να κανεις τη δουλειά σου -ισως και καλύτερα, ή χειροτερα, ειναι υποκειμενικο αυτό-, και μέσω ασφάλειας.

    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 8 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτο που ρωτας δε ξέρω αλλα οτι και να ναι ειναι 3 καλωδια που σου βαζουν μεσα σκληρα σχετικα.
    Επισης αν σου κανουν εξεταση για ελικοβακτηριδιο να τους πεις να το κανεις βιοψια μιας και θα υποστεις αυτο το βασανο γιατι ενα αλλο τεστ που κανουν δεν ειναι παντα σιγουρο.Εγω ευτυχώς δεν ειχα κατι...
    Σωστή παρατήρηση, για τον εντοπισμο του ελικοβακτηριου του πυλωρου, υπαρχει και μια εξεταση πιο συντομη, που φυσας κάπου, αλλά σαφώς η βιοψία δείχνει καλύτερα και εντοπιζει και άλλες αλλοιωσεις, αν υπάρχουν.

    (επαναλαμβανω τη κουβέντα που ειχα με τον γιατρο μου τοτε..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 14-01-10 στις 22:16. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω στην αρχή μεσω ασφάλειας εψαχνα, αλλά εκτος οτι εχει τρελές αναμονές, πχ μια γνωστη ιδιωτική κλινική (οχι απλο διαγνωστικό κεντρο),στους Αμπελοκηπους ,δεχεται γαστροσκοπηση-κολονοσκοπηση με καποιες συγκεκριμενες ασφαλειες (πληρωνεις την συμμετοχή βεβαιως, ανάλογα το Ταμείο σου), αλλά ειχε αναμονη 1 μηνα και βάλε..
    Να υποθέσω ότι εννοείς την Βιοκλινική Αθηνών στους Αμπελοκήπους. Οποτε έχω χρειαστεί γιατρό και εξετάσεις, συνήθως την επόμενη εργάσιμη μου κλείνει η ασφάλεια (Εθνική ασφαλιστική) ραντεβού. Ένα μήνα είναι τραγικό πάντως, λες να ήμουν τόσο τυχερός;

  10. #25
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....

    Οχι αναφερομαι σε μια που ειναι πισω απο το μετρό Αμπελοκήπων , και με ασφαλεια απο Δημόσιο Ταμείο, οχι ιδιωτική ασφάλεια... Και αλλο η εξεταση αιματος ή οι απλες διαγνωστικές εξετασεις πχ υπέρηχος, αλλο η γαστροσκόπηση..

  11. #26
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    4.138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/1100
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πανταμονη ευχαριστω για τον χρονο σου θα το κοιταξω, βεβαια παρολο που ειμαι απο την περιοχη αυτο το "γνωστο Κεντρο στο Μαρουσι" δεν το γνωριζω.
    Μαλλον γιατι δεν χρειάστηκε ποτε.



  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ενδοσκοπησεις του πεπτικου (γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση) γινονται πλεον εδω και χρονια ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ κατοπιν μεθης με ενδοφλεβια χορηγηση καταλληλου φαρμακου (συνηθως μιδαζολαμη-Dormicum).

    To αναισθητικο σπρέυ για τον φαρυγγα ειναι προαιρετικο και σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα την μεθη, η οποια εξασφαλιζει την ομαλη διεξαγωγη της εξετασης και την ελαχιστοποιηση της ενοχλησης για τον ασθενη, ο οποιος στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν θυμαται καν την εξεταση (τα ανωθι φαρμακα εχουν προσκαιρη αμνησιογονα δραση). Μετα το περας της εξετασης χορηγειται αντιδοτο ή, πιο συχνα, απλα ο ασθενης παραμενει για βραχυ χρονικο διαστημα (λιγοτερο απο μια ωρα) υπο παρακολουθηση σε ειδικο θαλαμο μεχρι να ξυπνησει και να μπορει να περπατησει για να φυγει, με τον μονο περιορισμο να συνισταται στην απαγορευση καταναλωσης φαγητων/ποτων για 1-2 ωρες και την οδηγηση/χρηση μηχανηματων για το υπολοιπο της ημερας, κι αυτο για λογους ασφαλειας καθως, παρ'οτι το φαρμακο που χρησιμοποιειται για την μεθη ειναι βραχειας διαρκειας, μπορει να μεινουν καταλοιπα μειωμενης αντιληψης-αντανακλαστικων (κατι σαν hangover) για αρκετες ωρες μετα το περας της δρασης του.


    Εξαιρεση δεν βρισκει ΠΟΥΘΕΝΑ ο ανωθι κανονας, παρα μονο ισως σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις, πχ αλλεργικου ασθενους ή ασθενους με ιδιατερα βεβαρημενη κλινικη εικονα, οπου και παλι ομως η ενδοσκοπηση δεν γινεται "στεγνα", αλλα με διαφορετικη αγωγη ή/και με παρουσία αναισθησιολογου.

    Μην δεχτειτε σε καμια περιπτωση να υποβληθειτε σε ενδοσκοπηση χωρις μεθη, την σημερον ημερα θεωρειται κακη ιατρικη πρακτικη.


    ΥΓ @psyxakias: Μην ανησυχεις, δεν "την ακουσες" απο το αεριο, αυτο ηταν απλα οξυγονο, το οποιο δινεται παντα υποστηρικτικα κατα την διαρκεια της εξετασης.
    Όταν λες πολλά χρόνια τι εννοείς? Εγώ και τις 3 εξετάσεις (γαστροσκοπήσεις) τις έκανα το διάστημα 1994 - 1996 τότε δεν υπήρχε (ή δεν έκαναν χρήση μέθης). Στην δεύτερη από ότι θυμάμαι μου έκαναν μια "χαλαρωτική ένεση" (σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο), αλλά δεν νομίζω ότι είχε σχέση με μέθη.

    Στα νοσοκομεία που έκανα τις άλλες δύο, χρησιμοποίησαν μόνο σπρέυ

    (και 3 νοσοκόμες - ους, όπως έγραψα πιο πριν για να με κρατούν)

    Φυσικά περιττό να σας πω ότι από εκεί και πέρα σε νοσκομείο/γιατρό θα ξαναπάω μόνο ξαπλωτός και με απώλεια των αισθήσεων. Όρθιος ΔΕΝ ξαναπηγαίνω

  13. #28
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ενδοσκοπησεις του πεπτικου (γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση) γινονται πλεον εδω και χρονια ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ κατοπιν μεθης με ενδοφλεβια χορηγηση καταλληλου φαρμακου (συνηθως μιδαζολαμη-Dormicum).

    To αναισθητικο σπρέυ για τον φαρυγγα ειναι προαιρετικο και σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα την μεθη, η οποια εξασφαλιζει την ομαλη διεξαγωγη της εξετασης και την ελαχιστοποιηση της ενοχλησης για τον ασθενη, ο οποιος στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν θυμαται καν την εξεταση (τα ανωθι φαρμακα εχουν προσκαιρη αμνησιογονα δραση). Μετα το περας της εξετασης χορηγειται αντιδοτο ή, πιο συχνα, απλα ο ασθενης παραμενει για βραχυ χρονικο διαστημα (λιγοτερο απο μια ωρα) υπο παρακολουθηση σε ειδικο θαλαμο μεχρι να ξυπνησει και να μπορει να περπατησει για να φυγει, με τον μονο περιορισμο να συνισταται στην απαγορευση καταναλωσης φαγητων/ποτων για 1-2 ωρες και την οδηγηση/χρηση μηχανηματων για το υπολοιπο της ημερας, κι αυτο για λογους ασφαλειας καθως, παρ'οτι το φαρμακο που χρησιμοποιειται για την μεθη ειναι βραχειας διαρκειας, μπορει να μεινουν καταλοιπα μειωμενης αντιληψης-αντανακλαστικων (κατι σαν hangover) για αρκετες ωρες μετα το περας της δρασης του.


    Εξαιρεση δεν βρισκει ΠΟΥΘΕΝΑ ο ανωθι κανονας, παρα μονο ισως σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις, πχ αλλεργικου ασθενους ή ασθενους με ιδιατερα βεβαρημενη κλινικη εικονα, οπου και παλι ομως η ενδοσκοπηση δεν γινεται "στεγνα", αλλα με διαφορετικη αγωγη ή/και με παρουσία αναισθησιολογου.

    Μην δεχτειτε σε καμια περιπτωση να υποβληθειτε σε ενδοσκοπηση χωρις μεθη, την σημερον ημερα θεωρειται κακη ιατρικη πρακτικη.


    ΥΓ @psyxakias: Μην ανησυχεις, δεν "την ακουσες" απο το αεριο, αυτο ηταν απλα οξυγονο, το οποιο δινεται παντα υποστηρικτικα κατα την διαρκεια της εξετασης.

    Yπάρχει περιπτωση δηλαδη να πάθαμε κατι;Απλα ειναι επωδυνο και σε ταλαιπωρει...Παντως εγω τα τελευταια χρονια την εκανα.
    Οι τιμες στη Λαρισα απο οτι ξερω χωρις ταμειο σε γιατρους ειναι γυρω στα 120 ευρα.

  14. #29
    Εγγραφή
    09-08-2004
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson 585v7
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα δύο γαστροσκοπήσεις με διαφορά 2 μηνών και θεραπεία πριν 6 μήνες περίπου γιατί αντιμετώπιζα πολύ σοβαρό πρόβλημα (ακόμα το αντιμετωπίζω δλδ αλλά λέμε τώρα).

    Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που λέει η alwaysalone και ο xouzouris (πολύ έγκυρος). Δηλαδή με μέθη. Μη δοκιμάσεις κάτι άλλο. Δεν το έχω κάνει αλλά είμαι σίγουρος οτι απλά θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή.

    Την πρώτη φορά η γιατρός μου είπε οτι τσίνησα πολύ (μάλλον επειδή πόναγα απ' αυτό που είχα και από το άγχος). Τη δεύτερη φορά ούτε που κουνήθηκα. Στο τέλος μου έκανε και βιοψία, η οποία πόναγε λίγο την επόμενη μέρα (αφού είχε περάσει τελείως η αναισθησία) αλλά μετά από μερικές ώρες μου πέρασε εντελώς.
    Πάντως, αν κάνεις με μέθη να θυμάσαι να είσαι ήρεμος ψυχολογικά κυρίως (πολύ σημαντικό) και πάνω απ' όλα να έχεις εμπιστοσύνη στο/στη γιατρό σου.

    Τέλος, μη το σκέφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ. Να κάνεις και μια και δύο εξετάσεις, διαφορετικά ο γιατρός δεν θα μπορέσει να δει τι ακριβώς έχεις. Θα συνηστούσα το γιατρό που αναφέρει και η alwaysalone ή τη βοηθό του. Είναι εξαιρετικοί επαγγελματίες και οι δύο και έχουν γράψει και άρθρα που μπορείς να τα εντοπίσεις εύκολα και στο internet. Περισσότερα με pm για όποιον ενδιαφέρεται.
    ISTJ

  15. #30
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται νομίζω και χωρίς γενική αναισθησία με ξυλοκαίνη.. Θα το σκεφτόμουν πάντως γιατί είναι πιο "δύσκολη" εξέταση και από την κολονοσκόπηση..
    έτσι ακριβώς την έκανα εγώ.

    Θα σας πω όμως μετά που θα κάνει φιλος
    Socii stamus Cadimus dividui

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας