Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    • Εθνικό – Fail
    • Συστημα – Double Fail
    • Υγείας – Monster Fail
    Σημερα πέρασα ενα 5ωρο στο ερυθρό σταυρό και εχω να πω τα εξης για κάθε λέξη
    • Εθνικο. Δηλαδή των μεταναστών. Περισσότεροι από τους μισούς ηταν μετανάστες.
    • Συστημα. Η ανυπαρξία συστήματος πέρα από τα κλασσικά σας παρακαλώ περάστε έξω περιγράφει καλύτερα την πραγματικότητα
    • Υγείας. χαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν ειχε καν σαπούνι στις τουαλέτες. Σκουπιδοτενεκέδες χυμα. Πάλι καλά ειχε αυτό το μαγικό υγρό που απολυμένει καθαρίζει.
    Αν το ΕΣΥ ηταν μια κοινωνική κατάκτηση φαντάσου πόσο ζούγκλα ημασταν σαν χώρα.
    Αν το ΕΣΥ παραμένει μια κοινωνική κατάκτηση, φαντάσου πόσο έχουμε εξισώσει την κοινωνία μας με αυτή των ζώων.
    Αν το ΕΣΥ παραμένει μια κοινωνική κατάκτηση, φαντάσου πόσο άχρηστοι ήταν και ειναι στο Υπουργείο Υγείας από τότε που δημιουργήθηκε. Και εγώ το θυμάμαι καλύτερο. Φαντάσου πόσο ζώη ηταν επί 5ετιας Καραμανλή. Sim Hospital να παίζαν καλύτερα θα ήταν.
    Το ΕΣΥ αποτελείται, από
    • κτίρια για τα μπάζα και λίγα
    • γιατρούς που φαίνονται λίγοι
    • νοσηλευτικό προσωπικό που μου φάνηκαν ισάριθμοι με τους γιατρους (χμμμ κάτι δεν πάει καλά)
    • τραυματιοφορείς που άλλοι ειναι επίσημοι άλλοι όχι
    • αναπηρικές καρέκλες που λένε δωρεάν και ειναι όποιος τις προλάβει
    • ΕΚΑΒιτες δεν ξέρω δεν έχω άποψη
    • ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ που κάνουν τους πορτιέρηδες και διαχειριστές των ιατρείων. Ειναι αυτοί που σώνουν το αλλαλούμ αλλά το δημιουργούν κιολας με την υπαρξή τους. Μερικοί πάντως παρόλο τον χαμό, ήταν αρκετά εξυπηρετικοί και φιλικοί και μερικοί μεγαλύτεροι ζώα αλλά ηταν λίγοι. Πάντως αν ρώταγες κάτι που ειναι σου απαντούσαν σε αντίθεση με
    • ζώα στις θέσεις εξυπηρέτησεις πολιτών που ειναι αχρηστες που δεν κάνουν τιποτα, δεν ξέρουν και δεν βρίσκονται και στην θέση τους.
    • Κάπου θα έπρεπε να δω και καθαριστριες αλλά δεν ξέρω το οτι δεν τις ειδα αν ήταν καλό ή όχι
    GREECE – a true EPIC FAILURE
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Κοίτα, βασικά εντάξει δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα. Είναι πώς θα σου τύχει. Αν τύχεις καθημερινή με πολύ κόσμο, θες μια μέρα...Φυσικά αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Αν τύχεις όμως μέρα που δεν έχει καθόλου κόσμο τότε είναι σαν να είσαι σε ιδιωτικό ιατρείο. Σχετικά πρόσφατα είχα χτυπήσει στο χέρι (τελικά δεν ήταν κάτι σημαντικό) και είχα πάει στο Ασκληπειό. Ουρά είχε μόνο για την ακτινογραφία και ασήμαντου μεγέθους. Οι γιατροί εξυπηρετικότατοι, το ίδιο και οι άνθρωποι της ασφάλειας. Εκεί κάπου καταλαβαίνεις ότι υπάρχει θέμα 'resource management'.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ναι αν ειδες δεν το έκραξα σε εμψυχο υλικο ακριβώς.
    Εχω και δυο φίλους ειδικευόμενους και πιθανολογώ και πολύ καλούς στην δουλειά τους.

    Ομως και πριν κάτι χρόνια που ειχα περάσει από το κρατικο Νικαιας, εκει να δεις αλαλούμ.

    Εγώ σε κάτι περάσματα μου από Ρίο και κάτι για τα μάτια από ευαγγελιμό (πρωί) δεν ειχα απογοητευτεί τόσο πολύ.

    Αλλά νομιζω το σημερινο ειναι το στανταρ. Ενα αλαλλούμ
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eτυχε να παω στον Ευαγγελισμο πριν περιπου 4 χρονια για ενα προβλημα με το στομαχι μου (ηταν και σε εφημερια τοτε..)

    2 ωρες για να με δει ιατρος, 1 ωρα για να βγουν κατι εξετασεις αιματος, μετα αλλη 1 ωρα να περιμενουμε για ακτινογραφια και αλλη μια εξεταση, μετα παλι 1 ωρα να περιμενουμε να βγουν οι εξετασεις και να τις δει ο αρμοδιος ιατρος. Συνολο καπου 6ωρο εφαγα μονο εκει και στο τελος να μου πουν να περνω μια ιατρικη αγωγη και με εδιωξαν σπιτι μου . Οχι οτι δεν θα εφευγα, ειχα κουραστει τοση ωρα, αλλα και οι ιατροι κανουν οτι μπορουν με τα μεσα που εχουν.

    Τα δημοσια εχουν ΠΟΛΥ κοσμο, ΛΙΓΟΥΣ ιατρους και προσωπικο, και παρ ολα αυτα κανουν οτι μπορουν.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Να μιλήσουμε και για το εκπεδευτικό? θα χωρέσει ο server τόοοοοοσες λέξεις???

  6. #6
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Το πρώτο από τα σχετικά άρθρα τα λέει όλα. (Πωλείται PC λόγω υγείας). Λετε να φταίει το ΕΣΥ?
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Δυστυχώς έτσι είναι όπως τα περιέγραψε ο Demelene!

    Την ίδια μα την ίδια ακριβώς κατάσταση αντίκρισα/αντιμετώπισα κι εγώ στο
    Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών "'Λαϊκό" τον Οκτώβριο του 2009


    Τραγελαφικές τριτοκοσμικές καταστάσεις "απείρου κάλλους" ή "κάλων" λολ
    . . . να το πω κάπως έτσι κομψά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 20-01-10 στις 04:04.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Θα ηθελα να ρωτήσω και τους παλαιότερους αν ξέρουν να μας πουν και λίγο ιστορία γιατι εγώ ήμουν μικρός τότε.
    Πριν το ΕΣΥ τι γινόταν? Και στην αρχή λειτούργησε καλα?

    Και το κειμενο μου ηταν αφορμή για συζητήση και προτάσεις.

    Κατά την γνώμη μου, οι Άθήνα μάλλον έχει πολλά νοσοκομεία. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά στην ευρυτερη περιοχή του κέντρου έχει άπειρα. Απλά οι 3 από τους 4 που ηταν σε αυτό δεν θα έπρεπε να ειχαν βρεθεί σε νοσοκομείο.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω εδώ είναι το εξής:

    Όντως η Αθήνα έχει πολλά νοσοκομεία. Το κακό με τους Αθηναίους όμως είναι ότι όλοι θέλουν τα κεντρικά νοσοκομεία (Ερυθρός, Κρατικό, Λαϊκό, Αλεξάνδρα, Ιπποκράτειο κλπ), οπότε σε αυτά δημιουργείται συμφόρηση. Αντίθετα τα απομακρυσμένα από το κέντρο νοσοκομεία, λειτουργούν με λιγότερο κόσμο και η περίθαλψη στα εξωτερικά και εντός να είναι καλύτερη.

    Demelene, ο υποφαινόμενος παλαιότερος χρειάστηκε να πάει σε νοσοκομείο ως ασθενής για πρώτη φορά το 1990, λόγω κρίσης άγχους, οπότε προ ΕΣΥ, δεν έχει ιδέα τι γινόταν. Μια εγχείριση σκωλικοειδίτιδας στα 8, δεν μετράει γιατί δεν θυμάμαι τίποτα...

  10. #10
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να ρωτήσω και τους παλαιότερους αν ξέρουν να μας πουν και λίγο ιστορία γιατι εγώ ήμουν μικρός τότε.
    Πριν το ΕΣΥ τι γινόταν? Και στην αρχή λειτούργησε καλα?

    Και το κειμενο μου ηταν αφορμή για συζητήση και προτάσεις.

    Κατά την γνώμη μου, οι Άθήνα μάλλον έχει πολλά νοσοκομεία. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά στην ευρυτερη περιοχή του κέντρου έχει άπειρα. Απλά οι 3 από τους 4 που ηταν σε αυτό δεν θα έπρεπε να ειχαν βρεθεί σε νοσοκομείο.
    Ούτε εγώ έχω την ηλικία και τις εμπειρίες για το τι γινόταν πριν το ΕΣΥ (που έγινε στα μέσα της δεκαετίας του '80), αλλά ήταν και άλλα τα δεδομένα τότε...

    Λιγότερος ο κόσμος, πολύ λιγότεροι οι μετανάστες, μικρότερος ο μέσος όρος ηλικίας και άρα λιγότερα τα προβλήματα υγείας και κυρίως ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ στην κοινωνία. Γιατί, ρε παιδιά, όπως και να το κάνουμε, δεν φταίει ο υπουργός εάν δεν υπάρχει χαρτί στις τουαλέτες. Κάποιος έπρεπε να βάλει, κάποιου είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ να βάλει και δεν έβαλε. Και μην πει κανένας ότι ότι δεν προμηθεύτηκε το νοσοκομείο και δεν έχει χαρτί, γιατί ο υπάλληλος σπίτι του από αυτό το χαρτί έχει...

    Το ΕΣΥ ξεκίνησε ως όραμα, να έχει τους γιατρούς ως πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης, για να μην λειτουργούν παραμάγαζα μέσα στα νοσοκομεία. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν ίσχυσε, καθώς οι εκπτώσεις σε φιλότιμο που έχουν συντελεστεί τα τελευταία 20 χρόνια υπερβαίνουν τις καλές προθέσεις του οραματιστή.

    Καθρέφτης της κοινωνίας μας είναι το ΕΣΥ, καθρέφτης της διαφθοράς που έχει φτάσει μέχρι το μεδούλι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Βασικά πριν το ΕΣΥ υπήρχε κάτι? Νομίζω πρέπει να ήσουν στο έλεος του Θεού...(ή να είχες χρήματα, όχι ότι τώρα δεν παίζουν ρόλο, αλλά λέμε τώρα...)

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Η δημόσια υγεία υπήρχε και πριν το ΕΣΥ. Το ΕΣΥ δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένα φανφαρολόγημα που δημιουργήθηκε ώστε να κλέβουν το κράτος οι φαρμακοβιομηχανίες ευκολότερα...

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Σώπα ωρέ Βασίλη. Πριν οι φαρμακευτικές φυτοζωούσαν...

    Αυτό που λες είναι άσχετο με το θέμα μας. Απλά πριν οι πελατειακές σχέσεις ήταν νόμιμες, τώρα είναι "παράνομες" μεν, καθεστώς δε.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Γιατί είναι άσχετο; Ο Τίτλος λέει: Εθνικό Σύστημα Υγείας. Το ΕΣΥ λοιπόν είναι έτσι γιατί φτιάχτηκε ώστε να εξυπηρετεί παράνομα τις πελατειακές σχέσεις και να γεμίζει τσέπες.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Εννοώ με τις φαρμακευτικές.

    Σημασία έχει ότι το ΕΣΥ είναι (θα έπρεπε να είναι) το δημόσιο σύστημα υγείας. Απλά δεν λειτούργησε γιατί πολεμήθηκε και από μέσα και από το ίδιο το κράτος...(καθηλωμένες αποδοχές, τεράστια γραφειοκρατία, έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού...)

    Αν θυμάσαι τις 5000 θέσεις νοσοκόμων που είχε αναγγείλει ο Νικήτας, μετά ο Αβραμό και πρόσφατα η Μαριλίζ και υποθέτω και ο/η επόμενη/ος υπουργός κλπ κλπ κλπ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πωλείται PC (λόγω υγείας)
    Από wisdompa στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 14:37
  2. Που πήγε το Υπουργείο Υγείας;
    Από DeadAtHeaven στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-08, 12:58
  3. Ιατρικα αντικειμενα με συμβολο υγειας
    Από Kurozuka στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-07, 00:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας