Από http://www.patris.gr/articles/82921/37978:

Το μαγαζί λειτουργεί χωρίς τον καταστηματάρχη και όλοι πληρώνουν!
Μάθημα συμπεριφοράς από τον Γιάννη Τσιλιγκίρογλου στο Φόδελε

Της Κατερίνας Μυλωνά

Μαθήματα συμπεριφοράς στέλνοντας το δικό του ξεχωριστό μήνυμα σε όσους αμφισβητούν την ανθρωπιά των γύρω τους παραδίδει ο κ. Γιάννης Τσιλιγκίρογλου ο οποίος διατηρεί ένα μαγαζάκι με φρούτα και λαχανικά στην εθνική οδό Ηρακλείου- Ρεθύμνου στο ύψος του Φόδελε.

Σίγουρος για την τιμιότητα και την ειλικρίνεια των συνανθρώπων του δε διστάζει, όταν χρειάζεται να λείψει από το μαγαζί του, να αφήσει στο πόστο του…μία ταμπέλα με οδηγίες για το πώς θα εξυπηρετηθούν μόνοι τους οι πελάτες.

Φεύγοντας για τα χωράφια ή όποια άλλη υποχρέωση προκύψει, αφήνει πίσω του, όχι μόνο ανοικτό το μαγαζί, αλλά και την καρδιά του σε όσους το επισκέπτονται.

«Του αντρειωμένου η πόρτα είναι πάντα ανοικτή κι η τάβλα του στρωμένη», με αυτή την κρητική μαντινάδα, αν και Μικρασιάτης στην καταγωγή, ο κ. Τσιλιγκίρογλου απαντά σε όσους σαστίζουν με τη στάση του.

«Εάν λείπω παρακαλώ ζυγίστε και αφήστε τα χρήματα πάνω στον πάγκο. Ευχαριστώ». Αυτές είναι οι οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσουν όσοι βρεθούν στο μαγαζάκι του κ. Γιάννη Τσιλιγκίρογλου και εκείνος απουσιάζει. Κάτι που συμβαίνει συχνά, καθώς πρέπει να περνάει πολλές ώρες στα χωράφια του και δεν έχει κάποιον να τον βοηθήσει, εκτός αν ευκαιρεί η σύζυγος ή ο ανιψιός του. Στο μαγαζί του βρίσκεται το μεσημέρι, τις ώρες αιχμής. Σε αυτή τη δουλειά είναι μόνιμα από το 2001 ενώ προηγουμένως ήταν ξεναγός.

«Μέχρι τώρα δε με έχει άνθρωπος πειράξει», διαβεβαιώνει ο κ. Τσιλιγκίρογλου εμφανώς ικανοποιημένος από τη θετική ανταπόκριση του κόσμου. Κάθε φορά που επιστρέφει βρίσκει τα σωστά χρήματα καθώς οι πελάτες ζυγίζουν αυτά που θέλουν, αφήνουν τα χρήματα σε ένα τραπεζάκι και παίρνουν τα ρέστα μόνοι τους. Υποστηρίζει, ακόμα, ότι εφόσον δεν έχει πέσει ποτέ θύμα κοροϊδίας, δεν έχει κανένα λόγο να μην εμπιστεύεται τον κόσμο. «Δεν έχω παράπονο. Κι εγώ δεν θα άντεχα αν έβλεπα ότι τα παίρνανε», προσθέτει. Σ’ αυτή την περίπτωση, θα έβρισκε μία άλλη λύση για τις ώρες απουσίας του.

Δύο φορές είχε τύχει να διαπιστώσει ότι λείπει σημαντική ποσότητα προϊόντων και του είχε στοιχίσει. Μετά, όμως, από μία βδομάδα τον επισκέφτηκε ένας άντρας, αγόρασε κάτι και του είπε ότι είχε ξαναπεράσει, έλειπε και φοβήθηκε να αφήσει τα χρήματα. Πέντε λεπτά αργότερα, τον πλησίασε μία γυναίκα και του είπε το ίδιο πράγμα. Συνεπώς, «παραγράφηκαν τα αδικήματα» και ο κ. Τσιλιγκίρογλου ένιωσε πραγματικά ανακούφιση. Πρόκειται για κάτι που τελικά επαναλαμβάνεται πολλές φορές. Ακόμα, πολλοί είναι εκείνοι που αποφεύγουν να αφήσουν τα χρήματα σε κάποιο εμφανές σημείο, με αποτέλεσμα να τα βρίσκει αργότερα στα πιο απίθανα μέρη!

Από την άλλη πλευρά, «αν έρθει κανένας άνθρωπος και πάρει και δυο κιλά πορτοκάλι και δεν έχει… αν μου ζήταγε δε θα του έδινα;», αναφέρει. Την ίδια στάση διατηρεί και όταν συναντά κάποιον στο περιβόλι και του ζητήσει κάτι, ποτέ δεν του παίρνει χρήματα.

Το καλοκαίρι είναι γνωστό ότι από αυτό το σημείο περνάει πλήθος τουριστών. Τότε, φροντίζει να αφήνει και μία πινακίδα γραμμένη στα Αγγλικά και οι ξένοι πελάτες έχουν αποδείξει ότι συμμορφώνονται όσο και οι Έλληνες.

Ο κ. Τσιλιγκίρογλου θεωρεί ότι είναι θέμα χαρακτήρα και νοοτροπίας αυτή η τακτική. «Τι να κάνω, να αρχίσω να αμπαρώνω, να κλειδώνω, να βάζω σύρμα; Δεν είμαι αυτού του τύπου», αναφέρει. Εάν ο κόσμος επέλεγε να τον εξαπατήσει τότε, πολύ απλά δε θα διατηρούσε τέτοιου είδους μαγαζί, «αλλά για να αλλάξω εγώ νοοτροπία λιγάκι δύσκολο», υπογραμμίζει. Αρνείται να πιστέψει ότι ο κόσμος «για δυο πενταροδεκάρες, παρόλο που περνάμε άσχημα τον τελευταίο καιρό, θα έρθει να κάνει κάτι τέτοιο».

Ταυτόχρονα, πιστεύει πως όσο περισσότερο φυλάς τα πράγματά σου, τόσο καλλιεργείς και κεντρίζεις τον άλλο να έρθει να δει τι φυλάς, ενώ, όταν είναι όλα ανοικτά δεν έρχεται κανείς.

Την ίδια λογική ακολουθεί και στην προσωπική του ζωή που, ακόμα και όταν κοιμάται, το κλειδί του σπιτιού βρίσκεται έξω από την πόρτα του. Ο κ. Τσιλιγκίρογλου μένει μαζί με τη σύζυγό του, «εκείνη δε φοβάται γιατί έχει εμένα, εγώ δε φοβάμαι γιατί έχω την τρέλα μου κι έτσι πάμε καλά», υποστηρίζει.

Πολλοί είναι εκείνοι που απορούν με τη στάση του. Φίλοι αλλά και πελάτες τον ρωτάνε πώς είναι δυνατό να δείχνει τέτοια εμπιστοσύνη σε αγνώστους.

«Του αντρειωμένου η πόρτα είναι πάντα ανοικτή κι η τάβλα του στρωμένη» είναι η απάντηση του κ. Γιάννη Τσιλιγκίρογλου.