Σελ. 89 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 3138
  1. #1321
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω μπερδέψαμε τα μέσα με τα έξω

    Λογικά η τηλεόραση έχει RF IN όπου συνδέεται η κεραία της. Ελλείψει άλλων εισόδων εικόνας λοιπόν, ο δέκτης πρέπει να συνδεθεί εκεί.

    Οι μόνοι που ταιριάζουν είναι οι Edision Triton SD και ο δίδυμος του, Elite SD. Συνδέεις ένα καλώδιο κεραίας απο το RF OUT του δέκτη στο RF IN ιν της τηλεόρασης και έχεις εικόνα.
    Ότι τα μπερδέψαμε είναι το μόνο σίγουρο

    δηλαδή μου λες ότι αυτό το πράγμα F&U MPF3381 δεν κάνει και πρέπει να πάρω άλλο?
    δεν κάνουν όλοι οι αποκωδικοποιητές για RF?
    Άρε μάνες!!!

  2. #1322
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    1. Τα παράσιτα μπορεί να είναι λόγω χαμηλού σήματος. Teething problems..
    2. Σαν παρεμβολή μου ακούγεται. Έχεις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές κοντα στο καλώδιο scart;
    3. Αν έχεις στικάκι πάνω στον δέκτη, ίσως να τρέχει το timeshift αλλα το στικάκι να μην είναι αρκετά γρήγορο.
    4. Ακριβώς. SD δέκτης δεν δείχνει HD κανάλια. Δεν έχει την δυνατότητα να τα αποκωδικοποιήσει για να κάνει downscale μετά. Γι' αυτό λέμε συνέχεια ότι καλύτερα HD δέκτες και σε SD τηλεοράσεις.
    Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!!!

  3. #1323
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Επειδή το θέμα είναι πραγματικά μεγάλο και καταλαβαίνω πόσο κουραστικό είναι να το διαβάσει κάποιος που δεν το έχει παρακολουθήσει από την αρχή, πριν ρωτήσετε μια "βασική" ερώτηση κάντε απλά έναν μικρό κόπο να διαβάσετε τις τελευταίες 5-6-10 σελίδες μήνυμάτων. Σχεδόν όλα έχουν εξαντληθεί εκεί περισσότερες από μία φορά.
    Και δεν το λέω γιατί ενοχλούν εμένα οι επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις, περισσότερο το λέω για να κρατηθεί το νήμα όσο το δυνατόν μικρότερο και να διαβάζεται. Ήδη έχει ξεφύγει και ενώ περιέχει πολύ πληροφορία δεν μπορεί κανείς να τη βρει εύκολα.

  4. #1324
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jenni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι τα μπερδέψαμε είναι το μόνο σίγουρο

    δηλαδή μου λες ότι αυτό το πράγμα F&U MPF3381 δεν κάνει και πρέπει να πάρω άλλο?
    δεν κάνουν όλοι οι αποκωδικοποιητές για RF?
    Άρε μάνες!!!
    Δυστυχώς οι δέκτες δεν ακολούθησαν την πεπατημένη των VCR και δεν βγάζουν την αποκωδικοποιημένη εικόνα των ψηφιακών καναλιών στο RF OUT (ή, πιο σωστά, RF Loop). Απλά απο εκεί στέλνουν το σήμα της κεραίας στην τηλεόραση για να πιάνει αυτή τα αναλογικά κανάλια.
    Ο F&U που έχεις δεν κάνει για την συγκεκριμένη τηλεόραση.

  5. #1325
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς οι δέκτες δεν ακολούθησαν την πεπατημένη των VCR και δεν βγάζουν την αποκωδικοποιημένη εικόνα των ψηφιακών καναλιών στο RF OUT (ή, πιο σωστά, RF Loop). Απλά απο εκεί στέλνουν το σήμα της κεραίας στην τηλεόραση για να πιάνει αυτή τα αναλογικά κανάλια.
    Ο F&U που έχεις δεν κάνει για την συγκεκριμένη τηλεόραση.
    Αρε μάνες που θα πέσουν στον κώτσόβολο.... ty phantom77

    - - - Updated - - -

    για σύνδεση DVD-Recorder: LG RH387 με SONY KDL 32V4500
    περά του να βάλω αποκωδικοποιητή στον DVD-R όπως είπε ο azisi?

  6. #1326
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο που υπάρχει μονάχα μια μάρκα αποκωδικοποιητή τέτοιου είδους. Υπάρχουν πολλές τηλεοράσεις χωρίς είσοδο scart... Κι αν δηλαδή οι συγκεκριμένοι εξαντληθούν? Αναγκαστικά αλλάζουμε tv? Απαράδεκτα πράγματα... Τελικά μόνο για το σήμα δεν έγινε αυτή η αλλαγή. Έγινε για να ανοίξει το εμπόριο στις τηλεοράσεις και στα ηλεκτρονικά καταστήματα. Αίσχος. Θα έπρεπε ήδη να είμαστε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε. Ένας έξτρα φόρος πέρασε στα ψιλά και δεν άνοιξε ρουθούνι...

  7. #1327
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πράγματι. Μια βόλτα έκανα σήμερα στο mediamarkt. Ο πιό φθηνός Crypto στα 36€ μια ψεύτο πλαστικούρα. Ένας ψιλο χαμός στο σημείο που τους πούλαγαν και πολύς κόσμος στην τελική έφευγε με καινούργιες τηλεοράσεις αγκαλιά. Ο «τζάμπας» πάντως δεν είναι και τόσο τζάμπας εκεί μέσα μιας και πήγα για τιμές για άλλου είδους συσκευές που ενδιαφερόμουν.


  8. #1328
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο που υπάρχει μονάχα μια μάρκα αποκωδικοποιητή τέτοιου είδους. Υπάρχουν πολλές τηλεοράσεις χωρίς είσοδο scart... Κι αν δηλαδή οι συγκεκριμένοι εξαντληθούν? Αναγκαστικά αλλάζουμε tv? Απαράδεκτα πράγματα... Τελικά μόνο για το σήμα δεν έγινε αυτή η αλλαγή. Έγινε για να ανοίξει το εμπόριο στις τηλεοράσεις και στα ηλεκτρονικά καταστήματα. Αίσχος. Θα έπρεπε ήδη να είμαστε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε. Ένας έξτρα φόρος πέρασε στα ψιλά και δεν άνοιξε ρουθούνι...
    Φθηνή τηλεόραση που ειχα αγοράσει πριν 20 χρόνια είχε είσοδο AV σε RCA. Για να θυμηθώ τηλεόραση μόνο με RF In πρέπει να πάω 25-30 πριν.
    Πραγματικά εκπλήσσομαι όταν βλέπω πόσες αρχαίες συσκευές λειτουργούν ακόμα.

    ΚΑι σιγά να μην κατέβουμε στους δρόμους επειδή δεν βλέπουμε τα τούρκικα και τις αέναες επαναλήψεις

  9. #1329
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση, εχω σπιτι τον αποκωδικοποιητη της nova συνδεδεμενο με τρεις τηλεορασεις, αλλα εχω κανει διακοπη της συνδρομης.(πληρωμενος και εξοφλημενος)
    Υπαρχει τροπος να λειτουργησει με καποιο τροπο ωστε να μην χρειαστω αγορα αλλου αποκωδικοποητη για μια απο τις TV που δεν εχει MPEG4?
    Ναι. Nova επίγεια. Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα forthnet και αγοράζεις μόνο το usb dongle.
    Φιλικά, Άκης

  10. #1330
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άκη, γιατί δεν ισχύει το ίδιο κι' εδώ ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #1331
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Έχει panasat ο φίλος εκεί, μόνο στους pace γίνεται η δουλειά με το usb dongle.
    Φιλικά, Άκης

  12. #1332
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλά ρε παιδιά ποιας χρονολογίας είναι οι τηλεοράσεις που λέτε και δεν εχουν ούτε scart? το scart υπήρχε εδώ και δεκαετίες!!! από την πρω τη μας TV την δεκαετια του 80 καπου το 1986 νομιζω ειχε scart! video του 1983 εχω ακομα ενα και εχει και 2 scart επάνω! για ασπρομαυρες TV μιλαμε? ή ειχε μοντελα χωρις scart που δεν εχω δει ποτέ! πάντως υπάρχουν μετατροπείς σήματος RF σε άλλα σήματα πχ σε RGB (σε διαφορα βύσματα και SCART), ακόμα και σε DSUB (σαν αυτό στα pc) και σε διάφορα άλλα, όμως είναι επιπλέον κόστος. Πάντως εχω να δω τηλεόραση που να μην εχει SCART από τοτε που ειχαμε κατι κουτια τετραγωνα στις ασπρομαυρες τηλεοράσεις! πάντως στην περιοχή μου το ψηφιακό σήμα μας έσωσε! πόσα χρόνια είχαμε προβλήματα με τα αναλογικά σηματα λογω μη οπτικης επαφης με Παρνηθα και Υμηττο και παντα βλεπαμε χάλια!!! επισης βαζαμε κεραιες με ψηλους ιστους πχ 5-6μετρα και βαλε και πολλες φορες επεφταν και κατω!!! τωρα στο καγκελο χαμηλα εχεις κεραια και πιανει τζαμι!!! ευτυχως εκανε και κατι καλο η ΕΟΚ! και μην ακουω παραπονα και βλακειες οτι το εκαναν για να πουλησουν δεκτες και τηλεορασεις! ελεος δλδ! ειμαστε τεχνολογικα αιωνες πισω γιατι μια ζωη εχουμε παροπιδες στην τεχνολογία! επισης η ποιοτητα δεν εχει καμια σχεση! ακομα και σε τελεια ληψη αναλογικη η ποιοτητα δεν συγκρινεται! αν ειναι δυνατον καποιοι ακομα να γυρνανε κεραιες σε Παρνηθα για να μη δωσουν 20-30 ευρω για δεκτη οταν τα πετανε σε αλλες βλακειες....ξερω πολλες περιπτωσεις γιαυτο το λεω. Επισης ενω το ειπαν ΜΗΝΕΣ πριν οτι θα γινει αυτο ολοι περιμεναν τελευταια στιγμη! ο κλασικος Ελληνας!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-07-12 στις 22:52.

  13. #1333
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19034/1010
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    netgear dg834gt
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 34.5(dB)
    ένα πράμα παρατηρώ,είτε με δέκτη sd είτε με δέκτη hd ψηφιακό, κολλάει που και που η εικόνα...
    ή μήπως κάνω λάθος

  14. #1334
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εννοεις οτι δοκιμασες και τους δύο και σου κάνει κολλήματα? αν ναι είναι προβληματα λήψης! ειδες αν σου δειχνουν καλο σημα? εμενα νουμερα μου κανει η 63 και 65 επειδη σε αυτες δεν εχω καλο σημα! και την 54 δεν την πιανω, στις αλλες ολες όλα καλά!

  15. #1335
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ρε παιδιά ποιας χρονολογίας είναι οι τηλεοράσεις που λέτε και δεν εχουν ούτε scart? το scart υπήρχε εδώ και δεκαετίες!!! από την πρω τη μας TV την δεκαετια του 80 καπου το 1986 νομιζω ειχε scart!
    Έχω μια Sony trinitron 21" του ~80 με ξύλινη επένδυση χωρίς scart, και παίζει άψογα με τον Edision Mini-triton SD. Σε πληροφορώ ότι παρά τις δεκάδες χιλιάδες ώρες που έχει δουλέψει τα τελευταία ~30 χρόνια, τα χρώματά της τα βρίσκω πιο ζωντανά & ζεστά από αρκετές "σύγχρονες". 12 κανάλια (με κολπάκι για 14, πατώντας το next channel 2 φορές) που πλέον όμως με τον ψηφιακό δέκτη όσα θες.

    Φωτογραφία που βρήκα στο internet (η δικιά μου είναι ντροπαλή για φωτογραφία):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sony-12ch.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  41,4 KB 
ID: 104869

Σελ. 89 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1990
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 06:48
  2. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14548
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:31
  3. Επίγειοι Ψηφιακοί Δεκτες
    Από giocass στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας