Γράφω το παρόν για να σας ενημερώσω σχετικά με το Siemens CL-110 και ένα πρόσφατο πρόβλημα που είχα (και λύθηκε).
Το συγκεκριμένο modem έχει 2 γνωστά προβλήματα.
1. Ζεσταίνεται αρκετά (λύση : ανεμιστηράκι με πατέντα αν και δε το συνιστώ)
2. Firmware (πρόσφατα και μετά από μεγάλη αναμονή, κυκλοφόρησε επίσημο firmware update απ' τη FORTHnet)

Σ' αυτά τα δύο, προστέθηκε (τουλάχιστον σε εμένα και 3-4 περιπτώσεις που γνωρίζω) και το θέμα της τάσης που παίρνει από το τροφοδοτικό. Το modem έρχεται με ένα τροφοδοτικό των 9V/1A.

Μετά από 1 περίπου χρόνο εντατικής χρήσης το modem άρχισε να εμφανίζει όλο και πιο συχνά αποσυνδέσεις. Δοκίμασα όλα τα πιθανά σενάρια (γραμμές, καλώδια, πρίζες, splitter, μετρήσεις εσωτερικής καλωδίωσης) καθώς και αναβάθμιση με το τελευταίο για την ώρα firmware (3.64z).

Τελικά (δε ξέρω τί μου ήρθε), μέτρησα και το τροφοδοτικό του. Μάλλον λόγω ελλατώματος, δεν έδινε καθαρά τα 9V/1A που ήθελε το modem. Το αντικατέστησα με ένα after-market και ούτε το νέο απέδωσε. Aνέβασα όμως τη τάση στα 12V και εδώ και 20 ημέρες περίπου, το modem είναι ξανά σταθερό, με τα ίδια επίπεδα θερμοκρασίας.

Δε συνιστώ να κάνετε τα παραπάνω, αν π.χ. έχετε συχνά disconnections. Αν το δοκιμάσετε, μη ψάξετε να με βρείτε να σας αγοράσω καινούργιο. Απλά καταθέτω την εμπειρία μου, μπας και σώσω κανέναν απ' το πονοκέφαλο.

Cheers!

Υ.Γ. πρίν αρκετούς μήνες και κάποιος άλλος είχε γράψει εδώ μέσα για 12V στο CL-110