Σελ. 137 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 117127132135136137138139142147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.041-2.055 από 2313
  1. #2041
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από αρκετή έρευνα και σκέψη πάντως, πήρα και παρέλαβα σήμερα μια nespresso lattissima touch της Delonghi.

    https://www.nespresso.com/uk/en/prod...touch-glam-red

    Ήταν η πιο "συμβιβαστική" λύση για ευκολία χρήσης με κάψουλες και ποιότητα νομίζω. (και σε γεύση ο capuccino είναι πολλά level πάνω από την T55 Bosch Tassimo που είχα-έχω και τελικά θα κρατήσω για να φτιάχνω καμιά σοκολάτα και τσάι).

    Ευχαριστώ για τα φυτίλια που μου βάλατε και τις συγκρίσεις!
    Παίρνει δικές της κάψουλες? Εάν ναι, πόσο διαδομένες είναι και σε τί κόστος?

    Αλλάζοντας θέμα, είναι προτιμότερο να μην αφαλατώνουμε με ξύδι, κυρίως επειδή μυρίζει. Το ξινό είναι μια χαρά, και τα "ειδικά" φακελάκια κιτρικό οξύ έχουν, απλά σε premium τιμή .

  2. #2042
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οσο αφορα το ξινο δεν ξερω τι τιμη εχει στα γνωστα σουπερ μαρκετ αλλα στο πρωην Μακρο και νυν Mart αγορασα συσκευασια κιλου κοντα στα 3 ευρω οποτε συμφερει απιστευτα

  3. #2043
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πές τα και σε εμάς να κάνουμε τη σχετική έρευνα.Απο Ελλάδα?
    Ναι Ελλάδα, από εδώ παίρνουμε συνήθως:
    http://www.coffee-shop.gr/

    Επίσης ξέρω και το http://coffee-world.gr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://shop.squaremilecoffee.com

    Πολύ καλό αλλά ακριβό.
    Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!

  4. #2044
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνειδητοποιείς ότι μιλάμε για καφετιέρα των 30 ευρώ, έτσι; Αν μπουκώσει εντελώς θα πάρω καινούργια. Αν πάρω ποτέ καφετιέρα των 700 ευρώ θα φέρνω ειδικό καθαριστή να μου την καθαρίζει στο σπίτι μια φορά το χρόνο. Μέχρι τότε, με κιτρικό οξύ ή ξυδάκι.
    Από πού θα έπρεπε δηλαδή να το συνειδητοποιήσω;
    Υπάρχουν DG πολύ πιο ακριβές.

    Όταν με το καλό βγάλεις άκρη με τα ξύδια κλπ ενημέρωσε μας τελικά για το αποτέλεσμα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #2045
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνει δικές της κάψουλες? Εάν ναι, πόσο διαδομένες είναι και σε τί κόστος?

    Αλλάζοντας θέμα, είναι προτιμότερο να μην αφαλατώνουμε με ξύδι, κυρίως επειδή μυρίζει. Το ξινό είναι μια χαρά, και τα "ειδικά" φακελάκια κιτρικό οξύ έχουν, απλά σε premium τιμή .
    Μένω Αγγλία και είναι αρκετά διαδεδομένες εδώ. Παίρνει δικές της, για αρχή πήρα ένα πακετάκι των 50 (10 x Arpeggio, 10 x Ristretto, 10 x Roma, 10 x Livanto, 10 x Capriccio) στις 18 λίρες. Στην Ελλάδα βέβαια δεν έχω ιδέα από τιμές κτλ. Μια βόλτα από το skroutz σίγουρα θα βοηθήσει.

  6. #2046
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνει δικές της κάψουλες? Εάν ναι, πόσο διαδομένες είναι και σε τί κόστος?...
    Οι καφετιέρες nespresso παίρνουν μόνο κάψουλες nespresso ή κάψουλες συμβατές με nespresso (πρέπει να το γράφουν ρητά στη συσκευασία).
    Οι γνήσιες nespresso κοστίζουν 0,41 - 0,46 η μία, είναι σε συσκευασία των 10 τεμαχίων. Αν παραγγείλεις από tablet με ελάχιστη παραγγελία 50 τεμαχίων η αποστολή γίνεται χωρίς χρέωση εξόδων αποστολής. Αν παραγγείλεις τηλεφωνικά ή με Η/Υ η ελάχιστη παραγγελία χωρίς χρέωση είναι νομίζω 180 τεμάχια. Η χρέωση εξόδων αποστολής είναι 4 ή 5 ευρώ. Δεν κυκλοφορούν στα super market. Αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις στο site της nespresso.
    Οι συμβατές κάψουλες με το σύστημα espresso βρίσκονται σε όλα τα super market με τιμές από 2,5 - 3,8 ευρώ. Τις φτηνότερες και κατά τη γνώμη μου καλύτερες τις έχουν τα Lidl.
    Γνώμη μου είναι ότι από άποψη ποιότητας οι γνήσιες είναι οι καλύτερες.
    Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να αγοράσεις άδειες κάψουλες συμβατές με nespresso και να τις γεμίζεις με ότι καφέ θέλεις εσύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 28-01-16 στις 23:01.

  7. #2047
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καφετιέρες nespresso παίρνουν μόνο κάψουλες nespresso ή κάψουλες συμβατές με nespresso (πρέπει να το γράφουν ρητά στη συσκευασία).
    Οι γνήσιες nespresso κοστίζουν 0,41 - 0,46 η μία, είναι σε συσκευασία των 10 τεμαχίων. Αν παραγγείλεις από tablet με ελάχιστη παραγγελία 50 τεμαχίων η αποστολή γίνεται χωρίς χρέωση εξόδων αποστολής. Αν παραγγείλεις τηλεφωνικά ή με Η/Υ η ελάχιστη παραγγελία χωρίς χρέωση είναι νομίζω 180 τεμάχια. Η χρέωση εξόδων αποστολής είναι 4 ή 5 ευρώ. Δεν κυκλοφορούν στα super market. Αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις στο site της nespresso.
    Οι συμβατές κάψουλες με το σύστημα espresso βρίσκονται σε όλα τα super market με τιμές από 2,5 - 3,8 ευρώ. Τις φτηνότερες και κατά τη γνώμη μου καλύτερες τις έχουν τα Lidl.
    Γνώμη μου είναι ότι από άποψη ποιότητας οι γνήσιες είναι οι καλύτερες.
    Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να αγοράσεις άδειες κάψουλες συμβατές με nespresso και να τις γεμίζεις με ότι καφέ θέλεις εσύ.
    Αγνοήστε με - είχα προσπεράσει το "Nespresso" και νόμιζα ότι ήταν άλλο είδος καφετιέρα/κάψουλες.
    Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση πάντως, σίγουρα θα φανεί χρήσιμη

  8. #2048
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Διάβασα πως αν το δοχείο είναι από αλουμίνιο, δεν κάνει να κάνουμε αφαλάτωση με κιτρικό οξύ.. ισχύει;

    Λόγω συχνής χρήσης πετάει ειδοποίηση για αφαλάτωση και κάνουμε σχεδόν 1 φορά την εβδομάδα και σκεφτόμουν απλά να αγοράσω κιτρικό και να το κάνω έτσι αντί για τα ειδικά υγρά για καφετιέρες.

  9. #2049
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Δεν είναι Gaggia, μια AEG είναι, δε θυμάμαι μοντέλο αυτή τη στιγμή (κάτι 120 νομίζω?Δεν πωλείται πια), την πήγα τελικά στο μάστορα. Η αλήθεια είναι ότι αφαλάτωση έκανα μια φορά στο 6μηνο γιατί όλο το άφηνα, ενώ θεωρητικά μέσα έγραφε για 1 φορά/μήνα. Και τη ζόριζα λίγο γενικότερα, γιατί την άναβα και την άφηνα στο standby να ζεσταίνει κι αντί να την κλείσω μετά που έφτιαχνα τον καφέ, την μια την ξεχνούσα, την άλλη έλεγα "άστη μην κάνω κι άλλον αργότερα" με αποτέλεσμα να μενει και να καίει και να ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης 3 και 4 ώρες τη φορά. Που θα μου πεις και στα μαγαζιά ετσι κάνουν, αλλά εε, εκεί εχουν με 2000€ μηχανές, όχι με 200!
    Τέλος πάντων, μου είπε ο φίλος ηλεκτρονικός ότι θα την κοιτάξει και θα μου πει. Επίσημο service κτλ που είπαν κάτι παιδιά νωρίτερα δεν παίζει γενικά, ως επαρχία εδώ έχουμε πολύ περιορισμενες επιλογές, το πολύ πολύ κάποιο μαγαζί να σου πει ότι "δώστο σε μένα και θα το στείλω εγώ Αθήνα" και θα πληρωθούν όλοι ανάμεσα και τέτοια..

  10. #2050
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Και εγώ επαρχία είμαι. Ότι ανταλλακτικά/αναλώσιμα (λάστιχα, καθαριστικό κτλ) θέλω μου τα στέλνει η Gaggia και την έχω στείλει Αθήνα και έχει έρθει σε λιγότερο από βδομάδα

  11. #2051
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Ελλάδα, από εδώ παίρνουμε συνήθως:
    http://www.coffee-shop.gr/
    Ακριβό πολύ δεν είναι?? Δηλαδή ο φθηνότερος ξεκινάει από 6€ σχεδόν το πακετάκι, όταν στο coffee-world (όπως και στα σουπερμάρκετ) οι Lavazza και τέτοια (και δε συζητάμε για τους άλλους από Lidl) ξεκινούν από 2,5€??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ξέρω και το http://coffee-world.gr
    Καλύτερο φαίνεται αυτό, thanks

  12. #2052
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    έχει αυτην την εβδομάδα 1kg jacobs σε κόκκους στα 10€ στο lidl
    http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-pros...eLocaleAttr=el
    δεν είναι φτηνός αλλά δεν είναι και πανάκριβος για μια δοκιμή
    καλά μύριζε λίγο που τον είδα, αλλά δεν πήρα να δοκιμάσω.

  13. #2053
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NaGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει αυτην την εβδομάδα 1kg jacobs σε κόκκους στα 10€ στο lidl
    http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-pros...eLocaleAttr=el
    δεν είναι φτηνός αλλά δεν είναι και πανάκριβος για μια δοκιμή
    καλά μύριζε λίγο που τον είδα, αλλά δεν πήρα να δοκιμάσω.
    Κατά περιόδους εχει και ενα δικό του (του κιλού), στα 7 ευρώ νομίζω... Μια χαρα καφές είναι που τον δοκίμασα (Καπουτσίνο τον έφτιαξα)

  14. #2054
    Εγγραφή
    28-11-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Ας κανω μια νεκρανασταση του θεματος μερικους μηνες μετα! Εχω στην κατοχη μου 2 μηχανες εσπρεσσο -μια nespresso της Delonghi και μια United της πλακας που δεν παιρνει καψουλες- οι οποιες αν θυμαμαι καλα εκαναν 70 η μια και κανενα 50αρικο η αλλη. Επειδη πινουμε καφεδες μπολικους προσπαθουμε να γλιτωσουμε τα delivery αλλα η ποιοτητα του καφε απο τις μηχανες που εχω ειναι απογοητευτικη με αποτελεσμα να ξενερωνω αγρια.

    Τσεκαρα στο ιντερνετ για κατι επαναγεμιζομενες καψουλες για μηχανες νεσπρεσσο. Τις πηρα και ειπα στην αδερφη μου να παει σε ενα καφεκοπτειο που ειχε κοντα (Coffe Island) και να παρει λιγο καφε για δοκιμη. Αγορασε τον καφε τους και εκεινοι τον εκοψαν για μηχανες νεσπρεσσο. Δοκιμασα και στα 3 προγραμματα που εχει για την ποσοτητα του καφε και οπως ειπα πριν απογοητευτηκα. Καμια σχεση και η ποσοτητα ηταν λιγη. Δεν ξερω τι σκατα κανω λαθος αλλα οκ δεν ζηταω ποιοτητα επαγγελματικης μηχανης οπως εχουν στα μαγαζια απλα να πινεται ευχαριστα ο καφες. Πρωτα απ'ολα να πω οτι πινω freddo epsresso και σπανιες φορες cappuccino.

    Επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που γνωριζουν για μηχανες καφε κλπ. για ποιοτητα καφε στο σπιτι λες και βγαινεις εξω σε καφετερια μπορει να επιτευχθει η θα πρεπει να πιασω δουλεια για εξασφαλιζω το delivery;

  15. #2055
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε τον Ristretto του Lidl για τη Nespresso.

Σελ. 137 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 117127132135136137138139142147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso v.2009
    Από rena στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 831
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:09
  2. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας