Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Το avatar του μέλους ef123
    ef123 Guest
    καλησπερα
    παρακαλω για τη βοηθεια οποιου γνωριζει:
    ειχα παραγγειλει πριν 20 ημερες ενα πακετο απο tommy hilfiger αμερικης. Μου το στειλαν με usps. ηρθε σημερα στα ελτα και διαπιστωσα οτι ελιπαν τα 2 απο τα τρια πραγματα που ειχα παραγγειλει. Συγκεκριμενα ελειπε ενα δερματινο μπουφαν και μια τσαντα και ηταν μεσα στο κουτι μονο μια πολο μπλουζα. Καποιος μαλλον τωρα τα φοραει!!!!!! Τα πραγματα αξιζαν 200 ευρω. Ξερει κανεισ πως θα μπορουσα να κινηθω, ωστε να βρω το δικαιο μου. Κοντευω να τρελαθώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ef123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα
    παρακαλω για τη βοηθεια οποιου γνωριζει:
    ειχα παραγγειλει πριν 20 ημερες ενα πακετο απο tommy hilfiger αμερικης. Μου το στειλαν με usps. ηρθε σημερα στα ελτα και διαπιστωσα οτι ελιπαν τα 2 απο τα τρια πραγματα που ειχα παραγγειλει. Συγκεκριμενα ελειπε ενα δερματινο μπουφαν και μια τσαντα και ηταν μεσα στο κουτι μονο μια πολο μπλουζα. Καποιος μαλλον τωρα τα φοραει!!!!!! Τα πραγματα αξιζαν 200 ευρω. Ξερει κανεισ πως θα μπορουσα να κινηθω, ωστε να βρω το δικαιο μου. Κοντευω να τρελαθώ...
    - Ήταν παραβιασμένο το κουτί;
    - Τι λέει το συνοδευτικό μεταφοράς;
    - Μήπως έστειλαν μόνο το ένα; Μίλα μαζί τους
    - Το βάρος στο συνοδευτικό μεταφοράς ανταποκρίνεται στο βάρος του κουτιού; (αφού ήρθε από αμερική πρέπει να αναφέρει αναλυτικά, βάρος, είδη, αξία, τεμάχια κλπ κλπ)
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    μπορει να ακολουθησουν και τα υπολοιπα δεματα...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Είχε χώρο και για αυτά που λείπουν;

  5. #5
    Το avatar του μέλους ef123
    ef123 Guest
    Υπηρχε στο εσωτερικο του πακετου το τιμολογιο και για τα τρια πραγματα , οπως και στο εξωτερικο. Το κουτί ήταν μεγαλο αλλα αδειο, περιειχε μόνο το πόλο. Ψωνιζω πολυ συχνα απο τη συγκεκριμενη εταιρεια και δεν ειχα ποτε μαζι τους προβλημα. Ειναι πολύ τυπικοι. Καποιος στην ελλαδα σιγουρα τα εκλεψε και τωρα φοραει το δερματινο μου και την τσαντα μου. Απλα ψαχνομαι πως θα μπορεσω να δικαιωθώ..Αν εχει καποιος καμια ιδεα θα το εκτιμουσα απιστευτα...

    ........Auto merged post: ef123 πρόσθεσε 20 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το βαρος του κουτιου στο αποδεικτικο της εταιρειας ηταν 2,8κιλα και στο ταχυδρομειο που το ζυγισαν εδω ηταν 600γραμμαρια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ef123 : 28-01-10 στις 21:27. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν είναι παραβιασμένο το κουτί, οπότε οπότε κακώς το παρέλαβες, πρέπει να μιλήσεις με την εταιρία. Έχεις μεγάλη πιθανότητα να εντοπίσουν το λάθος. Αν είχες την έμπνευση να κοιτάξεις τη σήμανση του βάρους πριν το ανοίξεις και να το ζυγίσεις πριν το ανοίξεις ώστε να φαινόταν η διαφορά, θα μπορούσες να τους το επέστρεφες. Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι ταξίδεψε με διαφορά βάρους, γιατί η σήμανση εκτός μπαίνει αφού ζυγιστεί, άρα μέσα στο κουτί υπήρξαν και τα 3 αντικείμενα...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Περιοχή
    ΑΡΙΛΛΑΣ - ΜΑΓΟΥΛAΔΕΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ
    Router
    THOMSON ST536i v6 ISDN
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 37.5(dB)
    Επειδη εχω δουλεψη στα ΕΛΤΑ οταν κατι ερχεται απο το εξωτερικο ειναι κλησμενο παρα παρα πολυ καλα οταν μαλιστα απο την αμερκη για την ΕΛΛΑΔΑ ολα τα πακετα εχουν σφραγιδα απο το ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω αρα καπου πρεπει να ανοιξε τα πηραν και το ξαναεκλησαν. Παντως αφου το βαρος λεει στην ΑΜΕΡΙΚΗ 2,8 και εδω ειναι 0,600 αρα κατι εγυνε στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω.

    Στην ΑΜΕΡΙΚΗ ειναι παρα πολυ αυστηρα και δεν φευγη τιποτα εαν δεν ειναι ακριβες οτι εχει μεσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά ευχομαι να λυθεί το πρόβλημά σου, όσο πιο γρήγορα γινεται..
    Τα περισσότερα παιδια εδω παραγγέλνουν απο το εξωτερικό, σίγουρα θα μπορουν να σου πουν πού μπορεις να κανεις καταγγελία.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Συνήθως πράγματα από Αμερική ανοίγονται εδώ στο τελωνείο του αεροδρομίου για έλεγχο.

    Μίλα με την εταιρεία στην Αμερική και κάνε και μία κρούση στο Συνήγορο του Πολίτη και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή μήπως υπάρχει/προβλέπεται κάτι από τη νομοθεσία και μπορούν να σε βοηθήσουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με την εταιρια, απο εκει που το παραγγειλες, να πεις το προβλημα σου και πως ηρθε το δεμα μονο με ενα μπλουζακι. Αν ειναι σωστη η εταιρια πιστευω θα σου στειλει και τα αλλα χωρις χρεωση δικια σου
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  11. #11
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι θέμα της εταιρίας αλλά λαμογιά του τελωνείου.... Α ρε αθάνατε έλληνα της λαμογιας και της κομπίνας..... Γι'αυτο θα μείνεις μια ζωή το παιδί της φάπας......

  12. #12
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο το να μη δρασεις και να μη κανεις τιποτα.. μπορει κατι να καταφερει η ef123 αν αναφερει το προβλημα της. Γενικα ειμαι της αποψης οτι η δραση ειναι καλυτερη απο την μη δραση

    Εμενα μου εχει τυχει να παραπονεθω σε seller γιατι αργουσε ενα δεμα μου, και ο ιδιος μου προτεινε να μου ξαναστειλει το ιδιο δεμα.

    ef123 καλη τυχη με την περιπετεια σου
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το να μη δρασεις και να μη κανεις τιποτα.. μπορει κατι να καταφερει η ef123 αν αναφερει το προβλημα της. Γενικα ειμαι της αποψης οτι η δραση ειναι καλυτερη απο την μη δραση

    Εμενα μου εχει τυχει να παραπονεθω σε seller γιατι αργουσε ενα δεμα μου, και ο ιδιος μου προτεινε να μου ξαναστειλει το ιδιο δεμα.

    ef123 καλη τυχη με την περιπετεια σου
    Και επαναλαμβάνω: δεν είναι θέμα της εταιρίας αλλά λαμογιά του τελωνείου. Στον συνήγορο του πολίτη λογικά πρέπει να απευθυνθεί. Δεν νομίζω να μην υπάρχει έγγραφο απο πιο τελωνείο πέρασε το συγκεκριμένο δέμα και ποια ώρα. Λογικά έτσι μπορούν να βρούν ποιος υπάλληλος/-οι δούλευαν εκείνη την ώρα που έγινε ο έλεγχος του δέματος,είτη και η υπεξαίρεση των αντικειμένων που παράγγειλε η φίλη μας.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εάν το δέμα γράφει άλλο βάρος από το πραγματικό -κι εδώ η διαφορά είναι εμφανής, χωρίς να ζυγιστεί- το τελωνείο έπρεπε να επιστρέψει το δέμα στον αποστολέα για διόρθωση της δήλωσής του και όχι να προχωρήσει στον εκτελωνισμό του. Στη δήλωση που υπάρχει στο δέμα υπάρχει μια υπογραφή. Αυτή βεβαιώνει κάποια πράγματα. Αν δεν ισχύουν, ελέγχεται με βάση την τελωνιακή νομοθεσία. Άρα, αν στάλθηκε έτσι, κακώς εκτελωνίστηκε. Αν εκτελωνίστηκαν και τα τρία αντικείμενα, η ευθύνη βαρύνει τη μεταφορά από το τελωνείο και μετά. Άντε βέβαια να τα αποδείξεις όλα αυτά, δυστυχώς...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν ήταν παραβιασμένο το κουτί, έπρεπε να ανοιχτεί μόνο μέσα στην εταιρεία μεταφορών, εμπρός στον υπεύθυνο του καταστήματος. Γράφεις ότι ζυγίστηκε εδώ, που; στην εταιρεία μεταφορών, στο σπίτι σου;
    Τώρα πρόσεξα κάτι για ταχυδρομείο, σημειώθηκε σε κάποιο έγγραφο η διαφορά βάρους;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 21:12
  2. Mετά από πακέτο, τί;
    Από kostasgr75 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 22:09
  3. Το cd είναι "άδειο" μετά από εγγραφή
    Από Wasp667 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας