Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Καλησπερα στην παρεα του adslgr.com καλως σας βρηκα!

    εχω καποιο προβλημα σταθεροτητας με το Ασύρματο Router BaudTec TW263R4-A2 Infinity και παρολο που εχω ενημερωσει το ΟΤΕ και αναμενω αντικατασταση εχω ψηθει για να αγορασω κατι καλο περα απο τα απλα που δινει ο καθε παροχος.

    Λογο υπαρξεις και κομβου στο AWMN και λογο υψηλης ταχυτητας στο δικτυο μου πολλες φορες ξεπερναω το οριο της 100αρας lan αρα και περιοριζομαι λιγο ως προς το οτι αυτο που θα αγορασω θελω να ειναι γρηγορο.

    Αρα συνοψιζω...
    τα χαρακτηριστικα που με ενδιαφερουν ειναι
    -Να ειναι ασυρματο
    -Να ειναι gigalan ethernet
    -Προς θεου να μην συχρονιζει λιγοτερο απο το Baudtec
    -και να ειναι γρηγορο ως προς την διαχειρηση του στις ρυθμισεις του δεν θα με χαλαγε.

    Το κυριοτερο απο ολα ομως που θελω ειναι να ειναι σταθερο και να ξενιασω απο τις επανεκκινησεις που κανω καθε λιγο κ λιγακι στο baudtec γιατι κολλαει το trafic και το ping μου με το dslam παει περιπατο.

    θα ηθελα καποιες γνωμες και πρωτασεις απο εσας μπας και παρω κατι καλο κ δεν δωσω τσαμπα λεφτα. Αυτο που εχω στα υποψην μου μεχρι στιγμης ειναι το Linksys WAG320N by cisco στα 105€

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nick_p : 06-02-10 στις 10:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κανεις?????

    τι εγινε ρε παιδες κανενας δεν εχει ασχοληθει με modulation demodulation? :P

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είμαι της άποψης να πάρεις gigabit switch και πάνω του να κουμπώσεις το ρούτερ που ας έχει και 100mbit δίκτυο. Πολύ πιο ευέλικτη λύση, δεν σε περιορίζει κιόλας στα μοντέλα των ρούτερ. Αν κάποια στιγμή θελήσεις να αλλάξεις/αναβαθμίσεις κάτι το κάνεις πολύ πιο εύκολα

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν υπαρχει ασυρματο μοντεμ-ρουτερ που να εχει gigabit δικτυο. Ολα ειναι στα 100Mbps.

    Μπορεις να κανεις το παρακατω ομως, για απολυτη ευελιξια.
    Να παρεις ενα 8αρι (ή και μικροτερο) gigabit switch, ενα απλο μοντεμ-ρουτερ με μια εξοδο δικτυου και ενα access point που να εκπεμπει σε b,g και n.
    Εκτος του οτι θα χρειαστεις ασυρματο hardware που να παιζει με το πρωτοκολλο n, θα χρειαστεις πολλα καλωδια (cat5e ή cat6 για να εχεις το 1Gbps) και πριζες για το ρευμα.

    Εκει, η μονη και πιο αργη συνδεση (αν εξαιρεσεις την ασυρματη που εξαρταται απο την αποσταση) θα ειναι αυτη μεταξυ του switch και του μοντεμ-ρουτερ, στα 100Mbps.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι ομως με το που ριξεις επανω του το 100αρι modem θα πεσει ολο το δικτυο σε 100mbit...δεν νομιζω το trafic μονο του modem να ειναι 100αρι και ολα τα αλλα 1000αρια..εαν ισχυει παντως αυτο τοτε πραγματι γλυτωνω παρα πολλα λεφτα μιας και εχω ηδη ενα giga switcher τη asus..

    ........Auto merged post: Nick_p πρόσθεσε 8 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει ασυρματο μοντεμ-ρουτερ που να εχει gigabit δικτυο. Ολα ειναι στα 100Mbps.

    Μπορεις να κανεις το παρακατω ομως, για απολυτη ευελιξια.
    Να παρεις ενα 8αρι (ή και μικροτερο) gigabit switch, ενα απλο μοντεμ-ρουτερ με μια εξοδο δικτυου και ενα access point που να εκπεμπει σε b,g και n.
    Εκτος του οτι θα χρειαστεις ασυρματο hardware που να παιζει με το πρωτοκολλο n, θα χρειαστεις πολλα καλωδια (cat5e ή cat6 για να εχεις το 1Gbps) και πριζες για το ρευμα.

    Εκει, η μονη και πιο αργη συνδεση (αν εξαιρεσεις την ασυρματη που εξαρταται απο την αποσταση) θα ειναι αυτη μεταξυ του switch και του μοντεμ-ρουτερ, στα 100Mbps.
    Φιλε μου φυσικα και υπαρχει gigalan router...μανι μανι δες αυτο που εβαλα στο πρωτο post μου. το linkys wag320N .

    Επισης οπως προανεφερα ειμαι κατοχος κομβου του awmn με 3x54mbit συνδεσεις και ετοιμαζω αλλες 2...γιαυτο και με ενδιαφερει το 1000αρι γιατι τερματιζω την 100αρα σε download.

    Σαφως και εχω κανει την καταλληλη δομικη καλωδιοση SFTP CAT6.

    σχετικα με το Ασυρματο δεν με πολυ νοιαζει το Ν...ουτε και προκειτε προς το παρον να το χρησιμοποιησω..

    Αυτο πατνως που λετε παιδια σχετικα με το οτι δεν ριχνει το δικτυο στα 100 αμα εχεις πανω μια συσκευη 100αρα σε 1000αρι switch δεν το ξερω.... μπορει καποιος να μας το σιγουρεψει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nick_p : 06-02-10 στις 12:44. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Περιοχή
    Φάληρο, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson Speedtouch 585
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ομως με το που ριξεις επανω του το 100αρι modem θα πεσει ολο το δικτυο σε 100mbit
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ... θα πεσει τεσταρισμα σχετικα με αυτο.

    αρα ας μιλησουμε εστω και για 100αρια....εχετε κατι να πρωτεινετε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nick_p : 06-02-10 στις 13:17. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ισχύει σίγουρα, σπίτι έχω 1000άρι switch με sftp cat6 παντού και πάνω του ένα speedtouch 585v6. Πιάνω 80mb/sec στο εσωτερικό δίκτυο

  9. #9
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει σίγουρα, σπίτι έχω 1000άρι switch με sftp cat6 παντού και πάνω του ένα speedtouch 585v6. Πιάνω 80mb/sec στο εσωτερικό δίκτυο
    δε μου λες...επανω στο switcher το 1000αρι τι συνδεσμολογια σου δουλευει... ?

    εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης :

    pc router mikrotik____(straight)___switcher___(straight)____pc

    pc router mikrotik____(straight)___switcher___(full crossed)____pc

    ομως τζιφος...συνεχεια με 100mbit συνδεομαι..

    και παω τωρα για δοκιμη με αλλους συνδιαμους....αν και ο πρωτος επρεπε να δουλευει...χμμμμ

    στα παραπανω ακομα δεν εχω ριξει επανω το 100αρι μοντεμ

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Ότι δεν γίνεται σύνδεση στα 1000mbit ανάμεσα στο pc και στο switch είναι πιθανόν να οφείλεται στα καλώδια ή στους drivers της κάρτας δικτύου. Δεν έχει τόσο σημασία αν θα χρησιμοποιήσεις straight η crossover εφόσον οι θύρες είναι κατα πάσα πιθανότητα autosense.

    Τα καλώδια τα έχεις φτιάξει μόνος σου?

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι δεν γίνεται σύνδεση στα 1000mbit ανάμεσα στο pc και στο switch είναι πιθανόν να οφείλεται στα καλώδια ή στους drivers της κάρτας δικτύου. Δεν έχει τόσο σημασία αν θα χρησιμοποιήσεις straight η crossover εφόσον οι θύρες είναι κατα πάσα πιθανότητα autosense.

    Τα καλώδια τα έχεις φτιάξει μόνος σου?
    ναι γιατι απο το router που τρεχει mikrotik το οποιο βγαινει στο awmn ειναι καπου 70 μετρα..

    μου κανει εντυπωση παντως....γιατι συνδεω κατευθειαν με απλο crossover (με κοινα καφε-ασπρο/καφε) χωρις να μεσολαβισει switch και το pc μου μια συνδεεται σε 1gbps μια αποσυνδεεται συνεχως το ιδιο πραγμα....

    παω μια να πρεσαρω το fullcrossover να δω τι παιζει..

    μπορεις να ριξεις μια ματια σχετικα με τις συνδεσμολογιες που ακολουθω απο εδω

    http://www.ertyu.org/steven_nikkel/ethernetcables.html

    Α! επειδη αναφερθηκες σε drivers το mikrotik(linoux base) που αναλαμβανει ολο το routing του awmn την βλεπει την χιλιαρα κανονικα και με αφηνει κιολας να διαλεξω...δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα...τι να πω..

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν το γεγονός ότι συνδέεται και αποσυνδέεται δείχνει 100% πρόβλημα καλωδίου. Έχε υπ'οψην σου ότι πρέπει σε 1000άρι να ακολουθήσεις μία συνδεσμολογία εκ των T568A ή Τ568Β. Είναι πολύ πιο ευαίσθητο από το 100άρι δίκτυο. Ειδικά τώρα που έχεις 70m καλώδιο

  13. #13
    Εγγραφή
    05-02-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν το γεγονός ότι συνδέεται και αποσυνδέεται δείχνει 100% πρόβλημα καλωδίου. Έχε υπ'οψην σου ότι πρέπει σε 1000άρι να ακολουθήσεις μία συνδεσμολογία εκ των T568A ή Τ568Β. Είναι πολύ πιο ευαίσθητο από το 100άρι δίκτυο. Ειδικά τώρα που έχεις 70m καλώδιο
    και εγω εκει καταληγω....δυστυχως πρεπει να περασω καινουριο καλωδιο...
    εκτος και αν παιζει κατι με το να μην υποστηριζει την συγκεκριμενη pci lan το mikrotik....θα τσεκαρω την γραμμη με ενα line tester και θα ανεβω ταρατσα με ενα laptop με 1000ara επανω να δω πως θα συμπεριφερθει...εαν παντως φταιει το καλωδιο αστα να πανε...μιας και τον κομβο λογο υψους για καλυτερη οπτικη τον εχω οχι στο διπλα..ουτε στο παραδιπλα..αλλα στο πιο διπλα σπιτι-ταρατσα..

    τα 1000αρια modem μας μαρανανε....τι να πω...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20550/2495
    ISP
    OTE Conn-x IPv4/IPv6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ASUS RT-N66U
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στο νέο NETGEAR DGN3500 ρούτερ πού έχει gigabit ethernet, ADSL2+ modem και 802.11n.

    NETGEAR DGN3500

    DGN3500 @ Pixmania
    “The good thing about Science is that it's true whether or not you believe in it.”

    - Neil deGrasse Tyson

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά wireless modem/router
    Από Mizerofws στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 05:24
  2. Αγορά wireless modem/router router
    Από labobas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 09:24
  3. Αγορά Wireless Modem-Router + Wireless Network Card
    Από Stavros.evosmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 17:23
  4. Αγορά aDSL wireless modem/router και κάρτα PCI
    Από nikolas17 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-06, 16:31
  5. Αγορα wireless modem router
    Από alejandro52 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-06, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας