Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 50

Θέμα: ADSL Χανια

  1. #16
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 42.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    που ακριβως στη χαλεπα?εγω μενω κοντα στη προβα και συγχρονιζω στα 3.000 με το ζορι...
    ειμαι στο δρομο που κατεβαινει απο τη πιτσα dominos στο σπιτι του βενιζελου... εδω και 1 χρονο ημουν ευχαριστημένος με τα 8000 , τωρα με το ζορι πιανω 3000 και κατεβαζει μαξ με 320, αλλα συνηθως 280 ... Ειμαι εξοργισμενος πραγματικα ... Εχουν μειωθεί και σε άλλους οι ταχυτητες και δε μας λενε το λογο. ..
    DSL is being upgrated....

    από τα 28,8 dialUP στην 1mbit...

  2. #17
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και από εμένα...
    Είμαι κάτοχος μιας 24άρας γραμμής από τη Forthnet εδώ και 2 χρόνια περίπου...
    Μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπιζα ιδιαίτερα προβλήματα με το δίκτυο, μιας και οι απαιτήσεις που είχα καλύπτονταν στο έπακρο από εκείνο...
    Λόγω της ανάγκης, πλέον, για ένα γρηγορότερο δίκτυο θα ήθελα τη συμβολή σας...
    Πρόκειται να ζήσω πλέον με τη σύντροφό μου μόνιμα εδώ στα Χανιά και οι απαιτήσεις για ένα αξιόπιστο δίκτυο είναι πλέον επιβεβλημένες...Βλέπετε, 2 PC, τηλεόραση, media player και Dreambox, φέρνουν τη γραμμή στα όριά της...Torrents, downloading, browsing και τα λοιπά είναι τα πραγματάκια που μας ενδιαφέρουν, σημειώνω ότι δεν ενδιαφέρομαι για online gaming αλλά σίγουρα με ενδιαφέρει ένα αξιόπιστο ping...
    Όλο αυτόν τον καιρό, η 24άρα της Forthnet κλείδωνε στα 7000 πάνω κάτω, με line attenuation γύρω στα 8000...
    Ζητάω πλέον να αλλάξω πάροχο, μιας και η Forthnet δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι παραπάνω...
    Επίσης, έρχομαι από το Ρέθυμνο, όπου εκεί η Forthnet μου κλείδωνε στα 18000 έως και τα 21000, οπότε καταλαβαίνετε ότι από τη γραμμή εδώ στα Χανιά έχω απογοητευτεί...
    Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και εκείνων όπου μένουν κοντά στην περιοχή μου εδώ (μένω στην οδό Αλμυρίδας δίπλα στο ρέμα, η οποία είναι κάθετος [sic!] στην Ακρωτηρίου, στο ύψος του ζαχαροπλαστείου "Σπιτικό")...
    Κάποιος γείτονας έχει να μου προτείνει κάτι καλύτερο από το υπάρχον της Forthnet;
    Ενδιαφέρομαι για ένα πάροχο που να κλειδώνει τουλάχιστον καλύτερα από τα 7000 που έχω τώρα αλλά και χωρίς προβλήματα ping και γενικότερα άλλα...
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να συνεχίσουμε το διάλογο αυτό...

    Παραθέτω και ένα snapshot από τη γραμμή μου, μέσω του interface του router μου...
    Να σημειώσω ότι έχω ελέγξει καλώδια, router, ethernet, ping tests, dmt γραφήματα και η παρούσα γραμμή μου δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, εκτός του χαμηλού κλειδώματος...
    Σαφώς γνωρίζω ότι έχει να κάνει ο βρόγχος που βρίσκεται μακρυά από εδώ, απλά ελπίζω να υπάρχει κάποια άλλη εταιρία με κοντινότερο DSLAM σε εμένα, που να αποδίδει καλύτερες ταχύτητες!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails capture_29052010_163921.png  


  3. #18
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αν δεν έχεις πρόβλημα στο χαλκό -που δε φαίνεται να έχεις- είσαι ΠΟΛΥ τυχερός που έχεις σχεδόν 8 με 46 attenuation.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις πρόβλημα στο χαλκό -που δε φαίνεται να έχεις- είσαι ΠΟΛΥ τυχερός που έχεις σχεδόν 8 με 46 attenuation.
    Το ίδιο λέω κι εγώ...και συμφωνώ μαζί σου...
    Γιατί περισσότερα προβλήματα από αυτό δεν έχω αντιμετωπίσει...
    Απλά, τη δεδομένη στιγμή με ενδιαφέρει κάτι γρηγορότερο για την περιοχή που είμαι...
    Και αυτό, μόνο κάποιος που μένει κοντά μου μπορεί να το επιβεβαιώσει...
    Μα πες μου τώρα κι εσύ...
    Δεν σου φαίνεται πράλογο να έχω 46 dB για 3 Km. από το DLAM μου;
    Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται γμτ..

  5. #20
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Άλλο πόση είναι η διαδρομή απ το δρόμο κι άλλη η διαδρομή που ακολουθούν τα καλώδια.

    Όσο για τα DSLAM είναι όλα στον ίδιο χώρο ή χειρότερα σε απομακρυσμένη συν εγκατάσταση. Σίγουρα όμως δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές..

    ........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ρίξε μια ματιά κι εδώ να δεις τι σου βγάζει βάζοντας διεύθυνση,.

    http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/map.aspx
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 29-05-10 στις 18:34. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    καλα ειναι τραγικα τα πραγματα στα χανια
    εχει dslam στο σπιτι του βενιζελου στη χαλεπα, και ενας γνωστος μου που μενει ενα τετραγωνο διπλα κλειδωνει στα 16.000 με 0 attenuation
    και εγω που ειμαι ακομα πιο πανω,500 μετρα περιπου με εχουν βαλει στο dslam του τζανακακη

  7. #22
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ειναι τραγικα τα πραγματα στα χανια
    εχει dslam στο σπιτι του βενιζελου στη χαλεπα, και ενας γνωστος μου που μενει ενα τετραγωνο διπλα κλειδωνει στα 16.000 με 0 attenuation
    και εγω που ειμαι ακομα πιο πανω,500 μετρα περιπου με εχουν βαλει στο dslam του τζανακακη
    Κώστα για ποιόν πάροχο αναφέρεσαι;

  8. #23
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πόση είναι η διαδρομή απ το δρόμο κι άλλη η διαδρομή που ακολουθούν τα καλώδια.

    Όσο για τα DSLAM είναι όλα στον ίδιο χώρο ή χειρότερα σε απομακρυσμένη συν εγκατάσταση. Σίγουρα όμως δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές..

    ........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ρίξε μια ματιά κι εδώ να δεις τι σου βγάζει βάζοντας διεύθυνση,.

    http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/map.aspx

    Είμαστε 2200 m. τελικά...
    Με τόσο attenuation, έτσι;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails capture_29052010_211804.png  


  9. #24
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dachtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα για ποιόν πάροχο αναφέρεσαι;
    ολοι στα ιδια dslam δε πανε?

  10. #25
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολοι στα ιδια dslam δε πανε?
    Στον ίδιο χώρο (πάνω-κάτω).

    Μπορεί να υπάρχει μια διαφορά στο target snr του εκάστοτε παρόχου και να κερδίσει 1-2 mbps αλλά τίποτα τρομερό.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 42.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ειναι τραγικα τα πραγματα στα χανια
    εχει dslam στο σπιτι του βενιζελου στη χαλεπα, και ενας γνωστος μου που μενει ενα τετραγωνο διπλα κλειδωνει στα 16.000 με 0 attenuation
    και εγω που ειμαι ακομα πιο πανω,500 μετρα περιπου με εχουν βαλει στο dslam του τζανακακη
    Αυτό το dslam απο οτι μου ειπε ο τεχνικος της forthnet ειναι για τους οτετζηδες ... εμεις οι υπόλοιποι κλασσικα στη τζανακακη (το γνωριζω μιας και ο απο κατω μου συγχρονιζει στα 8000 -με οτενετ και εγω με το ζορι στα 3000 - forthnet)

    Παντως ολοι οσοι γνωριζω με forthet στα χανια συγχρονιζουν πιο χαμηλα απο ποτε, και επίσης υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΕ ΜΕ ΤΟ YOUTUBE !!!!
    Το οτι σε μια νυχτα απο 8000 ξαφνικα συγχρονιζα στα 3200, χωρις να υπάρχει καποιο προβλημα στη γραμμη μου , τοτε τι να πω... Μενω πανω απο το σπιτι του βενιζελου ..
    Αναμενω να ολοκληρωθει και ο "ελεγχος" απο τους οτετζηδες στα κεντρικα της τζανακακη "μπας" και βρεθει καποιο προβλημα που δε το πιστευω ... Το θεωρω αδικια και κοροιδια να πληρωνουμε 25 ευρω για 24 αρα , και απο εκει που πιαναμε 8αρα, ξαφνικα να εχω ταχυτητες κατω απο 300kb/sec απο rapidshare .. Ας μας πουνε οτι αλλαξαν καποιες δρομολογήσεις στις γραμμές και ή οτι επίτηδες μας συγχρονιζουν χαμηλότερα, παρά να μας το παίζουν κινέζοι ..

    Δεν γνωρίζουμε με cyta κάποιον στην περιοχη να μας πει και αυτός ταχυτητες και σε ποιο κεντρο συγχρονιζει ?
    DSL is being upgrated....

    από τα 28,8 dialUP στην 1mbit...

  12. #27
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ίδιο χώρο (πάνω-κάτω).
    Όχι όταν έχουν μπει καμπίνες!

  13. #28
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όταν έχουν μπει καμπίνες!
    Έχουν μπει καμπίνες τοπικά εκει πέρα? Δε ξέρω. Εγώ μίλησα γενικότερα

  14. #29
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djmanosv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το dslam απο οτι μου ειπε ο τεχνικος της forthnet ειναι για τους οτετζηδες ... εμεις οι υπόλοιποι κλασσικα στη τζανακακη (το γνωριζω μιας και ο απο κατω μου συγχρονιζει στα 8000 -με οτενετ και εγω με το ζορι στα 3000 - forthnet)

    Παντως ολοι οσοι γνωριζω με forthet στα χανια συγχρονιζουν πιο χαμηλα απο ποτε, και επίσης υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΕ ΜΕ ΤΟ YOUTUBE !!!!
    Το οτι σε μια νυχτα απο 8000 ξαφνικα συγχρονιζα στα 3200, χωρις να υπάρχει καποιο προβλημα στη γραμμη μου , τοτε τι να πω... Μενω πανω απο το σπιτι του βενιζελου ..
    Αναμενω να ολοκληρωθει και ο "ελεγχος" απο τους οτετζηδες στα κεντρικα της τζανακακη "μπας" και βρεθει καποιο προβλημα που δε το πιστευω ... Το θεωρω αδικια και κοροιδια να πληρωνουμε 25 ευρω για 24 αρα , και απο εκει που πιαναμε 8αρα, ξαφνικα να εχω ταχυτητες κατω απο 300kb/sec απο rapidshare .. Ας μας πουνε οτι αλλαξαν καποιες δρομολογήσεις στις γραμμές και ή οτι επίτηδες μας συγχρονιζουν χαμηλότερα, παρά να μας το παίζουν κινέζοι ..

    Δεν γνωρίζουμε με cyta κάποιον στην περιοχη να μας πει και αυτός ταχυτητες και σε ποιο κεντρο συγχρονιζει ?
    μα ote εχω κι εγω...
    και με εχουν στο dslam της τζανακακη
    φαντασου,μενω κοντα στη προβα και συγχρονισω στα 3 με 4mbps

  15. #30
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο το site : http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/map.aspx , δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο . Μακαρι να ισχυε και σε μενα αυτο που λεει . Αποσταση απο το τηλεπικοινωνιακο κεντρο εως 400 μετρα ...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΧΑΝΙΑ
    Από ratinthehouse στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-09, 21:04
  2. OTEnet ADSL στα Χανιά...
    Από vjkostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-06, 11:18
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 22:28
  4. ADSL πρόβλημα στα Χανιά
    Από sonyp900 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-06, 01:42
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-04, 18:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας