Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2006
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7270
    Γειά σας,
    έχω σοβαρό πρόβλημα μετά από προσπάθεια αναβάθμισης του FW από 1.01.03 σε 1.01.05.
    Δέν δουλεύει καθόλου ο router πλέον.
    Έστειλα mail sth Linksys, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς για καμιά ιδέα, αφού πολλοί έχουν ταλαιπωρηθεί με αυτό το μηχανάκι.
    Για να μην ξαναγράφω το πρόβλημα (είναι και αργά), παραθέτω το γράμμα.
    Συγνώμη για τα Αγγλικά (δεν είναι και καλά) αλλά δεν μπορώ να τα ξαναγράφω στα Ελληνικά.

    Ευχαριστώ!

    Dear support team,

    after a few days using my new WAG354G (Annex A) I decided to upgrade the FW from 1.01.03 to 1.01.05.
    I had downloaded the WAG354G-EU_AnnexA_EU_v1.01.05_004_code.bin from ftp://ftp.linksys.com/international/...EU_1_01_05.zip.

    I had only connected an Ethernet cable to the router (No Wi-Fi, No aDSL line) and I did a restore to factory defaults
    ( by pressing the reset button) in order to delete my settings.

    Then after connecting to the web interface, I tried to do a Firmware upgrade by choosing WAG354G-EU_AnnexA_EU_v1.01.05_004_code.bin from my local disk.
    After a few seconds there was a message that the upgrade completed successfully
    (or something like that) and then I saw the power green light blinking.
    Then the power led became and remained red and I was waiting 2-3 minutes until I decided to turn off the router.

    Afterwards, everytime I turn on the router, after a couple of seconds the power led becomes red and remains red.
    When I try to use the tftp tool in order to send the FW again, the tftp can not connect to the router.

    Do you have any idea what is going wrong?
    Any suggestions?

    Thank you very much for your support.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Speedtouch
    SNR / Attn
    7 db(dB) / 18db(dB)
    Καλησπέρα, το θέμα είναι οτι κάτι πήγε στραβά κατά την διάρκεια του upgrade. Οι λύσεις είναι δυο. Είτε το επιστρέφεις απο εκεί που το πήρες ή δοκιμάζεις με tftp να του βάλεις το firmware (νομίζω πως το δέχεται και έτσι). TFTP μπορείς να βρεις εύκολα. Σχεδόν όλα που κυκλοφορούν είναι freeware.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2006
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7270
    Είχα δοκιμάσει με tftp αλλά δεν είχε γίνει τίποτα. Τελικά πέτυχε αφού έβαλα static IP sto PC.
    Καλό είναι να το έχουν υπόψη όσοι χρησιμοποιήσουν tftp (τουλάχιστον αυτό που έχει στο site της Linksys). Το γράφει στο manual αλλά δεν το βρίσκεις και εύκολα.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Ντράφι - Πικέρμι
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30000/4999
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΤΡΑΦΙ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    9(dB) / 20.2(dB)
    Έχω το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν γνωρίζω τα περι tftp...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κι εγω είχα αυτό το πρόβλημα μετά το firmware upgrade από το web περιβάλλον.
    Μετά, έκανα firmware upgrade με το TFTP. Το λαμπάκι power έπαψε να είναι κόκκινο και έγινε πράσινο που αναβοσβήνει. Από κει και πέρα, δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Ούτε στο TFTP απαντάει πια. Ούτε ρεσετ, ούτε power-off του κανουν κατι.

    Οι τεχνικοί της forthnet μου λενε να τους το στείλω πίσω (και να πληρώσω εγώ το κούριερ ή να παω απο εκεί... Προβλέπεται αυτό; )

    Καμμιά άλλη ιδέα;

  6. #6
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά το πήγα πίσω στην forthnet αυτοπροσώπως, και σε 2 εργάσιμες ημέρες μου ήρθε με κούριερ η αντικατάστασή του.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ (το λαμπάκι του power άναβε κόκκινο) και το έστειλα πίσω στη Forthnet και σε 3 μέρες έγινε η αντικατάσταση. Να ρωτήσω και κάτι άσχετο: το modem δεν έχει διακόπτη on - off ok? Τι είναι καλύτερο λοιπόν για τις ώρες που δε λειτουργεί να το βγάζουμε από τη μπρίζα ή να είναι μόνιμα on?

  8. #8
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα παιδια ....πηρα αυτο το router ,ειναι της forthnet και εγω εχς otenet οταν παω να το βαλω μου λεει οτι θελει μονο

    ........Auto merged post: tassoskatsi πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    καλησπερα παιδια ....πηρα αυτο το router ,ειναι της forthnet και εγω εχω otenet οταν παω να το βαλω το username μου λεει οτι θελει μονο διευθυνση της forthnet . μπορω να κανω καποια ρυθμιση ετσι ωστε να δεχτει το otenet.gr που εχω ? ας μου πει καποιος αν ξερει ....ευχαριστω ! ΣΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tassoskatsi : 17-12-08 στις 02:51. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    947
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tassoskatsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια ....πηρα αυτο το router ,ειναι της forthnet και εγω εχς otenet οταν παω να το βαλω μου λεει οτι θελει μονο

    ........Auto merged post: tassoskatsi πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........
    !
    καλησπερα παιδια ....πηρα αυτο το router ,ειναι της forthnet και εγω εχω otenet οταν παω να το βαλω το username μου λεει οτι θελει μονο διευθυνση της forthnet . μπορω να κανω καποια ρυθμιση ετσι ωστε να δεχτει το otenet.gr που εχω ? ας μου πει καποιος αν ξερει ....ευχαριστω ! ΣΟΣ
    Kανε αναβαθμιση στο τελευταιο firmware απο το site της linksys και θασαι ο.κ.!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μέτα από αναβάθμιση
    Από gorgis16 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-08, 19:43
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-06, 15:26
  3. Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση
    Από George28K στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 11:46
  4. Πρόβλημα 9105 μετά από 11 μήνες [solved]
    Από brightoutside στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-06, 15:48
  5. Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση
    Από SubAngel στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-04, 23:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας