Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    εγινε ι αναβατθμιση απο 6αρα σε 24αρα η σελιδα του μοντεμ γραφει Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps και Ρυθμός αποστολής δεδομένων: 630 kbps
    και εμενα στο σπιδεστ παει με 5 μεγαμπιτ.το μοντεμ ειναι το linksys tis cisco WAG54G2

  2. #2
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    έχουμε πει πολλές φορές πως τα speedtests ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικά των ταχυτήτων μας...Στην χειρότερη κάνε ένα τεστ με το speedtest.hol.gr και με την προϋπόθεση πως το DSLAM σου δεν είναι πιταρισμένο θα πρέπει σε ώρες μη αιχμής να βλέπεις κοντά στην ονομαστική που "κλειδώνει" το modem σου..
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    καλα, κοιτα κιολας οταν κανεις το speedest να κλεινεις πρωτα και το torrent, γιατι αλλιως παντα 5 και λιγοτερα θα βλεπεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    δεν κατεβαζω τορρεντ εχω rapidshare αλλα και εκει κατεβαζει με το πολι 300 ταχιτιτα κατι δεν παει καλα μιποσ πρεπει να κανω ρισετ το μοντεμ;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Συνήθως είναι μια χαρά στα speedtests. Σταματήστε να λέτε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά, γιατί συνήθως είναι. 1 connection, σε server εξωτερικού, τόσο πιάνει η γραμμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως είναι μια χαρά στα speedtests. Σταματήστε να λέτε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά, γιατί συνήθως είναι. 1 connection, σε server εξωτερικού, τόσο πιάνει η γραμμή.
    Aπλά μπορείς να κάνεις καλύτερο έλεγχο της γραμμής σου σε πραγματικές συνθήκες , αν κατεβάσεις από ένα καλό ftp εσωτερικού ή εξωτερικού με 1 connection ή περισσότερα και αν δεις τι γίνεται με τα pings με ένα διάγραμμα από pingplotter.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπλά μπορείς να κάνεις καλύτερο έλεγχο της γραμμής σου σε πραγματικές συνθήκες , αν κατεβάσεις από ένα καλό ftp εσωτερικού ή εξωτερικού με 1 connection ή περισσότερα και αν δεις τι γίνεται με τα pings με ένα διάγραμμα από pingplotter.
    Σίγουρα, απλά τα speedtest.net και pingtest.net γίνανε κυρίως για να έχουν μια εικόνα οι απλοί χρήστες που δε γνωρίζουν πως να το κάνουν "με το χέρι" 100% σωστά.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    μενω κερατσινι παιδια ειμαι μακρια απο εκει που ειναι ι hol.μηπωσ φταιει αυτο;αυτοι μου ειπανε μπασ και ειναι ι καλοδιοση τισ πολυκατικιασ

    ........Auto merged post: kraftwerk πρόσθεσε 42 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    οταν μου γραφει στιν σελιδα του μοντεμ Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps κανω το τεστ τισ χολ μοθ δειχνει κατεβασμα 643.ειμαι στο rapidshare και παω να κατεβασω ενα αρχειο και παει 280 180
    ουτε καν 500 πλακα μασ κανουνε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kraftwerk : 10-02-10 στις 13:54. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλαράκι,το πόσο κατεβάζεις δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά και από τι ταχύτητα σου δίνει ο σέρβερ που κατεβάζεις.
    Κατέβασε λοιπόν ένα μεγάλο αρχείο από εδώ και πες μας πόσο πιάνεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    mondeo μιας και εισαι απο πατρα να σε ρωτησω κατι.αν βαλω 24αρα με τα στατιστικα που βλεπεις θα κλειδωνω ψηλα?ξερεις απο κανενα γνωστο σου?απλα ρωταω γιατι πριν λιγο καιρο καποιος φιλος απο πατρα που ειχε hol double play 24αρα αν και ειχε attenuation 9 κλειδωνε περιπου στα 10Μbps μονο.
    απλα σε ρωταω αν εχεις γενικη εικονα τι παιζει.γιατι τωρα εχω την 6αρα απο το επιδοτουμενο και μεχρι τον ιουλιο που εχω προπληρωσει δεν θα κανω αναβαθμιση.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kraftwerk Εμφάνιση μηνυμάτων
    μενω κερατσινι παιδια ειμαι μακρια απο εκει που ειναι ι hol.μηπωσ φταιει αυτο;αυτοι μου ειπανε μπασ και ειναι ι καλοδιοση τισ πολυκατικιασ

    ........Auto merged post: kraftwerk πρόσθεσε 42 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    οταν μου γραφει στιν σελιδα του μοντεμ Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps κανω το τεστ τισ χολ μοθ δειχνει κατεβασμα 643.ειμαι στο rapidshare και παω να κατεβασω ενα αρχειο και παει 280 180
    ουτε καν 500 πλακα μασ κανουνε;
    Ξεχασε τη την αποσταση.Αφου λεει 13446 συγχρονιζεις εκει αρα η γραμμη σου ειναι σχετικά καλή..
    Τωρα για το αλλο θεμα..
    Δοκιμασε καποια περιεργη ωρα δηλαδη πολυ νωρις το πρωι ή πολύ αργά το βραδυ να δεις τι ταχυτητα πιανεις
    Κατέβασε αυτο το αρχειο για δοκιμη..
    ftp://ftp.gentoo.gr/releases/x86/200...-2008.0-r1.iso

    Εαν εξακολουθεις να κατεβαζεις με 600 τότε ξαναπαρτους και πες τους οτι μαλλον εχουν ξεχασει να αναβαθμισουν και το προφιλ σου απο τα 6 Mbps

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoug100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    mondeo μιας και εισαι απο πατρα να σε ρωτησω κατι.αν βαλω 24αρα με τα στατιστικα που βλεπεις θα κλειδωνω ψηλα?ξερεις απο κανενα γνωστο σου?απλα ρωταω γιατι πριν λιγο καιρο καποιος φιλος απο πατρα που ειχε hol double play 24αρα αν και ειχε attenuation 9 κλειδωνε περιπου στα 10Μbps μονο.
    απλα σε ρωταω αν εχεις γενικη εικονα τι παιζει.γιατι τωρα εχω την 6αρα απο το επιδοτουμενο και μεχρι τον ιουλιο που εχω προπληρωσει δεν θα κανω αναβαθμιση.
    Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κλειδώσεις ψηλά.Δίπλα στο κέντρο είσαι.
    Δεν ξέρω κανέναν με 24άρα τόσο κοντά όσο εσύ.Πάντως γενικά σύμφωνα με το attenuation στις 24άρες όλοι πιάνουν την ανάλογη ταχύτητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κλειδώσεις ψηλά.Δίπλα στο κέντρο είσαι.
    Δεν ξέρω κανέναν με 24άρα τόσο κοντά όσο εσύ.Πάντως γενικά σύμφωνα με το attenuation στις 24άρες όλοι πιάνουν την ανάλογη ταχύτητα.
    ok.απλα σε ρωτησα μηπως ηξερες.και απλα εφαγα το κολλημα με καποιον εδω που κλειδωνε καπου στα 10 Mbps με attenuation 9.οπως και να εχει παντως απο την hol ειμαι ικανοποιημενος.στον οτε δεν παω πισω με τιποτα οσο ειμαι μια χαρα στην hol.δεν μου περισσευουν παραπανισια λεφτα.τελοσπαντων mondeo ευχαριστω.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoug100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok.απλα σε ρωτησα μηπως ηξερες.και απλα εφαγα το κολλημα με καποιον εδω που κλειδωνε καπου στα 10 Mbps με attenuation 9.οπως και να εχει παντως απο την hol ειμαι ικανοποιημενος.στον οτε δεν παω πισω με τιποτα οσο ειμαι μια χαρα στην hol.δεν μου περισσευουν παραπανισια λεφτα.τελοσπαντων mondeo ευχαριστω.
    Σιγουρα θα πιασεις παραπανω απο 10..Εχεις Snr 22.5 οποτε η γραμμη σου ειναι καλη..
    Σιγουρα θα παιξεις πανω απο 12 mbps..
    Λογικά πανω απο 15 αλλα για αυτο δεν ειμαι σιγουρος..
    Εαν βαλεις πανω στη γραμμη καποιο ρουτερ που να δειχνει το attainable rate Θα παρεις μια ιδεα για το μεχρι ποσο μπορεις να πιασεις..

  15. #15
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    το jetspeed 520 που μου εχει δωσει η hol δινει οτι θα εχω attainable rate περιπου στα 14-15 Μbps.
    ενα αλλο siemens CL110 που εχω απο ενα φιλαρακι που το εδωσε που ειχε forthnet δινει attainable rate περιπου 17-19 Μbps.
    Και περυσι τον ιουλιο του 2009 οταν συνδεθηκα σε hol με ειχαν 2 μερες δοκιμαστικα σε ταχυτητα 15 Μbps που εκαναν ελεγχο της γραμμης πριν με βαλουν στα 6 Μbps που εχω κανονικα.και θυμαμαι κατεβαζα με περιπου 1.5 ΜB/sec.αρα κομπλε θα ειμαι οταν κανω την αναβαθμιση.ετσι θελω να πιστευω.ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ ΟΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ
    Από pasific στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 12:01
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 11:51
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 23:24
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 13:37
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας