Σελ. 2 από 88 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1309
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για την έκδοση με τα 64 bit extensions γνωρίζεις κάτι; Την έχεις δοκιμάσει καθόλου έστω και beta;
    Δυστυχώς δεν έχω (ακόμα) AMD-x86-64 hardware. Αλλά είναι στα σκαριά για τους επόμενους 2-3 μήνες κατασταλαγμένο Dual Opteron σύστημα και τότε... THE EMPIRE WILL STRIKE BACK.

    Πάντως την έχω κατεβάσει την public beta από τη Microsoft (build 1069) και την client έκδοση (Windows XP) και την server (Windows Server 2003).

    Αναμένω το ίδιο καλή συμπεριφορά και επιδόσεις και από τις 2 αφού όπως έχω πει στην αρχή αυτού του topic:

    - Τα επερχόμενα Windows AMD64 (όχι μόνο τα Server 2003 αλλά και τα XP) είναι βασισμένα στον κώδικα των 2003 - όλα αυτά θα έχουν build 5.2.3790 (και όχι 5.1.2600)
    Πολύ καλή πηγή πληροφόρησης για ο,τιδήποτε AMD-x86-64 είναι το:

    http://www.planetamd64.com/

    Το διαβάζω σχεδόν καθημερινά.

    Έχουν τα παρακάτω που ενημερώνονται τακτικότατα (όλα φυσικά ΜΟΝΟ 64-bit):

    - driver database
    - application database

    Και forums.

    Σύμφωνα με το PlanetAMD64, η build number αυτή τη στιγμή είναι περίπου γύρω στο 1170 ενώ έχει γίνει leaked στο Internet και ενδιάμεση build (μεταξύ της public 1069 και της πιο πρόσφατης).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Πάντως έχω πάθει πλάκα με τα Win XP 64, αν και beta έκδοση είναι ΠΟΛΥ σταθερά και φθσικά πολύ γρήγορα. Αν δεν είχα πρόβλημα με κάποιους driver της Gigabyte ( IT 8212 ultra ide Raid controller που δεν υπάρχει και δε μπορώ να δω τους παλιούς μου δίσκους και ASPI layer) θα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά αυτά. Τώρα επειδή χρειάζομαι και τους δίσκους και φυσικά και την εγγραφή στο DVD-R χρησιμοποιώ για αυτές τις δουλειές την 32 bit έκδοση.
    Το να ανοίξουμε ένα topic για τα WIN XP 64 bit θα ήταν υπερβολή; Έτσι για να ποστάρουμε τίποτα links για drivers αλλά και να λύνουμε απορίες σχετικά με τη χρήση τους.

  3. #18
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαριστεί για όσους δεν γνωρίζουν, ότι τα 2003 δεν είναι η επόμενη έκδοση των XP αλλά η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Server/Advanced Server, με αρκετό μέρος του GUI τους να είναι XP style.

    Έτσι λοιπόν η γνώμη μου (που λογικά έχω δίκιο) είναι ότι:
    - Τα XP Home είναι η επόμενη έκδοση των ME (έστω και αν τα XP Home μοιάζουν περισσότερο με 2000)
    - Τα XP Professional είναι η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Professional.
    - Τα 2003 Server είναι η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Server
    - Τα 2003 Enterprise είναι πιθανότατα η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Advanced Server

    Το όνομα 2003 και μόνο μπερδεύει αρκετούς αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι S-E-R-V-E-R OPERATING SYSTEM. Και μία 'ακυρη' (ως συνήθως ε παρομοίωση: "Θα παίρνες μια ferrari για να πήζεις κάθε μέρα σε μια συγκεκριμένη διαδρομή 3 KM στο κέντρο που μέγιστη ταχύτητα που θα είχες ποτέ αναπτύξει είναι 40-50 KMH;"

    Anyway, αν και θα διαφωνώ κάθετα με την λογική να βάλει κανείς ένα server OS για 'home χρήση' καθώς και με τον τίτλο του thread ... Θα πρότεινα να κάτσετε να φτιάξετε μια λίστα με services που θα κλείσει κάποιος καθώς και διάφορα πραγματάκια που θα πρέπει να κάνει disable, ώστε να λειτουργήσει το OS μόνο με όσες υπηρεσίες χρειάζεστε, αλλιώς θα έχει κόστος στην ταχύτητά σας...

    Είχα χρησιμοποιήσει τα Windows 2003 πέρυσι τον Απρίλιο όταν βγήκε η τελική έκδοση, και δεν είχα μείνει ευχαριστημένος.. κυρίως λόγω ότι τότε δεν υπήρχε υποστήριξη και δεν είχα λόγο να κάθομαι να απενεργοποιώ υπηρεσίες που θα ήταν άχρηστες για οικιακή χρήση. Θα ξανακάνω μια απόπειρα στις επόμενες μέρες, αλλά και πάλι δεν σταματάω να τα θεωρώ server OS όπως θεωρούσα και τα Windows 2000 Server που τα είχα βάλει για δοκιμή όταν ήταν να τα αγοράσω και να τα στήσω σε ένα server.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Άλλο τα windows XP Server 2003 κ άλλο τα Windows 2003 Server ή πρόκειται για το ίδιο λειτουργικό
    Προϊόν που να λέγεται Windows XP Server 2003 δεν υφίσταται.

    Το μοναδικό και επίσημο όνομα του 32-bit προϊόντος που έχει έκδοση 5.2.3790 είναι

    Windows Server 2003

    και αν και υποτίθεται ότι είναι η server έκδοση των XP, δεν είναι. Είναι κάτι το κατά πολύ νεότερο και πολύ πιο optimized και λειτουργικό.

    Γι' αυτό και η διαφορετική minor version (1 -> 2).

    Από 5.1.2600 -> 5.2.3790

    Η πιό ολοκληρωμένη έκδοση είναι windows .NET 2k3 enterprise edition
    Όπως είπα και παραπάνω, προϊόν που να λέγεται windows .NET 2k3 δεν υφίσταται. Τα ονόματα ".NET", ".NET Server" κλπ. ήταν ανεπίσημα codenames για όσο καιρό διαρκούσε το development.

    Το οριστικό και επίσημο όνομα του προϊόντος που κυκλοφορεί από τον Απρίλιο του 2003 είναι όπως είπα πρωτύτερα:

    Windows Server 2003

    Η ανώτερη έκδοσή του (εάν εξαιρέσεις την Datacenter που υποτίθεται ότι έρχεται "πακέτο" με τον server που αγοράζεις) είναι όντως η

    Windows Server 2003 - Enterprise Edition

    Αυτά για τα 32-bit.

    Αλλά και για τα AMD64 ισχύουν τα ίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 16-07-07 στις 13:22.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    WAntilles,

    Και εσύ δηλαδή φτιάχνοντας το thread, προτείνεις home χρήση των Windows 2003 ενώ γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι server OS, έστω και αν είναι πιο νεότερο (αφού βγήκε πιο μετά) και optimized από τα XP;

    Αν τα βάλω ξανά και έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα, ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΦΑΓΕ!!! :mrgreen

  6. #21
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μερικές σημαντικές διευκρινίσεις στο γενικά σωστό post του Psyhakia:

    Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαριστεί για όσους δεν γνωρίζουν, ότι τα 2003 δεν είναι η επόμενη έκδοση των XP αλλά η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Server/Advanced Server
    Δεν είπε κανείς κάτι διαφορετικό.

    με αρκετό μέρος του GUI τους να είναι XP style
    Με ΟΛΟΚΛΗΡΟ το GUI τους σε XP Style.

    Όπως είπα και στο συμπληρωματικό μου post , μετά από αυτό που ξεκίνησε αυτό το topic:

    - Πλήρης υποστήριξη όλων των multimedia δυνατοτήτων, των alpha blending & transparencies και των visual styles
    - Τα XP Professional είναι η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Professional.
    - Τα 2003 Server είναι η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Server
    - Τα 2003 Enterprise είναι πιθανότατα η επόμενη έκδοση των Windows 2000 Advanced Server
    Όλα ολόσωστα και για το τελευταίο, όχι "πιθανότατα", είναι όντως αυτή.

    Τα XP Home είναι η επόμενη έκδοση των ME (έστω και αν τα XP Home μοιάζουν περισσότερο με 2000
    ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ Ή ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ

    Απευθύνονται στο ίδιο target group, ΝΑΙ.

    Αλλά κατά τα άλλα, δεν έχουν καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ από κάθε άποψη.

    Τα ME είναι 9x-class, τρέχει πάνω από το IO.SYS, 16-32-bit αχταρμάς, ελλιπής υλοποίηση WIN-32-API, όχι πραγματικό pre-emptive multitasking και multithreading, μπλε οθόνες "στην καθισιά τους", απαράδεκτο memory και process management κλπ.

    Τα XP Home (όπως και όλα τα XP) είναι NT-Class ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λειτουργικά συστήματα (όχι shells του IO.SYS), πλήρως και natively 32-bit, πλήρης υλοποίηση του WIN-32-API, πραγματικό pre-emptive multitasking και multithreading ανά thread, αυξημένη αποκρισιμότητα (responsiveness), σταθερό, robust, around the clock σύστημα (24-7-365), με πολύ καλό memory και process management, εξαιρετικό caching και filesystem (NTFS).

    Το όνομα 2003 και μόνο μπερδεύει αρκετούς αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι S-E-R-V-E-R OPERATING SYSTEM.
    Σωστό μεν, irrelevant δε (όπως θα έλεγαν και οι Borg).

    Anyway, αν και θα διαφωνώ κάθετα με την λογική να βάλει κανείς ένα server OS για 'home χρήση'
    Άποψή σου. Σεβαστή όπως όλες. Δεν υποχρεώνω κανέναν να κάνει ο,τιδήποτε.

    Θα πρότεινα να κάτσετε να φτιάξετε μια λίστα με services που θα κλείσει κάποιος καθώς και διάφορα πραγματάκια που θα πρέπει να κάνει disable, ώστε να λειτουργήσει το OS μόνο με όσες υπηρεσίες χρειάζεστε, αλλιώς θα έχει κόστος στην ταχύτητά σας
    Όπως είπα και στο συμπληρωματικό post:

    Λιγότερα default ενεργοποιημένα services (όσο και αν σας φαίνεται περίεργο) από τα XP
    Είχα χρησιμοποιήσει τα Windows 2003 πέρυσι τον Απρίλιο όταν βγήκε η τελική έκδοση
    Πολλά έχουν αλλάξει από τότε.

    και δεν είχα λόγο να κάθομαι να απενεργοποιώ υπηρεσίες που θα ήταν άχρηστες για οικιακή χρήση
    Βλέπε παραπάνω για τα services.

    αλλά και πάλι δεν σταματάω να τα θεωρώ server OS όπως θεωρούσα και τα Windows 2000 Server
    Keep an open mind.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 16-07-07 στις 13:22.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    How to convert Win2K3 Server to a Workstation:

    http://www.msfn.org/win2k3/

    Προσέξτε μόνο τα εξής:

    Στο τμήμα "Enabling Hardware and DirectX Acceleration":

    http://www.msfn.org/win2k3/hardwareacc.htm

    Θα πρέπει αυτά τα 2 βήματα να τα κάνετε (εάν χρειάζεται) κάθε φορά που εγκαθιστάτε καινούριο driver για την κάρτα γραφικών σας (μετά το πρώτο restart) οποιαδήποτε κάρτα γραφικών και εάν έχετε.

    Ποτέ εμένα δεν μου χαλούσε το 2ο. Πάντα όμως χαλούσε το 1ο.

    Στο τμήμα "How to enable System Restore"

    http://www.msfn.org/win2k3/sysrestore.htm

    Αγνοήστε το. Ποτέ δεν μου χρειάστηκε στα XP το System Restore. Ανέκαθεν ήταν άχρηστο και επικίνδυνο, και πολύ resource, CPU και κυρίως disk space hungry.

    Το Rollback driver είναι υπεραρκετό.
    Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 16-07-07 στις 13:23.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και εσύ δηλαδή φτιάχνοντας το thread, προτείνεις home χρήση των Windows 2003 ενώ γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι server OS, έστω και αν είναι πιο νεότερο (αφού βγήκε πιο μετά) και optimized από τα XP
    ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

    Στην τιμή του Avatar μου που απεικονίζει ένα πάνσοφο πλάσμα, τον μεγαλύτερο Jedi Master όλων των εποχών (και των γαλαξιών).
    8)
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    WAntilles,

    Αχ τι μου κάνεις... (τι σου κάνω μάνα μου.. ooops σε γκουσγκούνη έπεσα)

    Θα με κάνεις να ξανακάνω απόπειρα για 2003 πάλι

  10. #25
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    psyxakias, Στα συνηστώ και εγώ ανεπιφύλακτα... Οπως είπα, το μόνο σπαστικό αν πέσει στα χέρια σου κόπια είναι οτι δεν δουλεύ ει το windows update, οπότε τα updates πρέπει να τα κατεωάζεις και να τα κάνεις install manually...

    WAntilles, Εχεις διαβάσει τίποτα καινούριγο για το activation? πμ αν ναι.
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  11. #26
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πείτε μου ακριβώς το Πλήρες ΌΝΟΜΑ καθώς κ build γιατί θέλω να κατεβάσω FINAL.
    Είχα δοκιμάσει πιο παλιά για 1 μέρα(δε τα ανέχτηκα παρισσότερο) τα win .NET 2003 Enterprise edition, αλλά δεν υποστήριζαν κάρτα ήχου κτλ κτλ κτλ περισσότερο μου θύμησαν ΝΤ4.
    Ελπίζω αυτά που προτείνετε να ισχύουν περί επιδώσεις όπως ελπίζω να είναι συμβατά με hardware γιατί διαφορετικά θα με γυρίσει σε πολύ παλιές εποχές κ αρχαία προβλήματα με συμβατότητες κ @@.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Περιμένω feedback με εντυπώσεις παίδες.

    Κυρίως από τον psyhakia που ήταν και ο πιο... άπιστος Θωμάς.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #28
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εδώ και 2 βδομάδες παίζουν στο βασικό μου desktop χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είναι αληθινό, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως πιο γρήγορο OS από το 2000 Advanced Server.
    Ανυπόγραφος

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν είναι αληθινό, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως πιο γρήγορο OS από το 2000 Advanced Server
    Εγώ δε μίλησα ποτέ για χρήση server αλλά για καθημερινή χρήση στο σπίτι.

    Γι' αυτό και συγκρίνοντάς τα με τα XP Pro SP-1a λέω ότι έχουν απόδοση 2x.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 16-07-07 στις 13:24.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #30
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri
    Εδώ και 2 βδομάδες παίζουν στο βασικό μου desktop χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Και εγώ για καθημερινή χρήση στο σπίτι μίλησα. Ίσως δεν διευκρίνισα ότι πριν τα 2003 είχα τα 2000 Advanced Server (στο desktop μηχάνημά μου, για καθημερινή χρήση).
    Ανυπόγραφος

Σελ. 2 από 88 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows 2003 --- Πάλι ερώτηση για σχετικούς!
    Από pantakos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 21:57
  2. Ερωτήσεις για Windows Server 2003
    Από Vietmam στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 23:37
  3. Οθόνη για οικιακή χρήση
    Από jobous στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-07, 20:53
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-04, 11:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας