Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους,

    Εργάζομαι σε ένα γραφείο το οποίο είναι μικρό, περίπου 20-25 τετραγωνικά. Είμαστε 6 άτομα με 14 υπολογιστές συνολικά!! Δύο μάλιστα εκ των υπολογιστών λειτουργούν επί 24ωρου βάσεως. Βάλτε και 2-3 εκτυπωτές.

    Εξ' αιτίας όλων των παραπάνω, ο αέρας στο γραφείο είναι χάλια σε μόνιμη βάση. Μυρίζει κλεισούρα και η ατμόσφαιρα είναι "βαριά", ίσως και υγρή. Να πω ιονισμένη λόγω των υπολογιστών?
    Το παράθυρο όσο και να το ανοίξεις η κατάσταση δεν φτιάχνει.
    Να σημειώσω ότι υπάρχει μια μικρή συσκευή στο γραφείο η οποία είναι air purifier αλλά δεν βλέπω καμμία απολύτως βελτίωση.

    Τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση?
    Χρειάζεται ιονιστής (και αν ναι με ποιές προδιαγραφές) ή κάποιο άλλο είδος συσκευής?

    Οι καπνιστές βγαίνουν σε κανά μπαλκόνι οπότε πρόβλημα λόγω τσιγάρου σχεδόν δεν υφίσταται. Φανταστείτε να υπήρχε και αυτό...

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Μία οικολογική προσέγγιση (που με βάση όλες τις έρευνες όμως ισχύει..εγώ δεν ξέρω σίγουρα ακόμη, τώρα το ξεκίνησα κι εγώ, αλλά μετά από αρκετό διάβασμα σε ιντερνετ, δημοσιεύσεις από πανεπιστήμια κτλ) : Βάλτε συγκεκριμένα φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία με βάση μετρήσεις καθαρίζουν πολύ την ατμόσφαιρα : π.χ. φυλλόδεντρο, χλωρόφυτο και κισσός.
    Άλλη οικολογική λύση : στο www.ecospaints.co.uk έχει ένα προιον "air purifying paint" στις ειδικές βαφές, που λέει ότι απορροφά ακτινοβολία από ηλεκτρικές συσκευές
    τελος στα κλασικά : ιονιστής Air cleaners της Blue-air, έχουν πιστοποίηση και θεωρούνται από τους πιο αποτελεσματικούς στην αγορά.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία οικολογική προσέγγιση (που με βάση όλες τις έρευνες όμως ισχύει..εγώ δεν ξέρω σίγουρα ακόμη, τώρα το ξεκίνησα κι εγώ, αλλά μετά από αρκετό διάβασμα σε ιντερνετ, δημοσιεύσεις από πανεπιστήμια κτλ) : Βάλτε συγκεκριμένα φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία με βάση μετρήσεις καθαρίζουν πολύ την ατμόσφαιρα : π.χ. φυλλόδεντρο, χλωρόφυτο και κισσός.
    Άλλη οικολογική λύση : στο www.ecospaints.co.uk έχει ένα προιον "air purifying paint" στις ειδικές βαφές, που λέει ότι απορροφά ακτινοβολία από ηλεκτρικές συσκευές
    τελος στα κλασικά : ιονιστής Air cleaners της Blue-air, έχουν πιστοποίηση και θεωρούνται από τους πιο αποτελεσματικούς στην αγορά.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο γραφείο έχω βάλει τοv air revitalizer της Breathe. Kαθαρίζει την ατμόσφαιρα σε χρόνο dt. Αποτελείται απο ένα μοτεράκι κι ένα tank με 1 lt νερό. Καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα - μόλις 14 watt. Καθώς λειτουργεί, δεσμεύει τους ρύπους της ατμόσφαιρας μέσα στο νερό (είναι φοβερό όταν βλέπεις στο τέλος της ημέρας να έχει γίνει γκρι) ενω παράλληλα, απελευθερώνει ανανεωμένο, ιονισμένο και καθαρό αέρα. Αυτό που λένε όλοι όταν μπαίνουν στο γραφείο, είναι οτι έχει μια αίσθηση φρεσκάδας. Έχω αγοράσει και 3-4 μπουκαλάκια αιθέρια έλαια και προσθέτω λίγες σταγόνες στο νερό και ειλικρινά, η διαφορά είναι τεράστια.

    Εγώ το αγόρασα πέρισυ απο το Αγγλικό site με 40 λίρες συν p+p. Στην τιμή περιλαμβάνεται και μια led φωτιζόμενη βάση, για πιό zen καταστάσεις και το trial essence pack με 4 μπουκαλάκια με αιθέρια έλαια. Προχθές, μου έστειλαν mail οτι το δίνουν προσφορά 30 λίρες μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Μόλις έδωσα παραγγελία για 2 συσκευές (μια για το σπίτι και μία για γειτονικό γραφείο που ζήλεψε ) και έτσι τα μεταφορικά είναι δωρεάν.
    Στην Ελλάδα, το πουλάνε εδώ, με τη διαφορά οτι στον αποκλειστικό έλληνα αντιπρόσωπο πρέπει να σκάσεις:
    - 79 ευρώ για τη συσκευή
    - 45 ευρώ για τη βάση
    - 24 ευρώ για το trial pack
    148 ευρώ για αυτό που αγοράζεις απο το επίσημο αγγλικό site με 35!!!

    [Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αγορά, να σου θυμίσω οτι το revitalizer έχει αγγλικό φις, οπότε ή θα αγοράσεις ανταπτοράκι ή θα το κόψεις και θα βάλεις σούκο.]

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ενδιαφέρον, εχεις διευθυνση για το μαγαζί του εξωτερικού????

    Μήπως είναι το Αμαζον??? Έχεις κανένα λινκ???

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί μήπως παίζει ρόλο και η θερμότητα που εκπέμπουν και οι 14 υπολογιστές? Μήπως να τους μειώσετε σε 7, και τους άλλους 7 να τους βάλετε μέσα σε ένα VMWare? Επίσης για ποια περιοχή μιλάμε? Γιατί αν μιλάμε πχ για Αθήνα κέντρο, και να ανοίξεις το παράθυρο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καλό.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί μήπως παίζει ρόλο και η θερμότητα που εκπέμπουν και οι 14 υπολογιστές? Μήπως να τους μειώσετε σε 7, και τους άλλους 7 να τους βάλετε μέσα σε ένα VMWare? Επίσης για ποια περιοχή μιλάμε? Γιατί αν μιλάμε πχ για Αθήνα κέντρο, και να ανοίξεις το παράθυρο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καλό.
    Ναι, ασφαλώς οι υπολογιστές ευθύνονται για τη θερμότητα στο δωμάτιο
    Δυστυχώς μιλάμε για Αθήνα...

    ........Auto merged post: nils πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γραφείο έχω βάλει τοv air revitalizer της Breathe. Kαθαρίζει την ατμόσφαιρα σε χρόνο dt. Αποτελείται απο ένα μοτεράκι κι ένα tank με 1 lt νερό. Καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα - μόλις 14 watt. Καθώς λειτουργεί, δεσμεύει τους ρύπους της ατμόσφαιρας μέσα στο νερό (είναι φοβερό όταν βλέπεις στο τέλος της ημέρας να έχει γίνει γκρι) ενω παράλληλα, απελευθερώνει ανανεωμένο, ιονισμένο και καθαρό αέρα. Αυτό που λένε όλοι όταν μπαίνουν στο γραφείο, είναι οτι έχει μια αίσθηση φρεσκάδας. Έχω αγοράσει και 3-4 μπουκαλάκια αιθέρια έλαια και προσθέτω λίγες σταγόνες στο νερό και ειλικρινά, η διαφορά είναι τεράστια.

    Εγώ το αγόρασα πέρισυ απο το Αγγλικό site με 40 λίρες συν p+p. Στην τιμή περιλαμβάνεται και μια led φωτιζόμενη βάση, για πιό zen καταστάσεις και το trial essence pack με 4 μπουκαλάκια με αιθέρια έλαια. Προχθές, μου έστειλαν mail οτι το δίνουν προσφορά 30 λίρες μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Μόλις έδωσα παραγγελία για 2 συσκευές (μια για το σπίτι και μία για γειτονικό γραφείο που ζήλεψε ) και έτσι τα μεταφορικά είναι δωρεάν.
    Στην Ελλάδα, το πουλάνε εδώ, με τη διαφορά οτι στον αποκλειστικό έλληνα αντιπρόσωπο πρέπει να σκάσεις:
    - 79 ευρώ για τη συσκευή
    - 45 ευρώ για τη βάση
    - 24 ευρώ για το trial pack
    148 ευρώ για αυτό που αγοράζεις απο το επίσημο αγγλικό site με 35!!!

    [Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αγορά, να σου θυμίσω οτι το revitalizer έχει αγγλικό φις, οπότε ή θα αγοράσεις ανταπτοράκι ή θα το κόψεις και θα βάλεις σούκο.]
    Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Θα την κοιτάξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nils : 01-03-10 στις 22:42. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Εγω την κοιταξα ηδη

    Αν ολα πανε καλα ελπιζω να το εχω καποια στιγμη. Η παραγγελια εχει παει και ενημερωθηκα οτι την ελαβαν και την κανουν process. Μολις γινει dispatch θα λαβω νεο email.

    Θα επανελθω με νεοτερα.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω την κοιταξα ηδη

    Αν ολα πανε καλα ελπιζω να το εχω καποια στιγμη. Η παραγγελια εχει παει και ενημερωθηκα οτι την ελαβαν και την κανουν process. Μολις γινει dispatch θα λαβω νεο email.

    Θα επανελθω με νεοτερα.
    Τελικώς το παρήγγηλα και εγώ και είναι στο...δρόμο.
    Για να δούμε

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    εμένα ήρθε
    Αύριο πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο
    Αν μείνω ικανοποιημένος θα πάρω και δεύτερο μηχανάκι

  12. #12
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kι εγώ τα περιμένω αύριο.
    Tην Παρασκευή που μας πέρασε, έδωσα άλλη μια παραγγελία για το παρα-πλαϊνό γραφείο.
    Πολυ σουξέ το μηχανηματάκι! Θα βλέπουν οι Άγγλοι σωρηδόν τις παραγγελίες απο Ελλάδα και θα αναρωτιούνται τί μας έπιασε...!

    Σήμερα 1:45 πήρα mail για επιβεβαίωση παραγγελίας.
    2:15 η Εμπορική μου έστειλε μήνυμα οτι χρεώθηκε η κάρτα μου.
    4:30 mail απο Βreath οτι το πακετάκι μου στάλθηκε με Royal Mail 1st class (please allow 1-3 days for delivery).

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    4:30 mail απο Βreath οτι το πακετάκι μου στάλθηκε με Royal Mail 1st class (please allow 1-3 days for delivery).
    Εμενα αυτο το mail μου ηρθε την Πεμπτη. Δευτερα σημερα αλλα τιποτα απο ταχυδρομειο ακομα.

    Μα καλα σε ολους στελνουν email γυρω στις 4.15-4.30 το απογευμα?????

  14. #14
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6400/948
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα αυτο το mail μου ηρθε την Πεμπτη. Δευτερα σημερα αλλα τιποτα απο ταχυδρομειο ακομα.

    Μα καλα σε ολους στελνουν email γυρω στις 4.15-4.30 το απογευμα?????

    Εμένα πάλι που αυτό το mail μου ηρθε την προηγούμενη Δευτέρα 1/3/2010 και ακόμα καμία ειδοποίηση????Νομίζω πως σήμερα θα πρέπει να τους στείλω ένα mail να ρωτήσω τί ακριβώς έχει γίνει!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χμμ, πολύ αργεί... εκτός κι αν έπεσε θύμα των απεργιών.
    Δες αν μπορούν να σου δώσουν tracking number. Πέρισυ τέτοια εποχή που είχα κάνει την 1η παραγγελία, το κουτί απ'έξω έγραφε Parcelforce.
    Μετά δοκίμασε εδώ ή εδώ.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα γραμμης ή κατι αλλο?
    Από stardust07 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 10:02
  2. Πρόβλημα με το σκληρο η κατι αλλο;
    Από subsonic στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 23:39
  3. Πρόβλημα windows ή κάτι άλλο?
    Από sadrouB στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-06, 21:45
  4. Πρόβλημα ΟΤΕ H κατι αλλο?
    Από Antonis Papadopoulos στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-05, 14:41
  5. Πρόβλημα... μνημης?? η κατι αλλο??
    Από Antonis Papadopoulos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-04, 18:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας