Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γεια σας παιδια.
    εχω εναν sony vaio vgn fz31m και ο οποιος ξαφνικα αρχισε να μην ανοιγει.
    οταν θελω να τον βαλω σε λειτουργια μου αναβει μονο το λαμπακι Power και ακουγεται ο σκληρος δισκος οτι δουλευει. Δεν κανει τιποτα αλλο. Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι αυτο? Δεν ειναι οι μνημες, δεν ειναι ο σκληρος δισκος, νωμιζω δεν ειναι ουτε η μητρικη πλακετα επειδη περναει το ρευμα στον σκληρο δισκο. (η μπαταρια του υπολογιστη ειναι αχριστη δεν κραταει ουτε λεπτο) εχω δοκιμασει να τον βαλω σε λειτουργια και χωρις αυτην αλλα παλι το ιδιο. Μηπως πρεπει να παρω μια καινουρια μπαταρια? Μηπως ειναι το τσιπακι bios? και ποσο κοστιζει περιπου αυτο?
    η εγγυηση εχει ληξει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yourka : 28-02-10 στις 23:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη(Συκιές)
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    siemens sl2-141
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον είναι πρόβλημα της μητρικής.
    Σε ένα άλλο που έχω που το εστειλα γιατι δεν ανοιγε παντα με την πρωτη μου το ειπαν απο το service
    καλα ξεμπερδεματα αφου εισαι εκτος εγγυησης
    Δοκιμασε παντως να κρατας περισσοτερο πατημενο το κουμπι εκκίνησης
    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;
    ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΗ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
    ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΑΣ.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    δοκίμασε να βγάλεις μπαταρία και ρεύμα, πάτα το κουμπί της εκκίνησης, για να αδειάσουν οι πυκνωτές. ξαναβάλτα κανονικά και δοκίμασε να τον ανοίξεις. αν δεν λυθεί, δεν ξέρω. ΜΠορεί βέβαια να είναι καποια συσκευη που βραχυκυκλώνει, πχ wireless, blutooth...οι οποίες αν δεν ειναi on board, που μαλλον δεν ειναι, πρεπει να ειναι αποσπώμενες, δοκίμασε να τις αποσυνδέσεις και να δοκιμάσεις να εκκινήσεις ξανά.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    TP-LINK TD-W8961ND
    SNR / Attn
    6,7(dB) / 15,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να είναι ένα απλό reset του bios αλλά πολύ πιθανόν να είναι και η κάρτα γραφικών.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yourka Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας παιδια.
    εχω εναν sony vaio vgn fz31m και ο οποιος ξαφνικα αρχισε να μην ανοιγει.
    οταν θελω να τον βαλω σε λειτουργια μου αναβει μονο το λαμπακι Power και ακουγεται ο σκληρος δισκος οτι δουλευει. Δεν κανει τιποτα αλλο. Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι αυτο? Δεν ειναι οι μνημες, δεν ειναι ο σκληρος δισκος, νωμιζω δεν ειναι ουτε η μητρικη πλακετα επειδη περναει το ρευμα στον σκληρο δισκο. (η μπαταρια του υπολογιστη ειναι αχριστη δεν κραταει ουτε λεπτο) εχω δοκιμασει να τον βαλω σε λειτουργια και χωρις αυτην αλλα παλι το ιδιο. Μηπως πρεπει να παρω μια καινουρια μπαταρια? Μηπως ειναι το τσιπακι bios? και ποσο κοστιζει περιπου αυτο?
    η εγγυηση εχει ληξει
    Elpizo na min sou apanto poli arga, tora eida tixaia tin erotisi eno epsaxna updates sto google.
    Exo to idio modelo me esena, eixa akrivos to idio provlima, telikos itan i karta grafikon, kai xriastike alagi motherboard mias kai i karta einai pano sti motherboard.
    To thema einai oti, an exei liksei to service sou, i sony me tin nvidia, evgalan anakoinosi pos alazoun oles tis kartes grafikon apo ta elatomatika modela tis Nvidia.

    auti einai i anakoinosi kai mporeis na to vreis sto official site tis sony, an psakseisc.......poly.



    Sony Vaio - Nvidia
    Distorted video, random characters or blank screen issues due to failure of the NVIDIA graphics chip

    August 4th, 2009


    In July 2008, NVIDIA publicly acknowledged a failure associated with some of their graphics processors (GPU) due to a manufacturing defect in the graphics chip packaging. At that time Sony and NVIDIA jointly investigated whether VAIO models equipped with this GPU were impacted by this issue. This investigation revealed that the issue had not occurred in such VAIO models.
    However, after closely monitoring the situation, Sony has now determined that a very small percentage of VAIO computers with the NVIDIA graphics chips may be affected.
    These PCs may exhibit distorted video, random characters or a blank screen due to a failure of the NVIDIA graphics chip.

    Resolution
    As a part of our commitment to quality, for any customer who requires repair of their VAIO computer due to the NVIDIA graphics processor issue, Sony will cover the cost of repair (parts and labor) at no charge during the first four years following the date of purchase of the models in question (see list below).
    In case your model is shown in the list below, we invite you to contact VAIO Support to arrange service for your VAIO.

    Applicable Models
    • VGN-FZ11x, VGN-FZ18x, VGN-FZ21x, VGN-FZ31x, VGN-FZ38x
    • VGN-AR11x, VGN-AR21x, VGN-AR31x
    • VGN-C1Zx, VGN-C2Zx
    • VGC-LM1xx, VGC-LM2xx
    • VGC-LT1xx, VGC-LT2xx



    auto pou exeis na kaneis einai na pareis tilefono sti sony kai na peis to provlima sou afou kaneis egrafi tou proiontos, kai tha to analavoun aytoi free.
    Ego eixa to vaio se 3 meres piso, olokainourio, kai me doraki apo ti sony.
    elpizo, na exeis idi vgalei akri xoris na plironeis service apo edo kai ekei, kai tah xaro na matho an evgales akri.


    den exo to link na sou steilo, to keimeno poy diavases pio pano to eixa anaivasei sto blog mou gia auto yparxei akomi!

    Vasilis P.


    Episis to service sou anavathmizete se + 2 xronia , kalo ? :-) spread it to the world !

    ........Auto merged post: GBLLYGR πρόσθεσε 27 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    http://genesis.sony-europe.com/instr...GR&m=VGN-FZ31M
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GBLLYGR : 27-05-10 στις 18:11. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Format σε Vaio VGN-FZ31M...
    Από mastorod στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 17:51
  2. Πρόβλημα με το Sony Vaio Vgn A497xp
    Από coralli στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 00:41
  3. Πρόβλημα με Sony Vaio VGN-FE11S
    Από Dober στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 18:12
  4. Πρόβλημα με Sony VAIO VGN-FJ3S/W
    Από tempelakos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας